Rekordne bitke

Član
Učlanjen(a)
28.06.2010
Poruka
1.095
NAJKRAĆA BITKA: 36 MINUTA
Najbrzometnija bitka u istoriji ratovanja odigrala se 9.avgusta 1896.godine: bio je to englesko-nemački sukob oko prevlasti nad Zanzibarom(ostrvo u Istočnoj Africi). Tog dana u devet ujutru pet britanskih ranih brodova otpočelo je bombadovanje Zanzibara, engleskog protektorata, ali pod komandom jednog muslimanskog sultana naklonjenog Nemcima. Englezi su potopili jedini sultanov ratni brod, iskrcali na ostrvo jedan odred marinaca i odmah osvojili bladarev dvor.

NAJDUŽA BITKA: 6 GODINA
Bila je to opsada grada Hsjang-Jang u Kini, tvrđave koja je smatrana za neosvojivu, a dogodila se u vreme rata između mongolske vojske Kublaj.kana i armije kralja iz dinastije Sung. Bitka je trajala između 1268. i 1273.godine(oko šest godina), a sastojala se u iscrpljujućim sukobima ili iznenadnim napadima među šančevima, barikadama, kanalima...Mongoli su na kraju pobedili samo zahvaljujući dvojici persijskih inžinjera koji su napravili naročite sprave za opsadu.

NAJTOPLIJE VREME ZA BITKU:40°C
Vojni pohod francuskog generala Napoleona Bonaparte 21.jula 1798. godine imao je kao ishod poedu nad turskom mamelučkom konjicom pored drevnih piramida u Egiptu. Kad se uzme u obzir doba godine i mesto događaja, ali i činjenica da su uniforme francuskih vojnika bile od vunene tkanine, bila je to "najtoplija" bitka u istoriji: stručno osoblje u Napoleonovoj pratnji izmerilo je temperaturu od oko 40 stepeni Celzijusa.

NAJHLADNIJE VREME ZA BITKU:-40°C
Finska vojska sukobljavala se s Crvenom armijom između 30.novembra1939. i 8.januara 1940.godine, jer su Rusi pokušavali da osvoje Finsku. Bitka kod Suomusalmija(grada pod okupacijom Sovjeta) vodila se tokom jedne od najhladnijih ikad zabeleženih zima. Tokom mesec i po dana više puta su zabeležene temperature od 40 stepeni ispod nule. Odredi finskih vojnika na skijama uspeli su na kraju da slome okupatora.


Izvori iz Politikinog zabavnika
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Najveca tenkovska bitka

Kurska bitka (5. juli - 23. august 1943.) vođena je između sovjetskih i nemačkih snaga tokom leta 1943. godine. To je najveća tenkovska bitka u istoriji ratovanja i najznačajnija saveznička pobeda tokom 1943. godine.
Nemci su, slično kao i prethodne dve godine, za leto na istočnom frontu planirali veliku ofanzivu koja je konačno trebala slomiti Crvenu armiju. No ovaj put su imali daleko manje resursa, pa je obim ofanzive bio još ograničeniji.
Početkom 1943. godine Istočni front se stabilizovao. Jedina tačka fronta koja je odskakala od te stabilizacije bila je izbočina kod mesta Kursk, gde su Sovjetske snage držale poluizolovani džep i namera nemačkih kopnenih snaga (Wehrmacht) bila je da izoluju i potom razbiju taj džep istovremenim udarom sa severa i juga. Tako "poravnati" front bi uštedeo dosta snaga Nemcima za dalji nastavak rata. Ako bi ofanziva dobro krenula, bilo je u planu s juga obuhvatiti Moskvu i naneti odlučujući udarac SSSR-u. Nemci su velike nade polagale u nove tipove tenkova kao što su Panzer VI "Tiger" i Panzer V "Panther".
Ofanziva je planirana da započne tokom maja pod tajnim nazivom Zitadelle (Operation Citadel). Međutim, već je od priprema plan bio osuđen na propast. Sovjetske snage su, posredstvom špijunske mreže u Švajcarskoj (pod tajnim imenom 'Lucy') saznale za planove. Nadalje, Hitler je kontinuirano odgađao ofanzivu dok nova oružja (primarno Panther tenkovi) ne budu spremna da se pridruže u ofanzivi.
Tako je nemačka ofanziva pokrenuta tek 5. jula, do kada su Sovjeti teško utvrdili to područje, pripremivši tri linije odbrane i gurnuvši u džep većinu svoje operativne rezerve.
U bici je s nemačke strane angažovano 50 divizija (od kojih 14 oklopnih i 2 motorizovane) - ukupno oko 800.000 vojnika, 2.700 tenkova i samohodnih topova, 10.000 topova i minobacača, uz podršku oko 2.000 aviona, a sa sovjetske 12 armija (od kojih 2 oklopne). Rusi su imali izvesnu brojčanu nadmoćnost u ljudstvu i naoružanju - 20.000 topova i minobacača, 920 raketnih bacača (kaćuša), 3.600 tenkova, uz podršku 2.400 aviona.

Napad je krenuo istovremenim udarom sa severa pod zapovedništvom Waltera Modela (Grupa armija Centar) i juga pod zapovjedništvom Ericha von Mansteina (Grupa armija Jug). Severni je udar napredovao vrlo slabo, ali je na jugu uspešno probijena sovjetska odbrana.
Međutim, teški otpor, preslabe nemačke snage i česti kvarovi na novoj i neisprobanoj opremi (tenkovi Panzer V Panther) doveli su do usporavanja ofanzive u svega dve sedmice. Kod mesta Prokhorovka, sovjetske snage su lansirale siloviti tenkovski protivudar koji je doveo do golemog sudara tenkova, najvećeg u istoriji. Iako je rezultat bio taktički neodlučan, Sovjeti su sa svojim inferiornijim T-34 tenkovima Nemcima uspeli zadati gubitke koje ovi nisu bili u stanju nadoknaditi. Nemci su nakon toga zastali na dostignutim položajima, ali se vrlo brzo pokazalo kako su toliko iscrpljeni da više nisu u stanju zaustaviti sovjetsku kontraofanzivu, koja je odmah započela, prvo na severu, a mjsec dana kasnije i na jugu.

Istovremeno, zapadni Saveznici su izvršili invaziju na Siciliju što je dovelo do povlačenja nekih jedinica i još daljnjeg usporavanja ofanzive. Nakon što su tako oslabljene, Nemačke snage nisu bile spremne za sovjetski protivudar koji je usledio. Nakon zaustavljanja nemačkog proboja, ruske snage su izvele uspešan i dugo pripreman protivnapad i do 23. avgusta Nemci su poraženi i bačeni daleko od početnih položaja.
Do kraja 1943. godine, Sovjeti su oslobodili veliki deo Ukrajine, uključujući i Kijev početkom novembra. Pobedom Crvene armije u ovoj bitci, inicijativa na Istočnom frontu prešla je trajno na sovjetsku stranu. Od tada pa sve do kraja rata nemačke jedinice se nalaze u konstantnoj defanzivi.

Uprkos većim gubicima ruske snage su izvele uspešan protivnapad i do 23.avgusta Nemci su poraženi. Iz stroja im je izbačeno do 500.000 vojnika od toga oko 60.000 poginulih i oko 150.000 ranjenih (tokom prve etape bitke odnosno nemačke ofanzive). Kasnije, tokom sovjetske protiv-ofanzive, taj broj se popeo na preko pola miliona poginulih, ranjenih i zarobljenih. Stvarni ruski gubici obelodanjeni su tek 1991. i iznosili su oko 800.000 poginulih, ranjenih i nestalih (tokom obe etape bitke).

Pobedom Crvene armije u ovoj bici, inicijativa na Istočnom frontu prešla je na sovjetsku stranu. Od tada pa sve do kraja rata nemačke jedinice su se nalaze u konstantnoj defanzivi.



wikipedia
 
Član
Učlanjen(a)
28.06.2010
Poruka
1.095
Najneravnopravnija bitka: 4500 protiv 139

Između 22. i 23.januara 1879.godine 139 britanskih vojnika (među kojima je bilo mnogo ranjenika), zabarakadiranih u farmerskoj kući - bolnici u Rorks Driftu ( Natal, Južna Afrika), odbilo je sa samo 17 žrtava napad daleko nadmoćnije sile: 4500 ratnika Zulu plemena. Vatreno oružje pre nego hrabrost odlučilo je još jednu neravnopravnu bitku kad je reč o broju pripadnika zaraćenih strana: u sukobu kod Kahamarke u Peruu 16.novembra 1532.godine stotinak španskih pešadinaca i 67 konjanika pod vođstvom Fransiska Pizara naterali su u beg od 4000 do 6000 ratnika Inka pod kraljem Atuhualpom. Sve zahvaljujući strahu koji su izazvale tri puške i konji koje Indijanci pre toga nikad nisu videli.


Najkrvavija bitka: 1.500.000

Najtragičniji rekord u vojevanju drži Staljingrad (današnji Volgograd u Rusiji). Bitka između nemačkih divizija i ruske Crvene armije vodila se od 21. avgusta 1942. do 2. februara 1943. godine oko prevlasti nad gradom i rekom Volgom. Za pet meseci u surovom ratu poginulo je gotovo 400.000 Nemaca i oko 480.000 Rusa. Zajedno s teško povređenim vojnicima i civilima, broj žrtava narastao je na milion i po (40.000 do 100.000), što znači da je svakog dana bitke stradalo po 10.000 ljudi.

Izvor: Politikin zabavnik
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Najveća pomorsko-kopneno-vazdušna bitka u istoriji

Bitka za Okinavu


Bitka za Okinavu, vođena na ostrvu Okinavi na Rjukju ostrvima (južno od četiri najveća ostrva Japana) je bio najveći amfibijski napad za vreme Rata na Pacifiku tokom Drugog svetskog rata. To je bila najveća pomorsko-kopneno-vazdušna bitka u istoriji, vođena od aprila do juna 1945.

Nijedna strana nije očekivala da će to biti poslednja velika bitka u ratu, što je bila. Amerikanci su planirali Operaciju Pljusak, invaziju na glavna ostrva Japana, koja se nije dogodila, zbog japanske predaje u avgustu
1945.

