Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Sam Cooke

sam-cooke.jpg

22. januar 1931. - 11. decembar 1964. "Kralj soula". Kratko je živio, ali je obilježio američku muziku prošlog vijeka. I više. Sam Cooke je gospel, soul i pop pjevač i kompozitor. Začetnik, kreator i najvažniji interpretator pravca poznatog kao soul. Njegova ostvarenja bila su 29 puta među prvih 40 hitova u USA između 1957. i 1965. godine. Najpoznatija: "You Send Me", "Chain Gang", "Wonderful World" i "Bring It On Home To Me". Među prvima je na jednom mjestu okupio bijelu i crnu publiku. Angažovan u antirasističkom Pokretu za ravnopravnost građana (obilježili ga Martin Luther King i Malkolm X), bio je među prvim tamnoputim izvođačima sa uspješnim poslovnim potezima u karijeri. Tragičnoj, nažalost.

Razvoj

the_soul_stirrers.jpg

Rođen je među sedmoro djece u Clarksdaleu, Mississippi, USA. Otac, baptistički svještenik, Charles Cook, početno je usmjerio sinovljev talenat. Kada se je porodica preselila u Chicago, 1933. godine, sa devet je godina zapjevao sa sestrama u triu The Singing Children. Kao tinejdžer, sa bratom postaje član, na nacionalnom nivou poznate, gospel grupe Highway QCs (tako zvane jer im je sjedište bila Highway - baptistička crkva). J. W. Alexander, tenor i manadžer gospel grupe Pilgrim Travelers, zapazio ga je i uveo u The Soul Stirrers, takođe gospel grupu sa zavidnim uspjehom. Upravo tada Robert Harris, vokal Soul Stirrersa, raskinuo je sa grupom (1950), pa je Sam, sa devetnaest godina, preuzeo njegovo mjesto. Brzo je postao gospel superstar. Na očevo prezime Cook dodao je slovo "e" ukazujući na sebe kao nekog posebnog. Osjećao je da može i dalje i više.

Prvi pop single, "Lovable" (1956), objavio je pod pseudonimom "Dale Cooke" kako bi zavarao gospel publiku, kojoj je kršenje tabua bilo ako se neko njihov imalo približi sekularnoj muzici. Varka je bila neuspjela, odao ga je jedinstveni vokal. Otpušten je iz Soul Stirrersa, gdje ga je zamjenio Johnny Taylor.

Srećom, Art Rupe, šef kuće Specialty Records, koja je pokrivala Soul Stirrerse, dao je blagoslov da Sam u istoj kući snima svetovnu muziku pod pravim imenom. Problem je nastao kada se Artu nije dopala ta nova muzika kakvu su pravili Sam i njegov producent Bumps Blackwell. Kada je konačno Art Rupe čuo Cookea i Blackwella kako improvizuju Geršvina - iznervirao se i uskoro je Sem morao birati. Epilog: Cooke i Blackwell napustili su Specialty Records.

Uspjeh

Ubrzo je Sam potpisao za Keen Records . Prvi snimak, "You Send Me", svrgnuo je s vrha "Jailhouse Rock" Elvis Presleya i šest nedjelja bio je prvi na Billboard R&B listi i tri na Billboard pop listi. Prodat je u 1,7 milion kopija. Pjesma je postala obrazac za njegov stil u narednom periodu: bile su to ljubavne pjesme, gizdavog aranžmana i kotrljajućeg, srednjeg tempa. Uslijedio je početkom 1959. godine novi hit, "Everyone Like To Cha Cha Cha", pjesma koja je označila promjenu prema dance stilu, a dalju transformaciju naznačila je pjesma "Only Sixteen". Sljedeći veliki hit bio je "Wonderful World" (1960). Napisao je i uspjeh "Nobody Loves Me Like You". U međuvremenu, oženio se Barbarom i izgubio nesrećno prvu, osamnaestomjesečnu bebu. Potom su dobili i kćer Tracy.

