Sida i dalje tabu

Učlanjen(a)
05.10.2012
Poruka
1
spavala sam prosle godine sa mojim deckom koji je inace bio u zatvoru i koji se koristio belo i vutru!!!! ja ne znam da li je on hiv pozitivan, on se kleo da je cist!!! i ne znam da li ima neku bolest od tada sam u konstanoj strepnji!!!!!!! imali smo nezasticene odnose postoji li sansa da samz arazena ako je i on??
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ako ste imali nezaštićene odnose a on jeste HIV pozitivan, naravno da postoji. Nemoj više da odlažeš, idi i proveri. Zbog sebe i svojih bližnjih.
U svakom slučaju, srećno!
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Da li ste se testirali na HIV?

Da li ste se testirali na HIV?

Kancelarija za mlade će, povodom 1. decembra - Svetskog dana borbe protiv side, danas od 12 do 16 sati, besplatno testiranje na HIV. I sutra će širom Srbije biti organizovan "Karavan testiranja".

v268734p0.jpg

Mladi koji žele da se testiraju, ili da dobiju savet, mogu doći u "Info rum" (Info room) na bočni ulaz Zadužbine Ilije M. Kolarca, Studentski trg 5 u Beogradu. Njima će, takođe, biti na raspolaganju besplatno savetovanje na temu HIV-a. Rezultati testiranja će biti anonimni.

Kancelarija za mlade je testiranje organizovala i prošle godine, a sada ovu akciju sprovodi u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom omladine i sporta i opštinom Stari grad, navedeno je u saopštenju.

Svetski dan borbe protiv side, 1. decembar, obeležava se sutra različitim manifestacijama i u Srbiji. U više od 30 gradova biće organizovan "Karavan testiranja" u okviru kojeg će građani moći da dobiju savete i testiraju se na HIV u kombi vozilima, kao i u nekoliko studentskih domova, instituta i domova zdravlja.

Od 1985. godine do kraja novembra 2011. u Srbiji su registrovane 2.692 osobe inficirane HIV-om, od kojih je 1.100 HIV pozitivnih umrlo.

Afrički kontinent je i dalje najviše pogođen sidom, svaki dvadeseti odrasli živi s virusom HIV-a. Azija je takođe pogođena virusom, sa više od pet miliona zaraženih i 309.000 smrtnih slučajeva.
U istočnoj Evropi i centralnoj Aziji, 92.000 je umrlo od side 2011. godine, a u centralnoj i zapadnoj Evropi 7.000 ljudi.

Broj zaraženih virusom HIV-a u Rusiji skoro se udvostručio za pet godina. Prema podacima UN, u Rusiji taj virus ima 1,2 miliona ljudi. Prošle godine od te bolesti u svetu je umrlo 1,7 miliona ljudi.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je, povodom Svetskog dana borbe protiv side, sve zemlje članice da ulože dodatne napore da se eliminiše prenošenje virusa HIV-a sa majke na dete. On je zatražio da članice UN iskorene stigmu i diskriminaciju obolelih i zaraženih, ističući da informacije, testiranja i tretmani moraju biti svima dostupni.

Iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" podsećaju da je testiranje na HIV jedini način da se utvrdi da li je neko zaražen uzročnikom side i poručuju da bi takva praksa trebalo da bude sastavni deo brige o zdravlju svakog pojedinca, posebno ako se rizično ponaša.

Svetski dan borbe protiv side u Srbiji se ove godine obeležava pod sloganom "Ne možeš da znaš dok se ne testiraš".

(Mondo)



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ustanovljena vakcina za usporavanje delovanja virusa HIV-a

Ustanovljena vakcina za usporavanje delovanja virusa HIV-a

Ekipa španskih lekara ustanovila je novu vakcinu koja može privremeno da blokira delovanje virusa HIV-a kod već inficiranih pacijenata, saopšteno je danas u Madridu.

265168_hiv_f.jpg
Španski lekari otkrili vakcinu koja blokira delovanje virusa kod već inficiranih pacijenata

"Ono što smo učinili to je da smo dali instrukcije imunom sistemu da uništi virus, što ne može da učini prirodnim putem", rekao je Felipe Garsija, jedan od članova ekipe stručnjaka.

Tokom kliničkih ispitivanja nad oko 40 pacijenata koji su prekinuli antiretroviralnu terapiju protiv HIV-a, vakcina je uspela "privremeno da kontroliše razmnožavanje virusa".

Vakcina predstavlja dostignuće u borbi protiv side jer omogućava da se privremeno ne uzima terapija, koja ima dosta neželjenih efekata i skupa je, naveli su stručnjaci.

