Sedam svetskih čuda

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Sedam svetskih čuda (11): Džinovska grobnica

Mauzolej, grobnica cara Mauzola, počivao na osnovi 250 puta 100 metara. Građevina je bila pravougaone osnove i, prema istoričaru Pliniju, njena glavna fasada je bila na kraćoj strani. Izučavanje dimenzija dozvoljava pretpostavku da se, u osnovi mauzoleja, nalazio podijum sa više uzastopnih ispusta. Iznad, viši podijum je nosio kolonadu okružujući masivno jezgro na čijem vrhu se, prema Plinijevom spisu, nalazila piramida sastavljena od 24 stepenika. Tragovi superponiranja su zapaženi na pronađenim elementima stepenika i označavaju da su se strane, te pravougaone piramide, nalazile pod uglom od 30 stepeni u poprečnom i 36 stepeni u produžnom smislu.

p81h1wz7nfvr98tzcjp.jpg

Uništeno veliko umetničko delo: Tuševine Mauzoleja cara Mauzola


Hrabra Artemizija


Kolonada je bila u jonskom stilu. Prema istraživanjima francuskog arhitekte Žan-Pjer Adama, osnova podijuma je bila 120 sa 130 stopa, odnosno, 36 sa 30,9 m ako se uzme u obzir da je korišćena stopa dužine 0,30 m. Ovo sasvim odgovara opsegu od 440 stopa, pomenutog u Plinijevom spisu. Peridom, kružni hodnik između venca stubova grčkih hramova, merio je 18,90 sa 12,60 m ili, kako Plinije piše, 63 sa 42 stope. Periferna kolonada obuhvatala je 11 stubova po dužini i, 9 po širini. Ako se pretpostavi da je razmak između stubova iznosio 10 stopa (3 metra), osnova gornjeg podijuma je iznosila 30,9 sa 24,9 m ili 103 sa 83 stope! Strogost koncepcije Piteosa, graditelja Mauzoleja, podstakla je Žan Pjer Adama da istraži plan koji bi mogao odgovara rekonstrukciji visina kompatibilnih sa Plinijevim naznakama. Peridrom i njegov podijum odgovarali su visini ravnostranog trougla čija je osnova iznosila celu dužinu gornjeg podijuma, ukupne dužine od 90 stopa Visina donjeg podijuma bila je 30 stopa i osnove 20. Sabravši ove visine, dolazi se i do impozantne visine Mauzolove građevine od 42 metra ili 140 stopa! Nažalost, delo koje je ovaj car preduzeo zarad vlastite slave nije bilo okončano u trenutku njegove smrti 353. godine pre n.e.

Da ga završi, palo je u delo njegovoj sestri i supruzi, Artemiziji.

5inmvqghfr9djscrm23u.jpg


U 5. veku pre nove ere, Karija, Mauzolova otadžbina, bila je uvučena u rat koji je Persija povela protiv Grčke. Mauzolovo carstvo, inače grčka zemlja, stalo je na stranu istočnjačkih napadača. To savezništvo protiv interesa Atine trajalo je do vladavine kraljice Artemizije koja je, pored Kserksa, doprinela, potapajući nekoliko grčkih brodova, porazu Atine na moru. Ona se pokazala tako hrabra da je, prema Herodotu, rođenom inače u Halikarnasu, persijski kralj rekao: "Ljudi su se poneli kao žene, a žene kao ljudi." No, vratimo se poraženoj Atini, polisu što sprema osvetu. Nova prilika za Kariju da uđe u istoriju bila je 377. godine pre n.e. kada na presto dolazi Mauzol. On je, upravljajući naprednim carstvom kao i Artemizija, više voleo pouzdan savez sa Persijom nego nesigurnu i prevrtljivu podršku Grka. Politički vešt, proširio je svoje carstvo na veliku štetu i bes Atine a, od svoje mornarice stvorio moćnu trgovačku silu. Na međunarodnoj sceni njegova slava je rasla toliko da je osetio potrebu da podigne novi glavni grad, Halikarnas i nadgrobni spomenik dostojan njegove veličine - mauzolej. Mauzolov neprijateljski stav prema Grčkoj rezultat je političke računice - bio je to način da se Atina udalji iz međunarodne trgovine. Pod njegovim rukovodstvom, Halikarnas postaje jedan od značajnijih gradova u Maloj Aziji.

