Samojed

Član
Učlanjen(a)
05.04.2011
Poruka
8
Ja imam samojeda i mogu ti reci da su teski za dresuru jer su jako tvrdoglavi ali su zato jako umiljati i druzeljubivi i velike maze.to su psi koji po meni treba da zive napolju jer ne podnose vrucinu .potrebno im je redovno cesljanje i kupanje
 
Član
Učlanjen(a)
10.07.2009
Poruka
35
Uspešno se dresira dok je štene do 6 meseci posle toga odustani tvrdoglavi su!
 
Član
Učlanjen(a)
14.12.2010
Poruka
65
uh...bas je lep...a moze li mi neko reci da li je nemacki mali spic umanjena vrsta samojeda ili ne? i htela bih da kazem, da sam imala samojeda u stanu, i da o NIKAKO nijepas za stan. linjanje, njemu je jako tesko leti, posebno u stanu, veliki je...morala sam da ga prodam jer je to totalni promasaj ako hocete psa za stan...;) pozdrav...
 
Član
Učlanjen(a)
13.06.2010
Poruka
665
Zavisi od 100-300 eura , kako se cenkaš i koliko ti je bitan pedigre , ono što je bitno za ovu rasu je da je progalšen kao najgori čuvar kuće , zato što ljude nikad ne napada , ni razbojnike , ni dobričine , nikoga !:blum3:

Kao prvo za te pare se ne moze dobit ni cistokrvan pekinezer a kamoli samojed, realna cijena je od 800 do 1200 eura ako bas nekog zanima, znaci s rodovnikom! Sve ovo je ko zna sta i ko zna kako! Dakle ne pricajte nebuloze i ne lozite ljude! Dalje kada odes u uzgajivacnicu o kakovom cjenjkanju ti pricas, pa nije to ovaca?

Ja imam samojeda i mogu ti reci da su teski za dresuru jer su jako tvrdoglavi ali su zato jako umiljati i druzeljubivi i velike maze.to su psi koji po meni treba da zive napolju jer ne podnose vrucinu .potrebno im je redovno cesljanje i kupanje

Heh drug, ispocetka si poceo lijepo i istina je za tvrdoglavost ali se ipak dresira i brzo uci, dakle tvrdoglavost se istice samo zbog gazde i
loseg iskustva s psima i uopsteno dresurom! Mada se moze rec da je tvrdoglav pas :)
Medjutim dalje ima mnogo gresaka a trebao bi to da znas, prvo samojedi od kada postoje zive sa ljudima i ti psi mnogo pate kada su odvojeni od istih, njima treba sloboda u covjekom prisustvu, a ne da se drze napolju i odvojeno, to je mucenje za samojeda, veliko!
Dalje Samojeda treba cesljat jednom u 10 do 15 dana od repa prema glavi i nikako drugacije i nikao cecsce ;) a jos vaznija stavka je ta da samojed ne smrdi i samim tim se ne preporucuje da se kupa vise od 4 puta godisnje! Oni se ponasaju kao maske, lizu se i ciste!

uh...bas je lep...a moze li mi neko reci da li je nemacki mali spic umanjena vrsta samojeda ili ne? i htela bih da kazem, da sam imala samojeda u stanu, i da o NIKAKO nijepas za stan. linjanje, njemu je jako tesko leti, posebno u stanu, veliki je...morala sam da ga prodam jer je to totalni promasaj ako hocete psa za stan...;) pozdrav...

Ovako njemacki spic nije umanjena vrsta samojeda ali posto spada u spiceve i pse primitivnog tipa kao i samojed, haski, aljaski malmut itd. da ne nabrajam to ti je otprilike slicno (mada svaka pasmina je za sebe posebna) tj imas psa iz iste kategorije ;)
Iskreno, da si imala cistokrvnog psa ne bi imala tih problema (a pitam se i jesi li ga imala) znala bi da se samojed linja u trajanju od po dvije sedmice pred zimu i pred ljeto :) a u medju vremenu ako nadjes dlake to je cista premija, sem narano po koja kad ga cetkas!