Bitka je zvana "čelični tajfun" (Typhoon of Steel), na engleskom a "čelična kiša" (tetsu no ame), i "siloviti čelični vetar" (tetsu no bōfū) od strane stanovnika Okinave, što se odnosilo na intenzitet pucnjave koji je karakterisao bitku.
Tokom nekih bitaka poput Bitke za Ivo Džimu, nije bilo civila, ali Okinava je imala veliki broj stanovnika, i civilni gubici tokom bitke su bili najmanje 130.000*. Američki gubici su bili preko 72.000, od kojih je 15.900 ubijeno ili nestalo, preko duplo više nego u bitkama na Ivo Džimi i Gvadalkanalu zajedno. Nekoliko hiljada vojnika koji su umrli kasnije bilo od rana ili iz drugih razloga, nije uključeno u ovaj broj. Oko 107.000 Japanaca je ubijeno ili zarobljeno; mnogi su radije izvršavali samoubistvo, nego se izvrgavali sramoti zarobljavanja.[1]
Generali

Američku kopnenu kampanju je kontrolisala Američka deseta armija, kojom je komandovao general poručnik (Lieutenant General) Simon Bolivar Bakner, mlađi. Armija je pod svojom komandom imala dva korpusa; Američki III amfibijski korpus, koji se sastojao od 1. i 6. marinske divizije, sa 2. marinskom divizijom u rezervi, i Američki XXIV korpus, koji se sastojao od 7., 27., 77. i 96. pešadijske divizije. Na samom kraju kampanje, Bakner je ubijen od rikošetiranih delova granate, postavši jedan od najviših američkih oficira koji su poginuli tokom celog rata.

Japanskom kopnenom kampanjom (uglavnom defanzivnom) je komandovao na jugu general Mitsuru Ušijima. On je na kraju bitke izvršio samoubistvo. Na severu Okinave, o kome se manje priča, je komandovao general Takehido Udo.

Mnoga dešavanja su se zbila pre kopnene bitke.

Pre 1. aprila, 1945.

Američke podmornice su tokom 1944. razarale japanske brodove. Vojni brod Tojama Maru je potopljen na putu za Okinavu od strane USS Sturgeon (SS-187) (Jesetra SS-187) i pri tom je poginulo oko 5.600 vojnika, devet meseci pre početka kopnene bitke; ovi japanski gubici (Jesetra je pobegla uprkos tome što je bila pogođena dubinskim minama) se obično ne ubrajaju u žrtve tokom bitke.

Pre bitke, brod za evakuaciju, Cušima Maru je potopljen od strane USS Bowfin (SS-287) (Boufin (vrsta ribe - lučno peraje) SS-287) i 1.484 žena i dece je poginulo

10. oktobra, 1944, talasi bombardera su tukli skoro nebranjeno ostrvo, uzrokujući nepamćeno razaranje; preko 80% Nahe je uništeno, i više od 65 brodova je potopljeno. Japanska PVO tehnologija se nije mogla meriti sa okretnim američkim avionima.

Malo pre bitke, japanski bojni brod Jamato su potopili američki avioni, dok je išao na okinavu u katastrofalnoj Operaciji Ten-Go. Japanci su planirali da ukotve Jamato na obali Okinave, i koriste ga kao kopnenu artiljeriju. Glasine da je brodu dato dovoljno goriva samo za put u jednom smeru nisu tačne; Džordž Fajfer demantuje ove tvrdnje.
Kopnena bitka

Kopnena bitka je trajala oko 82 dana posle 1. aprila, 1945.
Sever
Amerikanci su prešli preko uskog dela južnog-centralnog dela ostrva sa relativnom lakoćom (po standardima Drugog svetskog rata), ubrzo zauzevši slabo čuvani sevr, mada su bile žestoke borbe na Planini Jae Dake, i osvojili Vazdušnu bazu Kadena i Vazdušnu bazu Jomitan. (Kadena je danas najveća američka vojna baza u Aziji, i njene piste mogu da koriste veliki avioni.)

Japanci su izgubili baze Kadena i Jomitan uz malo borbe. Ceo sever je pao 20. apirla.

Malo se Amerikanaca srelo sa ozloglašenom Habu zmijom, i ubrzo su skidali svoje glomazne kamašne. Teži posao ih je čekao na jugu. Sever je bio samo zagrevanje.

Jug

Borbe na jugu su bile najžešće, japanski vijnici su se krili u pećinama, ali su Amerikanci neumoljivo napredovali. Ostrvo je palo otprilike 21. juna, mada su neki Japanci nastavili sa borbom, uključujući guvernera Prefekture Okinava, Masahida Otu.

Najpoznatija američka žrtva je bio ratni izveštač Erni Pil (Ernie Pyle), koga je ubio japanski snajper na Ie-Šimi (Ie-shima), na severozapadu Okinave.

Američki general Simon Bolivar Bakner, mlađi je poginuo od rikošetirane japanske artiljerijske granate, dok je vršio inspekciju trupa na liniji fronta, samo 4 dana pre kraja bitke.

Napomene

1. ^ Američki izvori tvrde da je iako je ova cifra tačna, vrlo malo civila poginulo u samoj bici. Većina civilnih gubitaka je bila usled samoubistava iz straha od mučenja (mnogima je rečeno da da bi postao marinac moraš da ubiješ svoju majku.)



wikipedia
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
KOLUBARSKA BITKA
350px-Battle_of_Kolubara.jpg


Kolubarska bitka ili Suvoborska bitka je najznačajnija bitka između vojske Kraljevine Srbije i Austro-Ugarske u Prvom svetskom ratu. Vođena je u novembru i decembru 1914. godine na frontu od preko 200 km. Okončana je uspešnom protivofanzivom koju su izvele snage Prve armije pod komandom generala Živojina Mišića, protiv brojnije i bolje opremljene austrougarske vojske, u trenutku kada je ceo svet očekivao vesti o kapitulaciji Kraljevine Srbije.

Austougarska Balkanska vojska

Peta armija Austrougarske Balkanske vojske imala je glavni zadatak da ovlada visovima na desnoj obali Kolubare i da obezbedi prugu Obrenovac-Valjevo. Šesta armija Austrougarske vojske imala je zadatak da se grupiše na prostoru Valjeva i da napada prema jugu preko Maljena i Suvobora. Grupa Šnjarić i Hauser imala je zadatak da uznemirava Užičku vojsku i da u povoljnom trenutku pređe reku Drinu. Austrougarski ratni plan je bio da ovlada visovima desno od Kolubare, da obezbedi prugu Valjevo-Lajkovac-Obrenovac, kako bi bezbedno mogli da doturaju materijal Balkanskoj vojsci, a potom da osvoje Beograd i da nastave nadiranje prema jugu veliko-moravskim pravcem. Plan je predviđao da se Beograd napadne i osvoji 20. novembra. Posle toga većina snaga bi se prebacila moravskim pravcem. Glavni udar na srpske položaje na Kolubari trebalo je da izvede Peta armija, pomognuta 13. korpusom Šeste armije. Glavnina Šeste armije imala je zadatak da krene prema Beogradu i da sa severa stegne obruč.

Srpska vojska

Obrenovački odred zauzeo je položaje na desnoj obali Kolubare, od njenog ušća u Savu do ušća Marice u Kolubaru, odred je imao zadatak da spreči svaki prodor na desnu obalu Kolubare. Druga armija posela je front od ušća Marice u Kolubaru do ušća Grabovice u Ljig, imala je zadatak da uporno brani ovaj deo fronta. Treća armija zauzela je položaje od ušća Grabovice u Ljig do reke Kačer, sa zadatkom da uporno brani središnji deo fronta. Prva armija posela je front pravcem Gukoši-Mednik-Baćenac-Ruda-Maljen, sa zadatkom da brani sve prilaze preko Suvobora i Maljena prema Gornjem Milanovcu i Čačku. Užička vojska zauzela je južno krilo fronta, sa zadatkom da odbrani neprijateljski prodor prema Užicu. Odbrana Beograda zauzela je front po pravcu Grocka-Beograd-Ostružnica-Obrenovac, sa glavnim zadatkom da odbrani Begrad po svaku cenu.

Austrougarska Balkanska vojska sa oko 200.000 vojnika krenula je 16. novembra 1914. godine u opšti napad na front srpskih armija.

111760_138408627_WWOne32.jpg


Prva faza bitke - Defanziva (16.11—30.11)

Kolubarska bitka počinje 16. novembra 1914. godine, kada su se srpske trupe povukle na desnu obalu Kolubare i Ljiga, prema naredbi vrhovne komande, u pokušaju da tu zaustave prodor austrougarskih snaga. Srpska vrhovna komanda (SVK) se nadala da će joj nabujele reke i močvarne obale pomoći u zaustavljanju prodora i izdaje direktivu da se kota Čovka mora po svaku cenu zadržati, jer je planirala da sa tih pozicija krene u protivnapad. Srpske trupe uspele su da zadrže Austrougare nekoliko dana zbog loše procene Oskara Poćoreka da su tu stacionirane srpske zaštitnice. Zbog toga on 20. novembra u borbu uvodi 15. i 16. korpus VI armije.
Uvođenje novih snaga primoralo je I armiju (koja je bila brojčano nadjačana) da se povlači i ona u noći 21. na 22. novembar zauzima nove položaje na grebenu Suvobora, ali već tokom popodneva 22. na liniju fronta izbijaju Austrorugari. Živojin Mišić počinje da planira protivnapad sa Suvoborskih položaja, ali zbog teškog stanja u Maljenskom odredu odustaje od te ideje, što se pokazalo kao dobra procena, jer austrougarska vojska već 24. novembra u ogorčenoj borbi razbija Maljenski odred (u borbi je poginuo i komandant odreda). Ovaj poraz primorava levo krilo I armije na povlačenje na liniju Igrište-Babina Glava-Podovi. Napredovanje austrougarskih trupa nastavlja se zauzećem kote Čovka, zbog čega se Moravska divizija I poziva povlači na Kremnicu, što primorava povlačenje desnog krila III armije.

Živojin Mišić 26. novembra ocenjuje situaciju u kojoj se I armija nalazi kao jako lošu i stoga se odlučuje da:
ostane na trenutnim položajima još nekoliko dana da ne bi ugrozio ceo front srpske vojske, ali se ne izlažući mogućem porazu.
na vreme povuče glavninu snaga na položaje zapadno od Gornjeg Milanovca odnosno liniju Lipe-Tripavac-Mramor(457)-Glavica(530)-leva obala Dičine.
povlačenje obezbedi zaštitnicama.