Uz izvođenje i komponovanje, Cooke je iznenadio poslovni svijet ustanovljujući 1960, svoj komercijalni zaštitni znak SAR Records. Ubrzo su se priključili The Simms Twins, The Valentinos, Bobby Womack i Johnnie Taylor. Cooke je kreirao izdavački menadžment tim i sasvim napustio Keen Records, povezujući se sa RCA Victor liderom u razvoju tehnologije nosača zvuka tog vremena. Jedan od prvih RCA singlova je "Chain Gang". Dostigao je drugu poziciju Billboard pop liste. Slijedili su brojni uspjesi: "Sad Mood", "Bring it on Home to Me" (sa Lou Rawls kao pratećim vokalom), "Another Saturday Night" i "Twistin' the Night Away"... Kao mnogi R&B umjetnici tog vremena, Sam Cooke se fokusirao na singlove; ali objavio je i bluzerski LP, "Night Beat", 1963. godine.

Tragedija

Smrt ga je stigla u 33. godini, u Los Angelesu. I danas je misteriozna. Zvanično je objavljeno kako ga je upucala Bertha Franklin, menadžer Hacienda motela - u samoodbrani. Sudu mnogi dokazi nisu prikazani, smatraju poznavaoci. Zasad se vodi kako je kobne večeri, 11. decembra 1964. godine, na žurci u nekom klubu u Los Angelesu, sreo 22-godišnju Elisu Boyer. Odvezli su se potom do motela da bi se ubrzo Boyerova iskrala iz unajmljene sobe odnoseći i Samovo rublje. Nakon nje se Cooke, samo u ogrtaču i papučama, pojavio na recepciji tražeći Elisu, a menadžer Bertha Franklin je ispalila u njega tri hica. Kasnije je izjavljivala kako je branila Boyerovu jer je Sam htio da je siluje, a pravosuđe ju je oslobodilo - nazivajući taj čin "opravdanim ubistvom" ("Justifiable homicide")!I" Danas su nejasne sve te okolnosti. Govori se o mogućoj ponovnoj istrazi.

Semova udovica, Barbara, udala se docnije za Bobby Womacka, a druga kćerka Linda - za Bobbyjevog brata, Cecila. Sahranilo ga je 200,000 obožavalaca, u Forest Lawn Memorial Park Cemetery, Glendale, California.

Nasljeđe

I danas je primjetno. Uslijedili su posthumni hitovi "Shake", "A Change Is Gonna Come". Posebno je zapažena "A Change Is Gonna Come", protestna pjesma. Za mnoge - najbolja. No, jednako pjesmama, značajan je njegov uticaj na druge. Ko ga nije čuo - ipak je dotakao njegovo stvaralaštvo u izvedbama Rod Stewarta ili Southside Johnnya. Njegov stil ili zaostavšinu su koristili: The Animals, Simon and Garfunkel, Van Morrison, James Taylor, the Beatles (posebno John Lennon), John Mayer, Bruce Springsteen, Steve Marriott, Terry Reid, Steve Perry, Smokey Robinson, Marvin Gaye, Otis Redding, David Ruffin, Bobby Womack, Johnnie Taylor, Lou Rawls, Al Green, The Temptations, Philippe Wynne, Aretha Franklin, Mavis Staples i mnogi drugi.

Cookeova, "A Change Is Gonna Come", posmrtno je uvrštena u film "Malcolm X", Spike Leea. Sem Cooke je u Rock and Roll Hall of Fame uvršten 1986. godine. Tri godine poslije njega, to mjesto su dobili i Soul Stirrersi. Pred kraj vijeka, 1999. godine, Cooke je počastvovan sa Grammy Lifetime Achievement Award, da bi ga 2004. godine, Rolling Stone Magazine rangirao kao16-tog na svojoj listi 100 Greatest Artists of All Time.

Hitovi u USA and UK - singles

1957 - "You Send Me"
1957 - "I'll Come Running Back to You"
1960 - "Wonderful World"
1960 - "Chain Gang"
1961 - "Cupid"
1962 - "Twistin' the Night Away"
1963 - "Another Saturday Night"
1965 - "Shake"

Hitovi u US and UK - albumi

1957 - Sam Cooke
1962 - The Best of Sam Cooke
1964 - Sam Cooke at the Copa
1986 - The Man and His Music
2003 - The Portrait of a Legend: 1951-1964

Izvor: Barikada

 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Музиком против сегрегације


Композицијом „Промене ће уследити” соул певач Сем Кук је публици у САД и свету упутио јасну антирасну поруку

pyN3LOF.jpg

„Промене ће уследити” стекла је статус протестне песме: Сем Кук (Фото МТВ)

У време када је композиција „Промене ће уследити” (A Change Is Gonna Come) ушла у музичке радње и радио емисије, а издата је 1964. на албуму „Без добрих вести” („Ain’t That Good News”), расна сегрегација и предрасуде у САД били су непремостиви проблеми.

