Religija manipulacija mase???

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Nisam stavila temu na forum "religija" jer mi nije namera da sagledamo ovu temu iz religijske perspektive.. uostalom, znamo da kad je diskusija nabijena raznim emocijama onda može da krene u ne željenom smeru..a to nam nije cilj...dakle, sa filozofskog aspekta, da li mislite da religija prevenstveno služi za manipulaciju mase?
Pritom ne mislim na onu individulanu veru, već na komercijalnost religije i svetsku manipulaciju.. yes3
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Najbolji i najpotpuniji odgovor na ovakvo pitanje, dala bi izvanredna knjiga savremenog francuskog filozofa Mišela Onfrea "Ateološka rasprava", koju je kod nas izdao "Rad" 2005.

Doslovno (na)pisana kao filozofska rasprava (stilom koji stvara neodoljiv utisak izgovorenih, a ne napisanih reči), ova studija bez rukavica zadaje brutalne udarce temeljnim monoteističkim idejama i praksama. Međutim, ona je i više od kritike religije. Kao istinska ateistička filozofija - fizika metafizike i materijalistička ontologija - studija se obračunava sa samim načinom mišljenja koji (pretp)ostavlja mogućnost onostranog, natprirodnog i metafizičkog. Ponajpre zbog turobnih posledica koje ovakvo mišljenje donosi. Ateizam je stoga "zavereništvo protiv svake transcedentnosti, bez izuzetka". Liberter Onfre ostavlja mogućnost pojedincu da veruje u štagod želi, i zbog toga je strast njegovog argumenta usmerena ka organizovanoj religiji, privatnom verovanju kao javnoj stvari: "vernik još hajdede, ali onaj ko polaže pravo da mu bude pastir, e, to je previše". (Aleksej Kišjuhas)

Ono što Onfre naročito zamijera trima velikim moneteističkim religijama
- Hrišćanstvu, Judeizmu i Islamu, jeste što se u njima mogu naći opravdanja za sva zla koje ljudi čine jedni drugima na Zemlji, za vjeru i u ime vjere. On kaže da to nije zloupotreba nego upotreba religije. Izvrtanjem Dostojevkog naglavačke, on kaže: Zato što Bog postoji, sve je dozvoljeno!
Onfre se obračunava sa samim načinom mišljenja koji pretpostavlja onostrano, natprirodno i metafizičko, ponajprije radi pogubnih posledica koje takvo mišljenje donosi.

Dok god ljudi budu morali da umiru, jedan deo među njima neće moći podneti tu misao i smišljaće izgovore, veli Onfre. Problem je što ovi izgovori imaju krvave posledice. Konsekvence prihvatanja onostranog su mržnja i omalovažavanje ovog sveta, potom mržnja prema telu i telesnom i konačno mržnja prema razumu i skepticizmu.


Mišel Onfre, je jedan od najprovokativnijih mislilaca današnjice, za koga mnogi kažu da svoju filozofiju temelji na militantnom ateizmu, ustvari je ateista koji ne "vrijeđa Boga". On samo ukazuje na manipulaciju ljudima od strane, kako religija, tako i politike i raznih drugih ideologija, čiji je cilj isprati mozak masama i vezati ih uz sebe, bilo strahom od smrti, bilo obećanjima o boljem životu. On kaže:
" U filozofiji je nekad postojalo doba „Bog je mrtav“. Naše doba, jeste pre doba njegovog povratka. Neophodan je argumentovan, snažan i militantan ateizam, jer je sve očitija mržnja prema razumu, slobodi, željama i nagonima, dakle prema životu. Svi ti vidovi mržnje potiču iz istog poriva smrti, koji propovedaju judaizam, hrišćanstvo i islam, iza kojih stoji takoreći isto verovanje: „smrt na zemlji u ime večnosti na nebu“.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Ono što Onfre naročito zamijera trima velikim moneteističkim religijama
- Hrišćanstvu, Judeizmu i Islamu, jeste što se u njima mogu naći opravdanja za sva zla koje ljudi čine jedni drugima na Zemlji, za vjeru i u ime vjere. On kaže da to nije zloupotreba nego upotreba religije. Izvrtanjem Dostojevkog naglavačke, on kaže: Zato što Bog postoji, sve je dozvoljeno!
Onfre se obračunava sa samim načinom mišljenja koji pretpostavlja onostrano, natprirodno i metafizičko, ponajprije radi pogubnih posledica koje takvo mišljenje donosi.

Apsolutno se slažem,kako bi drugačije narodu objasnili ono neobjašnjivo,zašto umiremo,zašto postoji dobro i zlo,ko je stvorio dobro a ko zlo_Ovako se sve lepo prepiše na te tri religije i u njima se nalazi objašnjenje za sve :)
 
Član
Učlanjen(a)
02.12.2009
Poruka
11
Apsolutno se slažem,kako bi drugačije narodu objasnili ono neobjašnjivo,zašto umiremo,zašto postoji dobro i zlo,ko je stvorio dobro a ko zlo_Ovako se sve lepo prepiše na te tri religije i u njima se nalazi objašnjenje za sve :)



Ne samo tri religije, ima ih mnogo vise.
Coveku je takodje potrebna uteha, nju moze da pronadje u religiji
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
323
Religija je ništa drugo osim jedna velika mašinerija za uzimanje para, vođnje ratova i manipulacijom velikih narodnih masa.

