Selektori „dunsteri“

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Selektori „dunsteri“


Ekskluzivno za sajt RTS-a, iz Brazila piše Vlada Stanković

U već kultnoj seriji „Montevideo, Bog te videeo" selektor reprezentacije Jugoslavije, arhitekta koji je jedino „gradio" fudbal, Boško Simonović ima nadimak „Dunster". I nije izmišljen za potrebe filmske priče. Zaista su ga tako zvali, ko će znati zašto. Po onome što je uradio u Urugvaju 1930. zaslužio je sasvim suprotan nadimak od ovog koji dolazi od nemačke reči koja znači „amater, neznalica", ali tokom kasnije selektorske karijere, pošto je više puta smenjivan i vraćan, nije bio uspešan kao u Urugvaju.

Pinto-1.jpg

Ima li na Svetskom prvenstvu u Brazilu , uslovno rečeno, „dunstera" na klupama zemalja učesnica ? Ako se pogledaju igračke biografije svih selektora dolazimo do zaključka da su veoma različite, od Jirgena Klinsmana (SAD) koji je bio prvak sveta sa Nemačkom u Italiji 1990. I Didie Dešampa (koji je ponovio isto sa Francuskom 1998 preko grupe osrednjih u igračkim danima do petorice koja su imala sasvim skromnu igračku karijeru i možda po tom osnovu spadaju u uslovne „dunstere". Ta petorica su Italijan Alberto Zakeroni koji je vodio Japan, Karlos Keiroš, Portugalac na klupi Irana, Reinaldo Rueda (Kolumbija, selektor Ekvador), Argentinac Horhe Sampaoli (Čile) i Horhe Luis Pinto, šef kolumbijske selekcije.

Prva četvorica su već kod kuće, trojica su otišla posle prve faze, Čile nesrećno sa penala, ali šta reći za Kolumbijca na klupi Kostarike, Horhe Luis Pinta ? Nikada nije bio profesionalni fudbaler, ali je za razliku od sestre Jolande Pinto de Gaviria, koja se posvetila politici i stigla do senatora, oduvek želeo da bude fudbalski trener.

Karijeru je počeo u Milionarisu iz Bogote, potom je trenirao Indenepdiente iz Santa Fe, Deportivo Kali, Alijansu iz Lime (Peru) osvojivši 3 titule prvaka, zatim je radio u Venecueli i Ekvadoru. Kolumbijski treneri su u modi jer su prvi put u istoriji trojica na Mundijalu: Pinto sa Kostarikom, Luis Fernandno Suarez sa Hondurasom i Reandldo Rueda sa Ekvadorom.

Kostarika je na svom putu ka slavi, sa Pintom na klupi, poslala kući tri bivša svetska prvaka (Urugvaj, Italija, Engleska) i jednog Evropskog (Grčka). Tokom 2007. bio je selektor svoje matične zemlje, Kolumbije, ali je na Kopa Amerika u Venecueli ali je posle 0-5 sa Paragvajem i 2-4 sa Argentinom Kolumbija ispala i pre poslednje utakmice sa SAD (1-0) i Pinto je morao da ode. Zanimljivo je da mu je nadimak, zbog naglašenog temperamenta, „Eksplosivo". Očito, daleko i različito od „dunstera".

Da nije uvek "najbolje ono što je najskuplje" pokazuje i primer Pinta koji je sa platom od 325.000 evra na 26. mestu na listi od 32 selektora koja su bila u Brazilu. Daleko najplaćeniji je Fabio Kapelo (Rusija) sa 8,28 miliona evra, slede ga Hodžson (Engleska) sa sa 4,3 i Ćezare Prandeli (Italija) sa 3,2 miliona. Dvojicu od njih Pinto je nadmudrio u direktnom duelu ali oni, kao i Prandeli, mnogo dalje vide od njega kad stanu na novčanik.

Četvrti po primaju je Luis Felipe Skolari (Brazil) sa 2,9 miliona (takođe nije bio zapažen kao igrač), slede Otmar Hicfild (Švajcarska), Joakim Lev (Nemačka), Visente del Boske (Španija), Luis Van gal (Holandija), Alberto Zakeroni (svi izmedju 2 i 3 miliona evra godišnje). Na začelju je Migel Erera (Meksiko) sa samo 155.000 a čovek umalo nije izbacio Brazil u osmini finala.

Pinto-2.jpg

Kao igrači, najveće karijere imali su Klinsman, Kapelo, Del Boske, Dešamp, Sušić, Halilhodžić, Kovač, Bento, Vilmots, Keši, Apija...Mnogi su igrali na mundijalima, ali igračko iskustvo je jedno a trenersko drugo. Primer Horhe Luisa Pinta to najbolje potvrđuje.
Dide Dešamp je 1998. bio kapiten Francuske koja je u finalu Svetskog prvenstva pobedila Brazil sa 3-0. Sada je, posle teške ali zaslužene pobede nad Nigerijom (2-0) u četvrtfinalu Mundijala kao trener. Da li može da ponovi podvig Brazilca Maria Zagala koji je 1958. bio prvak sveta kao igrač a 1970. u Meksiku i kao trener ? Uzgred, Francuzi su sa Meksikom bili učesnici prve utakmice (4-1) prvog šampioonata sveta 1930. u Montevideu a Francuz Lisien Loran bio je strelac prvog gola u istoriji mundijala.

Na tom putu stajaće Nemačka, „dežurni" učesnik završnica svetskih prvenstava. Od 18 učešća Nemci su 3 puta bili prvaci, 4 puta finalisti, 5 puta polufinalisti, 3 puta četvrtfinalisti dok su samo jednom ispali (1978. u Argentini) u drugoj fazi. Biće to vrlo zanimljiva utakmica.
 
Natrag
Top