Shodno razvoju situacije, odnosno usled gubitka: Konatice, Lazarevca, Čovke, Guboša i Maljena, srpska vrhovna komanda odlučuje da izvrši pripreme za povlačenje na nove položaje, na šta ju je nagonio i suviše širok front. Srpska vrhovna komanda istog dana premešta svoje sedište iz Beograda u Kragujevac. Kao poslednji pokušaj da se neprijateljsko nadiranje zaustavi, izdata je direktiva Obrenovačkom odredu da izvrši napad na Austrougare kod Konatice i Stepojevca, a II armiji da pomogne ovaj napad.

Prelazna faza - odmor i pregrupisavanje
Na osnovu stanja u I armiji i izveštaja o protivniku, njen komandant, general Živojin Mišić izdaje naredbu da se tokom 02. decembra izvrši grupisanje trupa na desnom boku i da se otpočne sa pripremama za protivnapad, koji bi otpočeo 03. decembra. Austrougarska vojska izvodi pregrupisavanje, prema planu od 30. novembra i u rejonu Lispena i Golupca(483) dolazi u sukob sa srpskim predstražama.

Spomenik 1300 kaplara na Rajcu delu Suvobora

Tokom 02. decembra okončana je popuna srpske vojske ljudstvom, regrutima, obveznicima i kao poslednji atom snage, na ratište su upućeni đaci, podoficiri iz vojne škole u Skoplju, tzv. 1300 kaplara. Oni su pre kraja obuke dobili činove kaplara i upućeni su na front, a sačinjavali su ih mladići, koji su studirali kako u Beogradu, tako i širom Evrope i koji su se stavili na raspolaganje SVK. Popuna ljudstva obućom i odećom je izvršena shodno mogućnostima, ali je ona bila nedovoljna. Istog dana Mišić sačinjava plan protivnapada i izlaže ga SVK. Posle dužeg razmatranja njegov plan je prihvaćen i izdaje se naredba svim trima armijama i Užičkoj vojsci da 03. decembra krenu u opšti protivnapad, dok trupe Odbrane Beograda ostaju na svojim položajima, da bi zaštitile bok i pozadinu II armije.

Plan generala Mišića predviđao je:
Glavni udar sa tri divizije na pravac Ručić - Prostruga u cilju probijanja fronta 16. korpusa
Pomoćni udar jednom divizijom u pravcu Teočin - Suvobor

Druga faza bitke - protivnapad (03.12—12.12)

18848_tmb_46136705_(37).jpg


U trenutku kada su evropske telegrafske agencije očekivale vesti o slomu srpske vojske i kada je V austrougarska armija priređivala svečanu paradu u Beogradu, otpočela je velika protivofanziva celokupne srpske vojske. Nakon velike artiljerijske pripreme u 7:00 otpočinje napad. Austrougarske trupe su u potpunosti iznenađene, jer su smatrale da je srpska vojska nesposobna i za odbranu, a kamoli za protivudar, pa su bile primorane na povlačenje. Samo tokom borbi 03. decembra zarobljeno je 3 oficira, 400 podoficira i vojnika i 4 topa sa 1 000 granata. Zbog povoljnog razvoja situacije, Mišić naređuje produžetak napada na 16. korpus, koji nije imao nikakve rezerve i koji je bio u stalnom povlačenju sa ciljem ovladavanja grebenskog masiva Prostruga - Rajac - Suvobor. Istovremeno, ostale srpske armije bivaju zadržane jakim otporom na svojim početnim položajima, zbog čega SVK 04. decembra naređuje Mišiću, da po osvajanju Suvobora, obustavi ofanzivu, dok se ne raščisti situacija na ostalim frontovima. Oko podne 05.12. I armija izbija na greben Prostruge i do kraja dana ga u potpunosti zauzima i tu se zaustavlja. Istovremeno, Dunavska divizija I poziva uspeva da preseče odstupnicu austrougarskim trupama na Suvoboru i Maljenu i oko 23:00 izbija na Kondžulsko brdo i Čugulj. Ovim uspesima I armije 05.12. probijen je front 16. korpusa austrougarske vojske i iako su ostale armije i dalje bile na svojim početnim položajima, otpočelo je gonjenje neprijatelja, dok je Timočka divizija I poziva (iz sastava II armije) poslata kao pojačanje Odbrani Beograda.

Oskar Poćorek uviđa potpuni poraz 16. korpusa i proboj austrougarskog fronta, zbog čega 06.12. naređuje VI armiji da se povuče na levu obalu Kolubare.

Istog dana I armija izbija na liniju Gugoši - Mednik - Baćenac - Rudo - Maljen, što omogućava III armiji uspeh na svom frontu i početak gonjenja neprijatelja, koji je primoran na povlačenje, da bi sačuvao sopstvene bokove. Istog dana, Užička vojska izlazi na obalu Drine, dok je II armija, oslabljena prebacivanjem Timočke divizije I poziva, obustavilja ofanzivu držeći se odbrambenih dejstava.

U ranim jutarnjim časovima, istureni delovi Dunavske divizije I poziva ulaze u Valjevo, koje je do kraja dana oslobođeno, dok se 16. korpus utvrđuje na pozicijama severno od Valjeva, u pokušaju pružanja poslednjeg otpora. III armija izbija na Kolubaru i nastavlja da goni neprijatelja na prostoru izmelju Ljiga i Toplice, upućujući Drinsku diviziju II poziva kao pojačanje II armiji, koja nakon toga prelazi u napad.

Oskar Poćorek naređuje 08.12. V armiji da obustavi napad i da se sa VI armijom, koja je u povlačenju, povuče i utvrdi na liniji: Stepojevac-Tolobas-Gradac-Parcanski vis-Koviona-Lina-Krajkova Bara-Mostinje (na Dunavu). Međutim sledećeg dana 16. korpus severno od Valjeva biva potpuno razbijen, zbog čega je 15. i ostacima 16. korpusa naredio da se povuku ka Šapcu, a 13. korpusu da pomogne V armiji, u pokušaju da održi položaje Ralja - Stepojevac - Obrenovac (dužine 60km). Ova linija fronta bila je predugačka, tako da V armija 10.12. zauzima nove položaje Duboko (na Savi)-Sremčica-Cvetkov grob-Avala-Mostinje (dužine 32km).

SVK istog dana naređuje I armiji da se zaustavi u Valjevu, obezbedi bok i pozadinu ostalih armija, koje će otpočeti proboj fronta V armije, a da istovremeno delom snaga nastavi proterivanje 15. i 16. korpusa koji su se u neredu povlačili ka Bosni i Sremu. Prema naredbama, završna ofanziva za oslobođenje Beograda otpočinje 11. decembra udarom III armije u 5:00 odnosno I i II armije u 7:00.

Austrougarski 15. korpus je, povlačeći se pred Drinskom divizijom I poziva, u roku od 27 časova prelazi 40km i kod Šapca napušta teritoriju Kraljevine Srbije, istovremeno su se ka Šapcu, pred Dunavskim divizijama I i II poziva, povlačili ostaci 16. korpusa. Njihovim prebacivanjem u Srem 12. decembra okončane su operacije u Kolubarskoj bici.

Ostale neprijateljske trupe su se nakon poraza na Avali povukle ka Beogradu, a u podne 14. decembra izdata je naredba da se sa prvim mrakom izvrši povlačenje preko Save. Tokom noći, austrougarske trupe su napustile Beograd, koji je 15. decembra oslobođen, čime su okončane borbe na balkanskom ratištu tokom jeseni 1914. godine.

Gubici tokom bitke

Gubici vojske Kraljevine Srbije
Poginulih - 22.000
Ranjenih - 91.000
Zarobljenih - 19.000

Ukupno je 153.373 vojnika 2.110 oficira i 8.074 podoficira izbačeno iz stroja.
Gubici Balkanske vojske Austrougarske monarhije
Poginulih - 27.216 (vojnika i podoficira) + 1080 (oficira)
Ranjenih - 118.911 (vojnika i podoficira) + 3.211 (oficira)
Zarobljenih - 1.800 (vojnika i podoficira) + 66 (oficira)
Nestalih - 73.988 (vojnika i podoficira) + 656 (oficira)
Bolesnih - 44.117 (vojnika i podoficira) + 2.599 (oficira)

Ukupno je izbačeno iz stroja 266.212 vojnika i podoficira i 7.592 oficira.

Posledice bitke

Najveći značaj Kolubarske bitke ogleda se u tome što Austro-Ugarska nije uspela da svojim snagama uništi Kraljevinu Srbiju, zbog čega su Centralne sile i tokom 1915. godine primorane da se bore na tri fronta i što je još bitnije Nemačka je bila primorana da pošalje pomoć u ljudstvu na Balkanski front, čime su oslabljene njene snage na preostala dva fronta, a samim tim i njene šanse da uspešno eliminiše jedan od njih.

Bitka je imala značaj i na globalnom planu. Silovita srpska pobeda odložila je ulazak u rat Bugarske, koja se spremala da uđe u rat na strani Centralnih sila, računajući da je Srbija poražena i da će bez borbe doći do teritorija oko kojih je protiv Kraljevine Srbije godinu dana ranije vodila Drugi balkanski rat. Srpska pobeda je doprinela odluci Kraljevine Italije da uđe u rat na strani Antante.

General Živojin Mišić je zbog uspešnog vođenja operacije unapređen u čin vojvode, dok je njegov suparnik Oskar Poćorek smenjen sa mesta glavnokomandujućeg Balkanske vojske krajem 1914. godina, a na njegovo mesto je postavljen nemački feldmaršal August fon Makenzen.

Značaj Kolubarske bitke u istoriji ratovanja

Kolubarska bitka ušla je u istoriju ratovanja kao jedinstven primer da se vojska, kojoj je predviđen potpun slom, za kratko vreme reorganizuje, pređe u kontraofanzivu i nanese neprijatelju odlučujući poraz. Taktika pregrupisavanja samo I armije i koncentrisanog udara na VI armiju (koja je bila razvučena na širokom frontu) koju je izveo Živojin Mišić danas se izučava na vojnim školama širom sveta.

Kolubarska bitka je značajna i po tome što obe vojske u operacijama nisu imale strategijske rezerve, kojima bi mogle da ojačaju svoje linije tamo gde je to neophodno, već su to postizale prebacivanjem snaga sa jednog na drugi deo fronta.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Najkraća bitka ...skoro :)

Verovatno najkraća bitka posle one u Zanzibaru je "Fudbalski rat".