Nadam se da se niko od vas nece uvrijedit sad zbog ovih mojih odgovora, al cinjenica je da ste pisali manje vise gluposti i nebuloze i sta posle da misli neko ko ovo cita u namjeri da kupi psa!
I jos jedan mali savjet sve pse pa i samojede treba pocet dresirat od 8 nedjelje zivota a najkasnije do 12 nedjelje, nista znali zar ne!
Tu ljudi prave velike greske, kupe lijepu malu bijelu pufnicu i s njom se igraju kao da je igracka, kad dodje do 6,7 mjeseca pokusavaju dresuru nazalost bezuspjesno jer je kasno... da ne duzim jevo jedan mali tekst iz jedne veoma poucne knige kada uhvatim vremena uploadirat cu ovu knjigu da i vi mozete skinut i procitat je:

Ako ste čvrsto odlučili podići i odgojiti štene, potrudite
se najprije naučiti kako se to radi. Ne zaboravite –
dovoljno je samo nekoliko dana da upropastite inače
savršeno štene. Bez sumnje najvažnija faza razvoja je ona koja
dolazi prije no što uopće nabavite štene – vaša naobrazba o
tome kako se uči štene!
Mnogi novopečeni vlasnici pasa iznenade se kada otkriju da
njihov novi prijatelj grize, laje, žvače, kopa i “ukrašava” dom
mokraćom i izmetom. Međutim, to je sve savršeno normalno,
prirodno i nužno ponašanje pasa.
Vaša pseća pridošlica jedva čeka da nauči ljudska pravila
ponašanja. Želi vam ugoditi, ali ne zna kako. Ne skrivajte pravila
kućnog odgoja, netko ih mora štenetu pokazati, a taj netko ste vi.
Prije no što štene počne s vama dijeliti život, pošteno je i
mudro da prije toga proučite što možete očekivati od šteneta koje
se normalno razvija, odlučite koja ponašanja i osobine smatrate
neprihvatljivima te kako ćete promijeniti neprihvatljivo ponašanje
i shodno tome njegov temperament. Konkretno, vlasnici
trebaju znati kako naučiti psića gdje da vrši nuždu, što smije
a što ne smije grickati, kada lajati, gdje kopati, da sjedne kad
pozdravlja ljude, da opušteno hoda na povodniku, da se smiri i
zašuti kad mu to kažemo, da nauči kočiti svoj ugriz koji je inače
dio normalnog ponašanja psa i da bude opušten u društvu drugih
pasa i ljudi, posebno djece, muškaraca i nepoznatih osoba.

Bilo da uzimate štene od profesionalnog uzgajivača ili ono
iz obiteljskog uzgoja, kriteriji su isti. Tražite štenad koja raste u
kući, uz ljude, uz njihovo društvo i utjecaj – pogotovo uz ljude
koji su posvetili puno vremena podizanju legla i učenju štenadi
od malih nogu.
Vaše štene treba biti spremno za zvukove svakodnevnog
života – zvuk usisavača, suđa koje može pasti na pod, buku iz
televizora, djecu koja plaču i odrasle koji se svađaju. Izlaganje
ovakvim stimulativnim poticajima u vrijeme kad je štencima
vid i sluh još uvijek u razvoju pomaže im da se postupno naviknu
na zvukove i prizore koji bi ih mogli strašiti kad odrastu.
Izbjegavajte štenad koja raste u boksu, štenari ili van doma.
Zapamtite, ako želite štene koje će živjeti s vama u vašem
domu, izaberite štene koje odrasta u obiteljskom okruženju.
Štenad koja raste u boksu ili podrumu, izvan kuće, zasigurno
nema kvalitete psa kućnog ljubimca. U istom su rangu s telićima
i kokošima – neka vrsta “stoke”. Nisu socijalizirani niti
znaju osnove higijene i nisu dobro društvo. Potražite legla koja
borave u kući, u dnevnoj sobi ili kuhinji.
Odabir pasmine osobni je izbor. Informiranjem i prpučavanjem
karakteristika pasmina, poštedjet ćete se mnogih
nepotrebnih problema. Odaberite pasminu koja vam se sviđa,
proučite odgovaraju li karakteristike određene pasmine vašem
načinu života. Promatrajte i proučite nekoliko odraslih pasa
odabrane pasmine prije no što donesete odluku da želite psa
baš te pasmine.
Bez obzira na vaš izbor, ne zavaravajte se da ćete jednom
imati “savršenog” psa zato što ste odabrali “savršenu” pasminu i “savršeno” štene. Svako štene može vam postati divan prijatelj
ako se pravilno odgaja, socijalizira i trenira. Isto tako, bez
obzira na pasminu i uzgoj, svako štene može odrasti u psećeg
delikventa ukoliko nije pravilno socijalizirano i odgajano.
Molim vas da pažljivo istražite i pametno odaberete, ne zaboravljajući
pritom da su najvažniji faktori pravilna socijalizacija
i odgoj – oni određuju koliko će vaš pas prema vašim kriterijima
biti svršen kad odraste.
Bez obzira na vaš izbor, uspjeh ili neuspjeh u potpunosti su
u vašim rukama. Ponašanje i temperament vašeg psa totalno
ovise o dobrom odgoju.
Životni prostor vašeg šteneta treba biti uređen tako da nema
mjesta pogreškama prilikom kućnog odgoja i učenja na igračke
za žvakanje. Svaka pogreška potencijalno je opasna jer samo
izaziva nove.
Ograničavanje prostora za dugotrajni boravak spriječit će
vaše štene da radi štetu po kući i pomoći mu da nauči gdje se
obavlja nužda, da bude mirno i spokojno, i da gricka one igračke
koje su namijenjene žvakanju. Ostavite štenetu u ograničenom
prostoru igračke punjene hranom ili poslasticama. Tako se
štene uči samostalnosti i priprema za trenutak kada će morati
ostati samo kod kuće.

