S kim si - takav si

Član
Učlanjen(a)
14.02.2010
Poruka
156
Ta izreka, po mom misljenju, moze da vazi u zavisnosti od karaktera coveka... na primer, ako covek koji nema svoj stav i podleze uticajima drugih, on moze lako da postane kao i oni, sad da li pozitivno ili negativno to je nebitno, ali ako covek ima cvrst karakter on nece podleci uticaju drugog coveka...konkretno, imam druga narkomana s kojim sam jako dobar, a nikad nisam uzeo drogu jer se ne dam..to je neko moje shvatanje, ne zamerite :blum3:
 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
S kim si - takav si. Ovo je, ustvari, narodna izreka, koja nosi istu poruku kao i ona: "Našla vreća zakrpu". Ove izreke implicite sugerišu da čovjek uvijek bira društvo prema sebi i da je slika društva u kome se krećeš, zapravo i tvoja slika.
Mislite li da je ovo uvijek tačno? Dešavali se i vama da se sticajem okolnosi ili silom prilika nađete u društvu u kome, u normalnim okolnostima, nikako ne bi željeli biti? Kada vam se to desi, nastojite li da se što prije rastosiljate takvog društva, ili pak, nastojite da mu se prilagodite i nađete neki zajednički jezik?

Nije to uvjek slučaj.U principu me zaboli za tuđe mišljenje a kada se u mom društvu nađu takvi ljudi,onaj ko me poznaje i vidi sa njima zna da postoji neki razlog zašto je tako i da se ne družim sa njima.
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2010
Poruka
89
Ne mora nužno da znači.
Mada je u mom slučaju, ali samo kada je u pitanju najuži krug bliskih ljudi, sasvim tačno. Makar što se tiče interesovanja i glavnih karakternih crta.
Ali generalno sam potpuno tolerantna osoba prema gotovo svim ljudskim osobinama, tako da ,,s kim si- takav si'' u širim društvenim krugovima u kojima se krećem gubi na svakom značaju.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
"S kim si takav si ", se po mom misljenju moze uporediti sa recimo ponasanjem u nekom odredjenom drustvu..gde postoji odredjeni stil ponasanja i onda moraju svi pridosli ili novi clanovi da pristupe tom sablonu ili ce biti predmet podsmeha i maltretiranja ...
Dok se izreka "nasla krpa zakrpu " odnosi na primer izmedju momka i devojke ili supruznika gde se osobe nadju sa istim afinitetima i istim osobinama pa se medjusobno dopunjuju...
Sto se mene tice, druzila sam se i druzim sa razlicitim ljudima, ali uvek sam ostajala svoja i bila ono sto jesam. Nisam od onih koji vole da kritikuju i namecu svoje misljenje ali kada rade nesto sto smatram da nije u redu ne ustrucavam se to da kazem i nikada nisam imala problema zbog toga....
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Izreka s kim si takav si u mom slucaju ne stoji..nisam bas ni potpuno ista ali ni mnogo bas razlicita od ostatka mog drustva.Opet ako bih se silom prilika nasla u drustvu koje je potpuno drugacije od mene ja bih pokusala da mu se prilagodim tek toliko da ne odudaram od gomile na prvi pogled..vec na drugi bih pokusala nesto da promenim i da to drustvo prilagodim sebi jer sam od onih koji sa malo reci osvoji i promeni nekog ili nesto kod nekog sto mi se ne dopada. Uglavnom se druzim sa razlicitim ljudima...kojima ni slicna nisam a opet imamo bar nesto zajednicko i to nas povezuje.
Nasla krpa zakrpu..mislim da je uglavnom tacno..nadju se slicni ljudi..po mnogo cemu i takvi se vezu..druze ili vole..zajedno se sjajno provode i dopunjuju.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
S'kim si takav si...je nešto što se kod nas podrazumeva...Međutim nekad nisi u mogućnosti da biraš društvo...Recimo radiš u velikoj firmi i prosto moraš da prihvatiš ljude koji ti nisu ni malo slični...Povremeno sa njima odeš na piće ili neku zajedničku zabavu, ali te to nikako ne može okarakterisati da si kao oni...Prosto, nekad moraš biti fleksibilan i prilagoditi se većini...
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
S'kim si takav si...je nešto što se kod nas podrazumeva...Međutim nekad nisi u mogućnosti da biraš društvo...Recimo radiš u velikoj firmi i prosto moraš da prihvatiš ljude koji ti nisu ni malo slični...Povremeno sa njima odeš na piće ili neku zajedničku zabavu, ali te to nikako ne može okarakterisati da si kao oni...Prosto, nekad moraš biti fleksibilan i prilagoditi se većini...

Sa ovim se mogu složiti, sem - "prilagoditi se većini..."
Fleksibilnost je sasvim dovoljna za funkcionisanje u datim uslovima. Prilagođavanje znači odricanje od sopstvene autentičnosti, zaključak je da - "S'kim si takav si.." u opisanom primeru ne važi.

"Nađe vreća zakrpu" - Da to je recept za uspešan brak. :D
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Sa ovim se mogu složiti, sem - "prilagoditi se većini..."
Fleksibilnost je sasvim dovoljna za funkcionisanje u datim uslovima. Prilagođavanje znači odricanje od sopstvene autentičnosti, zaključak je da - "S'kim si takav si.." u opisanom primeru ne važi.

"Nađe vreća zakrpu" - Da to je recept za uspešan brak. :D
To za brak ne znam...Ja sam ti neka ''opasna'' vreća...A za ''prilagoditi se većini'', ponekad moraš i to...Ali retko...Kada okolnosti zahtevaju..smile3
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Poenta ove teme je u, rekao bih, slobodnom izboru, a ne nametnutoj situaciji. "Druženja" sa kolegama na poslu, sa drugarima u vojsci, u školi..., je nametnuta situacija i tu čovjek nema mnogo izbora.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Mislite li da je ovo uvijek tačno? Dešavali se i vama da se sticajem okolnosi ili silom prilika nađete u društvu u kome, u normalnim okolnostima, nikako ne bi željeli biti? Kada vam se to desi, nastojite li da se što prije rastosiljate takvog društva, ili pak, nastojite da mu se prilagodite i nađete neki zajednički jezik?[/I][/B]

Komentar koji sam dala odnosi se upravo na ovo pitanje iznad...Da ne bude zabune...
Generalno, ne mislim da ''s'kim si takav si''. Družim se sa raznim ljudima, a ipak sam svoja...U ljudima tražim pre svega osobine i interesovanja koja nas mogu dovesti u neku ''vezu''...Karakter mi je jako bitan...Ali je teško naći nekoga, da ti u potpunosti u svemu odgovara...Naravno, ako si u društvu ''narkomana'', teško da će neko pomisliti da i ti nisi narkoman...Ili, ako je društvo kriminalaca i ti si kriminalac...Ovo su stvarno ekstremne situacije...
E, sad ''s'kim si takav si'' se može dovesti i u vezu sa ''povodljivošću''...
 
Natrag
Top