Religija manipulacija mase???

Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Ne, mislim da religija sluzi za manipulaciju sirokih narodnih masa prvenstveno sa prakicnog aspekta. Religioznost je, po mom skromnom shvatanju, jedno unutrasnje osecanje i zivljenje po Bozjim pravilima i, samim tim, duhovno priblizavanje Bogu, a ne pomodarsko odlazenje u crkvu i jurenje za popovima po ulici. Evo, ja na primer, dugi niz godina u crkvu sam ulazio jednom godisnje, kada sam nosio slavski kolac, ali nisam se osecao nista dalji Bogu. Jednostavno nisam zeleo, a ni danas to ne zelim, da mi lazno skromni popovi ispiraju mozak o skromnosti, a oni se voze kolima od cije novcane vrednosti bi x broj ljudi mogo imati besplatnu hranu. Ima izuzetaka, ali...
Pričamo o novotarima, a ne generalizujemo, nadam se, jer u našoj svetosavskoj crkvi još ima pravih iskrenih sveštenika.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
Mislim da je religija tu da bi nas naucila da postanemo istinski, pravedni i dobri ljudi. Ne znam nijednu veru koja propoveda mrznju... Sto se tice manipulacije, mozda manipulise na pozitivan nacin tj. govori narodu da ne cini losa dela.

....oko za oko, zub za zub ....( hrišćani / muslimani / jevreji ....)....obećana zemlja ..... zar tu nije jasno i glasno ucrtana mržnja kao ideološko oružje za rulju ...

Dodato posle 7 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

A sve božje zapovesti ugradjene su u naš DNK činom dolaska na svet a moguće i činom našeg začeća i kao takve treba da budu stalno u našim mislima....

... zar zaista znaš da Bog govori iz grma / ognja svojim ambasadorima ( pa i zapovesti ), pa ih ti prepoznaješ u svom DNK zapisu ....
...ili ovim pokušavaš da izgradiš paralelu, skojom treba da odbacimo božanske ambasadore ....

Dodato posle 8 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Pričamo o novotarima, a ne generalizujemo, nadam se, jer u našoj svetosavskoj crkvi još ima pravih iskrenih sveštenika.

...dali znaš da Rastko novcem i političkim delovanjem izdvaja današnju crkvu iz svevaseljenskog pravoslavlja ....kad je verska
secesija izvršena , naša crkva je antemisana ; anatema nije skinuta do današnjih dana .....zar to nešto ne govori ...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Postoje religije koje se mogu okarakterisati kao manipulacija masom, jer njihovo propovedanje moze biti na razlicite nacine tumaceno. Sve zavisi od toga koliko je religija zastupljena u nekoj kulturi i koliko se njoj pridaje vaznost.
 
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
Postoje religije koje se mogu okarakterisati kao manipulacija masom, jer njihovo propovedanje moze biti na razlicite nacine tumaceno. Sve zavisi od toga koliko je religija zastupljena u nekoj kulturi i koliko se njoj pridaje vaznost.

...mislim da sve religije imaju značajan uticaj na kulturu , a samim tim i na društveno uređenje i život u njemu ......religija ( od pećinskog čoveka do danas ), imala je i imaće znatnog ( da ne kažem dominantnog ) uticaja na društvenu svest ; a samim tim i na pojedinca ( čak i na ateiste )....dakle, toje ono što se definiše kao nešto u nama svesno ili pak nezavisno od naše svesti .....shodno tome , možemo reći da je religija ( a samim tim i bilo koja ideologija koja se nameće kao društveni faktor ) i manipulativno sredstvo vladajuće personalne oligarhije ; od nastanka društvene zajednice do današnjih dana .... u kojoj je meri manipulativno sredstvo a u kojoj je meri kulturna institucija svetine, može da definiše nivo standarda življena ljudi u tom društvu ( toje osnovni parametar i dobar pokazatelj za sagledavanja svih društvenih uticaja )...ako je standar življenja nizak , onda je religija jedno od dominatnih sredstava manipulacije ljudima ; i tad će religija u društvu insistirati na zakonitostima i legalizmu ( vekovima je naučila da se ljudi
vrlo teško oslobađaju legalizovane tiranije i pljačke sa vrha do dna ; konačno i svaka religija opstaje u bilo kojoj državi preko takozvane zakonske legalizacije državne vere) ....suprotno od ovoga , kad je standard življenja visok , kad građanin ima takozvanu ekonomsku nezavisnost i slobodu ; tad je religija za svetinu više obrazoivna i kulturna institucija ( tad čovek ima višestruke koristi od nje ) ........dakle , religija u bilo kom društvu prati vladajuću oligarhiju i njen trend nastoji da iluzorno opravdava kod stanovništva
, čak i sa onom : " što veće patnje na ovom svetu , veće pročišćenje i svetlije mesto na onom svetu ...
...konačno , jedan je stradao za sve ( muslimane , hrišćane , jevreje ) , svetu netrba nov religijski stradalnik .... zato religijske personalne postavke uvek su dobro viđeni gosti za vladajućom trpezom ( kako u tiranskim tako i u takozvanim građanskim društvima )...jer tako se deli i uživa u vlasti ..
 