Eto toliko od mene, ako nekog jos nesto zanima o ovj pasmini piste ja cu odgovoriti i to rado ;)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.11.2009
Poruka
1
Sve sta si napisa, sve je tocno...najlipsi pas na svitu, posebna vrsta koja mora biti voljena i mora zivit sa covijekom a nikako na nekakvom lancu...gojen je da bude dio obitelji i jedini ima pristup u kucu i spava sa ljudima u sibiru...ljudi se u hladnim nocima griju s njima na nacin da on legne na covijeka...cak ima i nagon da legne na covijeka...o tvrdoglavosti, nije on tvrdoglav nego prepametan da bi dozvolio da ga se pravim budalom...da nije toliko pametan, nebi ga rusi poslali u svemir kao prvo zivo bice...inace da znate, ima muljatora koji krizaju njemackog spica, mađarskog ovcara i josn neke slicne pasmine i prodaju pod samojed...samojeda inace jako malo ima u evropi i tesko je uopce nabaviti pravoga a na ovim prostorima poplava samojeda i onda ljudi pricaju gluposti o njemu...to je toliko posebna vrsta da ga je grijeh svrstavati u pse, to je nebesko bice...
 
Poslednja izmena:
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Samojed može i u stanu

Samojed može i u stanu

ZAHVALNA I NE BAŠ ZAHTEVNA RASA, POREKLOM IZ SIBIRA

Poreklo i nastanak ove rase poprilično je nejasno. Prema jednoj od teorija, prapostojbina pasa ove rase je Sibir. U predelu istočno od Urala, a zapadno od reke Jenisej, prema istorijskom navodima, bilo je nastanjeno mongolsko nomadsko pleme Samojedi koje je uzgajalo ove pse. Po nazivu plemena rasa je u 10. veku i dobila ime. Psi su bili vrlo korisni i važni za život i opstanak pripadnika ovog plemena. Upotrebljavali su ih kao pomoćnike u lovu, čuvare stada irvasa i pokućstva, kao i za vuču sanki.

samoyed_3-copy.jpg


Negde oko 1870, rasa se proširila po svetu, a 1889. jedan par pasa donesen je u Englesku. Samojedi tog vremena nisu bili samo bele boje, kao danas. U zapisima se nalaze podaci da je pored belih bilo i crnih ili crno-belih pasa. Zahvaljujući strogoj selekciji i favorizovanjem pasa bele boje dlake, došlo se do toga da je danas rasna karakteristika ove rase upravo bela boja.

Rasa je prvi put prikazana na izložbi u Lidsu (u Velikoj Britaniji) 1893. godine, a priznata je 1909. Prvi klub ljubitelja ove rase oformljen je 1920. godine. U periodu između dva svetska rata, broj pasa ove rase bio je u porastu i u drugim evropskim zemljama, što se nastavilo i nakon Drugog svetskog rata.

Izgled

Samojed je tipičan špic. Elegantnog je izgleda, snažan, umiljat, okretan, dostojanstven i siguran. Idealna visina mužjaka je 57 cm, a ženki 53 cm, sa tolerancijom od plus/minus 3 centimetra.

