Roditelji pred bankrotom zbog državne mature

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Roditelji pred bankrotom zbog državne mature





Danas.hr 06.04.2011.

0530007.48.jpg
Uvođenje državne mature dodatno je opteretilo ionako siromašne roditelje. Žale se da nastavnici ne žele besplatno ponavljati gradivo s djecom, te da ne znaju odakle platili poduku bez koje teško da će im djeca proći maturu i upisati fakultete. A od cijena boli glava.

Majka gimnazijalke pred kojom je državna matura potrošila je gotovo 3.000 kuna na dodatnu poduku svoje kćeri iz matematike, engleskog i hrvatskog jezika. Ona je tek jedan od brojnih osječkih roditelja koje je državna matura dovela na prosjački štap.

"Dijete mi se boji da unatoč tomu što je odličan učenik neće moći upisati fakultet koji želi. Kao i svaki roditelj, 'izmislila' sam novac za poduku, ali zar uistinu uz redovito obrazovanje moramo plaćati djeci privatne poduke da bi uopće mogla konkurirati za najbolje fakultete? Koja je onda uloga redovnog obrazovanja?!", požalila se
Glasu Slavonije ogorčena majka. Navela je kako u razredu njene kćeri gotovo da nema djeteta kojem roditelji ne plaćaju pripreme za državnu maturu.


Navala maturanata unatoč visokim cijenama


U prilog tome govore i podaci centara za neformalno obrazovanje koji su od državne mature napravili unosan biznis. Jedan od njih je i Centar za edukaciju i usluge prevoditeljstva Lingua, gdje kroz programe dvije razine za tri obavezna i tri izborna predmeta prolazi deset razreda osječkih maturanata! Tečaj iz svakog predmeta za jednu razinu obuhvaća 50 sati i stoji 1.000 kuna, a trenutačno imaju između 250 i 300 polaznika.

"Riječ je o naprednom ponavljanju gradiva na koje se učenici odlučuju jer su zaboravili što su učili iz pojedinih predmeta u prvim godinama srednjoškolskog obrazovanja, a u njihovim školama profesori ne nude dodatnu pomoć. Koliko sam upoznat, bilo je pokušaja da se učenike pripremi za maturu u školama, ali nisu se održali jer nitko od profesora nije htio raditi subotama besplatno", rekao je
Krunoslav Pavlović iz Linguae.


Poduke 'jedan na jedan' 40 kuna po satu


Privatne poduke daleko su skuplje, pa instrukcije 'jedan na jedan' stoje 40 kuna po satu, odnosno čak 2.000 kuna za 50 sati! Toliko poduku iz matematike naplaćuje umirovljena profesorica koja maturante za pripremu državne mature regrutira uz pomoć oglasnika.

"Učenici dolaze kod mene i isključivo radim sa svakom osobom zasebno. Oni kojima je potrebna privatna poduka iz matematike, obično ne reagiraju dobro na rad u skupini", objašnjava profesorica.


Podsjetimo, državna matura počela je u ponedjeljak ispitom iz hrvatskoga jezika (esej).





 
Natrag
Top