Riječ neka vam je uvijek ljubazna

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
"Ne budite zabrinuti ni za što, nego u svemu – molitvom i prošnjom, sa zahvaljivanjem – očitujte svoje molbe Bogu. I mir Božji koji je iznad svakog razuma čuvat će srca vaša i vaše misli u Kristu Isusu. Uostalom, braćo i sestre, što je god istinito, što god časno, što god pravedno, što god čisto, što god ljubazno, što god hvalevrijedno; je li što krepost, je li što pohvala – to nek vam je u srcu!" (Fil. 4, 6)


Biti ljubazan jedna je kvaliteta koja podrazumijeva razgovor i djelovanje prema bližnjemu na prijazan i ugodan način.
Uz prirodnu sposobnost da odiše povjerenjem, ljubazna osoba može prenijeti mir i hrabrost onima koji traže pomoć. Ljubaznost je i sastavni dio pravde ako se ljubaznošću bližnjemu iskazuje dužno poštovanje.

Ljubaznost čini bazu društvenih odnosa. Ona pojačava veze i solidarnost među ljudima, a to su osnovne norme ljudskog suživota. Na taj način osoba doživljava od drugih razumijevanje, poštovanje i ljubav. Iznova se obnavlja i Zlatno pravilo da se prema drugima čovjek odnosi onako kako bi sam želio biti tretiran.

Ljubaznost je nadasve jedna kršćanska vrlina. Onaj tko prijazno i dobronamjerno sluša i razgovara s bližnjim stavlja u praksu novu Zapovijed ljubavi. Izvor te nove zapovijedi je u samom Bogu, a jasno je pokazana u djelovanju i životu Isusa. On se je na taj način ponašao prema svima koji su bili u potrebi i bolesnima i grešnima. U svojim dijalozima s Nikodemom ili Zakejem ili sa Samarijankom, Isus pozorno sluša njihove probleme i vjerske sumnje ali ih ne stavlja u neugodan položaj. Svakome se približava na prijazan način, osvaja ih povjerenjem i oni mu lako otvaraju svoje srce. Kada im se obraća govori iskreno i istinito, pa iako su to nekad i neugodne istine njegova ih riječ dovodi do obraćenja.

Ljubaznost je i svojevrsno unutarnje mrtvljenje. Nije uvijek lako biti primjeren i ostati ljubazan. Kao vrlina zahtjeva jedan ozbiljan stav koji je plod borbe protiv želje da se dominira nad drugim. Ukorijenjena je u iskrenoj poniznosti a hrani se bratskom ljubavlju. Autentična ljubaznost plod je samog Duha Svetog koji poznaje, pokreće i transformira srce čovjeka. Ona je znak milosrdne Božje ljubavi prema čovjeku, pa prema tome i znak čovjekove ljubavi prema drugim ljudima. Upravo zbog toga vrlinu ljubaznosti može razviti samo ona osoba koja živi duboko ukorijenjena u Božje srce i Njegovu ljubav. (N. Bogović)



Čini mi se da nam ovaj tekst svima može poslužiti kao podsjetnik za bolju komunikaciju i razumjevanje. :dtyste:
Ali, pitanje je zašto je tako teško biti ljubazan?

"Ili jeli, ili pili"... ili na forumu pisali,.. "sve na slavu Božju činite!" (1 Kor 10,31).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
"Ne budite zabrinuti ni za što, nego u svemu – molitvom i prošnjom, sa zahvaljivanjem – očitujte svoje molbe Bogu. I mir Božji koji je iznad svakog razuma čuvat će srca vaša i vaše misli u Kristu Isusu. Uostalom, braćo i sestre, što je god istinito, što god časno, što god pravedno, što god čisto, što god ljubazno, što god hvalevrijedno; je li što krepost, je li što pohvala – to nek vam je u srcu!" (Fil. 4, 6)


Biti ljubazan jedna je kvaliteta koja podrazumijeva razgovor i djelovanje prema bližnjemu na prijazan i ugodan način.
Uz prirodnu sposobnost da odiše povjerenjem, ljubazna osoba može prenijeti mir i hrabrost onima koji traže pomoć. Ljubaznost je i sastavni dio pravde ako se ljubaznošću bližnjemu iskazuje dužno poštovanje.

Ljubaznost čini bazu društvenih odnosa. Ona pojačava veze i solidarnost među ljudima, a to su osnovne norme ljudskog suživota. Na taj način osoba doživljava od drugih razumijevanje, poštovanje i ljubav. Iznova se obnavlja i Zlatno pravilo da se prema drugima čovjek odnosi onako kako bi sam želio biti tretiran.