Međutim, vakcina traje godinu dana posle čega pacijent ponovo uzima uobičajenu antiretroviralnu terapiju. Prema podacima UN, 34 miliona ljudi u svetu ima virus HIV-a.

Izvor: Beta
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
HIV: ART lekovi produžili živote

HIV: ART lekovi produžili živote

Zahvaljujući državnoj distribuciji antiretroviralnih (ART) lekova, u južnoafričkoj provinciji KvaZulu-Natal koja ima najveći procenat stanovnika zaraženih HIV virusom na svetu, prosečan životni vek između 2003. i 2011, produžen je za više od 11 godina, što je još nezabeležen slučaj.

62660_aids_f.jpg
Foto - arhiva: Životni vek obolelilih od HIV-a u Južnoj Africi se povećao za čak 11 godina

Dok je 2003, poslednje godine pre nego što je Južna Afrika počela da obezbeđuje ART medikamente za svoje stanovništvo, prosečan očekivani životni vek u pomenutoj provinciji iznosio 49,2 godine, 2011. je povećan na 60,5 godina, izveštava AFP.

Provincija KvaZulu-Natal je inače jedna od najzaostalijih u Južnoj Africi, a ima najveći procenat stanovnika zaraženih HIV virusom na svetu. Tim virusom je zaraženo 29 odsto odraslog stanovništva. Pri tom, u starosnoj grupi između 30. i 49. godine oko polovina žena i trećina muškaraca je zaražena HIV-om.

U 2003. više od polovine smrtnih slučajeva u KvaZulu-Natalu pripisivano je zarazi virusom side. Otkad je država učinila ART lekove dostupnim stanovništvu, smrtnost iz bilo kojeg uzroka, uključujući i sidu, je među odraslim stanovnicima ove provincije opala za više od polovine.

Do 2011. trećina stanovnika KvaZulu-Natala zaraženih HIV-om, starosti od 15 godina naviše, je uzimala ART lekove. Ovi medikamenti u stvari ne leče sidu, ali ako se pravilno uzimaju infekciju organizma HIV-om svode na nizak nivo, čime sida postaje bolest sa kojom se može živeti, a smanjuje se i prenošenje zaraze.

Dok su pre 2004. lečenje ART medikamentima mogli sebi da dozvole samo bogati Južnoafrikanci, danas ova zemlja ima najširi antiretrovilarni program na svetu. Njime je obuhvaćeno 1,7 od 5,6 miliona HIV pozitivnih stanovnika Južne Afrike.

Izvor: B92
 
Član
Učlanjen(a)
18.08.2013
Poruka
1
HIV+, pa sta

Necu da pricam sa medicinske i naucne strane o HIV-u, zeleo bih da ispricam svoje iskustvo.
Zarazio sam se- ne znam kad i ne znam kako (mogu samo da pretpostavom nacin).
Dok nisam saznao da sam pozitivan smrtno sam bio uplasen od samog pomena te zloglasne skracenice HIV. Razmisljao sam "Ako moram da imam neku neizlecivu bolest bolje da to bude i rak, samo ne HIV". Bio sam pun predrasuda, ustvari neznanja o prenosenju HIV-a i zivota sa njim.
Kada sam saznao da sam pozitivan osetio sam neko olaksanje, valjda zato sto nemam vise cega da se bojim- suocio sam se sa najvecim strahom. Pomislio sam "Pa dobro, bolje i HIV nego rak, leukemija, dijabetes, slog, paraliza...
I vec nekoliko godina najnormalnije zivim sa HIV-om, redovno idem na kontrole i uzimam propisanu terapiju. Ne smatram sebe ugrozenim ili manje vrednim zbog toga. Sada svoje zdravstveno stanje mnogo cesce i detaljnije proveram, pa i ako dodje do neke druge bolesti mogu na vreme da je otkrijem i da se lecim od nje. Sve dok jednog dana ne pronadju lek za potpuno izlecenje (ili takav lek vec postoji, ali je neko uvideo da se finansijski vise isplati da ga ne puste u opticaj).
A do tada... pamet u glavu i nikad bez kondoma, i nikad iglom u venu! Redovno se testirajte, besplatno je i anonimno u drzavnim ustanovama. To je nacin da se sami sacuvate, a ako vam se ipak desi da se zarazite na neki drugi nacin... NIje smak sveta, niste jedini.
I, na kraju jos jedna stvar- lekari ne smeju nikome da odaju bilo kakve detalje o vasem zdravstvenom stanju, pa ni to da li ste HIV pozitivni ili ne, lekar vam moze zameniti i najboljeg prijatelja po tom pitanju, to vam kazem iz iskustva...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Uskoro kućni testovi na HIV virus

Uskoro kućni testovi na HIV virus

Autor: MONDO/Beta

Kućni testovi na HIV virus, koji će se raditi na osnovu pljuvačke, naći će se na tržištu u Francuskoj početkom 2014. godine.