Tokom kvalifkacija za Mundijal u Meksiku zbog fudbala su u julu 1969. godine zaratili Honduras i Salvador. Ogromne tenzije između te dve zemlje, nastale konstantnim sukobima zbog granice i restriktivne politike prema imigrantima, eskalirale su tokom kvalifikacionog duela njihovih fudbalskih reprezentacija za nastup na Mundijalu u Meksiku
U prvom meču Honduras je na svom terenu pobedio sa 1:0, dok je u u drugom meču Salvador bio bolji i slavio sa 3:0. U obe zemlje mediji su dizali tenzije, pa su novine u Hondurasu objavljivale slike uništenih automobila njihovih zemljaka u San Salvadoru i neumereno i sa preterivanjem pisali o nasilju koje je činjeno nad državljanima te zemlje posle utakmice, dok su u Salvadoru eksploatisali predimenzionirane priče o teroru koji su činjeni nad njihovim emigrantima u konkurentskoj zemlji.
Već sledećeg dana salvadorska avijacija bombardovala je neke ciljeve u blizini granice dve zemlje, kao i aerodrom honduraške prestonice Tegusigalpe. Na inicijativu Organizacije američkih zemalja zvaničnici dve zemlje brzo su seli za pregovarački sto i pet dana nakon prvih sukoba zaključili primirje.
Oružani sukob dve zemlje u istoriji je zapamćen i kao fudbalski rat , a pojedini hroničari ga nazivaju i stočasovnim ratom . U petodnevnim sukobima je poginulo, uključujući i civile, skoro 3.000 ljudi. U trećoj utakmici odigranoj na neutralnom terenu, u Meksiko Sitiju, samo nedelju dana nakon zaključenja primirja, Salvador je posle produžetka pobedio Honduras sa 3:2 i obezbedio učešće na Mundijalu.


Tanjug
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Najveca pomorska bitka u I svetskom ratu

Bitka kod Jitlanda (eng. The Battle of Jutland) naziva se još i bitkom pred Skagerakom (nem. Die Schlacht vor dem Skagerrak) (dan. Søslaget ved Jylland / Søslaget om Skagerrak)), najveća je pomorska bitka u Prvom svetskom ratu. Odigravala se od 31. maja do 1. juna 1916. g., između britanske flote stacionirane u Velikoj Britaniji (eng. Grand Fleet) pod komandom admirala flote Džona R. Dželikoa (eng. John Rushworth Jellicoe) - (1859 – 1935. g.) i nemačke Flote visokog mora (nem. Hochseeflotte), pod komandom viceadmirala Rajnharda Šera - (nem. Reinhard Scheer) (1863 – 1928. g.).

Situacija pre bitke

Tokom prve dve godine Prvog svetskog rata nikako se nije mogla ostvariti osnovna operativna zamisao nemačkog Admiraliteta da podmornicama, minama i iznenadnim akcijama svoje flote protiv slabijih formacija britanske flote izjednači ili čak preokrene odnos snaga u svoju korist i time ospori britansku prevlast u Severnom moru.
Početkom maja 1916. g., pod pritiskom SAD-a, Nemci su privremeno bili prekinuli neograničeni podmornički rat, a dozvolili više inicijative floti koja je ostala glavno ofanzivno sredstvo na moru. Pošto je 24. aprila 1916. g. uspelo bombardovanje Lovstofta (eng. Lowestofta) i Jarmuta (Yarmouth) na istočnoj obali Velike Britanije, Nemci su u duhu svoje osnovne operativne zamisli planirali nova dejstva flote uz zasede podmornica pred britanskim flotnim uporištima. Viceadmiral Šer se odlučio za pokret flotom iz Helgolandskog zaliva u pravcu Skageraka, s mogućnošću povlačenja u Kil(nem. Kiel). Sa osloncem na glavninu flote koja bi ostala van britanskog vidika, nemački bojni krstaši, pod koamdom kontraadmirala Franca fon Hipera (nem. Franz von Hipper) - (1863 - 1932. g.) bi napadali trgovačke i patrolne brodove pred Skagerakom i vršili prepade na britanske gradove duž obale Sanderlanda (eng. Sunderland) ne bi li izazvali delove britanske flote, a pre svih bojne krstaše, da isplove iz svojih uporišta i da ih u Severnom moru uništi pomoći kompletne nemačke flote i podmorničkih zaseda.
S obzirom da je 1916. g. nemačka Flota visokog mora imala samo 18 bojnih brodova naspram 33 britanska, a Nemačka sve više materijalno zaostajala kako je rat odmicao, cilj nemačkog Admiraliteta je bio da se po svaku cenu izbegne sukob sa čitavom britanskom flotom zbog njene nadmoći, pa je upravo radi toga njegova glavnina trebalo da ostane van vidokruga britanskih jedinica ne bi li Britanci stekli utisak ograničenosti akcije nemačkih bojnih krstaša i da bi na taj način u akciju poslali samo eskadru kontraadmirala Dejvida Bitija (eng. David Beatty) (18711936. g.) kojoj bi onda kompletna nemačka flota presekla odstupanje. Tako bi se tukla britanska flota po delovima, pri čemu bi prvo bio uništen njen, po Nemce, najopasniji deo. Prema pričanju samog viceadmirala Šera, nakon rata, pomorska strategija Nemačke u tom trenutku bila je: „nanošenje štete britanskoj floti agresivnim prepadima pomorskih snaga koje blokiraju Helgolandksi zaliv, kao i polaganjem mina duž britanske obale i napadima podmornicama kada god je to moguće. Kada se kao rezultat ovih operacija postigne izjednačenost snaga, i sve naše snage budu u pripravnsoti i koncentrisane, flota će pokušati da isprovocira bitku pod okolnostima koje budu protiv neprijatelja“.


Iz prikupljenih podataka i dešifrovanog nemačkog radio-saobraćaja, (Britanci su septembra 1914. g. došli u posed nemačke knjige šifara sa lake krstarice „Magdeburg“ (nem. SMS „Magdeburg“) koja se nasukala u ruskim teritorijalnim vodama 26. avgusta 1914. g.) kao i neuobičajeno velikom broju podmornica koje su bile zapažene a akcijama izviđanja ispred britanskih baza, britanski Admiralitet je saznao za nemačke pripreme. 28. maja Britanci su uhvatili i dešifrovali nemačko naređenje svim brodovima da isplove 30. maja. I kasniji, koji nisu bili odmah dešifrovani, ukazivali su da se sprema velik operacija. Zbog toga je britanski Admiralitet naredio admirali flote Dželikou da isplovi iz Skapa Floa (eng. Scapa Flow) sa Velikom flotom koja se sastojala od 24 bojna broda, tipa „drednot“ i tri bojna krstaša pre no što kontraadmiral fon Hiper napusti estuar Jade (nem. Jade) 30. maja. 29. maja isplovila je i eskadra kontraadmirala Bitija iz Firt of Forta (eng. Firth of Forth) u čijem sastavu su bila šest bojnih krstaša i četiri „drednotskabojna broda. Britasnki Admiralitet je nameravao da 31. maja Veliku flotu koncentriše istočno od Long Fortisa (eng. Long Forties), na oko 145 kilometara zapadno od Skageraka približno u samoj sredini Severnog mora, a na visini severnog rta poluostrva Jitland.

Odnos snaga i obostrani planovi

Britanci su imali materijalnu nadmoć; u teškim brodovima (izuzimajući strije, manje vredne) odnos je bio 37:21, a u lakim snagama 105:72; odnos u naoružanju: 344 britanska teška topa kalibra od 305 do 381 mm, prema 244 nemačka, kalibra od 280 do 305 mm. Brzina britanske glavnine bila je 3 do čvora veća od nemačke koju su usporavali „preddrednotskibojni brodovi.
Neki od nemačkih bojnih krstaša imali su topove kalibra 280 mm, ali su zato imali oklop od 230 do 340 mm, dok su britanski bojni krstaši imali oklop samo od 200 do 225 mm.
No, i pored toga britanska prednost, je bila umanjena mnogim tehničkim faktorima: nemački brodovi su imali bolji oklop, otporniji na britanske zapaljive granate; bolji unutrašnji raspored odeljenja jer su bili projektovani samo za kratke plovidbe po Severnom moru, a dok su bili usidreni njihove posade su živele u barakama na obali.
Nemačke „pancirne“ granate su bile višestruko efektivnije od britanskih. Na kraju, ono što će se tokom bitke ispostaviti od životnog značaja, britanski bezdimni barutkordit lakše je raznosio britanske brodove no što je nanosio štetu nemačkim, a pored toga ni britanske municione komre nisu bile dovoljno zaštićene. Nemački „Cajs“ (nem. „Zeiss“) optički-nišanski uređaji bili su kvalitetniji, a sa druge strane britanski sistem upravljanja vatrom (skraćeno SUV) bio je napredniji od nemačkog, što je pokazano brojem pogodaka granata velikog kalibra tokom bitke.
Uprkos tom što su mu čak 23 broda raznih tipova bila na operavci, britanski Admiralitet je odlučio da isplovi, kako bi onemogućio nemačku akciju. Britanska flota je i u krnjem stanju bila još uvek nadmoćnija od celokupnih snaga nemačke flote.



Britanska flota je isplovila 30. maja oko 22:00 časova ka istoku u cik-cak kursevima, brzinom od 15 čvorova. Glavninu je sačinjavalo šest divizija sa po četiri broda u paralelnim kolonoma, sa čeonim komandnim brodovima u sredini. Admiral flote Dželiko na bojnom brodu „Ajron Djuk“ (eng. HMS „Iron Duke“) bio je na čelu Treće divizije. Marševsko obezbeđenje glavnine činila je Treća eskadra bojnih krstaša u čijem sastavu je bila divizija sa tri bojna krstaša kontraadmirala Horesa Huda (eng. Horace Lambert Alexander Hood) - (18701916. g.), na čijem čelu je bio Hudov bojni krstaš „Invninsibl“ (eng. HMS „Invincible“), i divizija oklopnih krstaša u prethodnici; divizije su imale lake snage za osiguranje. Jake izviđačke snage (eng. Scouting Force) pod komandom kontraadmirala Bitija, koje su sačinjavale krstarice s podrškom od šest bojnih krstaša i četiri bojna broda admirala ser Hju Evana-Tomasa (eng. Sir Hugh Evan-Thomas) - (18521928. g.) koji je bio na svom zastavnom bojnom brodu „Baram“ (eng. HMS „Barham“).
Prethodnica nemačkih snaga (nem. Aufklärungsgruppe) sastavljena od pet lakih krstarica, pet bojnih krstaša i 29 razarača pod komandom kontraadmirala fon Hipera isplovila je oko 02:00 časova 31. maja 1916. g. Nešto pre 04:00 časova, iz estuara Jade, isplovila je i kompletna Flota visokog mora pod komandom viceadmirala Rajnharda Šera. Ona se sastojala od 16 savremenih i šest zastarelih bojnih brodova, šest lakih krstarica i 32 razarača. Plovila je brzinom od 16 čvorovau poretku kolone - tri eskadre po dve divizije bojnih brodova, osigurane lakim snagama; zastavni brod viceadmirala Šera, bojni brod „Fridrih der Grose“ (nem. SMS „Friedrich der Große“) bio je u koloni, ali van sastava divizija, u sredini marševskog poretka. Šer je maskirao svoj pokret naredivši lučkom stražarskom brodu u luci Vilhelmshafen (nem. Wilhelmshaven) da odgovara na signale namenjene njegovom komandnom brodu, što je Britance navelo na zaključak da je nemačka glavnina i dalje u luci.



