Sastavi za osnovnu i srednju školu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Pa, ja imam zanimljiv događaj svoje porodice ali za tvoju - stvarno pojma nemam!
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
174
Seti se necega sto vas je sve iznenadili.Recimo dobili ste novog kucnog ljubimca pa kako ste ga prihvatili i nesto o tome.Ili dosli su vam zanimljivi gosti u posetu. To je prvo sto mi je palo na pamet.
 
Član
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
1
Treba mi sastav na temu: plemenitost ljudi stvara ljubav u meni... ili uvek ista prica....do utorka, za prvu godinu srednje.. :)
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
2
moze li mala pomoc...da li mi moze neko sastawit nesto na temu "Sve sto je dobro na ovom svijetu dolazi od ljubavi" unaprijed hwala
 
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
2
moze li mala pomoc....da li bi mogao neko nesto da mi sastawi na temu "SVE STO JE DOBRO NA OVOM SVIJETU DOLAZI OD LJUBAVI"
unaprijed xwala :*
 
Član
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
2
meni treba ako ima neko temu "Covek je brava sa devet kapija i nijednim kalauzom se ne moze otvoriti".....
 
Član
Učlanjen(a)
03.03.2010
Poruka
1
Boj na Misaru
Misar je kod Sapca, bitka je odigrana 1806. godine
Uvrstava se u narodne pesme(iako se zna ko ju je napisao tj. ispevao) jer ima sve karakteristike narodne pesme. Pocinje drugacije od ostalih pesama, jer losa vest(koju donose dva vrana gavrana) nije za Srbe, vec za tursku kadu.
Vecinu pesama o oslobodjenju Srbije ispevao je Filip Visnjic.Jedna od nbjih je i Boj na Misaru, kojom je opevana jedna od prvih pobeda ustanikaa u Prvom srpskom ustanku.Pesma pocinje vescu sa Misara, koja dolazi do dvora predvodnika Turske vojske Kulin-kapetana, do Kade-kulinove. Vest donose ptice zloslutnice-dva vrana gavrana.Samim njihovim hiperbolisanim izgledom, Visnjic je vec najavio zestinu sukoba, a uneo i nespokojstvo kod kade kulinove, koja se s nestrpljenjem obraca gavranima, zapitavsi ih o svom gospodaru. Dalje je sve u znaku dijaloga koji zapocinje i vodi kada Kulinova. Iz odgovora dveju ptica saznajemo prvo silnu radoznalost, uznemirenost i zabrinutost za gospodara i drugo nameru i cilj pohoda na Srbiju (da se u krvi ugusi pobuna i oslibodilacki pokret, da se pogube vodje i svi vidjeniji ljudi ...).Iz ovih nabrajanja jasno se vidi na sta su turske kade naviknute i kakva je, pri ovakvim pohodima, kazna cekala sirotinju raju. Po brojnoj turskoj sili ocekavali bismo lak posao za turskog vojskovodju. Nije tako bilo. Istina je da je borba bila dramaticna, ali se dokazalo "da boj ne bije svijetlo oruzje/vec boj bije srce u junaku". Iako se samo 15 hiljada ustanika suprodstavilo turskoj sili od 100 hiljada, rezultat borbe je porazavajuci za Turke. Kad je Kulinova kada cula za tragican ishod-da su izginuli odabrani i najbolji ona jadikuje. U njenom glasu mesaju se tuzbalice za onima kojih vise nema i klevete upucene srpskim osvetnicima. Iz kletvi upravo vidimo da su ratnicke pohode na Srbiju predvodili najhrabriji, najsposobniji i najumniji, sto je i pohvala srpskom kolektivnom junastvu. prva teska i nepovoljna vest za kadu je i tragicna. A ona je trebala da se pita kako je tek bilo srpskim zenama i majkama pod petovekovnim turskim zulumima i stradanjima. Pesma Boj na Misaru je ispevana u formi slovenske antiteze: Kulinova kada pita, gavrani odgovorima ponistavaju ono sto se zeli i ocekuje, govoreci istinu. U pesmi je niz retorskih pitanja: u pocetku redja i duza, a kasnije sve kraca i ucestalija-sto upucuje na sve vecu kadinu uznemirenost.


Nadam se da ce nekom ovo pomoci...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top