Nakon Rimljana, Halikarnasom upravljaju dva carstva: vizantijsko i tursko. Godine 1402. krstaši su se dočepali turske tvrđave izgrađene na mestu Mauzoleja. Nemački arhitekta Šlegelholt (Schlegelholt) dobija nalog da je pretvori u jedno od najsnažnijih hrišćanskih utvrđenja, u predziđe hrišćanstva, u tvrđavu - zamak Sen Pjer. Za taj veliki poduhvat morao je da se pribavi materijal pa su svi obližnji antički spomenici bili devastirani. Šlegelholt priznaje da je razrušio Mauzolovu građevinu u hiljadu komada da bi od toga pravio kreč ili da bi ponovo koristio mermer za gradnju zamka. Sen Pjer su držali vitezovi Svetog Jovana Jerusalimskog sve do 1523. g. kada ga je osvojio Sulejman Veličanstveni.

Pre opsade, 1522. godine, nedovoljna čvrstina tvrđave ih je naterala da je na brzinu obnove. Nisu uspeli u željenoj nameri, ali rušenje Mauzoleja je već bilo toliko odmaklo da se stanje nije mnogo razlikovalo od onoga što zatekoše savremeni arheolozi. Posle Njutnovih (Nenjton) iskopavanja u HIH veku, sledila su istraživanja danske arheološke ekipe (1966. g.). Pod rukovodstvom Jepesena (Jeppesen) otkriven je položaj Mauzoleja i prepoznat prostor ispred njega. Osim toga, izučavanje svih pronađenih fragmenata i delova starih rukopisa omogućilo je Jepesenu da predloži više hipoteza za rekonstrukciju spomenika. Oslanjajući se na Jepesenov rad, moguće je dočarati sugestivnu sliku Muzoleja, posebno pripadajuću veličanstvenu vajarsku dekoraciju, njegov izgled u kontekstu grada, iako za neke delove nema pouzdanih podataka, pre svega, kada je u pitanju peribol (posvećeni prostor) ili propileji (monumentalne kapije). Takođe, ne može pouzdano da se utvrdi da li je velika terasa bila prazna ili su se, naprotiv, na njoj mogla videti i neka druga zdanja. Ali, uprkos ovim neizvesnostima, skicirana je upečatljiva slika Mauzoleja.
Preostalo je malo elemenata veličanstvene vajarske dekoracije. Njihova lepota ipak dopušta da se nazre rafiniranost kojom je spomenik bio ukrašen. O tome svedoče likovi u mermeru Artemizije i Mauzola, danas smešteni u Britanskom muzeju

Četiri majstora


Četiri čuvena vajara ukrasila su svojim radovima Mauzolej - svaki po jednu stranu. Brijaksis severnu, Leokares zapadnu, Timotej južnu i Skopas istočnu. Prema Jepesenu, mogli su da se identifikuju ostaci tri friza. Prvi je predstavljao borbu između Grka, Amazonki i Sauromata (Srba) i verovatno je zauzimao mesto ispod donje kolonade. Drugi, predstavljajući trku četvoroprega, ukrašavao je zid u dnu kolonade. Treći, evocirajući borbu kentaura, nalazio se na postolju četvoroprega i kola smeštenih na vrhu Mauzoleja. U ova kola su bile smeštene statue Mauzola i Artemizije. Proporcije celog zdanja bile su utvrđene regulacionim planom, a rekonstruisao ga je već pomenuti arhitekta Žan-Pjer Adam. Danas poznate karakteristike Mauzoleja i njegove okoline omogućavaju, prema rezultatima istraživanja kojim se došlo do saznanja o njegovim dimenzijama i dekoraciji, da se stvori živa i ubedljiva predstava kako je, u doba svog punog sjaja, izgledalo ovo svetsko čudo.

Arhitekta Piteos

Naša saznanja o Mauzoleju temelje se na opisima Plinija Starijeg u njegovoj Istoriji prirode. Vitruvije dva puta spominje ime arhitekte Piteosa, graditelja Mauzoleja i pitagorejca. Piteos svoju slavu diguje i drugim važnim delima, među njima se ističe hram Atine Plijske u Prijenu, gradu čija se celokupna koncepcija takođe pripisuje Piteosu. Sam Piteos je bio pod uticajem pitagorejaca i njihove geometrijske strogosti, kako u delima tako i u životu.


