Šarapovoj smanjena kazna

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
Šarapova čeka konačnu odluku
Ruska teniserka Marija Šarapova saznaće tokom dana konačnu odluku o suspenziji zbog korišćenja nedozvoljenog leka meldonijuma.

Izvor: B92
209297886057f34b85dd5dc761311756_w640.jpg
Foto: Getty Images
Međunarodna teniska federacija je nekada najboljoj teniserki sveta odredilo dvogodišnju kaznu, a Šarapova je tražila smanjenje od Suda za sportsku arbitražu u Lozani (CAS).

Kako je saopšteno iz CAS, odluka će biti doneta oko 15 časova po našem vremenu.

Lek za srce letonske proizvodnje meldonijum 2016. godine je uvršten na listu nedozvoljenih supstanci, a Šarapova ga je koristila čitavu deceniju.

Reagujući na suspenziju, Šarapova je rekla da je lek uzimala po savetu lekara, kao i da "nije bila svesna da je postao zabranjen".

ITF je odbacio takvo objašnjenje i naveo da je lek više od godinu dana bio na listi za posmatranje Svetske anti-doping agencije i da su sportisti više puta tokom 2015. godine upozoravani da će on biti zabranjen od 1. januara 2016.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
Šarapovoj smanjena kazna
Ruska teniserka Marija Šarapova će moći na teren u aprilu 2017, nakon što joj je Sud za sportsku arbitražu smanjio suspenziju zbog dopinga za devet meseci.

Izvor: B92
129472393857f3a9877fcff130380888_w200.jpg
EPA/FRANCK ROBICHON
Međunarodna teniska federacija je Šarapoovoj izrekla dvogodišnju suspenziju do januara 2018. godine zbog korišćenja meldonijuma, ali je žalba jedne od retkih preostalih pravih teniskih zvezda u ženskoj konkurenciji delimično usvojena u Lozani - kazna je smanjena na 15 meseci.

Lek za srce letonske proizvodnje meldonijum 2016. godine je uvršten na listu nedozvoljenih supstanci, a Šarapova ga je koristila čitavu deceniju.

Reagujući na suspenziju, Šarapova je rekla da je lek uzimala po savetu lekara, kao i da "nije bila svesna da je postao zabranjen".

ITF je odbacio takvo objašnjenje i naveo da je lek više od godinu dana bio na listi za posmatranje Svetske anti-doping agencije i da su sportisti više puta tokom 2015. godine upozoravani da će on biti zabranjen od 1. januara 2016.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
CAS objavio zašto je Šarapovoj smanjio kaznu
Sud za međunarodnu sportsku arbitražu u Lozani (CAS) objavio je razloge smanjenja suspenzije Marije Šarapove.

Izvor: B92,

Photo by Ryan Pierse/Getty Images

Ruska teniserka Marija Šarapova će moći na teren 26. aprila 2017, nakon što joj je CAS smanjio suspenziju zbog dopinga za devet meseci.

Međunarodna teniska federacija je Šarapovoj izrekla dvogodišnju suspenziju do januara 2018. godine zbog korišćenja zabranjenog leka meldonijuma, ali je žalba jedne od retkih preostalih pravih teniskih zvezda u ženskoj konkurenciji delimično usvojena u Lozani – kazna je smanjena na 15 meseci.

„Posle saslušanja 7. i 8. septembra 2016. godine, komisija CAS ustanovila je da je Šarapova smanjila rizik u odnosu na period uzimanja mildronata. Ustanovljeno je još:

1. Supstancu je unosila otprilike 10 godina bez ikakvog problema sa dopingom.
2. Konsultovala je ruskog doktora koji joj je prepisao mildronat iz medicinskih razloga, a ne kako bi poboljšala sportske performanse.
3. Nije dobila posebno upozorenje o promeni statusa meldonijuma na listi od WADA, ITF ili WTA.


Takođe, komisija CAS smatra da je razumno da Šarapova poveri svom agentu da svake godine proveri šta se nalazi na listi zabranjenih supstanci“, stoji u obrazloženju.

Međutim, komisija CAS smatra da postoji odgovornost Šarapove.