Zbog te varke je obaveštajna služba britanskog Admiraliteta admiralu flote Dželikou nešte pre 07:00 časova 31. maja prenela informaciju da glavnina nemačke flote još uvek nije isplovila.
Posle isplovljavanja iz Helgolandskog zaliva, kontraadmiral fon Hiper je svoju eskadru rasporedio u kolonu poslavši lake krstarice napred u obliku lepeze. Eskadra je vozila prema severu brzinom od 16 čvorova, dok je oko 100 kilometara iza nje plovila čiatav glavnina nemačke Flote visokog mora.
Sa nemačke strane osiguranje ove operacije nije bilo nikakvo i jedino je bilo sprovedeno izviđanje pomoću podmornica poslatih pred britanske baze. Britansku flotu koja je isplovila 30. maja ove podmornice zbog gustog mraka ne samo da nisu mogle da napadnu, nego je uopšte nisu ni uočile niti su javile da je isplovila. Zbog toga viceadmiral Šer nije ni slutio da je britanska Velika flota na moru.



Bitka

Sukob bojnih krstaša

U 15:02 31. maja 1916. g. časova po srednjeevropskom vremenu (Britanci su imali jeda čas manje po Griničkom vremenu, a Nemci jedan čas više po letnjem vremenu) izviđački brodovi admirala Bitija su izvestili o pojavi nemačkih brodova na jugoistoku: britatsnke lake snage, ispitujući neutralni danski parobrod koji je plovio između dve flote, su ugledale nemačke izviđače u istoj misiji na horizontu. U 15:15 časova laka krstarica „Galatea“ (eng. HMS „Galatea“), iz sastava Prve eskadre lakih krstarica, koja se nalazila u izviđačkoj lepezi oko eskadre britanskih bojnih krstaša opazila je lake jedinice izviđačke lepeze kontraadmirala fon Hipera, a odmah iza njih, na horizontu, i guste oblake dima. To je bilo na približnoj poziciji 57° severno i 6° istočno, pri srednjoj vidljivosti i mirnom moru. U tom trenutku kontraadmiral Biti je, 15 minuta kasnije nego po planu, započeo na predviđenoj poziciji okret na sever, ka glavnini britanske flote. „Galatea“ je odmah, putem radija, obavestila kotraadmirala Bitija, koji je u nameri da preseče odstupnicu pretpostavljenoj većoj nemačkoj eskadri naglo okrenuo ka jugu i povećao brzini na 25 čvotova. Eskadra, u tom trenutku, najjačih britanskih bojnih brodova pod komandom admirala Evana-Tomasa kretala se odmah iza bojnih krstaša, ali je nešto zaksnila sa svojim manevrom, što je još dodatno, zbog brze vožnje bojnih krstaša načinilo razmak od skoro dvadesetak kilometara. U 15:32 časa laka krstarica „Galatea“ koja je stalno održavala vizuelni kontakt sa nemačkim snagama javila je da je ranije opaženi dim potiče od nemačkih bojnih krstaša koji voze ka severu. Neposredno nakon toga bili razmenjeni prvi plotuni izviđačkih snaga obe flote. Prve hice u bici ispalila je laka krstarica „Galatea“ koja je pomešala dva nemačka razarača za krstarice i na njih otvorila vatru. „Galatei“ je žestokom vatrom uzvratila nemačka laka krstarica „Elbing “ (nem. SMS „Elbing“) iz druge izviđačke grupe kontraadmirala Bedikera (nem. Bödicker). Primivši izveštaje o prvim borbama i kontraadmiral fon Hiper sa pet i kontraadmiral Biti sa šest bojnih krstaša okreću ka mestu okršaja da podrže krstarice.
Uskoro i kontraadmirla Biti opaža snege kontraadmirala fon Hipera koje su se kretale u pravcu severozapada.
U 15:47 časova kontraadmiral Biti upućuje u izviđanje jedan od osam hidroaviona sa nosača „Endžedein“ (eng. HMS „Engadine“); zbog niskih oblaka i kvara motora ova prva primena avijacije u pomorskoj bici nije dala očekivane rezultate. U 16:20 časova nemački i britanski bojni krstaši iznenada dolaze u vidik, dok su glavnine njihovih snaga bile udaljene oko 130 kilometara iza britanskih, a oko 115 iza nemačkih bojnih krstaša.
Kontraadmiral Biti tada okreće ka istoku da bi Nemcima presekao odstupnicu ka njihovim bazama, i da bi ih privukao pred topove svoje glavnine, računajući da je nemačka glavnina još uvek u svojim lukama. Oko pet kilometara od snaga kontraadmiral Bitija plovila je Peta eskadra bojnih brodova pod zapovedništvom kontraadmirala ser Evan-Tomasa kojoj je Biti zastavnim signalima javio da ga prati. Usled udaljenosti i loše vidljivosti Peta eskadra nije razaznala signale, a kako se kontraadmiral Biti nije ni potrudio da komunicira svetlosnim signalima ili radiom, Peta eskadra je nastavila po prvobitnom kursu još neko vreme.
Namera kontraadmirala fon Hiper je bila da Britance navede na svoju glavninu, koje je tada bila oko stotinak kilometara ka jugu, pa kreće u povlačenje preko desne strane; nakon 25 minuta - u 16:45 časova - oba protivnika plove gotovo paralelnim kursevima ka jugoistoku približavajući se radi otvaranja vatre. Pošto su bili u dometu preko deset minuta, na približno 14 – 15000 metara udaljenosti u 16:48 časova kontraadmiral fon Hiper prvi otvara vatru iz topova kalibra 305 mm, ispaljujući, kao na manevrima, po tri precizna plotuna u minuti. Admiral britanske flote Džon Dželiko, koji je u tom trenutku bio udaljen takođe oko stotinak kilometara prema severozapadu, povećava brzinu glavnine svojih snaga i uzima kurs ka bojištu.
Zbog slabije vidljivosti i težih uslova merenja daljine prema severoistoku, kontraadmiral Biti nije mogao lako da iskoristi veći domet svojih topova kalibra 343 mm, ali je odmah odgovorio, koncentrično gađajući nemački komandni brod, bojni krstaš „Licov“ (nem.SMS „Lützow“) sa svoja dva čelna broda.
Kontraadmiral Biti ubrzo naređuje svojim brodovima da se postave u liniju, tako da svaki britanski brod bude naspram jednog nemačkog, a njegov zastavni brod bojni krstaš „Lajon“ (eng. HMS „Lion“) je naspram nemačkog zastavnog broda „Licov“. No, i pred toga, usled greške dela britanskog brodovlja, nemački bojni krstaš „Derflinger“ (nem. SMS „Derfflinger“) je ostao nepokriven i mogao je potpuno neometan da puca, dok je bojni krstaš „Moltke“ bio gađan od strane dva bojna krstaša.
Odmah po otpočinjanju bitke došla je do izražaja izvanredna tačnost gađanja nemačkih brodova. Pet bojnih krstaša kontraadmirla fon Hipera je zabeležilo pogotke na tri od šest britanskih bojnih krstaša. Svega minut po otpočinjanju bitke već je bio prvi put pogođen zastavni brod kontraadmirala Bitija, bojni krstaš „Lajon“, a kroz tri minuta nije bilo ni jednog britanskog broda koji nije bio pogođen, da bi tokom četvrtog minuta „Lajon“ dobio i drugi pogodak. Za dlaku je izbegao katastrofu kada mu je salvom od 305 mm bila uništena „Q“ topovska kula. Desetine članova posade je poginulo na licu mesta a katastrofu je sprečio smrtno ranjeni komandant te kule, major Fransis Harvi (eng. Francis John William Harvey) naredivši da se zatvore vrata municionih komora i da se komora kordita poplavi. Zbog toga je bio posthumno odlikovan Viktorijinim krstom.

Britanski bojni krstaš "Lajon" gori


Trebalo je da prođe bezmalo dest minuta pre no šro su britanski bojni krstaši postigli prve pogotke. U 17:05 časova, svega 17 minuta po otpočinjanju bitke, britanski bojni krstaš "Indefetidžibl" (eng. HMS "Indefatigable"), biva pogođen salvom od tri granate kalibra 280 mm koje izazivaju štetu dovoljnu da ga izbace iz poretka. Još jedna okomita salva istog kalibra probija oklop jedne od njegovih krmenih topovskih kula sa topovima kalibra 305 mm i izazivaju eksplozije krmenih skladišta municije. Dolazi do strahovte eksplozije i ovaj bojni krstaš se prevrće, raspada usled dodatnih eksplozija skoro momentalno tone. Od 1019 čalnova posade preživela su svega trojca.
Ovaj zaista sjajan rezultat postigao je nemački bojni krstaš „Fon der Tan“ (nem.SMS „Von der Tann“), koji je sa 52 hica iz topova kalibra 280 mm na rastojanju od 12000 do 16000 metara – pri skoro maksimalnom dometu –postigao pet punih pogodaka, što je izvanredan rezultat od skoro 10% pogodaka. Usled ovako teškog gubitka i izjednačavanja snaga u korist Nemaca kontraadmiral Biti povećava razdaljinu na 17000 metara i naprosto počinje da oteže bitku ne bi li što lakše dočekao dolazak četiri bojna broda admirala ser Evana-Tomasa.



