„Seks i grad” je naučio žene da se oblače kako hoće

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
„Seks i grad” je naučio žene da se oblače kako hoće

Politika 13.10.2010 21:41



Današnji stil nema toliko veze sa novcem koliko sa individualnošću. Morate imati novca da biste imali „šanel”. Ne morate da imate novca da biste imali stila, kaže slavna američka modna dizajnerka Patriša Fild

Njujorčanka Patriša Fild, dama koja je punila ormar za Keri, Samantu, Mirandu i Šarlot, došla je u Beograd kao gost modne dizajnerke poreklom iz Srbije Ivane Sert.
Dve dizajnerke različitih generacija i s dva kraja sveta spojila je serija planetarne popularnosti „Seks i grad“. Zahvaljujući njoj, Amerikanka grčko-jermenskog porekla je od vlasnice butika postala nagradama ovenčani kostimograf (Emi, nominacija za Oskara), dok se Ivana, nekad manekenka, a danas poznata dizajnerka u Turskoj, proslavila kupaćim kostimima koje su u drugom delu filmskog nastavka nosile cure sa Menhetna.
Ivanini kostimi koje je sinoć predstavila na modnoj reviji otvarajući Jakobs fešn selekšen pre su za poziranje nego za kupanje. Sa njih zveckaju kamenčići, vise šalovi i ogrlice. Jedan podseća na Kleopatrin ogrtač, drugi na indijsku nošnju.
„Svaki put kad Ivana nešto napravi ja to poželim da nosim. Njene kreacije su pozitivne, glamurozne i šire raspoloženje. Žene mogu da se kupaju u njima, ali su više za ispijanje ’kosmopolitena’ kraj bazena i ćaskanje sa prijateljicama“, kaže sitna dama vatrenocrvene kose, obučena u belu kožnu jaknu, uske pantalone i ravne sandale.
U našu prestonicu je stigla pre nekoliko dana i kaže da se Beograđani ne razlikuju od ostatka sveta po modnom stilu.
„Svi smo sada globalizovani. Gledamo iste stvari na Internetu i na televiziji i oblačimo se na isti način. Moda je postala demokratska. Današnji stil nema toliko veze sa novcem koliko sa individualnošću. Morate imati novca da biste imali ’šanel’. Ne morate da imate novca da biste imali stila“, kaže slavna američka modna dizajnerka Patriša Fild.
Iako je radila i za druge popularne serije i filmove („Đavo nosi Pradu”, „Ružna Beti”, „Ispovesti kupoholičarke”), Patriša je stekla status modne vizionarke zahvaljujući „Seksu i gradu“. Sara Džesika Parker je proglašena za modnu ikonu decenije, ali teško je reći koliki je tu udeo ličnog, a koliko saradnje sa Patrišom.
„Mislim da je Sara postala modna ikona zbog našeg zajedničkog rada. Keri je za Saru predstavljala putovanje u modnu fantaziju. Ipak, nešto od uloge je ostalo. Kad kažem moda ne mislim na aktuelne trendove. Stvar je u tome da možeš da se oblačiš na sopstveni originalan način. Žene su to dobile i to je velika moć koju je serija raširila po celom svetu. ’Seks i grad’ je naučio žene da se oblače kako hoće“, ističe Patriša Fild.
Svaka od četiri glumice je bila potpuno različita, a stilistkinja kaže da je u tim razlikama uživala.
„Sara Džesika Parker je bila veoma zainteresovana za modu. To je obezbedilo jedan nivo na kom smo mogle da sarađujemo. Lično smo veoma različite po stilu, ali u poslu smo naučile da se poštujemo i da kreativno uživamo. Nikada nije rekla ’neću to da probam’. Kim Katral (Samanta) nije toliko fokusirana na modu. Verovala mi je, ali nije htela da misli non-stop o modi. Nije od onih što kod kuće listaju modne časopise.“
Dok su devojke sa Menhetna šetale okolo u vrtoglavim potpeticama, Patriša Fild je u Beograd stigla u potpuno ravnim sandalama sa kaiščićima. Da li je to trend i za sledeću sezonu?
„Ne znam da li će to biti trend. U poslednje vreme nosim nešto što zovem necipela. Još od filmova ’Seks i grad’ krenule su gladijatorke i još su tu. Sve vreme tražim novu cipelu, ali viđam iste kakve imam. Neću ih kupovati.“

J. Kavaja

------------------------------------------------------

O besu i gej paradi


Patriša Fild je u Beograd stigla baš uoči Parade ponosa.
Iznenađena je bila „normalnim izgledom“ učesnika, dok se u Njujorku i Los Anđelesu oni šetaju u kostimima, izvode performanse i u suštini zabavljaju iako je poruka koju šalju politička. Ipak, u Americi nikada nije videla toliko protivljenje.
„Učinilo mi se da je možda posredi opšta frustracija koja se kao bes iskalila na gej ljudima koji u suštini nikom ne smetaju i ne prave probleme. Kada sam htela da slikam tri protivnika parade, okrenuli su mi leđa. Rekla sam ’dobro, slikaću vas s leđa i to će ispričati priču o vama’. Umesto da pokažem sliku Srbije koja pruža dobrodošlicu, pokazaću sliku Srbije koja mi je okrenula leđa. To su odnosi sa javnošću“, kaže gošća iz Njujorka.

J. K.









 
Natrag
Top