Ruma: Ukrašavanje torti pretvorila u umetnost

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Ruma: Ukrašavanje torti pretvorila u umetnost





Izvor: Novosti



Branka Jovanović (63) iz Rume od hobija napravila posao. Sve je prirodno, napravljeno od onoga što svaka domaćica ima u kuhinji


Branka Jovanović


I NAJJEDNOSTAVNIJA torta, ukrašena veštim rukama Branke Jovanović (63) iz Rume, pravo je remek-delo. Ova žena, po profesiji knjigovođa, hobi i ljubav prema dekorisanju torti pretvorila je u umetnost koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Pobeđivala je na mnogim takmičenjima u našoj zemlji, ali i u Americi. Fantastičnih izgleda, oblika i boja deluju gotovo nestvarno, a prvi pogled otvara dilemu - jesu li za jelo?

- Pa, naravno da su jestive - s osmehom poručuje Branka, okupljenima u radionici ukrašavanja poslastica, organizovanoj u Zbirci strane umetnosti u Novom Sadu. - Sve je prirodno, napravljeno od onoga što svaka domaćica ima u kuhinji, bez ikakvih dodataka i aditiva, a tajna je jedino u veštini pravljenja raznih figura.

Na stolu dominira četvrtasta torta boje šampanjca, ukrašena belom čipkom. Na ljubopitljive poglede, autorka odgovara da ukras nije ispleten od konca kako na prvi pogled izgleda i otkriva tajnu da je od rojal mase - šećera u prahu, belanaca i soka od limuna.

Brankina bajka o ukrašavanju torti počela je 1999. godine kada je postala penzioner i kada je posle bolesti sebi dala obećanje da će raditi samo ono što voli. A ukrašavanje torti je njena strast. Samouka vrhunska umetnica radi do duboko u noć kada obično nastaju njene originalne kreacije, savršenog dizajna.
- To je moj svet u koji volim da pobegnem iz svakodnevice - otkriva Branka. Dodaje da je još kao devojčurak sa mamom i sestrom volela da dekoriše torte za porodična slavlja i okupljanja. - Ideje jednostavno naviru, a usavršavala sam se kroz stranu literaturu i imam više od 30 knjiga. Naravno, krenula sam od najjednostavnijih ukrasa, slova i brojeva, a kako je vreme odmicalo, sve više sam se usavršavala.

NAJ TORTA “NOVOSTI”

BRANKA ne propušta ni humanitarnu akciju našeg lista “Naj torta”. Učestvuje od 2000. godine i uvek je osvajala nagrade.
- Te nagrade su posebno drage jer deca odlučuju koja im se poslastica najviše sviđa. Na jednoj od akcija princeza Katarina je otkupila jednu moju tortu i kasnije poklonila bolnici.



srb-mala-2-SPAJANJE.jpg


O Brankinim fantastično dekorisanim tortama, zna se i u Americi, a na tamošnjem internet konkursu “Cookie Central” 2010. godine, povodom Dana zaljubljenih, mladenačka torta sa venčanja njene ćerke je među više od dva miliona fotografija torti iz celog sveta proglašena najlepšom. Za uspeh je, međutim, saznala tek nekoliko meseci kasnije, kada su je pozvali i zamolili za intervju objavljen na dve strane u jednom njihovom časopisu.

ZNANJE DELI NESEBIČNO

ZNANJE i umeće Branka nesebično deli sa drugima, a zovu je iz raznih krajeva da im otkrije tajnu dekorisanja torti. Uglavnom ih pravi za prijatelje, a po porudžbini vrlo malo.
- Koristim otiske, žicu, sedef, prehrambene boje - kaže Branka ističući da je sve jestivo. - Za sušenje ukrasa i figura je nekada potrebno i dva dana.
 
Natrag
Top