Revidiranje lista čekanja za operacije u kardiohirurgiji

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Revidiranje lista čekanja za operacije u kardiohirurgiji




Izvor: Blic | 09. 04. 2011. - 15:35h | Foto: Fonet

BEOGRAD - Liste čekanja pacijenata za kardiohirurške operacije su duge, u toku je njihova provera i revidiranje da bi se utvrdilo koliko ljudi i u kojim zdravstvenim centrima čeka, kao i da se skrati vreme čekanja operacije, izjavila je danas Tanjugu dr Danka Gajić, pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

122361_0804-kalangos-foto-fonet_hs.jpg


U proveru i moguće revidiranje postojećih lista čekanja osim Instituta uključeni Ministarstvo zdravlja, Republički zavod za zdravstveno osiguranje i zdravstvene ustanove iz Plana mreže koje sprovode kardiohirurške operacije, rekla je Gajić.

"U poslednjih godinu dana, neke od ustanova kao sto su Institut za kardiohirurgiju KCS i Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine-Sremska Kamenica su revidirale svoje liste čekanja, što je prvi korak u sistematizovanju liste osiguranika koji čekaju na operaciju", kazala je Gajić.


Prema njenom mišljenju, da bi se ovaj proces zaokružio do kraja, neophodno je da svoje liste čekanja provere i revidiraju i ostale zdravstvene ustanove koje pružaju ovakvu vrstu usluga.


Govoreći o načinima na koji se revidiraju liste, ona je rekla da se to čini pozivanjem pacijenata ili telefonskim putem ili pismom sa povratnicom, proverom eventualne promene adrese prebivališta, pozivanjem na ponovni pregled ili proverom da li pacijent želi da se operiše ili ne.


Prema njenim rečima, utvrđuje se i koje su prepreke za obavljanje operacije (na primer neko akutno oboljenje i slično).
"Sve su ovo načini koji značajno mogu doprineti proveri lista čekanja i dovesti do značajnog skraćenja odnosno saznanja o stvarnom broju osiguranika koji čekaju na operaciju", kazala je ona.


Postoji i predlog da se svakom osiguraniku, nakon urađene dijagnostike i predloga za operaciju, obezbedi Upitnik koji mu daje mogućnost da bira ustanovu u kojoj će biti operisan.


"Potrebno vreme za sprovođenje svih ovih mera zavisi od angažovanja kadrova i raspoloživih kapaciteta pa određene promene mogu trajati nekoliko nedelja, dok druge, kao što su na primer izmene kliničkih kriterijuma, mesecima", kazala je ona.


Kardiohiruške intervencije za sada je moguće obaviti u nekoliko zdravstvenih centara, a u toku je priprema za sprovođenje postupka javne nabavke za izbor ustanova van mreze, odnosno privatnih ustanova koje bi mogle da se ukljuce u operativno zbrinjavanje kardiohirurskih pacijenata.


Portparol RŽO Sanja Mirosavljević kazala je za Tanjug da su u proteklih godinu dana značajno smanjene liste čekanja, ali i da je primetna razlika čekanja za operacije na srcu od ustanove do ustanove.


"Tako na primer, u Institutu za kardiovaskularne bolesti u Kamenici i KCS na operaciju bajpasa se čeka do dva meseca, u Kliničkom centru u Nišu mesec dana, dok se u Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje, čeka i vise od godinu dana", rekla je ona.


Mirosavljević je navela da je jedno od rešenja objedinjavanje liste čekanja za sve ustanove, a pacijenti će imati mogućnost izbora u kojoj ustanovi žele da se operišu.


Prošle godine je na listama čekanja bilo gotovo 3.500 ljudi, a angažovanjem dodatnih kapaciteta u zemlji i inostranstvu, liste su značajno smanjene, navela je Mirosavljević.


Za dve operacije na srcu - bajpas i ugradnju valvule u svim kardiohirurškim centrima u zemlji, čeka oko 2.200 pacijenata.
U svim ustanovama osim Dedinja pacijenti čekaju do dva meseca, RZZO će sufinansirati sve zahvate kako bi se smanjile liste, ali problem predstavlja to što Srbija ima jako mali broj kardiohirurga, ocenila je ona.


Od prosle godine srčanim bolesnicima ponuđena je mogućnost da se operišu u inostranstvu, odnosno u turskoj klinici "Adžibadem".
Tamo je do sada operisano 200 pacijenata, a u privatnom KBC u Beogradu skoro 300 njih.
 
Natrag
Top