Posle 17:00 časova najzad na poprište pristiže i eskadra admirala ser Evana-Tomasa sa 4 zaostala bojna broda. To su bili britanski najmoderniji tzv. „super-drednotski“ (eng. super-dreadnought) bojni brodovi, klase „Kraljica Elizabeta“ (eng. Queen Elizabeth-class battleships), težine 30000 tona, naoružani sa 8 topova kalibra 381 mm i brzinom od 25 čvorova. Oni su otvorili vatru sa 17500 metara. Tada se kontraadmiral Biti pridružio napadu na nemačke bojne krstaše. Od pet nemačkih brodova četiri dobijaju pogotke, na koje fon Hiper nije mogao da efektivno odgovori. Nemačke bojne krstaše je njihova bolja konstrukcija i otpornost, uz slabije dejstvo britanske municije, spasila od uništenja. Kontraadmiral fon Hiper se našao u nepovoljnom položaju, ali je znao da se glavnina snaga pod komandom viceadmirla Šera približava velikom brzinom i da se njegov misija namaljivanja bliži kraju. Ubrzo po ponovnom smanjivanju udaljenosti, i u 17:26 časova, nakon dva uzastopna pogotka salvi sa bojnih krstaša „Derflinger“ i „Zajdlic“ (nem. SMS „Seydlitz“), biva uništen i drugi britanski bojni krstaš „Kvin Meri“ (eng. HMS „Queen Mery“). Od 1275 članova posade preživela su devetorica. To je bila druga žrtva slabijeg oklopa, slabe izolovonasto komora za municiju, odličnog kvaliteta nemačke municije i tačnijeg gađanja.
Ubrzo nakon potonuća bojnog krstaša „Kvin Meri“, jedna salva sa nemačke strane je ili pogodila bojni krstaš „Prices Rojal“ (eng. HMS „Princess Royal“) ili je pala u njegovoj neposrednoj blizini - ne nanevši mu neku veću štetu – što je bilo dovoljno da brod nestane pod oblacima kapljica vode prouzrokovanim eksplozijom i dimu. Signalista bojnog krstaša „Lajon“ je videvši to izvestio komandni most: „Gospodine, Princes Rojal je eksplodirao“. Kontraadmiral Biti se tada okrenuo zapovedniku „Lajona“ i rekao mu: „Četfilde, (eng. Chatfield) tamo izgleda nešto nije u redu sa našim prokletim brodovima danas. Okrenite ih dva stepena na levo“ tj. dva stepena bliže Nemcima.


U 17:30 časova britanska 13. flotila koja je u svom sastavu imala 10 razarača i jednu laku krstaricu, kojoj je zbog velike brzine bojnih krstaša trebalo oko 30 minuta da dospe na polazni položaj, izvodi torpedni napad koji je naredio kontraadmiral Biti. Da bi izbegao dvadestak torpeda lanisranih sa 3000 – 6000 metara, konraadmiral fon Hiper okreće se za skoro 90° i u kontranapad upućuje 15 svojih razarača. Britanci uspevaju da pogode nemački bojni krstaš „Zajdlic“ (nem. SMS „Seydlitz“) – koji ostaje u poretku – i jedan razarač koji je ubrzo potonuo, dok su nemačka torpeda promašila. Torpedni napadi su bili donekle poremećeni kratkom artiljerijskom borbom razarača u kojoj su obe strane izgubile po dva broda. Britanski razarač „Nestor“ (eng. HMS „Nestor“), pod komandom kapetana Bingama (eng. Bingham) potopio je dva nemačka razarača – „V-27“ i „V-29“, pre no što su on i još jedan razarač „Nomad“ (eng. HMS „Nomad“) usled dobijenih pogodaka bili onesposopljeni da manevrišu. Kasnije su bili potpljeni od bojnih brodova viceadmirala Šera na čijem su se pravcu nastupanja našli. Obostrani okreti radi izbegavanja torpeda doveli su do povećanja razdanjine i prekida artiljerijskog dodira u kritičnoj situaciji za Nemce. Nakon ovoga situacija se iz osnova promenila.
Istovremeno, oko 17:30 časova britanska laka krstarica „Sautempton“ (eng. HMS „Southampton“) iz Druge eskadre lakih krstarica kontraadmirala Bitija pod komandom komodora Vilijema Gudinafa (eng. William Goodenough) je uočila glavninu Šerove flote Visokog mora i uspešno izbegavajući brojne nemačke projektile velikog kalibra uspela da podnese detaljan izveštaj o nemačkim snagama – 16 bojnih brodova tipa „drednot“ i šest „preddrednotskih“ bojnih brodova. U 17:40 časova kontraadmiral Biti ostvaruje vizuelni kontakt sa glavninom nemačkih snaga o kojoj je samo dva minuta ranije primio radio-izveštaj od svoje prethodnice. Kontraadmiral fon Hiper se stavlja na čelo glavnine bojnih krstaša i uzima kurs sever-severozapad, a kontraadmiral Biti u 17:43 časova kreće ka severozapadu, u pokušaju da navuče nemački glavninu na svoju, želeći da manevrom i vatrom zadrži fon Hiperove bojne krstaše, kako ne bi prerano otkrili prisustvo glavnine britanskih snaga. Zbog ponovnog neadekvatnog signaliziranja kontraadmirala Bitija kontraadmirl ser Evan-Tomas nastvalja da ide napred sa svoja četiri bojna broda – pravo na glavninu snaga nemačke flote Visokog mora – i zaostaje četiri do deset kilometara južno od kontraadmirala Bitija. U 17:57 časova dospeva pod vatru čela glavnine nemačkih snaga koja prelazi u gonjenje. Dodatnu poteškoći im je stvorio i sam ser Evan-Tomas koji je izdao naređenje za „okret u nizu“ umesto „okret zajedno“. Ovo dovodi do toga da se sva četiri bojna broda okreću jedan za drugim na veoma uskom delu pučine, tokom čega su nemačke snage imale dovonjno vremen da ih nišane. Vidljivost prema Nemcima ka jugoistoku je slabila, dok su Britanci bili veoma lepo uočljivi za nemačke nišanske sprave. Neko vreme su morali sami da se brane od nemačkih bojnih krstaša fon Hipera i bojnih brodova viceadmirala Šera. Srećom po Britance, bojni brodovi su bili daleko bolje opremljeni za tako nešto od bojnih krstaša, te nijedn nije bio izgubljen. Bojni brod „Malaja“ (eng. HMS „Malaya“) trpi velika oštećenja tokom ovoga, ugalvnom usled zakasnelog okretanja. Ser Evan-Tomas postiže 12 a prima 17 pogodaka, ali bez težih posledica, sem što mu biva oštećena radio-veza kao i Bitiju i fon Hiperu.
Iza kontaadmirala ser Evana-tomasa, na 16000 metara od nemačkih snaga i pod njihovom vatrom, u cik-cak kursu plove četiri britanske krstarice ranije prethodnice, održavajući vizuelni dodir sa nemačkim glavninom.
Obavešten o susretu sa britanskim bojnim krstašima, viceadmiral Šer je otpočeo sa manevrom u nastojanju da ih napadne sa strane suprotne kontraadmiralu fon Hiperu, ali je ubrzo odustao od toga i zaplovio brzinom od 16 čvorova njemu u susrert, čim je saznao za bojne brodove admirala ser Evana-Tomasa.
Nešto pre 18:00 časova na bojšte stiže i glavnina nemačke flote vozeći ka severu. Viceadmiral Šer naređuje otvaranje vatre na eskadru bojnih brodova ser Evana-Tomasa. Ova borba je bila krtkotrajna jer već posle sedam minuta kontraadmiral ser Evan-Tomas brzo okreće i hita za eskadrom britanskih bojnih krstaša. Na to ga je prisililo odlično gađanje nemačke flote, koja je kao na vežbi u pravilnim razmacima ispaljivala po 6 plotunu u minutu. Na zastavnim brodovima kontaadmiral ser Evana-Tomasa i konraadmirala Bitija, kao i kontraadmirala fon Hipera, bile su uništene radio-stanice što je u velikoj meri otežavalo rukovođenje bitkom. Posle povlačenja eskadre kontraadmirla ser Evana-Tomasa nastao je prekid borbe i zatišje koje je trajalo oko 30 minuta.
U međuvremenu je, admiral britanske flote Dželiko, primivši izveštaj od kontraadmirla Bitija o borbi sa nemačkim bojnim krstašima, promenio kurs na jug – jugoistok, ka kontraadmiralu Bitiju, povećao brzinu na 20 čvorova i u 17:25 časova naredio komandantu Treće eskadre bojnih krstaša, kontraadmiralu Hudu, da krene brzinom od 25 čvorova ka jugu kao pojačanje kontraadmiralu Bitiju. Prvu eskadru bojnih krstaša, koji su predstavljali marševsko obezbeđenje glavnine britansih snaga, pod komandom kontraadmirala ser Roberata Arbatnota (eng. Sir Robrert Arbuthnot) je naredio da patrolira kao prethodnica glavnini britanskih snaga zbog eventualnog razvijanja kolana bojnih brodova.
Za nemačku glavninu admiral Dželiko je saznao u 17:38 časova od krstarica Bitijeve prethodnice. Njegova zamisao je bila da kolonom svih svojih snaga preseče kurs nemačke glavnine obuhvatom njenog čela tzv. „ukrštanjem na T“ – „Crossing the T“ i natera je na promenu kursa ka otvorenom moru; da u nastupajućoj noći izbegava borbu sa glavninom, ali da zauzme položaj između protivnika i njegovih baza, i ujutru da ga dotuče.