Glava je snažna, lobanja klinasta, a potiljačna kost blago izražena. Stop je dobro naglašen. Njuška je jaka i velika, skoro podjednake dužine kao i lobanja. Pravilno se sužava ka nosnoj pečurci koja je dobro i pravilno razvijena i tamno pigmentisana. Uglovi usana treba da budu blago prćasti, što daje karakterističan "samojedov osmeh". Zubalo je makazasto. Oči su tamnokestenjaste boje, dobro usađene u očne duplje i izražavaju inteligenciju i obazrivost. Blago su razmaknute, iskošene i bademastog oblika. Uši su visoko usađene, relativno male, trouglaste, uspravno nošene, pokretne i blago zaobljenih vrhova.
Vrat je snažan i umereno dug. Dužina tela nešto je veća od visine grebena, grudni koš je dosta dubok, pa pas izgleda da je zbijen, ali okretan. Leđa su srednje dužine, mišićava i prava. Ženke mogu da budu nešto duže od mužjaka, ali čvrste u slabinskom delu i umereno pribranog stomaka. Gledano od napred, grudni koš je veliki i dosta dubok, ali nije bačvast. Rebra su dobro zaobljena. Slabine su dobro zaobljene, snažne i mišićave. Rep je nošen povijen ka napred na leđima ili na rebrima kad je pas oprezan ili u akciji. Kada je u mirovanju rep visi i doseže do skočnog zgloba.

Noge su paralelne i mišićave. Lopatice su duge, dobro povezane sa trupom i iskošene. Gledano od napred prednje noge su prave, a laktovi priljubljeni uz telo. Došaplja su snažna. Zadnje noge, gledano od pozadi su prave, paralelne i izrazito mišićave. Zadnji deo šape je zaobljen a skočni zglob spušten. Zaperke, ukoliko postoje, treba odstraniti kod štenadi. Šape su zaobljene i elastične, prsti lako povijeni i blago rašireni.

Dlaka samojeda je dupla. Poddlaka je kratka, meka, gusta i zbijena. Pokrovna dlaka je mnogo duža, prava i bujna i prekriva poddlaku. Treba da obrazuje bogate nabore oko vrata i plećki, uokvirujući glavu, naročito kod mužjaka. Sa spoljne strane ušiju, na glavi i prednjim delovima nogu, dlaka je kratka i glatka, unutrašnjost ušiju je dobro odlakana sa zaštitnom dlakom. Rep je obilno odlakan. Kod ženki je dlaka često kraća i mekša nego kod mužjaka.

Karakter

Samojed se lako adaptira na vlasnika i njegove navike. Druželjubiv je, radoznao i prijateljski nastrojen prema deci i strancima. Dobar je čuvar, obazriv, ali nije agresivan. Samojed brzo uči, mada ume da bude tvrdoglav i svojeglav. Psi ove rase dosta dobro se adaptiraju na uslove života u gradu i u stanu, mada ih je tada potrebno češće izvoditi napolje i šetati. Ponekad su bučni i vrlo glasno laju, što može predstavljati problem prilikom života u urbanoj sredini.


Standard

Prvi standard za samojeda donet je 1909. godine. Prema sistematici Međunarodne kinološke federacije, rasa je svrstana u petu grupu (špic tip i primitivni tip pasa), sekcija 1 (nordijski psi za vuču sanki). Ne podležu ispitu u radu. Zvanična zemlja porekla rase, prema standardu je Rusija, a nalazi se pod patronatom Unije nordijskih kinoloških saveza.

Boja

Dozvoljene boje su bela, krem ili belo-biskvit. Boja u osnovi treba da bude bela, sa blagim znacima biskvitne, i ne sme da ostavlja utisak bež boje. Nosna pečurka, usne i rubovi očnih kapaka su crno pigmentisani. Ponekad se na njušci može primetiti blaga depigmentacija.

Zdravlje i nega

Prosečan životni vek samojeda je od 12 do 15 godina. U literaturi je opisana nasledna bolest bubrega koja se češće javlja kod mužjaka, a manifestuje se poremećajem u stvaranju urina. Duga i gusta samojedova dlaka zahteva svakodnevno četkanje. Poželjno je i povremeno kupanje.

Zov
 
Učlanjen(a)
13.07.2013
Poruka
2
Ja zelim da kupim samojeda koji ce ziveti u stanu od 70m kvadratnih,a cesto cu ga voditi na selo posto imam tamo kucu.Moji roditelji i nisu bas za to,kako da ih ubedim?I da li je samojed pas koji moze normalno i srecno da zivi u stanu? :D
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2013
Poruka
1
Zdravoo,ja imam psa po imenu Lana ona ima 2 godine... DSCN5333.jpg Na ovoj slici ima 1 godinuu !! :D 402463_135903769863519_1206393918_n.jpg A,ovo je ona kad je bila beba tad je imala 4 mesecaaa !! :D
 
Natrag
Top