Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Bora Djordjevic, pesnik, kompozitor, pevac:

Treba im demokratski jebati mater


corba.jpg


Kada je prethodna vlast konacno pala, smatrao sam da im se treba osvetiti. Tacnije, ja sam za demokratsku osvetu. Treba im jebati mater, ali demokratski. Ne trabe ih hapsiti, ja sam vise za to da se okace na Terazijama, ali ne za vrat vec za druge delove tela. Pogledajte ih, setite se kakvi su bili ekstremisti poslednjih deset godina, a sada placu za govornicom. I mi sada treba da ih sazaljevamo. E, ja necu.

Bora Djordjevic (48), rodom iz Sapca, davno je za sebe rekao, i danas ponavlja, da je "Srbin po rodjenju i ubedjenju, i ne stidim se svog nacionalizma, jer nisam sovinista." Kada mu danas spomenete da je u samom pocetku podrzavao Slobodana Milosevica, kaze da je Milosevic dolaskom na vlast "probudio nacionalnu svest u Srba jer su pre njega svi drugi mogli da vicu ovo i ono, da se busaju u grudi, samo je bilo strasno reci da si Srbin. I to je njegova jedina zaslga za Srbe."


Tokom aprila, Bora Djodjevic je na turneji i Kanadi i SAD, a pre odlaska, na kocertima je, pored svojih brojnih pesama, zabavljao publiku jednom, trenutno veoma aktuelnom koja se odnosi na crnogorskog predsednika Mila Djukanovica, a koja pocinje stihovima: "Otcjepi se Milo, nek' ti je sa srecom, svijet ce te po mapi traziti sa svijecom". Pre toga, tadasnjem sefu crnogorskih liberala Slavku Perovicu uputio je stihove: "Skupi na Cetinje svoje avetinje, sve liberale i druge budale."


Na pitanje da li je imao problema zbog pesme o Milu Djukanovicu, Bora Djordjevic kaze:


"Kada je prvi put objavljena u listu "Bre" pesma je izazvala veliku frku. Mislim da je Milov ujak zvao redakciju. Posle je objavljena u crnogorskom dnevnom listu "Dan" i tamo su reagovali policajci tako sto su malo pretukli novinara koji je objavio pesmu. Nedavno sam pevao ovu pesmu i u Crnoj Gori, ali nije bilo nikakvih problema. Ocekivao sam da me pitaju nesto pa da im objasnim sta mislim, ali nisu me nista pitali pa im nista nisam ni objasnjavao. Tu pesmu sam napisao jer sam protiv otcepljenja Crne Gore, posto mislim da je to licna i politicka glupost grupe ljudi. Ako glupost pobedi, Boze moj, na mozemo nista."


Svoj politicki angazman Bora godinama izrazava kroz svoje pesme. U tom pogledu, imao je najvise problema zbog kompozicije "Baba Jula" sto je dovelo do zabrane njegovog pojavljivanja na vecini radio i tv stanica. Pretili su mu i slali poruke, cak je i znao ko treba da ga "sredi", ali je on javno poricivao da njega nije tesko likvidirati jer svakog dana sedi u svom omiljenom kaficu pored zgrade u kojoj stanuje i ne nosi revolver. Imao je probleme sa vlascu i ranije, zbog svoje pesme "Crni mercedes", sedam godina posle Titove smrti, isao je na sud. Kako danas gleda na one koji su do juce bili na vlasti?


"Kada sam poceo sa pesmama u kojima sam govorio o glupostima rezima ili o pojedincima iz vlasti, govorili su:"Pusti ludog Boru, on je neozbiljan!" Kasnije je to postalo malo delikatnije jer sam postao "institucija". Mogu neskromno da kazem da je s vremenom moj uticaj rastao. Ljudi su shvatali da se to sto ja govorim poklapa sa onim sto oni misle, ali ne umeju da kazu. Tako sam postao neka vrsta megafona.

Kada je prethodna vlast konacno pala, smatrao sam da im se treba osvetiti. Tacnije, ja sam za demokratsku osvetu. Treba im jebati mater, ali demokratski. Ne trabe ih hapsiti, ja sam vise za to da se okace na Terazijama, ali ne za vrat vec za druge delove tela. Pogledajte ih, setite se kakvi su bili ekstremisti poslednjih deset godina, a sada placu za govornicom. I mi sada treba da ih sazaljevamo. E, ja necu."