Za razvoj glavnine i manevar obuhvata čela admiralu Dželikou je je bilo neophodno da zna tačnu poziciju nemačke flote, a zbog oštećenja sredstava veze, otežane navigacije i manevrisanja izniđačkih snaga pod artiljerijskom vatrom, pozicije su dostavljane retko i ugalvnom netačno. Oko 18:30 časova oklopni krstaš „Blek Prins“ (eng. HMS „Black Prince“) iz eskdre kontraadmirala Arbatnota, krećući se jugoistočno primetila je prethodnicu kontraadmirala Bitija, Treću eskadru lakih krstarica i tako uspostavila prvi vizuelni kontakt sa delom Velike flote s kojim je trebala da se sjedini.
U 18:32 časova ploveći ispred kontraadmirala ser Evana-Tomasa, delom van dometa Nemaca, kontraadmiral Biti dolazi u vidik snaga obezbeđenja svoje glavnine i da bi joj omogućio nesmetan razvoj za borbu, manevrom i artiljerijskom vatrom nastoji da kontraadmirala fon Hipera skrene još više ka istoku.
Istovremeno je signalana krstarica „Čester“ (eng. HMS „Chester“), ubrzavajući iza Hudovih bojnih krstaša biva presretnuta od prethodnice nemačkih izviđačkih snaga pod komandom kontraadmirla Bodikera. Daleko brojnije Bodikerove četiri lake krstarice se otvorile vatru na „Čester“ pre no što su joj u pomoć pritekle Hudove teške jedinice koje su se zbog toga okrenule i vratile sa zapada.
Kontraadmirla fon Hiper je tada prema zapadu imao snage kontraadmirala ser Evana-Tomasa, a sa jugoistoka mu se približavao kontraadmiral Hud, koji je zbog pogrešno javljenje pozicije skrenuo za skoro 20 kilometara - bezmalo mimoišavši bojište sa istočne strane - i u 18:45 časova se iznenada našao pred fon Hiperovom eskadrom.
Eskadra kontraadmirala Huda se sastoajala od tri bojna krstaša nešto starije klase - Invisibl (eng. Invincible-class battlecruiser) iz 1908. g., težine 17000 tona, brzine od 25 do 27 čvorova, koji su imali oklop od samo 175 mm, a glavno naoružanje im se sastojalo od 8 topova kalibra 305 mm.
Kontraadmiral fon Hiper se tada našao u veoma neugodnoj situaciji. Sa jedne strane nalazila mu se snažna eskadra kontraadmirala ser Evana-Tomasa, sa druge strane, sa čela ekadra kontraadmirala Bitija, koja ga je zbog veće brzine bila prestigla, a kad je počeo da se povlači kroz jedini slobodan prostor iznenada se pojavila pomenuta eskadra kontraadmirala Huda, koja je odmah otvorila vatru. Ploveći ka severozapadu eskadra - najverovatnije bojni krstaš „Invinsibl“ – zastavni brod kontraadmirala Huda je oko 18:55 časova teško oštetio nemačku laku krstaricu „Vizbaden“ (nem. SMS „Wiesbaden“), iz fon Hiperove pratnje, direktno je pogodivši u mašinski prostor i onesposobivši joj motore. Ona je u takvom stanju ostala bespomoćna nepomično da pluta na površini. Ostali Bodikerovi brodovi, u pogrešnom uverenju da kontraadmiral Hud predvodi mnogo jače snage sa severa i istoka, počinju da se povlače prema Hiperu i Šeru.
Obuhvaće sa tri strane kontraadmiral fon Hiper je morao da okrene u desno i da se spašava ka jugu - prema glavnini nemačkih snaga, dok je radi zaštite poslao u juriš sve svoje lake snage i obavio se veštačkom maglom. Nemački razarači su oko 19:00 časova sa oko 7000 metara lansirali torpeda na eskadru kontra


Sukob flota

%D0%A1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0:Jutland_fleet_action.png
%D0%A1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0:Jutland_fleet_action.png
Jutland_fleet_action.png


Ploveći u marševskom poretku sa opštim kursem ka jugoistoku, admiral Dželiko je nestrpljivo očekivao tačne podatke o nemačkoj glavnini snaga, za koju je računao da će uočiti oko 19:20 časova, ali vizuelnim kontaktom sa svojim bojnim krstašima je u 18:42 časa utvrdio da su njihove - a samim tim i nemačke - pozicije skoro 25 kilometara zapadnije (tj. bliže) od računatih. Kada mu je konačno u 19:14 časova bila javljena tačna pozicija nemačke glavnine, u nameri da razvije svoje snage za borbu još van dometa nemačke artiljerije, admiral Dželiko odlučuje da se prestroji iz 6 kolona u tzv. „formaciju brazde“, tj. u jednu kolonu pod svojom neposrednom komandom za šta mu je trebalo oko 30 minuta, a zatim da u kursu istok-jugoistok obuhvati čelo nemačke kolone. Manevar je otpočeo u 19:15 časova.

U to vreme su eskadre kontraadmirala Bitija i Huda, mnogo dimeći zbog veoma povećane brzine, u prolazu donekle zaklanjali manevar glavnine i prema planu zauzimali mesta na čelu britanske kolone. Admiral ser Evan-Tomas je ostao na začelju, a njegovom bojnom brodu „Vorspajt“ (eng. HMS „Warspite“) se u početku kontakta dveju flota pokvarilo kormilo i on je počeo da se okreće u mestu. To je brzo primetila nemačka flota, pa je odmah sva vatra bila usmerena na njega i u roku od deset minuta on je dobio čak 13 pogodaka te je teško oštećen morao da napusti bojište i zaputi se ka luci po naređenju admirala ser Evana-Tomasa. Takođe, teško su bili pogođeni i oklopni krstaši iz sastava marševskog obezbeđenja glavnine britanskih snaga: „Difens“ (eng. HMS „Defence“), koji je bio direktno pogođen salvom nemačkih bojnih krstaša u bočna skaldišta municije srednjeg kalibra da bi neposredno potom bio pogođen i u prednja skladišta što je izazvalo spektakularnu eksploziju koja je raznela brod i on je potonuo sa svih 903 članova posade, i „Vorior“ (eng. HMS „Warrior“), koji je dobio težak pogodak u mašinko odeljenje, što je izazvalo prestanak rada motora i veliki prodor vode. 743 preživela člana posade je nakon bitke spasio nosač hidroaviona „Endžedin“, nakon napuštanja njegove olupine 1. juna u 08:25 časova, kad mu je gornja paluba bila samo još 1,2 metara iznad morske površine.
Zbog samoinicijatovnog napada na onesposobljenu nemačku laku krstaricu „Vizbaden“, oni se nisu blagovremno povukli iza borbenog poretka britanske glavnine.
Formirajući kolonu, admiral Dželiko je je započeo borbu delom snaga u kursu istok-jugoistok. Usled oblačnosti, magle i dima - čak oko 250 brodova najrazličitijih kategorija je manevrisalo po bojištu - u vidiku su redovno bila samo 2-3 nemačka broda. Snage kontraadmirala fon Hipera, koje su bile na čelu nemačke glavnine ponovo ploveći ka severoistoku naišle su na čelo britanske kolone.
Nakon što je potopio oklopni krstaš „Difens“, kontraadmiral fon Hiper se našao u dometu topova 3. eskadre bojnih krstaša pod komandom konrtaadmirala Huda. U žestokoj artiljerijskoj borbi komandni brod kontraadmiral Huda, bojni krstaš „Invinsibl“ je uspeo da sa dva pogotka na samoj vodenoj liniji praktično potpuno onesposobi zastavni brod kontraadmirala fon Hipera, bojni krstaš „Licov“, ali se oko 19:30 časova iznenada sam pojavio kao veoma jasna meta ispred bojnih krstaša „Licova“ i „Derflingera“ na 9000 metara. „Invinsibl“ je najverovatnije bio pogođen plotunom granata 305 mm sa bojnog krstaša „Licov“, u krmenu kulu što je dovelo do eksplozije skladišta municije u 19:31 čas. Usled eksplozije, „Invinsibl“ se prepolovio povukavši na dno 1026 od 1032 člana posade uključujući i kontraadmirala Huda.
Nemački bojni krstaši se nalaze u teškoj situaciji, oštećeni od vatre sa male daljine - 8000 do 11000 metara - okreću ponovo desno ka jugoistoku; naročito je je teško bio oštećen zastavni brod kontraaadmirala fon Hipera, bojni krstaš „Licov“, sa koga se fon Hiper morao iskrcati. Viceadmiral Šer je plovio za svojim bojnim krstašima prema severoistoku u potpuno nejasnoj situaciji, ali sve češći blijesci mnogobrojnih topovskih hitaca na severnom i istočnom horizontu i oštećenja koja su pretrpeli „drednotski“ bojni brodovi klase „Kenig“.



Naime, zastavni brod admirala Dželikoa, bojni brod „Ajron Djuk“ (eng. HMS „Iron Duke“) je postigao nekoliko uzastopnih pogodaka na bojnom brodu „Kenig“ (nem. SMS „König“). Bojni brod „Markgraf“ (nem. SMS „Markgraf“) biva pogođen sa pet granata; poginulo 11 od 1136 članova posade dok je bojni brod „Groser Kurfirst“ (nem. SMS „Großer Kurfürst“) bio pogođen osam puta, od čega su pet pogodaka bila od granata teškog kalibra; poginulo 15 dok je 10 od 1136 članova posade bilo ranjeno, primorali su ga da skrene u desno. Ovakva situacija, uz izjave zarobljenika, dovodi viceadmirala Šera do zaključka da se na bojištu nalaze jače snage britanske flote zbog čega je u 19:33 časova naredio povlačenje ka jugozapadu ranije uvežbanim i u potpunom redu vešto izvedenim manevrom jednovremenog okreta (Gefechtskehrtwendung). Pod zaštitiom gustog oblaka dimne zavese koji su pustili razarači određeni za pokrivanje odstupanja nemačka flota se brzo udaljila izgubivši se iz vida admiralu Dželikou.


Ni admiral flote Dželiko nije imao jasnu predstavu o situaciji na poprištu. Brodovi su gađali povremeno kako se koji nemački brod video; korektura gađanja je bila veoma otežana pa admiral Dželiko nije u dovoljnoj meri mogao da iskoristi povoljan taktički položaj. Jednovremeni okret nemačke flote nije ni predviđao a ni primetio, niti mu je bio blagovremeno javljen, pa je posle prekida paljbe produžio u istom kursu. Zatim je najpre naredio blago približavanje Nemcima, a od 19:50 časova okret po divizijama prema jugu. Viceadmiral Šer se tada, sa neoslabljenom glavninom nalazio već skoro 25 kilometara jugozapadno a pošto je shvatio da ga čitavoh dvadeset minuta niko ne goni u 19:55 časova ponovo je okrenuo desno ka Dželikou, sa već oštećenim bojnim krstašima na čelu i bez sigurnog izviđanja. Najverovatnije je smatrao da je protivnik preslab i da se na bojištu nalaze samo delovi britanske flote što je upravio i bio cilj ove nemačke operacije. Ovakav Šerov rizičan manevar se često obrazlaže njegovom izjavom da je hteo da iznenadi i odbaci protivnika u pripremama za noćnu borbu i da ojača moral svojih posada spasavanjem posade tonuće lake krstarice „Vizbaden“.