Izvor: Vestionline
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Sedam svetskih čuda (12): Simbol bračne ljubavi

Slava i divljenje kojima je obasuto Sedam svetskih - o kojima smo čitali proteklih dana iz pera Miodraga Milanovića - s pravom pripadaju i "novim čudima" nastalim u novoj eri.

htyg0s528rhworlwux4.jpg

Dragulj Islama: Tadž Mahal u Agri


I njih je, isto koliko i ovih o kojima smo pisali - sedam:

Na prvom mestu je velika stepenasta piramida El-Kastiljo u gradu Čičen Ica, u Jukatanu, Meksiko, koji su izgradile Maje, pa orijaška statua Hrista Spasitelja koja natkriljuje Rio de Žaneiro, i neprevaziđeni Kineski zid, zatim slavni grad Maja Maču Pikču, koji su u Andima podigle Inke, i čudesni grad Petra, uklesan u stene, u Jordanu, Tadž Mahal, velelepna građevina podignuta u znak bračne ljubavi, u Agri, u Indiji, i slavni rimski Koloseum.

Ovih sedam svetskih čuda Novog sveta čine skup veličanstvenih arhitektonskih dela podignutih počev od Rimske imperije i smatraju se vrhuncem ljudske kreativnosti i genijalnosti.

v4iks4187o6zzixmvq8.jpg

Piramida u Čičen Ici


Ova lista je rezultat međunarodnog takmičenja 2007. godine, koje je, na inicijativu Bernarda Vebera, organizovala njegova Nova otvorena svetska korporacija, koja je i organizovala ovaj izbor.

Izbor, međutim, ma koliko impresivan i uprkos tome što se radi o istinski izuzetnim zdanjima, ipak nije opštepriznat.

UNESKO je odbio da uvaži listu novih svetskih čuda koja je sačinjena na osnovu neobičnog konkursa Veberove korporacije. Njemu se zamera da je on to uradio radi lične promocije i - profita, a naročito zato što je izbor načinjen na osnovu glasanja preko interneta i telefonom, što znači da je rezultat emocija i sentimenta učesnika, laika, a ne na osnovu ocena stručnjaka, umetnika i arhitekata, jer "umetnička vrednost se ne ocenjuje glasanjem".

Svejedno, ove građevine se i dalje smatraju svetskim čudima, jer su uistinu čudesne po lepoti i impozantnosti, gotovo da se ne veruje da su delo ljudske ruke.
Hristos Spasitelj, skulptura visoka 38 metara, izgrađena je na brdu Korkovadu, nad Rio de Žaneirom. Ideja je rođena 1859. godine, kamen temeljac postavljen 1922, a gradnja završena 12. oktobra 1931, kada je zvanično počeo njen život simbola po kojem se takođe prepoznaje najveći i najuzbudljiviji grad Brazila.

Predsmrtno obećanje

Kuram (1592-1666, vladao 1627-1658) imao je 15 godina kada je 1607. odlučeno da se oženi sa 14-ogodišnjom Ardžumand Banu Begum, ćerkom persijskog plemića. Pravi brak su sklopili pet godina kasnije, 1612. i imali četrnaestoro dece. Ona je bila njegova velika ljubav. Očaran njenom lepotom i ličnošću, nazvao ju je Mumgaz Mahal (Dragi ukras palate), a kad je umrla, na porođaju 14. deteta, obećao joj je da će joj ispuniti poslednju želju - da će biti sahranjena u mauzoleju kakvog nigde nema. Tako je u Agri, prestonici mogulskog carstva, nastao Tadž Mahal.


Maču Pikču je sveti grad Inka, u Andima Perua. Podignut je pre sedam vekova, oko 1300. godine, na 2.350 metara nadmorske visine, usred bujne vegetacije, sa kanalima za navodnjavanje. Otkriven je šest vekova kasnije, 1911, kada ga je pronašao Amerikanac Hajram Bingam. Arheolozi smatraju da je Maču Pikču bio carski posed i religijsko utočište ili tajni ceremonijalni grad. U njemu ima oko dvesta građevina, među kojima je najznačajnija, u centru grada, žrtvenik Inka, za koji se veruje da je mogao biti i opservatorija.