Ljubaznost je nadasve jedna kršćanska vrlina. Onaj tko prijazno i dobronamjerno sluša i razgovara s bližnjim stavlja u praksu novu Zapovijed ljubavi. Izvor te nove zapovijedi je u samom Bogu, a jasno je pokazana u djelovanju i životu Isusa. On se je na taj način ponašao prema svima koji su bili u potrebi i bolesnima i grešnima. U svojim dijalozima s Nikodemom ili Zakejem ili sa Samarijankom, Isus pozorno sluša njihove probleme i vjerske sumnje ali ih ne stavlja u neugodan položaj. Svakome se približava na prijazan način, osvaja ih povjerenjem i oni mu lako otvaraju svoje srce. Kada im se obraća govori iskreno i istinito, pa iako su to nekad i neugodne istine njegova ih riječ dovodi do obraćenja.

Ljubaznost je i svojevrsno unutarnje mrtvljenje. Nije uvijek lako biti primjeren i ostati ljubazan. Kao vrlina zahtjeva jedan ozbiljan stav koji je plod borbe protiv želje da se dominira nad drugim. Ukorijenjena je u iskrenoj poniznosti a hrani se bratskom ljubavlju. Autentična ljubaznost plod je samog Duha Svetog koji poznaje, pokreće i transformira srce čovjeka. Ona je znak milosrdne Božje ljubavi prema čovjeku, pa prema tome i znak čovjekove ljubavi prema drugim ljudima. Upravo zbog toga vrlinu ljubaznosti može razviti samo ona osoba koja živi duboko ukorijenjena u Božje srce i Njegovu ljubav. (N. Bogović)



Čini mi se da nam ovaj tekst svima može poslužiti kao podsjetnik za bolju komunikaciju i razumjevanje. :dtyste:
Ali, pitanje je zašto je tako teško biti ljubazan?

"Ili jeli, ili pili"... ili na forumu pisali,.. "sve na slavu Božju činite!" (1 Kor 10,31).
citat tvoj devojko izposlanice je na mestu.ali samo malo izmesti smisao,kao sto cinis i to je greska i sotona stoji iza takih prici. ne vredi otvarati nove teme a ne videti sebe u svetlu Pisma u proslim temama!
vidis i kajafa je cak rekao prorostvo u svoje vreme ,jer pisano je,bese prvosvestenik te godine,dakle potpuno ispravno i istinsko prorostvo,bolje je da jedan covek umre nego da sav narod propadne. to je bila misija Gospoda i petar koji je to hteo jesan cas ljudskim recima zaustaviti bio je ukoren sa idi od mene sotono. jako neprijatno zar ne.kao da Isus nije znao poslanicu kolosanima?
i kajafa je samo izmestio u los kontekst istinsku rec prorocanstva kao i ti sto cinis. a on je mislio da je bolje ubiti Isusa,ne verovati ga,i primiti sa verom zrtvu. u tome je sustina sotonskog lukavstva.on je religiozan on dolazi kroz rec Bozju ne kroz neki kuran ,vede darvinizam,to mu je neka treca liga delovanja.narocito u zadnje vreme.
dakle kada isus kaze za svestenike u mateju 23,citaj to mesto,i kada ih bukvalno odslikava,pogledaj tu sliku(samo slepac ne bi poznao danas one za kim ti i slicni idete,ko ne daju iskrenima put za nebo) kako im isus kaze "divnu "rec iz tvoje naslovljene poslanice(!!!) zmije otrovnice!! uh,uh,kako blaga ,kulturna rec!! okreceni grobovi spolja skupoceni unutar puni raspada i smrada,kako samo moze ljudski les smrdeti!! tesko vama!! kako lepa rec,zar ne devojko. probudi se ceri dok je vreme jos,ako u opste imas usi za svetoga Duha glas osim za one koje Isus je jasno odslikao u vecini kao zmije otrvonive pune smrtnog ujeda paklenog.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Ne vidim šta je loše Isabeleta napisala da zaslužuje neki prekor bar ovde u ovoj temi. Ništa nije nepoznato ali ovakve reči uvek treba ponavljati i ponavljati dak nam ne postane navika. Neked ćemo da zaboravimo ono što mislimo da je jednostavno i da znamo ili da zanemarimo tako bitne stvari. Ovaj tekst što je napisala Isabeleta zaslužuje pohvalu a ne prekor. Kad ukoravate druge setite se da i vi sami zaslužujete to isto.

