Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
S VREMENA NA VREME
(Beograd)

S Vremena  Na Vreme  - Banda.JPG

Članovi grupe S vremena na vreme su jedni od utemeljivača i predvodnika beogradske akustičarske scene. Osnovali su je 1972. godine Miomir Ðukić Miki (rođen 1949.), prim, gitara, vokal, Vojislav Ðukić Koki (rođen 1952.), gitara, vokal, Asim Sarvan (rođen 1949.), vokal, gitara i Ljubomir Ninković (rođen 1950.), gitara, vokal. Kada je Miki za Novu 1964. godinu od roditelja dobio akustičnu gitaru, uz klavir i harmoniku je proširio svoja prva muzička interesovanja. Sa bratom Kokijem i flautistom Banetom Zarinom osnovao je gimnazijski bend Pupoljci, pa su izvodili obrade tadašnjih hitova. Miki je napisao pesmu "Sunčana strana ulice" koja je postigla lokalnu popularnost, posebno na ekskurzijama Koki je za to vreme učio klasičnu gitaru, sa Korni grupom je snimio obradu pesme "Obladi oblada" The Beatles, pravio je songove na stihove Miljenka Zuborskog i muziku za pozorišne predstave.

Krajem šezdesetih, Asim Sarvan je iz Mladenovca stigao na studije Opšte književnosti i na fakultetu je upoznao mladog kantautora iz Smedereva Ljubu Ninkovića (ex Spooks), čiju će pesmu "Slika" Korni grupa staviti na jedan od svojih singlova. Istu temu, pod nazivom "Kao vreme ispred nas", grupa će kasnije uvrstiti u svoj repertoar. Njih četvorica su se okupili u Radio Beogradu, snimajući songove za tada popularnu emisiju "Tip top kabare". Povremeno su radili zajedno i tako je došlo do imena grupe koja se okupljala s vremena na vreme.

U početku karijere najviše su bili angažovani na takozvanoj primenjenoj muzici za radio, TV, film i pozorište. Radili su muziku za predstave "Lukrecija Bordžija" i "Mandragola" u Narodnom pozorištu, "Beleške jedne Ane" u RU "Ðuro Salaj", kao i "Nesumnjivo lice" Zorana Radmilovića u Ateljeu 212. U arhivu Radio Beograda ostalo je preko stotinu njihovih snimaka. Među prvima su koristili folklorne motive, obogaćivali zvuk zaboravljenim instrumentima, poigravali se žanrovima koje su oblačili u pedantno razrađene aranžmane. Vezani za rad u studiju, prvu polovinu karijere su retko gradili na koncertima, nadoknađujući to nesvakidašnjom produktivnošću. Ipak, redovno su svirali na BOOM festivalima. Živa verzija pesme "Odisej" objavljena je na duploj živoj ploči. Nastupali sa Pop mašinom na Hajdučkoj česmi 1972. i 1973. godine, a bili su i česti gosti na festivalima. Godine 1973. i 1974 dobili su nagradu za originalnu muziku na Festivalu jugoslovenskog radija u Ohridu. Neusklađeni odlasci članova u JNA uslovili su isprekidanu diskografsku liniju, ali je ta rastrzanost uslovila da rade sa brojnim muzičarima. Od prvog albuma, pridruženi član im je postao subotički bubnjar Nikola Jager, bas na toj ploči je svirao Robert Nemeček iz Pop mašine. Sa njima su nastupali i bubnjar Raša Ðelmaš (YU grupa), Bane Zarin, Dejan Petković (svirao je bas), klavijaturista Slobodan Marković, flautista Dragoslav Vokić Džib i kontrabasista Nebojša Ignjatović. U vreme kada su Asim i Miki bili u vojsci, u grupi su pevale i tadašnje studentkinje glume Tanja Bošković, Gorica Popović i Ljiljana Dragutinović. Učestvovali su na snimanjima ploča jadranke Stojaković, Vlade i Bajke, Tamare i Nenada Pavlovića i Srđana Marjanovića. Često su snimali muziku za pesme Kornelija Kovača koje su izvodili popularni pevači tog doba.

Njihov debi album 1975. godine iznenadio je zrelošću, posebno u pesmama "Tema classica", "Traži mene" (koju je kasnije obradio Džoni Štulić), "Utočište", "Biblijska tema" (u kojoj je korišćen psalm Davidov iz "Biblije"). Kvalitetan materijal, aranžmani urađeni u maniru The Beatles i nadahnuti tekstovi rezultirali su jednom od najboljih domaćih akustičarskih ploča. Zanimljivo je da su više od pola tekstova napisali pod presingom u ljubljanskom hotelu "Turist" poslednje noći snimanja. Sledeći LP "Moj svet" objavljen 1978. godine bio je svojevrsna kompilacija pretežno pesama sa singlova. Tokom 1978. i 1979. godine u Domu omladine uz predstavu "Rastibuđilizovane klejbezable" amaterskog pozorišta Teatar Levo, redovno drže nastupe pod nazivom "Bistro kod plave sove". Marta 1979. godine su sa beogradskim amaterskim pozorištima bili na uspešnoj turneji po Poljskoj. Iste godine sa grupom Tako organizuju prvi kvadro ozvučen koncert kod nas. Albumom "Paviljon G" krenuli su u električnu fazu okarakterisanu u pesmi "Rock kritičar" Po izlasku ploče u JNA je tog leta 1979. godine otišao Vojislav Ðukić, a grupa je sporazumno prestala sa radom.