Zbog svog jezika, ovaj umetnik lako stice neprijatelje. Slovence je nazvao "beckim konjusarima" i zbog toga mu je bio otkazan koncert u ovoj drzavi, a njegov nekadasnji prijatelj Zoran Predin je izjavio da je "zreo za Hag". Medjutim, Bora na to kaze:


"Opet cu da ponovim ono sto sam odavno rekao. Slovenija je jedina republika na tlu bivse Jugoslavije u kojoj je za vreme Drugog svetskog rata gostovao Adolf Hitler. Kada se pojavio na jednom balkonu u Mariboru, bio je odusevljeno docekan. I, molicu lepo, njima nije smetao Hitler onda, a smeta im Bora danas. A sto se tice moje "zrelosti" za Hag, ja mogu da odgovorim sledece: neko je za Hag, a neko za Padinsku skelu (zatvor u Beogradu, prim.R.S.). Veliki ljudi treba da idu u velike zatvore, a mali u male. Bio sam u okolini Haga, u Roterdamu i lepo sam ih pitao da li me traze. Oni su mi rekli:"Djordjevicu, u redu je. Slobodan si." Javio sam se i Kostunici:"Alo, Vojo, ja sam ovde. Dosao sam da vidim da li me traze, ali ne traze me. Sve je u redu, ovo je jedna lepa i fina zemlja."


A kad je o Slobodanu Milosevicu rec? Treba li on da ide u Hag?


"Mislim da Milosevic ne treba da ide u Hag jer je to mala sredina, drugoligas. Bolje je da ostane u 'Parmi' jer 'Den Hag' tavori u Drugoj holandskoj ligi i mislim da tu nije mesto tako velikom igracu kao sto je Milosevic. Ako vec treba da ide u Holandiju, treba da ide u neki veci klub, 'Ajaks', naprimer."


Bora pledira za to da konacno zivimo "normalno", mada tvrdi da Srbi ne mogu bez politike:


"Sada pokusavamo da zivimo normalno, da radimo normalne stvari. Na primer, izadjemo i kupimo cigarete ili zejtin. To je doskora bilo prilicno nenormalno. Medjutim, Srbima niko i nikada ne moze zabraniti da se bave politikom, makar u kafani. Kada bi se to dogodilo, izbila bi pobuna, narodni ustanak, kao kada biste, recimo, zabranili marihuanu na Jamajci. Srbima je to duhovna hrana, sede u kafani i bistre politiku. Kafana je jedno od kljucnih mesta gde se odlucuje o sudbini srpskog naroda."


Kao pesnika, clana Udruzenja knjizevnika Srbije, Boru su ovih dana zvali iz novoosnovanog Drustva knjizevnika Srbije da promeni adresu. Nije se odazvao jer ne zna jos uvek u cemu je razlika. Ipak, od svega najvise voli da je roker:


"Kad je o poeziji rec, voleo bih da se pamte neki moji zaista vredni stihovi, a ne oni dnevnopoliticki za jednokratnu upotrebu. Njih sam pisao da bi bili opomena, neka vrsta zaoke. I kao takvi oni su ispunjavali svoju namenu. Uvek sam pisao ono sto sam znao, o ljudima koje sam poznavao, o likovima sa kojima sam se druzio.

Naravno, ja sam u sustini ostao roker. Za mene je rokenrol bio prevratnicka muzika, bio je jeres. I kada je nesto skoro zabranjeno, kada se borite za njegovo pravo gradjanstva, to je ono sto vas motivise, mnogo vise nego kada nema nikakve prepreke. Zbog toga i danas volim rokere kada prepoznam u njima istinsku snagu. Ni u jednoj muzici ne mozete tako prepoznati autenticnost i snagu kao u roku."

izvor:news.beograd
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ti bi tek onako s.ebala Monako

BEOGRAD 08. 06. 2012
PRESS

Ti bi tek onako s.ebala Monako

Insajder - Novinarka Pressa imala je priliku da proba riblju čorbu, ali ne iz kotlića, već iz pojačala u beogradskom suterenu ispod Crkve Svetog Marka, gde ju je Bora Đorđević proveo kroz novi album koji izlazi početkom jeseni

1.jpg

Pesma „Zvezda potkrovlja i suterena" sa prvog albuma „Riblje čorbe" je prvo na šta pomišljam dok ulazimo u muzički studio, sprat ispod asfalta prometne beogradske ulice. Tramvaji bruje ka Crkvi Svetog Marka, sve je baš kao u njegovim pesmama. Dobro, skoro sve.