Dakle govorimo o globalnoj religiji, prava istinska religija je ona o kojoj se ne priča niti se zna o njoj, to je tvoj sopstveni mir i veza sa "spoljnim" svetom, jer ne trebaju tebi "posrednici" (čitaj:crkva) da bi verovao u nebesku silu (da ne kažem Boga) i sebi ispunio mir i osećanje.
 
Član
Učlanjen(a)
11.12.2009
Poruka
47
moram reci da se ne slazem sa gore navedenim,jer mi to ipak vise lici na to haj ja cu napisati knjigu,pa protiv cega cu pisati,to je protiv vjere koja je veoma vazna.pa da tako privucem paznju,(pri tome mislim na navedenog filozofa)zao mi je sto sve vise svijeta postaje ateistom,da malo razmislite vidjeli bi da bez religije ovaj svijet bi bio upropasten,mislim to jer u bilo kojoj religiji monoteistickoj nacices pravila ponasanja po kojima se trebas vladati.bez toga mislim da bi mozda ovaj svijet dozivio propast.ne kaze se djaba da smo gori od zivotinja!!ono sto me najvise nervira su filozofi koji kao eto su veliki mislioci a vecina njih koji su zivjeli prije bili su obozavani kao Bogovi il neko ko je nastao od Boga.razumijem da neki ne vjeruju u Boga al kako onda da je toliko dokaza oko nas koji upucuju u NJegovo postojanje.i mislim da se zloupotrebljava vjera da bi se doslo do svoje neke koristi,jer ni jedne vjera NE GOVORI UBIJ!UKRADI!OPLJACKAJ ITD.mislim da se problem treba gledati u korjenu,od kud takvo razmsljanje i da li vjera kojoj je prvoshodno neka osoba pripadala a sto je postala ateista,da li je dala odgovore na sva logicna pitanja.ja mogu reci za sebe da sam nasao sve sto sam se pitao i sto me je zanimalo i zato vjerujem i ako Bog da nastavicu vjerovati!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
moram reci da se ne slazem sa gore navedenim,jer mi to ipak vise lici na to haj ja cu napisati knjigu,pa protiv cega cu pisati,to je protiv vjere koja je veoma vazna.pa da tako privucem paznju,(pri tome mislim na navedenog filozofa)zao mi je sto sve vise svijeta postaje ateistom,da malo razmislite vidjeli bi da bez religije ovaj svijet bi bio upropasten,mislim to jer u bilo kojoj religiji monoteistickoj nacices pravila ponasanja po kojima se trebas vladati.bez toga mislim da bi mozda ovaj svijet dozivio propast.

Krivo misliš. Ne bi svijet bez religije bio upropašten, zašto bi bio? Pravila ponašanja o kojima govoriš, naći ćeš u svakoj organizovanoj državi na svijetu, i to u vidu normi i zakona.
To što si ti u vjeri našao odgovore na sva pitanja koja su te interesovala, uredu je. Tako i treba da bude kod pravog vjernika. Međutim, tvoja percepcija svijeta je takva. Dozvoli da ima i drukčijih. Ima mnogo takvih koje ne zadovoljavaju odgovori koje im daje religija, na mnogobrojna pitanja i nedoumice, pa zbog toga sami tragaju za njima.
 
Član
Učlanjen(a)
11.12.2009
Poruka
47
Krivo misliš. Ne bi svijet bez religije bio upropašten, zašto bi bio? Pravila ponašanja o kojima govoriš, naći ćeš u svakoj organizovanoj državi na svijetu, i to u vidu normi i zakona.
To što si ti u vjeri našao odgovore na sva pitanja koja su te interesovala, uredu je. Tako i treba da bude kod pravog vjernika. Međutim, tvoja percepcija svijeta je takva. Dozvoli da ima i drukčijih. Ima mnogo takvih koje ne zadovoljavaju odgovori koje im daje religija, na mnogobrojna pitanja i nedoumice, pa zbog toga sami tragaju za njima.
razumijem sta hoces reci,al u arabiji nakon islama doslo je do totalnog preokreta,imali su obicaj da bacaju svoju zensku djecu i puno tih stvari,da bi zbog obicnih rijeci u Kur'anu "uci u ime svog gospodara"doslo do toga da se sad sluzimo arapskim brojevima,imamo kanalizaciju it.a po pitanju morala da i ne govorim.nemoj me pogresno shvatiti,dajem samo primjer kako drzava bez vjere nije bas uspijevala,a sa vjerom dozivjela svoj procvat dok je "napredna" Evropa prolazila kroz crno doba.opet ti spominjem covjek je gori od zivotinje.(1s.r,2s.r,pa kod nas na Balkanu,ne trebaju veci primjeri)a mislim da se savjest radja tek ako od necega strahujes,i ako vjerujes u nesto.to je bar moje misljenje,pa sad.a dozvoljavam da ima drugacijih naravno hehe,svak ce svoje breme da nosi;)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
To što si ti u vjeri našao odgovore na sva pitanja koja su te interesovala, uredu je. Tako i treba da bude kod pravog vjernika. Međutim, tvoja percepcija svijeta je takva. Dozvoli da ima i drukčijih. Ima mnogo takvih koje ne zadovoljavaju odgovori koje im daje religija, na mnogobrojna pitanja i nedoumice, pa zbog toga sami tragaju za njima.

Apsolutno se slažem,nemožemo svi misliti verovati i imati isti pogled na svet koji nas okružuje,svako ima pravo da bira i traga.
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Religija manipulacija mase???


Religija je opijum za narodyes3
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top