Poslednja izmena:
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Ljudi pribegavaju religiji iz više razloga. Jedan je, poštovanje porodične tradicije. Preci su bili religiozni, pa sad ta osoba nastavlja sa tom tradicom. Drugi razlog su problemi, sa kojima se čovek susreće u životu, ali ne može realno da shvati zašto se to baš njemu događa. Tada uzroke problema pripisuje višoj sili i upravo njoj se i obraća za pomoć. Ovaj drugi razlog je i učestaliji.

Da li će religija manipulisati nama, zavisi samo od nas. Ukoliko religiju posmatramo sa nekog aspekta koji nas na neki način opušta, a sama vera nas čini jačim, religija nije manipulator. Ali ako ta rligija do te mere utiče na nas, da mi počinjemo da primećujemo tuđe greške, i da nas te tuđe greške opterećuju kao i da namećemo naše stavove okolini, sa jedne strane, a sa druge, da slepo pratimo ''pravila'' koja neke religije podrazumevaju, čime sami sebe lišavamo svega onoga što bi naš život činio normalnim, onda je u tom smislu religija manipulator.

Međutim, religija ne može manipulisati nama, ako to mi sami ne dozvolimo. Niko nas ne tera, da budemo vernici...To je naš izbor. Kako ćemo mi prihvatiti neku religiju i na koji način. To je na nama...yes3
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
...mislim da sve religije imaju značajan uticaj na kulturu , a samim tim i na društveno uređenje i život u njemu ......religija ( od pećinskog čoveka do danas ), imala je i imaće znatnog ( da ne kažem dominantnog ) uticaja na društvenu svest ; a samim tim i na pojedinca ( čak i na ateiste )....dakle, toje ono što se definiše kao nešto u nama svesno ili pak nezavisno od naše svesti .....shodno tome , možemo reći da je religija ( a samim tim i bilo koja ideologija koja se nameće kao društveni faktor ) i manipulativno sredstvo vladajuće personalne oligarhije ; od nastanka društvene zajednice do današnjih dana .... u kojoj je meri manipulativno sredstvo a u kojoj je meri kulturna institucija svetine, može da definiše nivo standarda življena ljudi u tom društvu ( toje osnovni parametar i dobar pokazatelj za sagledavanja svih društvenih uticaja )...ako je standar življenja nizak , onda je religija jedno od dominatnih sredstava manipulacije ljudima ; i tad će religija u društvu insistirati na zakonitostima i legalizmu ( vekovima je naučila da

se ljudi
vrlo teško oslobađaju legalizovane tiranije i pljačke sa vrha do dna ; konačno i svaka religija opstaje u bilo kojoj državi preko takozvane zakonske legalizacije državne vere) ....suprotno od ovoga , kad je standard življenja visok , kad građanin ima takozvanu ekonomsku nezavisnost i slobodu ; tad je religija za svetinu više obrazoivna i kulturna institucija ( tad čovek ima višestruke koristi od nje ) ........dakle , religija u bilo kom društvu prati vladajuću oligarhiju i njen trend nastoji da iluzorno

opravdava kod stanovništva
, čak i sa onom : " što veće patnje na ovom svetu , veće pročišćenje i svetlije mesto na onom svetu ...
...konačno , jedan je stradao za sve ( muslimane , hrišćane , jevreje ) , svetu netrba nov religijski stradalnik .... zato religijske personalne postavke uvek su dobro viđeni gosti za vladajućom trpezom ( kako u tiranskim tako i u takozvanim građanskim društvima )...jer tako se deli i uživa u vlasti ..




