Sa ćebetom na dijalizu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Sa ćebetom na dijalizu[/h]




U Kliničko-bolničkom centru Zvezdara, najvećem centru za dijalizu na Balkanu, zbog dotrajale stolarije pacijenti na terapiju dolaze sa ćebetom.


68094442650d1e11744cd8930567032_368x241.JPG



Oni se ne žale na rad lekara i medicinskog osoblja već na sve teže uslove u kojima primaju terapiju. Problem Gradske bolnice je dotrajala zgrada u kojoj se nalazi.
Naime, slika izgleda ovako: savremena oprema, stručno osoblje i prozori iz prošlog veka. Temperatura ispod minusa, vetar, sneg i led sve veći su problem najvećeg centra za dijalizu u Srbiji.

Dotrajala stolarija ne može da zaustavi hladnoću, samim tim ni ni radijatori, grejalice i klima uređaji nisu od velike pomoći. A dijaliza traje četiri sata, tri puta nedeljno.

“Objekat je zaista devastiran, prebukiran. Moram da kažem da se radi o najvećem centru za dijalizu na Balkanu, koji dijalizira preko 300 pacijenata. Pacijentima zasita nije lako, mi se slažemo s tim. Osnovni problem se javlja zimi, što je građevinska stolarija u lošem stanju, prozori ne dihtuju, u salama je hladno. Međutim, isto tako osoblje koje tamo radi, radi u katastrofalnim uslovima”, kaže Nikola Gruber, predsenik udruženja Renalis.

Gradski sekretar za zdravstvo Aleksandar Stefoski najavljuje pomoć. U izjavi za Blic kaže da je u protekle četiri godine Beograd u rekonstrukciju Gradske bolnice uložio više od 300 miliona dinara.

“Od republike smo ovu ustanovu preuzeli u očajnom stanju i od tada radimo na njenom renoviranju. Prozore u centru za dijalizu, kao i sve druge što je prioritetno za obnovu, promenićemo kada opredelimo budžet za 2013. Direktor bolnice treba napomene šta je najneophodnije, kako bismo znali odakle da počnemo, jer u pitanju je ustanova u kojoj gotovo sve treba menjati”, izjavio je on
.

Pionir dijalize u bivšoj Jugoslaviji, koji je sa dijalizom krenuo kada je ovaj metod lečenja bio nov i u Evropi, radi u objektu koji je zbog dotrajalosti izgubio upotrebnu vrednost.

Umesto obnove stare i oronule zgrade direktor Gradske bolnici, poboljšanje vidi u trajnom rešenju.

“Pošto bolnica gradska ima devet hektara zemljišta koje pripada gradu, a za jednu ozbiljnu bolnicu iste kvadrature je dovoljno 3,5 hektara, mislim da jedino pravo rešenje, umesto da se grade prozori, da se menja grejanje, što je sve urađeno u prethodnom periodu, ugrađuju klime, to svi znate leti je vruće, zimi je zima - da se napravi nova bolnica i to može da se uradi za godinu do dve dana, dakle - u jednom mandatu”, kaže Aleksandar Milošević, direktor KBC Zvezdara.

Centar za nefrologiju u Gradskoj bolnici radi šest dana u nedelji. Preko 200 pacijenata terapiju prima u tri smene.






Izvor:
B92.net
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top