Bora Čorba, ipak, najbolje zna da opiše beogradska jutra, pa verujem da bi i ovaj sunčani utorak znao da uglavi u pesmu. Redovna proba u rashlađenom studiju naspram upekle zvezde; utorak-petak, tempo po kojem će bend navijati sat do sredine avgusta, kad kreće snimanje albuma. Zbog spremanja novog materijala „Čorba" je odložila i tradicionalan majski odlazak na Kosovo i Metohiju sa bajkerima.

Buntovnik ne ide na Dedinje


- To je nestranačka akcija, patriotska stvar i pravo je zadovoljstvo probiti tu granicu - kaže Bora, i dodaje da retko ko sme da zadržava „1.500 ludaka u koži, na motorima":
- Jednostavno nam se sklone. Amerikanci se ukopaju u brdo, jedno 250 metara, pa su jednom poturili Pakistance koji su pokušali da glume strogoću, tražeći neke papire, onda im je Milić Radević (nas dvojica smo organizatori cele te priče) pokazao deset dinara, a ja reklamnu sličicu.Nama je puno srce, radimo ispravnu stvar danas kad je bolje biti čmaroljub nego rodoljub.
Bora kaže da mu se zbog principa gadi politika u Srbiji. Partija opštih pijanaca, čiji je osnivač, nije opstala jer je pretila da se pretvori u nešto ozbiljno.
Demantuje da se preselio na Dedinje, nije to za njega. Ipak, buntovnici ne mogu da stanuju baš bilo gde. Bend se novom albumu, koji će verovatno nositi naziv „Uzbuna" po jednoj od pesama, raduje kao prvom. To se i vidi tokom probe. Čvrsti rokerski akordi zaglušili su jednoličan zvuk prelaska tramvaja preko šina.
Bora sa posebnim žarom priča da će pesme biti šarene, da je svaka od njih odlična. „Tu nema praznog hoda, čuli ste", živahno dodaje. Mrzi da odradi posao, to su reči koje ne izgovara.
- Svaki koncert radimo kao poslednji, to ljudi osećaju, znaju, vide ili čuju - ističe Bora.
Napominje da će pesmom „Lelek Serba" uspešno „rešiti poljoprivredno pitanje u Srbiji".

Koka srpsku poljoprivredu spasava


„...A pisao sam ja kartelu da mi daju bar parcelu, od koke tu na maloj njivi sasvim pristojno se živi. Dobar prinos, krupan iznos, dobra berba lelek Serba... Ja sam dobar, ja sam fin, ne koristim kokain, ne, ja nisam narko-bos, ne šmrčem jer čuvam nos. Evo Morales i Ugo Čavez, sa Amerikom neće savez jer ko je lud da pusti stoku da uništi biljku koku..."
Jedna od novih pesama zove se „Monetarni udar". Je li Mlađan Dinkić konkurencija?
- Da, znam da je imao grupu pod tim imenom, ali ovo je ljubavna pesma. Nije nam konkurencija, ni u muzici, niti u politici. Neka svira. Mada mislim da narod ne može da mu oprosti onih hiljadu evra po čoveku od akcija - dodaje Bora.
Nekada davno pevao je da je lepo biti glup...
- Mnogo bi bilo bolje da sam glup, verovatno ne bih ovako razmišljao, niti pisao ovakve pesme - ističe Bora, i kaže da ipak može da se živi od muzike.
Pisao je i o lutki sa naslovne strane, a kojoj bi danas posvetio pesmu...
- Da, sve su lutke izašle na površinu. Danas je širok izbor, takmiče se ko će biti lutka.
Raduje se novom albumu „Stonsa", ali na pitanje da li planira turneju kao slavni bend, Bora konstatuje da je „Čorba" „ceo život na turneji".

2.jpg
Na pauzi .... Bora Đorđević sa novinarkom Pressa

Pored albuma, najavljuje i reizdanje nekih svojih knjiga.- Kad izađe album, grunućemo iz svih oružja. Nova tehnologija je uništila izdavaštvo, i pirateriju je čak uništila. Dovoljno je da klinac pritisne dugme na kompu i da ima šta hoće. Sva je sreća što „Čorba" ima toliko verne fanove da žele da imaju samo originale - s ponosom konstatuje Bora.

Ne možemo ni Hrvatsku da zaobiđemo. Da li se predomislio?