У претходном стваралаштву, соул певач Сем Кук није ишао даље од жеље да направи добру песму која ће да буде слушана. Ово је било први пут да је одлучио да публици упуту јасну антирасну поруку. Кажу да га је на овај корак навела композиција „Одувано ветром” Боба Дилана јер није могао да верује да је тако упечатљиву антирасну композицију написао – белац. Одлучио је да и он створи нешто слично.

Различити покрети за заштиту људских права прихватили су песму као оптимистичко изражавање жеље да се сегрегацији и расним предрасудама у САД коначно стане на крај. Нажалост, песма „Промене ће уследити” привукла је праву пажњу публике тек након што је Кук трагично преминуо. Устрелио га је власник једног мотела који је тврдио да је певач у соби покушао да силује девојку. Тек по смрти певача композиција је издата као сингл. „Промене ће уследити” стекла је статус протестне песме коју су прихватили и други извођачи, па чак и репери када је, много година касније, наступило њихово време.

Песму „Промене ће уследити” снимио је и певач Сил новембра 2008. и вратио је на све листе најслушанијих ритам и блуз и хип-хоп композиција. Део Силовог успеха многи приписују и чињеници да се Барак Обама кандидовао за председника САД који је у свом победничком говору нагласио „да ће промене доћи у Америку”.

Иначе, делови текста инспирисани су инцидентом током ког су Кук и неколицина његових пријатеља ухапшени због нарушавања јавног реда након што су у једном мотелу у Шривпорту, у држави Луизијана, одбили да им због боје коже издају собе.

Није то био издвојен случај. У тим годинама као да је мржња белог америчког становништва према „обојеним” и дођошима посебно кулминирала. Сукоби, физички обрачуни, па и прави погроми били су свакодневна „забава” за белу руљу из сиротињских четврти великих градова преплављених аутомобилима и украшеним здањима која су САД приказивала као рај на земљи и прилику за свакога жељног рада и „слободе”. Та бела руља је сопствени бес искаљивала на једини начин који јој је био природан. А све због оне сасвим друге америчке свакодневице: мрачне, бедних услова живота, плата које нису дозвољавале много више од пуког преживљавања…

Иначе, композиција „Промене ће уследити” први пут је изведена у шоу чувеног Џонија Карсона, 7. фебруара 1964. године. Алан Клајн, нови Куков менаџер, толико је био одушевљен песмом да је успео да убеди Кука да уместо тада новог сингла „Зар то нису добре вести” изведе „Промене ће уследити”. Сматрао је да је управо то порука коју је требало изрећи пред најширим аудиторијем.

Интересантно је да Кук није волео да ову композицију изводи пред публиком. Како је једном рекао свом пријатељу и певачу Бобију Вомаку, звучала му је као – смрт. Пре осам година, „Промене ће уследити” је одабрана за чување у Конгресној библиотеци као „културно, историјски и естетски важна”.

Промене ће уследити

Рођен сам поред реке у невеликом шатор
И све од тада крећем се као и та река
Много, много времена је прошло
Али, убеђен сам, промена ће уследити, свакако
Претешко је живети, али мене је страх од умирања
Јер не знам шта се дешава горе, изнад неба
Много, много времена је прошло
Али знам, промена ће се десити, хоће сигурно
Када кренем у биоскоп, доле у центру
Увек ми неко каже: „Не мувај се туда”
Много, много времена ће проћи
Али знам, промена ће се десити, хоће сигурно
Онда одем код брата
И закукам му: „Помагај, молим те”
Али он се само осврне и звизне ме
И поново баци на колена.
Било је времена када сам мислио да нећу дуго опстати
Али сада сам уверен да могу да наставим
Много, много времена је прошло
Али, убеђен сам, промена ће сигурно уследити

Слободан Самарџија
Објављено: 23.03.2015.
Извор: Политика


 
Natrag
Top