1.jpg

Francuske vlasti se nadaju da će, u cilju usporavanja širenja te infektivne i još uvek neizlečive bolesti, na taj način onima koji iz različitih razloga oklevaju da urade HIV test u bolnici, omogućiti da to urade u privatnosti.


Test "Orakvik" (Oraquick) već je u prodaji u Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji.

Njegova upotreba je jednostavna, a rezultati su dostupni u roku od 20 minuta.
Novi test sličan je testu za utvrđivanje trudnoće. Ako test pokaže da pacijent jeste inficiran virusom, preporučuje se odlazak kod lekara radi daljih analiza.
Na kutiji testa ponuđen je i broj telefona psihološke službe za podršku pacijentima koji se odluče da urade taj test.

Od otkrivanja virusa side pre 30 godina, naučnici ulažu napore da pronađu odgovarajuću terapiju i napredovali su u antivirusnom lečenju, tako što seropozitivne osobe mogu duže da žive s virusom
koji ne mora da se pretvori u bolest.


Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, više od 34 miliona ljudi u svetu živi s tim virusom. Prevencija i rano otkrivanje predstavljaju srž borbe protiv HIV-a.

Procenjuje se da se svake godine inficira 2,4 miliona ljudi u svetu.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
DOBRE VESTI

HIV manje smrtonosan i sve teže prenosiv

Tim stručnjaka je istraživanjem utvrdio da se moć HIV-a "razvodnjava" i da je ljudski imunološki sistem sve sposobniji za borbu s tim opakim virusom


1_zps644def73.jpg


LONDON - Najnovije istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Oksford pokazalo je da je HIV sve manje smrtonosan i sve teže prenosiv sa čoveka na čoveka.

Tim stručnjaka je istraživanjem utvrdio da se moć HIV-a "razvodnjava" i da je ljudski imunološki sistem sve sposobniji za borbu s tim opakim virusom, prenosi Bi-Bi-Si.

Studija je pokazala da je HIV-u potrebno više vremena nego pre da bi se razvio u sidu, a promene u samom virusu sprečavaju da se on lako prenese s osobe na osobu, tako da naučnici čak tvrde da će HIV vrlo brzo postati potpuno bezopasan za ljude.

U svetu trenutno ima više od 35 miliona zaraženih, odnosno ljudi čiji imunitet uspešno odoleva svim napadima virusa koji može iznimno brzo da se proširi i bez preteranog napora mutirati.

Stručnjaci su posmatrali širenje epidemije HIV-a, prvo u Bocvani, a posle 10 godina i u Južnoafričkoj Republici i pri tom su primetili da je s vremenom u Bocvani snaga virusa oslabila za barem 10 odsto, a sada je u opadanju i u Južnoafričkoj Republici.

Osim toga, u tekstu objavljenom u časopisu "Proceedings of the National Academy of Sciences", lekovi su takođe zaslužni za smanjenje moći HIV-a.

"Pre 20 godina, period do javljanja prvih simptoma side bio je 10 godina, a danas se ta brojka popela na 12,5, što je vrlo brza promena", kaže prof, dr Filip Gulder sa Univerziteta Oksford.

On dodaje da se na osnovu toga može zaključiti da će produžetak inkubacije biti sve duži i duži, a sam virus će slabiti, tako da će predstavljati sve manju opasnost za ljudski rod", objašsnjava Gulder.

(Tanjug)
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
REVOLUCIONARNO: Naučnici uspeli da uklone HIV iz ljudskih ćelija!

Izvor: 24sata


Naučnici sa Templ univerziteta u Filadelfiji su korišćenjem posebne tehnike uspeli da uklone HIV iz imunih ćelija ljudi u laboratoriji i na taj način se približili leku za ovu smrtonosnu bolest.
hiv%20sida1%20foto%20profimedia_1000x0.jpg

Naučnici su napravili veliki korak u borbi protiv HIV virusa, Foto: Profimedia.rs

Korišćenjem metode za izmenu gena pod nazivom CRISPR/Cas9, naučnici su demonstrirali način na koji mogu da izbace HIV iz DNK ljudskih imunih ćelija, i na taj način spreče ponovnu infekciju nepromenjenih ćelija.