- Ima konkretnih ponuda, ljudi me tamo vole, takmiče se ko će biti na više koncerata... Poklonili su mi majicu sa šahovnicom za 30 godina „Čorbe". Tako da sam doneo odluku, da ako ikada odemo u Hrvatsku, da prekršim princip, moći ću jedino da idem ovako kao predstavnik svoje zemlje, da me Srbija pošalje zvanično. Onda bih svirao u Zagrebu. Samo na velika vrata bih otišao, ne da tezgarim, nego da odsviram koncert kao predstavnik svog naroda, sa sve istetoviranim grbom koji imam - pokazuje nam ponosno nadlakticu, pre nego što ga ostavljamo da završi probu u „suterenu".

Zoka dva dinara druže Marković




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Svaki koncert sviramo kao da nam je zadnji

INTERVJU: BORA ĐORĐEVIĆ, „Riblja čorba”

Svaki koncert sviramo kao da nam je zadnji

Tajna uspeha je što se mi radujemo novim pesmama. Tajna uspeha je da nam je svejedno da li nas slušaju dva čoveka, 20.000 ili 200.000 ljudi. Mi ćemo svirati isto, dati sve od sebe

Bora-Djordjevic.jpg

Teško je bilo popeti se na vrh. A još teže na njemu se održati. Naš narod ima tendenciju da, kada si na vrhu, kaže: „A, vidi ga!”, pa te spusti dole i još te pride utuca u zemlju da nikad više ne izađeš. Dočekali smo i ispratili mnogo prolaznika. Srećom, mi smo ostali i u šest banki doživeli neku drugu mladost. Jer, ovo što smo uradili sa albumom „Uzbuna”, zaslužuje punu pažnju. A tajna uspeha je što se mi radujemo novim pesmama. Tajna uspeha je da nam je svejedno da li nas slušaju dva čoveka, 20.000 ili 200.000 ljudi… Mi ćemo svirati isto, dati sve od sebe. Tajna uspeha je i to što nam je svejedno da li sviramo u Velikoj Drenovi, Beogradu, Njujorku, Londonu, Sidneju… Jer ćemo svirati isto i dati sve od sebe. Svaki koncert sviramo kao da nam je poslednji u životu i zato imamo navijače koji su u rangu fudbalskih. To je imala samo „Azra” i to ima „Čorba” sada.
Ovako, zamoljen da u najkraćem sažme tri i po decenije postojanja i rada „Riblje čorbe”, sumira decenije koje su iza njega i njegovih kolega Bora Đorđević, muzičar koji za sve to vreme nikoga nije ostavljao ravnodušnim, bio on osporavan ili hvaljen. Godinu koju smo ispratili, pred njen kraj, obeležio je „Čorbin” 19. studijski album „Uzbuna”, a u godini koju počinjemo da odbrojavamo, Bora Čorba priprema koncert u Kombank areni.

Kakve atrakcije planirate na martovskom koncertu?

Biće mnogo iznenađenja. Čak sam ubeđen da ćemo imati dva koncerta. Dan za danom. Osluškujem šta kaže javnost. Voleo bih da bude jedan, pa da se pamti. Ali, ovoga puta pritisak je ogroman. A kakve atrakcije smisliti?! Svega je bilo. Naš najluđi momenat na drugom koncertu bio je kada je narod počeo da peva „Lutku sa naslovne strane”. A mi ostali nemi. I skamenjeni na bini. Sada, sva sreća, na novom albumu imamo dve pesme sa kojima možemo da završimo koncert. „Užasno mi nedostaje” i „Sam sam pao, sam se i ubio”.

Na koncertu u Areni hoće li i Džon Mekoj da nastupi?

Da. Ne znam, doduše, u kojoj formi. Ne bih smeo mnogo da obećam. Najbolje bi bilo, a sasvim je moguće, da se pojavi sa grupom MGT.

Kao predgrupa?

Ne, kao gosti. Ne volim predgrupe. Sigurno će biti „Čika Joca i zmajevi”, simpatični klinci iz Novog Sada, pojaviće se i Nikolina grupa „Kontrast”, a ako se pojavi Bajaga, pozvaćemo i Čuturu. Druga je varijanta da dođe Mekoj sa bendom „Mekojs”, koji je takođe atraktivan. U najgoroj varijanti pojaviće se samo Mekoj, koji će svirati sa nama.

Milan Bandić je pre izvesnog vremena, nakon koncerta „Prljavog kazališta” rekao da bi podržao koncert „Riblje čorbe” u Zagrebu.
Kako na tu izjavu sada gledate?