Posmatrajuci religiju,kroz istoriju uvijek je manipulisala i narodnim masama i vladajucom klasom.Uvijek je u pozadini bila moc i novac.Sto su veci problemi neimastina,neobrazovanost,tu se prije ukorenjivala i duze zadrzavala i kao pijavica isisavala i ono malo materijalnih dobara sto je pojedinac imao.U zamenu za sta?Duhovno spasenje ?!Sta nam govore inkvizicije,bartolomejske noci,i masa istorijskih cinjenica gdje su nevini zavedeni i na mukama gubili zivote.Sta danas da mislimo dok gledamo nase vjerske velikodosojnike dok posrcu pod teretom zlata i dragulje i sjede u zlatnim stolicama,jedu zlatnim kasikama kako nama kazu:pokaj se gresio si!
Cast pojedincima koji se nadju da pomognu,posavetuju,i koji ce bez nadoknade doci i bolesnom i umrlom,koji ce nas duhovno prosvetiti,a ne zaglupiti jos vise da bi mi sami jos takvihpotomaka imali.Uzmimo na primer rodjenje,koliko nas kosta krstenje,pa slava,prekadnja,molitve i svaki odlazak u crkvu,da sve je dobrovoljno ali sto vise das blizi si ,neznam ili popu ili bogu,to mi je malo nejasno.A tek sahrana i to kad ti je najteze doci ce,pozvat ces ih sam,doci ce da ti i to otezaju.
A niti imaju fiskalnu kasu ni pdv,niti placaju porez......a cekini padaju za sta? Za prodavanje guste,preguste magle......
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
U današnje vreme verske organizacije služe za manipulaciju ljudima i postizanje raznih ciljeva. To niko ne može da ospori. Naravno, postoje i pojedinci koji pristupaju veri iz najčistijih pobuda. Ali oni su, čini mi se, samo deo mase kojom se manipuliše, kao i ostali ljudi.
 
Učlanjen(a)
14.09.2012
Poruka
121
Religija jeste manipulacija naroda , svi koji nemaju ovakvo misljenje trebalo bi procitati knjigu UDARAC RUSKIH BOGOVA, mozete je skinuti besplatno.
 
Učlanjen(a)
03.12.2012
Poruka
8
Beogradska izdavačka kuća "Miroslav" upravo je izdala knjigu Ljubomira Jergovića pod naslovom "Zakon postojanja" - sa sledećim podnaslovima: "Nauka o svesti", "Nauka o nagonu samoodržanja", "Nauka o dobru i zlu", " Nauka o trojstvu" i "Večita Istina". Knjiga je dvojezicna, s jedne strane je originalni tekst autora na srpskom, a sa druge strane je taj isti tekst preveden na engleski.

U knjizi, autor daje odgovore na tri osnovna ekzistencijalna pitanja: 1. "Šta postoji"; 2. "Kako postoji" i 3. "Zašto postoji", koje do danas nije rešila, ni nauka, ni filozofija, niti i jedna svetska religija. Tačnije, autor, na vrlo jednostavan način, rešava problem postojanja fenomena zvanog "svest" - drugim rečima, rešava problem postojanja materije, života i prirode - tako što obrazlaže logiku po kjoj su materija i svest jedna i ista sila i pojava, koja postoji sama po sebi; koja je sama svoj razlog, uzrok, svrha i posledica; logiklu po kojoj materija ne bi mogla da postoji kad ne bi bila svesna, niti bi svest mogla da postoji kad ne bi bila materijalna. Na ovaj način, autor, po svemu sudeći, ono osnovno, još uvek nerešeno, egzistencijalno pitanje - "život/smrt" - uzima iz domena svetskih religija i podiže ga na nivo proverljive, objašnjive i razuzmljive nauke i filozofije.

Da li će ova knjiga usloviti početak postepenog slabljenja i kraja svetskih religija i njihovog manipulisanja masama, ostaje da se vidi.

 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2009
Poruka
59
Celokupna nasa percepcija - shvatanje, delatnost pa i sam opstanak zasnivaju se na zabludama. U ovom slucaju je vaznije pitanje zablude kao potrebe od pitanja zablude kao ponude-proizvoda. Na svakom trzistu vladaju zakoni ponude i potraznje, a pre toga naravno ide istrazivanje trzista. Izgleda da "prosvetljenom delu" populacije smeta "marketing" i ime ponudjaca, nasli smo krivca - otkrovenje (novi izvori tople vode). Da li nas to neko zamajava ili to sami cinimo iz zabave.
Meni je vaznije pitanje u kakvom sistemu zivimo (globalno-svetski). Da li je vreme robova proslo, da li je covecanstvo napredovalo ili je to cinila ZABLUDA umesto nas? Da li je moguce razotkrivanje - napustanje zablude bez konacno fatalnih trajnih posledica?
Da li je to vreme doslo ili je to jos jedan privid zablude? Religija, politika, sport, umetnost, nauka ...celokupna nasa aktivnost je u sluzbi gospodara - ZABLUDE.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top