U pitanju je tehnika o kojoj će se mnogo pričati u 2016. godini jer bi mogla da unese revoluciju u način na koji istražujemo i lečimo ključne uzroke genetskih bolesti jer dozvoljava naučnicima da se fokusiraju na specifičan gen i potom modifikuju delove DNK kako bi promenili njegovu funkciju.

Tehnika funkcioniše tako što navodi proteine slične makazama ka određenim delovima DNK unutar ćelije koje oni potom menjaju na određeni način.

U slučaju da želimo da modifikujemo DNK virusa unutar ljudske ćelije, potrebno je da u nju ubacimo bakteriju koja će presresti virus i stvoriti lanac RNK (ribonukleisnka kiselina) koji je identičan sekvenci virtuelnog DNK. Ovaj „RNK vodič“ će se potom povezati sa Cas9 enzimom i zajedno će tražiti odgovarajući virus. Jednom kada ga lociraju, ovaj enzim će ga uništiti.

Uz pomoć nove tehnike, istraživači sa Templ univerziteta uspeli su da eliminišu HIV-1 DNK iz genoma T ćelija koje su uzgajane u laboratoriji. I ne samo to, ove ćelije su kasnije ponovo izložene virusu, ali su bile zaštićene od ponovne infekcije.

„Naši testovi pokazali su da novi sistem može da zaštiti ćelije od ponovne infekcije, kao i da je ona bezbedna po ljudske ćelije bez ikakvih štetnih efekata“, izjavio je vođa istraživanja Kamel Kalili.

Ovo nije prvi put da je tehnika promene gena korišćena u borbi protiv HIV virusa, ali naučnici su sada po prvi put otkrili kako da spreče dalju zarazu. U pitanju je ključna stvar za uspeh tretmana koji nudi bolju zaštitu nego trenutni antiretroviralni lekovi. Jednom kada pacijent prestane da ih uzima, HIV ponovo počinje da napada T ćelije.

„Antiretroviralni lekovi su veoma dobri u kontroli HIV infekcije, ali ako pacijenti prestanu da ih uzimaju dolazi do ponovne replikacije HIV virusa.

Međutim, naučnici smatraju da su potrebna dodatna istraživanja kako bi ova tehnika mogla da se koristi na nečemu ozbiljnijem od zaraženih ljudskih ćelija u petrijevoj posudi, ali u pitanju je izuzetno važan i uzbudljiv prvi korak.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Virus je mrtav: HIV pozitivan muškarac postao je drugi na svetu koji je izlečen od AIDS-a

Muškarac iz Velike Britanije koji je bio HIV pozitivan postao je upravo drugi odrasli pacijent koji je uspeo da pobedi virus AIDS-a.

794643_drugs-21987-1920_f1d144bba58e4f6fd.jpg


On je primio transplataciju koštane srži od pacijenta koji je otporan na HIV i tako je izlečen, rekli su njegovi lekari.
Skoro nakon tri godine od transplatacije matičnih ćelija iz koštane srži donora sa retkom genetskom mutacijom koji je otporan na HIV infekciju, i posle 18 meseci nakon uzimanja lekova protiv virusa, visoko osetljivi testovi pokazuju da nema ni traga prethodne infekcije HIV-om.
Ovo je dokaz da će nauka jednog dana biti sposobna da pobedi AIDS, ali to ne znači da je otkriven i lek protiv ove bolesti.
Profesor doktor Ravindra Gupta i njegov tim vodili su ovo istraživanje, opisao je pacijenta kao funkcionalno izlečenog i u remisiji, ali je dodao da je još uvek rano govoriti o tome da je on izlečen.
Muškarac, koga zovu "pacijent iz Londona", sličan je pacijentu Timotiju Brauni iz Amerike koji je prvi poznati čovek koji je bio podvrgnut sličnom tretmanu u Berlinu 2007. godine i takođe se rešio HIV virusa.
Oko 37 miliona ljudi širom sveta je inficirano ovim virusom, a AIDS pandemija je do sada ubila oko 35 miliona ljudi širom sveta od njenog proboja 80-ih godina prošlog veka.
Naučna istraživanja ovog kompleksnog virusa poslednjih godina dovela su do pojave kombinacije lekova koji mogu da pomognu mnogim pacijentima. Procedura je kompleksna, rizična i veoma skupa.

(Telegraf/Vestionline)
 
Natrag
Top