To je vrlo dobar znak. Rekao sam da neću nikada svirati ni u Federaciji ni u Hrvatskoj. A imamo fanove u Varaždinu, celoj Istri, u Splitu, Rijeci, Kaštel Gomilici… Kada sam otišao u Čakovac posle jedne svirke u Sloveniji, došao je novinar i pitao da li ću ići u Hrvatsku, a pošto mi je dosadilo više takvo pitanje rekao sam da hoću, ali kada vojvoda Toma pošalje vojvodu Boru da svira i kada srpska vlast shvati da ima najbolju grupu na Balkanu i u istočnoj Evropi. Ja taj poziv još čekam… U svakom slučaju, ova izjava gradonačelnika Zagreba je vrlo ohrabrujuća. Oni su na HTV imali emisiju koja je trajala sat vremena i bila posvećena „Čorbi”. Rekli su da smo dobrodošli i da je na svesti i savesti naroda da li će na taj koncert doći ili ne. Ja znam da će doći. Ali, šta da vam kažem, pošto je koncert tako visokog rizika, rekao sam da ćemo doći i da se odlično osećamo i bez prisustva publike.
Ne znam, stvari su u pregovorima, hoću da idem kao predstavnik srpske kulture. Mislim da sam to i zaslužio.

Kada ste se pre tih 35 godina predstavili na „Tašmajdanu” kao mlad perspektivan bend…

I sad smo mlad, perspektivan bend.

…jeste li tada razmišljali da ćete toliko dugo da trajete?

Pa, nismo. Ali, nije bilo razloga da se svađamo, tako da smo Miša, Vicko, Milatović i ja ostali od originalne postave. Tu je i Džindžer, 29 godina je sa nama, Nikola je najmlađi, ali je 10 godina u „Čorbi”. Ne volim da menjam ljude, mada se oko tih promena u „Ribljoj čorbi” dizala prašina. Ali, ponosan sam na ljude koji su prošli školu „Riblje čorbe”. Što je pokojni Rajko snimao albume, što je Vicko snimao albume, Miša je napisao knjigu, Nikola ima svoju grupu, Bajaga i Čutura su napravili velike karijere. Jedino Ilke nije napravio, ali je zadužio „Čorbu” sa nekoliko sjajnih pesama. Šta ćete više.

Jeste li ponosni na titulu četničkog vojvode?

Kako da ne.

A čime ste to zaslužili?

Pa, mislim da sam zaslužio. Jedini sam dupli četnički vojvoda. Gde god je frka tu sam ja. Prvi sam išao za Knin, bio sam i direktor Kninskih kulturnih svečanosti, prvi sam se pojavio i u Belom Manastiru, išao na Kosovo kada niko nije smeo. A čim postane malo sigurnije ja onda povedem ceo bend da gostuju u tim područjima. Ljudi koji tamo žive srećni su kada im neko dođe. Kada ide Bajk-rok misija na Kosovo, 1.500 ludaka, pa to je kao da su oslobodioci došli. Sve što je srpsko izađe. Mislim da sam i zbog toga zaslužio da budem vojvoda.

Hoćete li se vratiti u politiku?

Ja sam u politici non-stop.

Nešto ste utihnuli, čini mi se.

Ne. Član sam Glavnog odbora DSS-a, idem na sastanke redovno.

Aktivni ste…

Apsolutno. Hteo sam nedavno da napravim vizitkartu, pa ne može da stane sve na nju.

A da napravite neku poveću?

Ogromna vizitkarta mora da bude… Na vizitkarti bi pisalo „Bora Đorđević doživotni apsolvent…” Moram da vam kažem da sam počeo da pišem diplomski.

Ma da li je moguće?

Da, moguće je!

Diplomiraćete 2013. godine?

Da, diplomiraću ali legalno, a ne kao Čedomir Jovanović, da dam 13 ispita za tri meseca. Neću da kupim diplomu. A sve je to moguće. Mogu i da je falsifikujem. Znam ljude. Ali, ne, ja ću da diplomiram!

Na koju temu?

Mislim da sam u dosadašnjoj praksi diplomirao bar deset puta. Pa ću te slučajeve napisati.

----------------------------------------------

Borba protiv zlih pilića

– Ljudi se vraćaju vinilu. Znate li da će 2016. biti ukinuti kompakt-diskovi?! I cela moja karijera, ceo moj život će stati u ono go...nce, koje se zove USB i koštaće 250 dinara. To je nazadak i zbog toga se mi borimo protiv tih zlih pilića. Mi smo kao vojska generala Kastra kod Litl big horna, osuđeni na propast ali se borimo, priča Bora Đorđević.