„1. Njena greška je što svom agentu nije dala adekvatne instrukcije kod najvažnijeg zadatka, a to je proveravanje liste zabranjenih supstanci.
2. Nije nadgledala i kontrolisala svog agenta tokom obavljanja svoje dužnosti (posebno je očigledan nedostatak bilo kakve procedure ili izveštaja koji potvrđuje da je agent odbacio svoju dužnost)


CAS je primetio i propust Šarapove koja nije otkrila upotrebu meldonijuma na redovnim doping kontrolama“, dodaje se u saopštenju.

U zaključku odluke navodi se da su dostavljeni razlozi dovoljni da se suspenzija smanji sa dve godine na 15 meseci.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
Šarapova: Naučila sam lekciju, a valjda će i ITF
Ruska teniserka Marija Šarapova saopštila je nakon skraćenja suspenzije da je "izvukla pouke", ali je istakla da će isto uraditi čelnici ITF.

Izvor: B92
80460648357f3aeaa8f578176129209_w640.jpg
EPA/MIKE NELSON
Šarapova je odmah nakon odluke Suda za sportsku arbitražu u Lozani objavila saopštenje u kome je navela da je prevalila put od najtežeg dana u karijeri, kada je suspendovana, do najsrećnijeg, kada je saznala da će moći da se vrati igri u aprilu.

"Osećam kao da mi je nešto što mnogo volim, na mnogo različitih načina oduzeto. Biće divno kada mi se to vrati. Tenis je moja strast i nedostajao mi je. Brojim dane do trenutka kada ću se vratiti na teren", navela je Šarapova.

Ruska teniserka je istakla da se u presudi CAS ističe neslaganje sa odlukama koje su u vezi sa njenom suspenzijom donosili čelnici Međunarodne teniske federacije.

"Veće CAS je zaključilo da se ne slaže sa brojnim zaključcima Tribunala ITF. Ja sam od starta preuzela odgovornost za to što nisam znala da lek koji se dobija bez recepta i koji sam uzimala deset godina nije više dozvoljen. Ali, shvatila sam i koliko su neke druge federacije bolje u saopštavanju promena sportistima", navela je Šarapova.

Šarapova se zahvalila navijačima i uz poruku da se brzo vraća dodala: "Sada kada je proces gotov, nadam se da će ITF i druga relevantna teniska anti-doping tela proučiti kako se ponašaju druge federacije kako nijedan drugi teniser ne bi morao da prolazi kroz ovo".
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
Stosur: Šarapova "nije znala"? Ma, dajte...
Australijska teniserka Samanta Stosur rekla je da i dalje ne veruje da je Marija Šarapova "pomilovana" posle doping skandala koji je snažno odjeknuo.

Izvor: B92


Photo by Clive Brunskill/Getty Images
Šarapova će moći na teren 26. aprila 2017, nakon što joj je Sud za sportsku arbitražu u Lozani (CAS) smanjio suspenziju zbog dopinga za devet meseci.

Međunarodna teniska federacija je Šarapovoj izrekla dvogodišnju suspenziju do januara 2018. godine zbog korišćenja zabranjenog leka meldonijuma, ali je žalba jedne od retkih preostalih pravih teniskih zvezda u ženskoj konkurenciji delimično usvojena u Lozani – kazna je smanjena na 15 meseci.

"Ne mogu da verujem, ne znam ni šta da kažem. Ne znam kako neko može da se izvuče sa takvim izgovorom (rekla da nije znala da je supstanca zabranjena prim.aut), a onda da mu bude smanjena kazna. Neverovatno je da iskoristite takav izgovor kako biste se izvukli. To je loš primer drugim sportistima – možete jednostavno da dignete ruku i kažete: ’Nije moja greška", rekla je Stosur.

Nekada četvrta igračica na WTA listi i šampionka US opena veruje da se Ruskinja neće lepo provesti kada se vrati tenisu.

"Razgovarala sam sa nekoliko kolega i svi imaju isto mišljenje. Imali smo istu ideju na startu, a sada imamo odluku. Ne mislim da ima veliku podršku od igrača, biće interesantno videti kakav će doček imati kada se vrati", dodala je Australijanka.
 
Natrag
Top