Санскрит језик

Učlanjen(a)
23.10.2010
Poruka
17
Санскрит (संस्कृतम, од речи „sam“, на срп. заједно и „kṛta“, на срп. направљено) је класични језик Индије, односно литургијски језик у хиндуизму, будизму и џаинизму.

У Азији има статус сличан латинском и грчком језику у Европи.

У Индији представља један од службених језика, иако су чешће у употреби новији језици. Иако га многи сматрају мртвим језиком, још увек се учи и користи као свакодневни говор у неким индијским заједницама.

Класични санскрит има 48 звукова. Не рачунајући алофоне, санскрит има 35 фонема.

Санскрит - Википедија


Приметио сам неке сличности наших речи са речима из Санскрита па ме интересује да ли је то нека историјско-културна повезаност или случајност?

брат - bhrā́t
мати - mā́t
два - dvá
дан - diná
дом - dáma
чета - chata
огањ - agní
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Pa naravno da postoji mnogo zajedničkih reči jer oba jezika imaju isti koren, oba potiču od zajedničkog indoevropskog jezika. Ali ne samo naš srpski jezik, već skoro svi današnji evropski jezici . Evo ovaj primer engleskog jezika o tome govori, upravo na onim terminima koji su dati (srpski - engleski - sanskript)
brat - brother - bhrā́t
мати - mother - mā́t
два - two - dvá
дан - day - diná
дом - home - dáma
чета - troop - chata
огањ - ingle - agní
Ovde vidimo da samo troop nema zajednički koren sa ostala dva jezika, mada i mi kažemo trupe (kod nas ovaj izraz ima šire značenje nego četa).
Naravno porediti sadašnja stanja ovih jezika je neprimereno jer svi jezici se tokom vremena preobražavaju, izrazi menjaju oblik a i dolazi do prihvatanja tuđih izraza tako da bi mi danas vrlo teško razumeli nekog Srbina iz desetog veka ili ranije.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
Tesko je da se razumeju kako treba i dva danasnja srbina, a kamoli jedan danasnji i jedan iz desetog veka ;)

Inace, veliki problem, bar kod nas, je to sto smo prihvatili germansku verziju istorije, po kojoj smo mi sloveni bili znamo vec sta i raselili se sirom istocne i juzne Evrope vec znamo odakle. Mnoge 'sitniice' u poznatim cinjenicama iz tih starih vremena upucuju da nije bas sve tako bilo, ali istorija je i dalje nepromenljiva....
Pravo je cudo da u skolama jos uvek ne ucimo da je Zemlja ravna ploca!
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Inace, veliki problem, bar kod nas, je to sto smo prihvatili germansku verziju istorije, po kojoj smo mi sloveni bili znamo vec sta i raselili se sirom istocne i juzne Evrope vec znamo odakle. Mnoge 'sitniice' u poznatim cinjenicama iz tih starih vremena upucuju da nije bas sve tako bilo, ali istorija je i dalje nepromenljiva....
Pravo je cudo da u skolama jos uvek ne ucimo da je Zemlja ravna ploca!
O ovme smo raspravljali i raspravljali na ovom forumu
Germanska istorijska verzija ne postoji , ovo samo pokazuje nepoznavanje osnovnih istorijskih činjenica. Postoji nešto što se zove nauka i nešto što se zove šarlatanstvo i nacionalna megalomanija uslovljena kompleksom niže vrenosti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
[WARNING]Ovo je tema o jeziku a ne o istoriji. Molim da se piše o temi.[/WARNING]
 
Natrag
Top