----------------------------------------------

Novi svetski poredak ubija umetnost

Oni će nas pobediti. To je neminovno. Ali, treba se boriti, bez obzira na to što je ishod izvestan. Poruka je, boriti se protiv tih čipova, tih budalaština… To pile, taj novi svetski poredak, to ubija dušu. Ubija umetnost, smatra vođa „Riblje čorbe”

----------------------------------------------

Batina je iz raja izašla *

Batina je izašla iz raja
Al ne valja što ima dva kraja
Zato pazi kad batinom tučeš
Jer ponekad deblji kraj izvučeš
Njegoševa mudrost nek te brine
Ko se motke hvata
Od motke i gine
U tom smislu
Ili nešto slično
Vladika je napisao lično
Motku zvanu bumerang ko baci
Reskira da dobije po faci
Močuga ga zvizne kad se vrati
I ne ume Njegoša da shvati
Ne znaš li šta priča vladar mudri
Uzmi motku pa po sebi udri
Baci topuz i mozgom se služi
Onda će ti život biti duži
Ko koristi glavu a ne motku
Bez problema doživeće stotku
Upotrebi mozak mesto malja
Um caruje snaga klade valja

* Ovu novu pesmu, Bora Đorđević je izrecitovao tokom intervjua za „Politiku”


Snežana Čikarić
Objavljeno: 01.01.2013.
Izvor: Politika




 
Član
Učlanjen(a)
08.07.2013
Poruka
17
popis meni najboljih pjesama od bore đorđevića 20 pjesama.
ja sam iz hrvatske ali ga rado slušam bez obzira na njegovo političke stavove sa kojima se ne slažem.

1.)pogledaj dom svoj anđele
2.)ovde.
3.)ravnodušan prema plaču.
4.)lutka sa naslovne strane.
5.)znam te(drugog voli).
6.)napolju.
7.)vidiš da sam gadan kad sam tebe gladan.
8.)plajvaz.
9.)pičkin dim.
10.)ostalo je ćutanje.
11.)nemoj da ideš mojom ulicom.
12.)jedan čovek.
13.)pevač.
14.)pobeći negde.
15.)idi sad.
16.)rnr za kućni savet.
17.)dvorska budala.
18.)pravila pravila.
19.)kako je lepo biti glup.
20.)ja se zaista ne sećam.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
„Čorba u SC: Ovacije za srpske “Stounse“


„Riblja čorba“ sinoć u prepunom Sava centru održala svoj prvi koncert bez struje u karijeri. Imam tremu - priznao je legendarni roker: - Pa, logično je što zaboravljam tekst, sutra punim 62 godine!

1_zps0a5b249b.jpg


BEOGRADSKA rok grupa „Riblja čorba“ održala je sinoć u rasprodatom Sava centru svoj prvi anplagd koncert u 36 godina dugoj i uspešnoj karijeri pod nazivom „Čorba se čuje i bez struje“. Srpski „Roling stounsi“ na binu su izašli sa akademskim kašnjenjem od 15 minuta. Kada su bas gitarista Miša Aleksić, bubnjar Vicko Milatović, gitarista Vidoja Božinović Džindžer i klavijaturista Nikola Zorić zauzeli svoja mesta, na scenu je kročio Bora Đorđević u beloj košulji, koga je publika dočekala aplauzima i ovacijama. Za ovu priliku jedni od najboljih srpskih rokera bili su pojačani gudačima „Metamorfozis“, bubnjarom „Blok auta“ Miljkom Radonjićem i tri prateća vokala predvođena Čika Jocom, a levo i desno od „Čorbe“ na bini je sedelo pedesetak njihovih najvećih obožavalaca.

Koncert su počeli hitom „Ja je gledam kako spava“, u kojoj se Bora zbunio već kod druge strofe, od uzbuđenja, kako je priznao, jer je sve vreme strahovao da se publika ne uspava. Brzo se ispravio, ali je posle gromoglasnog aplauza kazao:

- Hvala lepo, ali ovo smo skarabudžili. Idemo još jednom kraj!

Otpevavši sa prisutnima kraj numere, Bora Čorba im je poželeo dobrodošlicu.

- Dobro veče, Beograde! Dobro veče, Srbijo! Dobro veče svima iz regiona, Evropo i celi svete! Evo, čovek došao iz Vankuvera da nas čuje. Prave atlantske integracije! Nadam se da se nećete uspavati jer večeras sviramo one ljigave, ljubavne pesme. Biće romantično i puno ljubavi. U to ime „Bilo je žena“!

