Samoobuzdavanje

Da li upraznjavate samoobuzdavanje?

  • Da, uspesno

    Votes: 2 28,6%
  • Da, ali cesto posustajem

    Votes: 3 42,9%
  • Ne

    Votes: 1 14,3%
  • Ponekada

    Votes: 1 14,3%
  • Ostalo

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    7
  • Poll closed .
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Samoobuzdavanje je jedan od najvaznijih a ujedno i jedan od najmanje cenjenih vidova duhovnog zivota i ako postoji ogromna korist od ovakvog "stila" zivota. Ovu vezbu upotrebljavaju monasi i monahinje svih religija. Ne radi se samo o odustanjanju od spoljasnjih stvari, kao sto je recimo jelo poslepodne, ili pak neki duzi post. U tome da ne jedemo popodne ili da postimo neki period nema niceg moralnog ili nemoralnog. Ne misli se samo ni na neke teze stvari za samoobuzdavanje kao sto su muzika i seks jer te stvari same po sebi nemaju sustinu samoobuzdavanja. Ali takve stvari dosta pomazu u ojacavanju nase unutrasnje snage, nase duse, srca koja nas odrzava na tom duhovnom putu. Stvar je u tome da ukoliko ne umemo i ne mozemo da kazemo nekim stvarima "NE", onda veoma lako mozemo biti prevareni i zavedeni. Kao kada udjete u neki veliki supermarket da kupite samo jedan kilogram limuna a odatle izadjete sa cetiri pune kese razlicitih stvarcica.

Kako vi stojite sa ovom veoma bitnom duhovnom vezbom? Koju "tehniku" upraznjavate? Kako uopste gledate na samoobuzdavanje?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Mislim da tu nije u pitanju nikakva tehnika. Jednostavno čovek tokom života stiče tu svoju unutrašnju duhovnost ili to svoje unutrašnje JA.
Koliko je ono jako toliko ste i vi sami u stanju obuzdati neke svoje unutrašnje negativne porive.
Ako je neko po prirodi budaletina, nikakve vežbe mu neće pomoći da tu svoju osobinu smanji pa da bude manja budaletina.
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Ima jedna tehnika koja se zove ‚‚pamćenje sebe" ili retrospektiva. Dobra je u razumevanju sopstva i delanja tako da razvija punu svesnost bitisanja. Tehnika se sastoji da na kraju dana se (u mislima) vratimo unazad do buđenja i pogledamo (ili barem pokušamo, jer od nesvesnog življenja mi i neprimetimo novi dan) naše ponašenje i naše misli u tom danu. Ali to posmatranje (celo, ili neki fragment) ne treba nikako okarakterisati sa pogrešno ili poželjno. To ponašanje je bilo baš onako kako je trebalo da bude. Cilj tehnike je da ta ponašanja budu osvešćena. Da u budućnosti sva naša delanja budu svesna. Onda kada se razvije taj put, tada je samokontrola = svesnost, odnosno vi postupate ‚‚kontrolisano" ne dajući mesta ‚‚pogrešnom izboru". Ovo je kostur tehnike. Ona se satoji od mnoštva principa i poštovanja pravila.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Ne bih se slozio sa bazarom, jer smatram da je kod coveka moguce sve promeniti kako na unutrasnjem tako i na spoljasnjem planu sem jedne stvari, a to je visina. Hocu reci da covek raste onoliko kako mu je dato i da to niko ne moze promeniti, a ostalo sve, naravno cesto je potrebno mnogo napora, truda i volje.

lose navike treba menjati, a dobre ne dirati. Kada sam hteo da izbacim psovke iz recnika, na pocetku tek kad bih opsovao setio bih se da sam rekao da necu da psujem, malo kasnije krenuo bih da opsujem i onda bih na pola reci stao, a danas kada hocu da opsujem vec u glavi znam da to ne valja i ne opsujem. Naravno desi mi se i sada ponekad da opsujem, ali jako retko i tada sam sebe na neki nacin grdim. Nekima ce ovo izgledati jako glupo, ali treba biti strogi prema sebi.
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Simi, slažeš se ti samo nisi dobro razumeo šta sam ja to hteo reći. smile3
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Kada sam hteo da izbacim psovke iz recnika, na pocetku tek kad bih opsovao setio bih se da sam rekao da necu da psujem, malo kasnije krenuo bih da opsujem i onda bih na pola reci stao, a danas kada hocu da opsujem vec u glavi znam da to ne valja i ne opsujem. Naravno desi mi se i sada ponekad da opsujem, ali jako retko i tada sam sebe na neki nacin grdim. Nekima ce ovo izgledati jako glupo, ali treba biti strogi prema sebi.