Asim Sarvan je osnovao grupu Muzej Sarvan i jedno vreme je pisao pesme za ploče narodne muzike Pored nekoliko singlova, snimio je solo ploču "Asime, spasi me" (Jugodisk 1984.) uz prateću grupu Baklava band i Lazu Ristovskog. Većinu pesama i produkciju uradio je Ljuba Ninković, a snimljena je i obrada narodne "Kaleš, bre Anđo". Ljuba Ninković se zaposlio na Radio Beogradu i sa Vladom Jankovićem Jetom (ex Crni biseri), osnovao grupu Tunel. Koki je sa Robertom Nemečekom pokrenuo mini rock scenu u Dadovu na kojoj su predstavljene brojne nove grupe. Radio je muziku za pozorišne predstave od kojih se izdvojila "Džon Piplfoks u pozorištu "Radović". Godine 1983. grupa se okupila za potrebe snimanja filma "Nešto između" Srđana Karanovića, gde su kao kafanski bend napravili fuziju country zvuka i izvorne narodne muzike. Ljuba i Asim su 1990. godine ponovo snimili neke od najuspešnijih pesama koje su se pojavile na ploči "Najveći hitovi grupe S vremena na vreme". Početkom devedesetih Ljuba Ninković je sa glumcem Miloradom Mandićem na Trećem kanalu RTS radio dečiju emisiju "S one strane duge" u okviru koje su uz pomoć beogradskih muzičara snimili istoimenu ploču. Na Asimovu inicijativu, maja 1993. godine u beogradskom Domu omladine okupili su se beogradski akustičari na dobrotvornom koncertu.

Dobar prijem publike naveo je članove S vremena na vreme da obnove rad. Povratnički koncert su održali u Sava centru 5. novembra 1993. godine. Sa njima su nastupili: basista Bata Božanić, klavijaturista Saša Lokner, bubnjar Ratko Ljubičić i perkusionista Nenad Januzović. Snimak tog koncerta objavljen je na video kaseti "S vremena na vreme uživo Sava centar novembar 1993 ". CD "Posle kraja" sa novim pesmama, koje su sva četvorica napisali, izašao je početkom 1996. godine. Na snimanju su im pomagali Bata Božanić, Saša Lokner, bubnjar Čeda Macura, Pera Džo Miladinović, majstor za usnu harmoniku i Marija Mihajlović koja je pevala u temi "Spavaj". Snimak koncerta S vremena na vreme, koji je održan 30. januara 1996. godine u novosadskom Studiju M u okviru unplugged serijala za TV NS Plus, objavljen je na disku "Unplugged" leta 1997. godine. Sem ključnih pesama iz njihove karijere, tu je i obrada "Knockin On Heaven's Door" Boba Dilena.

Ljuba Ninković i Marija Mihajlović su objavili ploču "Zvuk tišine" (PGP RTS 1995.) na kojoj su se našle njihove obrade hitova Pink Floyd, Simon & Garfunkel, Rolling Stones, The Beatles i drugih. Ljuba Ninković je tokom karijere komponovao muziku za pozorišne predstave "Uspavana lepotica", "Čarobnjak iz Oza", "Mačak u čizmama", "Mandragola", "Lukrecija ili Ždero" (Sterijina nagrada za muziku), "Peg, srce moje" i druge.

Diskografija

Singlovi

"Sunčana strana ulice" / "Ponekad" (Pobeda / Radio Kruševac1973.)
"Čudno drvo" / "Odisej" (Jugoton 1973.)
"Povratna karta" / "Ðački rastanak" (PGP RTB 1974.)
"Jana" / "Tavna noć" (PGP RTB 1974.)
"Kao vreme ispred nas"/ "Kad budem stariji" (Studio B 1974.)
"Dixieband" / "Tema za šargiju" (RTV LJ 1975.)
"Put putuje karavan" / "Priča sa istočne strane" (PGP RTB 1977.)
"Moj svet" / "Saveti dobroj kuci" (PGP RTB 1977.)
"Učinila je pravu stvar" / "Spavaj" (PGP RTB 1978.)

Albumi

"S vremena na vreme" (RTV LJ 1975.)
"Moj svet" (PGP RTB 1978. kompilacija)
"Paviljon G" (PGPRTB 1979.)
"Najveći hitovi grupe S vremena na vreme" Ljuba i Asim (PGP RTB 1990. kompilacija)
"Vreme ispred nas" (PGP RTS 1993. kompilacija)
"Posle kraja" (ITMM 1995.)
"Unplugged" (Komuna 1997. koncertni)

Izvor: Džuboks








 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top