Ako je Boru sinoć i drmala trema, nestala je onog časa kada je publika počela da mu skandira „Boro, majstore!“ A u publici i mlado i staro. Klinci od 12 godina znaju sve reči pesama, mada se nisu ni rodili kada su snimljene. Pevaju i oni još mlađi na ramenima roditelja. Sredovečni u foteljama klimaju glavama u ritmu muzike. Bora je malo fulao i u „Užasno mi nedostaje“, koja je zvučala kao indijski narodnjak, ali to nikome nije smetalo jer su refren otpevali horski.

- Preskočili smo „Poslednju pesmu o tebi“. Miša je pogrešio - najavljuje Bora sledeću stvar.

2_zps4d15fa5e.jpg


Kada je utihnuo poslednji ton, Miša je prišao vođi grupe i rekao mu da se, u stvari, Bora zeznuo.

- Imam tremu - priznao je legendarni roker. - Pa, logično je što zaboravljam tekst, sutra punim 62 godine!

Posle „Priča o ljubavi obično ugnjavi“ Bora je pozdravio dva čoveka koji su prvi „Čorbin“ koncert bez struje slušali iz prvog reda:

- Čast mi je da pozdravim njegovu ekselenciju ambasadora Rusije Aleksandra Čepurina i legendu jugoslovenske i ruske muzike Đorđa Marjanovića. On je prvi počeo sve!

3_zpsecbbd22d.jpg


Čika Đorđe je, praćen pljeskanjem, došao do Bore i poklonio mu knjigu. Usledio je najdirljiviji momenat - razlegli su se uvodni tonovi „Čorbine“ najemotivnije pesme „Jedino moje“, čiji tekst gađa pravo u srce. Istog časa svi u parteru i na balkonu su ustali iz udobnih fotelja, počeli da se njišu i pevaju. Odbili su da sednu i na „Dva dinara druže“, a na „Evo ti za taksi“, „Ostaću slobodan“ , „Volim žene“ i „Nemoj srećo, nemoj danas“, uveliko su igrali. Uz Borine duhovite najave izveli su i „Kako je lepo biti glup“, a prave poslastice bile su „U dva će čistači odneti đubre“ sa albuma „Buvlja pijaca“, objavljenog daleke 1982. godine, „Da, to sam ja“ i „Princ“. Jedna od najboljih jugoslovenskih i srpskih rok grupa odsvirala je i dve nove pesme - „Voleo sam te“ i „Od greške do greške“. Zvanični deo koncerta završen je posle dva i po sata sa njihovim prvim hitom „Lutka sa naslovne strane“, otpevanim akapela, a zatim su usledila i dva bisa.

„Čorba“ će i večeras svirati u Sava centru.

Izvor: Večernje novosti


1544334_821984164521176_4677267954769434625_n_zps9ebd75b2.jpg


Boki je danas napunio 62 godinice. Srećan mu rođendan! :bfghb:



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Preminuo Miša Aleksić, basista „Riblje čorbe”

677z381_misa-aleksic-politika.rs.jpg


Basista rok grupe „Riblja čorba” Miroslav Miša Aleksić preminuo je u 67. godini. Poznati muzičar izgubio je bitku sa koronavirusom. Miša Aleksić je bio na lečenju u Kliničko bolničkom centru „Bežanijska kosa", a stanje mu se pogoršalo i bio je prebačen na respirator, javlja RTS.

Miša je bio basista Riblje čorbe od 1978. godine, ali mu to nije bila jedina grupa u karijeri, podseća Tanjug. Pre slavnog rok sastava, Aleksić, rođen 1953. godine u Beogradu, započeo je razvojni put osam godina ranije u bendu „Rojali” (1970) kao bas gitarista i pevač.

Te godine bend je osvojio drugo mesto na takmičenju u organizaciji urednika emisije Radio Beograd „Veče uz radio”. Već sledeće godine otišao je u SAD gde je diplomirao na Pikesville High School u Merilendu, i tamo je sa ostalim studentima osnovao rokabili bend „ Shih-Muh-Fuh”.

Pod uticajem grupa „Grand Funk Railroad”, „Deep Purple” i „Led Zeppelin” , nakon povratka u Jugoslaviju, Aleksić je formirao sastav SOS gde su bili članovi: Dragan Štulović (gitara), Dragan Tasić (gitara) i Stevan Stevanović (bubnjevi).

