Roditelji krivi što im deca "više" pred televizorom

Član
Učlanjen(a)
27.08.2012
Poruka
145
[h=1]Roditelji krivi što im deca "vise" pred televizorom[/h]



Nekada su deca na televiziji mogla da prate emisije Branka Kockice, "Fazone i fore" ili "Muzički tobogan", a danas im se mahom nude emisije čiji su sadržaji puni eksplicitnih scena nasilja.





televiziija.jpg
Pored toga, problem predstavlja i to što provode previše vremena gledajući televiziju.

Psiholog Tatjana Krstić kaže za Radio 021 da roditelji dopuštaju deci da od malena gledaju tv program i da su zadovoljni što im se tim putem zaokupi pažnja. Međutim, često nisu svesni posledica jer je to vid pasivne zabave.

"Kad su u pitanju mala deca, roditelji često kažu da su zadovoljni što im deca posmatraju crtani sa pažnjom, ali oni u stvari ne znaju da oni reaguju samo na pokretne slike koje njima praktično u tom uzrastu ne znače ništa, već više reaguju na neke intenzivne zvuke", kaže ona i dodaje da to na neki način može negativno da aktivira njihov nezreli nervni sistem u tom periodu.

Krstićeva takođe ističe da televizija nema potpuno negativno dejstvo, pošto ima nekoliko edukativnih emisija, ali je najveći problem što deca gledaju programe koji nisu primereni njihovom uzrastu.
Previše televizije u vrtićima?

U isto vreme veliki broj vrtića, čija je osnovna uloga socijalizacija i edukacija dece, poseduje televizor. Pedagog "Radosnog detinjstva" Zorica Laković kaže za 021 da deca samo ponekad gledaju televiziju, ali da izbor programa isključivo zavisi od vaspitača.
"Ukoliko se televizija koristi, to je samo selektivno za neke dečije emisije, dečije programe ili eventualno crtane filmove koji su, opet, izbor vaspitača u nekim periodima dana kada se deca odmaraju ili za vreme pauza".



tv01.jpg


Većina anketiranih roditelja kaže da nema ništa protiv što im deca gledaju televiziju u vrtiću, ukoliko su emisije primerene njihovom uzrastu. Međutim ima i onih koji nisu za to.


- Zavisi šta im se pušta.
- Mislim da je to loše i mislim da bi trebalo da bude neka peticija.
- Pa oni samo to puštaju da bi skratili vreme.
- Nemamo ništa protiv.
- Negde puštaju neke edukativne emisije, gde oni nešto i nauče, otkud znam, ne znam ja šta oni njima puštaju.


Fejsbuk profil čim krene u školu?
Osim što puno gledaju televiziju, deca počinju da koriste fejsbuk i ostale društvene mreže već od osam godina, a to po mišljenju Krstićeve nije preporučljivo.
"Definitivno jeste prerano da deca sa sedam, osam, devet, deset, čak i kasnijih godina imaju otvoren fejsbuk profil. Pitanje je da li oni razumeju pozadinu svega toga, a s druge strane poražavajuća je činjenica da deca uopšte nemaju iskustva sa pravim igranjem", objašnjava ona za Radio 021.

Kako bi roditelji izbegli ove probleleme, Krstićeva im preporučuje da puste decu da idu da se igraju napolju, a da fejsbuk profile ostave za mnogo kasniji period. Takođe treba da ih usmeravaju da čitaju knjige umesto da igraju video igrice i naravno da počnu da treniraju sport koji ih zanima.



Radio 021
 
Natrag
Top