REMONT TRAJEKTA MARKO POLO "Jadrolinija uposlila strance iako je naša ponuda jeftinij

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506

čelnici domaćih tvrtki ogorčeni što je javno poduzeće dalo posao norvežanima

REMONT TRAJEKTA MARKO POLO "Jadrolinija uposlila strance iako je naša ponuda jeftinija"




Izvor: Slobodna Dalmacija 29.11.2010. | 15:25

Čelnici triju hrvatskih tvrtki ogorčeni su zbog činjenice da je “Jadrolinija” dodijelila norveškom “Alubaru” poslove projektiranja i montaže sigurnosnih vrata u garaži feribota “Marko Polo”, iako je, prema njihovim spoznajama, ponuda stranog dobavljača bila skuplja od njihove.

ImageHandler.ashx

Na krmi ‘Marka Pola’ trebao bi se ugraditi ‘pačji rep’, a u garaži sigurnosna vrata

Posao od pola milijuna kuna

Riječ je o poslu vrijednom do pola milijuna kuna, koji će se obaviti u riječkom škveru “Viktor Lenac” u sklopu remonta broda kojim se produžava njegov plovidbeni vijek.
Naime, na “Marku Polu”, koji se u listopadu prošle godine nasukao na otočić Sit u kornatskom arhipelagu, potrebni su dodatni radovi poput modernizacije krmenog dijela i ugradnje vodonepropusnih garažnih vrata kako bi taj brod iz flote državne kompanije mogao udovoljavati uvjetima međunarodnih konvencija o sigurnosti plovidbe i još godinama održavati linije između hrvatske i talijanske obale Jadrana.
Vodeći ljudi zagrebačke tvrtke “Te-Marine”, blatskog “Radeža” te obrta “Obrada Šuškić” iz Galižane kod Pule tvrde kako su ih iz “Jadrolinije” odbili s obrazloženjem da “nemaju potrebne referencije za taj posao”, ali dodaju da to nije točno, jer upravo “Radež” kao ključni partner ima dugogodišnje iskustvo i uspješnu suradnju s tim brodarom i hrvatskim brodogradilištima.
- Razočarani smo, jer se u takvim situacijama uvijek nađe nekakav sličan argument. Mi smo poznati proizvođači brodske opreme i u ponudi smo prezentirali sve naše međunarodne certifikate i referencije. Naravno da zbog gubitka spomenutog ugovora nećemo propasti, ali svaki nam je posao važan u trenutačnoj situaciji kada su domaći škverovi u krizi - ističe Teo Šeparović, rukovoditelj prodaje u “Radežu”.
‘Povuci-potegni’

Jerko Andrijić, direktor te tvrtke, dodaje da je oko spomenutog angažmana dosta dugo vladala situacija “povuci-potegni”.
- Ne mogu ulaziti u nečije poslovne odluke, ali doista mi nije jasno zašto nismo dobili taj posao, posebice ako je istina da smo bili dosta jeftiniji od inozemnog ponuđača. Direktor tvrtke “Te-Marine” Edo Ivačić tvrdi kako su i u “Viktoru Lencu” bili za hrvatske ponuđače, ali presudna je bila odluka Uprave “Jadrolinije”.
- Koliko znam, ponudili smo znatno povoljniju cijenu od Norvežana, pri čemu bismo mi projektirali vrata koja sprječavaju prodor mora dijeleći brodsku garažu na dva dijela, “Radež” bi ih izgradio, a “Obrada Šuškić” bi bila zadužena za hidrauliku i agregate. Razočarani smo, ali nas sve to ne čudi, jer je i posao oko preinake krmenog dijela “Marka Pola” dobila jedna finska tvrtka. Takva je odluka nadležnih u “Jadroliniji” i mi ćemo to poštovati te nastaviti tražiti neke nove poslove - naglašava Ivačić.
gordan zubčić
 
Natrag
Top