Ipak, bend je krenuo da se rasipa, prvo je Tašić napustio bend, a zatim Štulović i Stevanović 1977. godine, i tada su ih zamenili Rajko Kojić i Vicko Milatović. Tako su onda Aleksić, Kojić i Milatović 1978. godine formirali bend „Riblja čorba” s bivšim vokalom benda „Rani mraz” - Borom Đorđevićem, a ostalo je istorija.

Tokom karijere veoma svestrani i produktivni stvaralac Aleksić je pisao pesme za Zdravka Čolića, Biljanu Petrović, Džezi bel, Milorada Mandića i Run Go. Takođe, bio je producent albuma za bendove Ratnici podzemlja, Džezi bel, Minđušari, Run Go i Prozor.

Napisao je i knjigu „ Uživo! Autobiografija” za izdavačku kuću Laguna, koja je bila bestseler te 2011. godine, a i nadalje ostala među najzapaženijim delima iz domena rok muzike. Bio je i član UO Agencije za ostvarivanje prava interpretatora PI, kao i član Skupštine SOKOJ-a.

misa-aleksic-basista-politika.rs.jpg


Njegova ćerka Mina Aleksić, nakon što je 13. novembra Aleksić primljen u kovid ambulantnu, objavila je emotivan status takođe na Fejsbuku.

„Moj Miša je oboleo od kovida i na respiratoru je već treći dan, svaki sat je njegova borba za život kao i moja i mamina za njega. Miša bi voleo da svi naši dragi ljudi znaju koji je lav i borac, voleo bi da svi ljudi koji ga vole i poštuju kao majstora roka ovih dana budu uz nas uz njega i veruju da ćemo pobediti prokleti kovid. Ja sam sada ostala sa oba roditelja u bolnici, preplašena da, ali i hrabro verujem u sreću i u dobru energiju”, prenosi Tanjug.

Oproštaj od kuma, prijatelja i kolege
Kolege umetnici se opraštaju preko društvenih mreža od preminulog muzičara, bas gitariste Miroslava Miše Aleksića (1953-2020), a bivši član njegovog matičnog benda „Riblja čorba” - Momčilo Bajagić Bajaga, izjavio je da se oseća užasno, jer mu je preminuo kolega i kum.

„Umro mi je prijatelj, saznao sam pre minut. Užasno mi je zato što mi je umro jedan od najboljih prijatelja, to je sve što mogu da kažem”, bio je kratak vidno potresen Bajaga, a prenose portali.

Na svom zvaničnom Instagram profilu grupa Bajaga i Instruktori je nedavno pre ovog fatalnog ishoda zapisala sledeće: „Miša Aleksić, basista Riblje čorbe, kum i veliki prijatelj Momčila Bajagića, zaražen je virusom korona i u teškom je stanju. Prema rečima ćerke Mine, Miša je u poslednja tri dana na respiratoru i bori se za život”.

Onda su uputili iskrene reči podrške: „Drži se, kume, stari majstore! Mnoge si stvari do sada sa uspehom prošao, pa sam siguran i verujem da ćeš i ovo zlo da pobediš, i čim ozdraviš, čekamo te na Tašu na probi. Znaš da ima nekih stvari koje bez tebe ne vredi svirati. Vole te Bajaga i ekipa!”.

Ipak, na žalost, do srećnog kraja nije došlo. Dejan Cukić je zapisao na Fejsbuk nalogu potresnu poruku: „Tražim reči, ali ne ide... Kako se oprostiti od nekoga koga poznaješ čitav punoletni život? Zbogom Mišo, počivaj u miru”.

Poznati rok novinar, publicista, pisac, muzički kritičar i PR menadžer Ivan Ivačković takođe se oglasio na ovoj društvenoj mreži: „Zbogom, dragi Mišo. Hvala ti za muziku i četrdeset godina prijateljstva bez ijedne jedine mrlje. Suze same idu”.

Rok sastav JU grupa danas obeležava 50 godina karijere, baš na datum 29. novembar, ali sada to njima više nije srećan dan, što su i napisali na FB stranici. „Nažalost, na današnje slavlje bačena je senka tužnom vešću da je preminuo veliki prijatelj i kolega Miša Aleksić. Dragi Mišo, bila je čast živeti R'N'R sa tobom!”

Kristina Kovač je takođe u šoku, kao i svi. „Uh, ode Miša Aleksić, prerano. Pamtim ga iz studija kad je moj tata producirao Riblju Čorbu, bio je uvek fin i strašno ljubazan. Počivaj u miru, Mišo, i sviraj gore nešto lepo”, zapisala je na Fejsbuku.

(Politika.rs)
 
Natrag
Top