Upravo je ovo rezultat pamćenja sebe. Hvala na ovom primeru.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Mislim da tu nije u pitanju nikakva tehnika. Jednostavno čovek tokom života stiče tu svoju unutrašnju duhovnost ili to svoje unutrašnje JA.
Koliko je ono jako toliko ste i vi sami u stanju obuzdati neke svoje unutrašnje negativne porive.
Ako je neko po prirodi budaletina, nikakve vežbe mu neće pomoći da tu svoju osobinu smanji pa da bude manja budaletina.

Verujem da neki pojedinci i smisljaju neku tehniku kako bi sebe samoobuzdali ali ne znam ni jedan takav primer. Inace, kada sam pomenuo tehniku (izvinjavam se, bio sam nejasan), mislio sam na to za koje odredjeno delovanje ili ne-delovanje sebe obuzdavate. Da li je to hrana, da li je to kupovina, evo Simi je pomenuo svoj govor itd.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Mindfulnes svaka cast za temu. Ovde bi se moglo ubaciti onaj deo o jutarnjoj i vecernjoj molitvi sto smo poceli da pricamo u temi БРОЈАНИЦЕ.
U Pravoslavlju Sveti oci preporucuju jutarnje i vecernje molitve. Za ovu temu bih napisao nekoliko reci o vecernjim molitvama. Vecernje molitve se citaju, odnosni izgovaraju, pred spavanje. Za vreme tih molitava Sveti oci posebno naglasavaju da je potrebno da prastamo onima koji nam tog dana nesto skrivise ili nesto sto su nam ranije skrivili i naravno da se kajemo za sva nasa losa dela. Kada se zavrse molitve, Sveti oci nam savetuju, da pre nego sto legnemo misleno prodjemo kroz ceo dan, sve sto smo ucinili. Razlog je jednostavan, tada se mi prisecamo svih losih dela i ta dela treba da sutra ispravimo, ako je to moguce, ako li ne onda da se kajemo, u isto vreme treba da znamo da takve stvari vise ne smemo ponavljati.

To je ono sto je po meni jako bitna i dobra stvar kod Pravoslavnih, jer nas uvek uci da treba da budemo bolji i samo bolji, naravno ovim ne kazem da druge vere ne uce da treba da budemo bolji.

Svako dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Simi, samo izvoli. I jutarnja i vecernja molitva pripadaju samoobuzdavanju jer svako ko je probao da odvoji po recimo 30 min svakog jutra i veceri za molitvu ili meditaciju, zna koliko je to tesko i ako na prvi pogled to izgleda mozda lako. Naime, pri molitvi i meditaciji mora da postoji odredjena vrsta koncentracije. U molitvi koncentracija na razgovor sa Bogom u meditaciji koncetracija na sadasnji momenat. Ljudski um bas i nema naviku da bude miran tako da tih pola sata posle dva tri dana vezbanja mogu da postanu pravi "pakao" za um, pa covek treba stvarno da bude odlucan u svojoj nameri duhovnog razvitka da bi tako nesto mogao redovno da praktikuje; a to zahteva samoobuzdavanje.

Simi, pretpostavljam da ako ne stalno, barem povremeno upraznjavas vecernju molitvu. Reci mi u slucaju da si imao naporan dan i mozda u vecernjim satima bio negde kod prijatelja i malo kasnije se vratio kuci i to dosta pospan; da li upraznjavas vecernju molitvu ili zbog obamrlosti uma ipak odlazis na spavanje?

Ja upraznjavam jutarnju i vecernju meditaciju ali mi se povremeno zbog dosta obaveza na poslu desava da sam pospan ili ujutru ili uvece; u tom slucaju sednem u polozaj za meditaciju, pokusam da prevazidjem pospanost (10-15 minuta) i nakon toga ako ne ide, ostavljam stvari kakve jesu i odlazim u krevet.
 
Natrag
Top