Rimljanima 2.1. Zato nemaš izgovora čoveče koji sudiš, ma ko ti bio ; jer sudeći drugom samog sebe osuđuješ, pošto ti ,sudija, činiš isto to.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ja ne sudim Ja izvršavam presudu jer ste Vi već osuđeni.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Apsolutno si u pravu, peko. Ovo što je Isabeleta napisala, neovisno što je u religijskom kontekstu, jeste važna dimenzija ljudskog morala i ponašanja. Šta neko može imati protiv toga i zašto? Neshvatljivo je da neki ljudi i u najjednostavnijim ljudskim gestovima i nastojanjima da budemo bolji ljudi, vide sotonine prste. Takvim rezonom se mogu osumnjačiti svi apostoli, pa i sam Isus! Neki od nas su pogubili sve orjentire, pa sada paranoično optužuju i sumnjaju čak i u ljubaznost kao ljudsku vrlinu.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
"Ne budite zabrinuti ni za što, nego u svemu – molitvom i prošnjom, sa zahvaljivanjem – očitujte svoje molbe Bogu. I mir Božji koji je iznad svakog razuma čuvat će srca vaša i vaše misli u Kristu Isusu. Uostalom, braćo i sestre, što je god istinito, što god časno, što god pravedno, što god čisto, što god ljubazno, što god hvalevrijedno; je li što krepost, je li što pohvala – to nek vam je u srcu!" (Fil. 4, 6)

Riječ neka vam je uvijek ljubazna, solju začinjena: znajte svakomu odgovoriti kako treba.
Kološanima 4:6

kako če Bog uopče znati da Mu šalješ molitvu, kako če znati da se zahvaljuješ Bogu za ispunjenje molitve, na koji način češ to pokazati ??
kako češ pokazati ljubaznost prema Bogu, kako češ Ga uzvisiti pred drugim ljudima koji možda nikada čuli za ime Božje ??
spedy kada ustaje na molitvu prvo oprosti svima onima koji su se ogriješili o njega na bilo koji način, tako nas uči Biblija, da nam molitve nebi naišle na prepreku i vratile se neuslišene
onda zavapim : Nebeski Oće Gospodaru Jehova,Svevladaru Svemira Veliko je Ime Tvoje Sveto i Slavno,
u Ime Isusa Krista ponizno te molim pomozi meni nedostojnom grešniku......
druge ljude kada poučavam o Božjem Imenu, Biblija je pokraj mene i u njoj piše:
Ja sam Jehova, Bog tvoj Jedini koji sam te izveo iz zemlje Egipatske iz kuće ropstva
nemoj imati drugih bogova kraj mene
2.knjiga Mojsijeva Izlazak, 20.glava red 2
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
raspoznavanje duhova je dar Bozji,jedan od darova.kod jovana su dolazili na jordan na kraju fariseji,nisucim nisu pokazivali da su nesto problematicni,ali jovan je vikao ko vam ubrani da se ne spasavate od gneva koji ide! cudni povik krstitelja.
moj post treba malo bolje odmeriti prijatelji.nista nije suvisno receno u poslanici ali je jednim pogresnim duhom dalje tumacenje doneto. samo to. izuzetno cenim dusu isabelite i svaciju ovde. mislim da je ona u smrtnim kandzama neprijatelja djavola kroz svoje pogresno verovanje.ko lazno blagosilja negovoj ce deci oci iscileti,kaze solomon tj. sveti Duh preko njega. ne zaboravimo to. mir svima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
A u čijim si kandžama ti, mrsavkicu?
Ja nisam vjernik, ali poznajm monoteističke religije, pa i mnoge njihove vjerske varijacije, ali, tamo tebe nigdje nema!
Kakvu ti to vjeru propovijedaš? Bilo bi lijepo da nam ovdje to objasniš.
 
Član
Učlanjen(a)
12.03.2013
Poruka
18
Dobra tema...Koliko je potrebna u ljudskom zivotu pokazuju i ovih nekoliko odgovora.Razliciti smo a i odgovori su nam takvi...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dobra tema...Koliko je potrebna u ljudskom zivotu pokazuju i ovih nekoliko odgovora.Razliciti smo a i odgovori su nam takvi...
Različiti jesmo, ali ljubaznost je zajednička vrlina svih uljuđenih ljudi! Pa, kada govorimo o različitostima, možemo u tom kontekstu govoriti o ljubaznim, manje ljubazim i neljubaznim ljudima. Za mene to ima isti prizvuk kao kad kažem: dobri, manje dobri i loši ljudi.

Uzgred, dobrodošao na ovaj forum!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top