i13f1mz1uijlejvvx3ja.jpg

Monumentalna granica: Veliki Kineski zid


Čičen Ica (na jeziku Maja "Na izvoru Ica", naroda), danas arheološko nalazište, u Jukatanu, Meksiko, bio je velelepni grad Maja izgrađen sredinom klasičnog perioda, počev oko 600. godine, a vrhunac je dostigao kada su već propali ili nestali drugi veliki centri Maja u nizijama na jugu. Krajem prvog milenijuma nove ere, 987, grad su osvojili Tolteci. Sledile su bune i ustanci i Čičen Ica je izgubio na značaju, da bi ga 1538. godine osvojio španski konkistador Francisko de Montejo. Iako su ga Maje povratile, nestao je zajedno s s njim. Najznamenitija građevina je stepenasta piramida El-Kastiljo, tvrđava, opservatorija i hram ratnika.

Sedam čuda Srbije
Beogradska tvrđava, izgrađena 535. godine, delo vizantijskog cara Justinijana I.
Šarganska osmica, 1925, zajedniči je izgradile Austrugarska i Srbija.
Manastir Studenica, podigao ga je Stefan Nemanja 1196.
Gamzigrad, Romulijana, iz 298. godine nove ere, delo imperatora Galerija.
Manastir Visoki Dečani, 1327, izgrađen kao zadužbina kralja Stefana Uroša III Dečanskog.
Hram Svetog Save u Beogradu. Podignut 1989. kao delo Aleksandra Deroka i gradonačelnika Branka Pešića.
Gradska kuća u Subotici, izgradili je 1910. Marcel Komor i Deže Jakob.


Koloseum, u Rimu, svakako je najpoznatiji među građevinama na ovoj kontroverznoj listi. U doba rimskih imperatora, pa i republike, u ovom gigantskom amfiteatru su održavane gladijatorske i borbe sa životinjama, koje je moglo posmatrati 50.000 gledalaca. Bivalo je da je amfiteatar pretvaran u veliko jezero da bi se vodile pomorske bitke. Koloseum je izgrađen, neverovatno i za današnja merila, za samo devet godina - od 72. do 81. godine.

alollcsg4jteowimk7oo.jpg

Statua Hrista Spasitelja

Petra je bila glavni grad Arapskog kraljevstva Nabatejaca. Nalazi se u Jordanu, otkriven 1812, a izuzetan je po vodenim tunelima i kamenim strukturama uklesanim u stene. Bio je jedino mesto između Arabije i Jordana koje je imalo mnogo vode. Najveću slavu je doživeo u vreme Rimljana. Kada je otkriven pomorski put do Indije, Petra izgubila na značaju, jer su, karavani kojima je bila glavno svratište, sada išli drugim putevima.

Kineski zid ili Veliki zid je najveća građevina na svetu, a proteže se blizu granice Kine i Mongolije u dužini od 8.851 kilometra, od Žutog mora na istoku do do stepa srednje Azije na zapadu. Građen je - od zemlje, kamena i cigle - skoro dva milenijuma, sa prekidima, od drugog veka pre n.e. do 17. veka nove ere. Na svakih 100 metara, na zidu, postoje odbrambeni tornjevi. Procenjuje se da na zidu ima 25.000 kula. Na većim rastojanjima su izgrađđene kasarne, zgrade za komande i magacini. Poruke o neprijatelju su upućivane dimnim signalima - jedan za 100 napadača, dva za 500, a tri za više od 1.000. Kažu da se Kineski zid može videti i sa Meseca.

Sedam čuda prirode

Amazonija, prašuma koja zahvata prostor devet južnoameričkih država, zaliv Halong u Vijetnamu, vodopadi Uguasu (Argentina-Brazil), Ostrvo Čedžu (pripada Južnoj Koreji), ostrvo Komodo u Indoneziji, podzemna reka Porto Prinseza (Filipini) i Stona planina u Južnoj Africi.

Tadž Mahal je simbol velike bračne ljubavi. Podigao ga je mogulski car Indije, poznat kao princ Kuram, pa Šah Džahan (Kralj sveta). Tadž Mahal, u Agri, građen od 1631. do 1653. godine, na obali reke Džamune. Sjedinjuje elemente persijskih, indijskih i islamskih stilova i smatra se vrhunskim ostvarenjem mogulske arhitekture. Kao "dragulj islamske umetnosti u Indiji" i "jedno od univerzalno priznatih remek-dela svetskog nasleđa" UNESKO ga je uvrstio u spomenike svetske baštine.

Kraj

Izvor: Vestionline
 
Natrag
Top