Kada je u 20:04 časova admiral Dželiko bio obavešten da se Šer okrenuo i ponovo plovi ka njemu, naredio je okret za još 30° ka Nemcima. Nakon samo desetak minuta plovidbe ka severu nemačka eskadra se sudara sa čitavom britanskom eskadrom koja je obuhvata sa tri strane. Položaj viceadmirala Šera je sada utoliko gori time što mu je jedno britansko krilo odseklo odstupnicu ka Helgolandskom zalivu. Po drugi put se čelo nemačke kolone našlo obuhvaćeno. Britanci ga oko šest minuta tuku snažnom unakrsnom vatrom sa 7000 do 13000 metara. Sunce se nalazilo nisko na zapadu, pred samim zalaskom, i nemački brodovi su se veoma jasno ocrtavali na svetlom horizontu te je britansko gađanje ovog puta bilo veoma tačno. Pod oavkvim pritiskom, u 20:15 časova, nemačko čelo sa bojnim krstašima se povija ka jugoistoku. Položaj je bio veoma kritičan i svaki minut je donosio Nemcima nove, teške udarce. Viceadmiral Šer nema izbora i zaključuje da će, ako želi da sačuva glavninu flote morati da žrtvuje bojne krstaše izviđačkih snaga. Uprkos velikoj izmučenosti i teškim oštećenjima od stalne borbe sa nadmoćnim protivnikom četiri nemačka bojni krstaši su odmah krenuli ka Britancima praćeni divljenjem svih nemačkih posada. Istovremeno je viceadmiral Šer poslao u torpedni juriš uz polaganje dimne zavese i svih 17 razarača. U 20:18 časova viceadmiral Šer ponovo naređuje istovremeni okret brodova za 180° i ponovoa - sada i definitivno izvlači glavninu snaga pod udarcima britanske flote.


Ubrzo je voda oko nemačkih brodova naprosto kipela od mnogobrojnih britanskih granata, a pogoci su padali i po brodovima. Uprkos svemu nemački brodovi su išli u napad, tačno održavajući formaciju i vršeći sve ustaljena manevre, kao da su na najobičnijoj vežbi. Kada su na 7000 metara nemački razarači lansirali 31 torpedo admiral Dželiko je naredio okret bojnih brodova za 45° u levo i time se udaljio 3500 metara. Glavnina britnaskih snaga je ostala nedirnuta. Kada su posle 20:24 časova britanski bojni brod „King Džordž V“ (eng. HMS „King George V“) i nemački bojni brod „Vestfalen“ (nem. SMS „Westfalen“) razmenili nekoliko hitaca, niko nije ni slutio da je to bio prvi i jedini sukob nemačkih i britanskih bojnih brodova tipa „drednot“, i da je time glavni deo bitke kod Jitlanda praktično bio okončan.
Hrabar podvig nemačkih bojnih krstaša je spasio nemačku flotu. Tokom tog juriša nemačka mornarica je izgubila samo dva razarača, dok uprkos stravičnoj vatri skoro svih britanskih snaga nijedan nemački bojni krstaš nije bio potopljen niti onesposobljen. Nemački bojni krstaši su dobili 37 pogodoka dok su istovremeno postigli samo dva. „Derfliger“, koji je dobio čak 14 pogodaka, i „Fon der Tan“, su usled teških pogodaka imali i više eksplozija. To zapravo i nije nikakvo čudo, već samo veliki dokaz sjajne konstrukcije i izvanredne izdržljivosti nemačkih brodova, jer bi se sa pravom moglo očekivati da svi brodovi tog samoubilačkog juriša budu uništeni.


U 20:32 časa admiral Dželiko naređuje okret u desno i vraća se u skoro 32 kilometra dugu formaciju kolone s kursom ka jugu, a u 20:42 časa okreće se bliže Nemcima u jugozapadnom kursu kojim je, vam njegovog vidika plovio i viceadmiral Šer. u 20:45 časova, oko 30 minuta pre potpunog zalska Sunca, udaljena oko 30-ak kilometara od Britanaca, nemačka eskadra se okreće ka jugu. Kontraadmiral Biti je i nakon torpednog napada pokušavao da održava dodoir, izvestio je britansku glavninu o pozicijama viceadmirala Šera; da bi se približio admiral Dželiko je oko 21:00 časova okrenuo svoju flotu po divizijama ka jugozapdnom kursu. Ubrzo nakon toga snage konraadmirala Bitija ponovo uspostavnjaju borbeni dodoir sa nemačkim bojnim krstašima, okreću se ka njima, otvaraju vatru na njih i teško pogađaju već ionako oštećene nemačke bojne krstaše, „Dreflinger“ i „Zajdlic“ koji se povlače ka zapadu pod zaštitom dimne zavese i mraka. Ubrzi potom to čine i „preddrednotski“ bojni brodovi, sa čela nemačke glavnine snaga. Time biva i definitno prekinut borbeni dodir i završena druga faza bitke.
U odlukama admirla Dželikoa da smo uz veliki oprez stupa u dodor ili progoni nemački flotu odražava se i njegovo i službeno britansko shvatanje opasnosti od podmornica i torpednih napada. Takva doktrina je naprosto zabranjivala rizik da tokom odstupanja nemačkih površinskih snaga, tzv. Velika flota, osnovna snaga britanske mornarice čija je prevlast na moru bila presudan faktor za britanske ratne napore, bude navučena na podmornice i pretrpi beskorisne gubitke zarad nebitnih uspeha. Iz istih razloga, zbog velikog broja razarača i slabe vidljivosti, admiral Dželiko nije ni tražio ni prihavatao noćnu borbu sa svojom glavninom. Smatrao je da ima potpuno povoljan položaj između nemačke flote i ljnjenih baza, ona je odlučio da ponovo napadne nemačku flotu u svanuće, oko 04:00 časova, pred ulazima u minska polja Helgolandskog zaliva, pa je oko 22:00 časova promenio kurs ka pravcu jug-jugoistok. Na drugoj strani, nalazeći se u to vreme oko 20 kilometara zapadno od admirala Dželikoa i 15-ak kilometara od kontraadmirla Bitija koji je plovio jugozapadno od svoje glavnine snaga, viceadmiral Šer je odlučio da po svaku cenu izbegne novu dnevnu bitku, da iskoristi prednosti koje noć pruža slabijem, da se probije kroz britanski poredak i najkaraćim mogućim putem i najvećom mogućom brzinom uplovi kod Horns Reva (nem.Horns Rev) u nemačke vode, zaštićene minama.
Od 22:17 časova admiral Dželiko je plovio brzinom od 17 čvorova u noćnom marševskom poretku: četiri paralelne kolone bojnih brodova na međusobnom rastojanju od oko 2 kilometara, obezbeđene krstaricama spreda i sa desnog boka; u zaštitnici, na oko 10 kilometara iza glavnine, bilo je raspoređeno svih sedam flotila razarača za zaštitu od eventualnih noćnih napada nemačkih razarača, a i da bi se izbegli međusobni napadi tokom noći. Za razarače admiral Dželiko nije predvideo nikakva ofanzivna dejstva. Izviđačka grupa konraadmirala Bitija plovila je na oko 25 kilometara zapadno od britanske glavnine snaga. Pravilno procenivši da viceadmiral Šer možda plovi ka Horns Revu, admirla Dželiko je uputio brzi minopolgač „Abdiel“ (eng. HMS „Abdiel“) da miniranjen zapreči taj prolaz, ali to je bilo bez učinka.
Nemačka flota je plovila u nesređenoj koloni, a oštećeni bojni krstaši „Moltke“ i „Zajdlic“ - sa preko 5000 tona vode u trupu, uputili su se direktno ka svojim lukama; veoma teško ošteći bojni krstaš „Licov“ je napušten i potopoljen od strane sopstvene posade u 02:45 časova. Flotila od deset razarača se vratila u luke preko Skageraka.
Čelo nemačke flote je oko 00:45 časova preseklo kurs britanske flote na oko desetak do dvanaest kilometara iza začelja glavnine snaga. Sreća je i dalje bila na nemačkoj strani. Ali je zato došlo do čitavog niza pojedinačnih borbi lakih snaga. Ove borbe, vođene između 23:15 i 03:00 časova, su se često vodile na veoma maloj udaljenosti koja je zbog mraka i magle često bila i ispod 1000 metara i mahom su imale karakter prepada. Usled nedovoljnih istrukcija, slabosti izveštaja i veza, zbog oštećenja i nemačkog ometanja radio-saobraćaja, a donekle i zbog nepotpunih izveštaja britanskog Admiraliteta o kretanju namčke flote, admiralu Dželikou situacija nije bila sasvim jasna, te nije preduzeo efikasnije mere da bi sprečio izvršenje zamisli viceadmirala Šera. Nemcima je dodatno išlo na ruku što su uspeli da bar delimično otkriju britanski indetifikacioni signal za tu noć.
U prvim borbama britanska laka krstarica „Sautempton“ (eng. HMS „Southampton“) iz snage pratnje glavnine snaga je iz neposredne blizine torpedom potopila nemačku laku krstaricu „Frauenlob“ (nem. SMS „Frauenlob“) pogodivši je u skladište municije. Usled strahovite eksplozije, brod je u 23:23 časova pukao i veoma brzo potonuo. Od 329 članova posade prežive su svega petorica. Međutim, zbog oštećenih radio-uređaja o tome nije bio obavešetn admiral Dželiko. Kada je čelo nemačke glavnine naišlo na britanske razarače, tokom manevrisanja sudarila su se tri britanska razarača od koji je jedan potonuo.



Oko 03:00 časova Britanci su izgubili i oklopni krstaš „Blek Prins“ (eng. HMS „Black Prince“) koji je zaostao i pokušao da se priključi nemačkoj floti smatrajući je za svoju. Shavtivši njegovu zabunu nemački bojni brod „Tiringen“ (nem. SMS „Thüringen“) otvara vatri iz neposredne blizine na njega. Salva koja se sručala na „Blek Prins“ probila mu je palubu i izazvala momentalnu eksploziju njegovih skladišta municija. To je rezultiralo skoro trenutnim potonućem ovog britanskog oklopnog krstaša sa kompletnom posadom od 857 ljudi, kao i njegov vođa eskadre, oklopni krstaš „Difens“, nekoliko časova ranije.
U 03:10 časova britanska flotila razarača, koja se u tom trenutku nalazila oko 40 kilometara od Horns Reva i na oko 50 kilometara od glavnine admirala Dželikoa, izvršla je torpedni napad na nemačku glavninu snaga. Iako su izgubili četiri razarača, Britanci su uspeli da od ispaljenih 12 torpeda sa dva, ispaljena sa razarača „Falknor“ (eng. HMS „Faulknor“), pogode stariji, tzv. „preddrednotski“ nemački bojni brod „Pomern“ (nem. SMS „Pommern“). Eksplozije torpeda su izazvale lančanu eksploziju jednog od skaldišta municije, usled čega se ovaj bojni brod skor doslovno raspao i potonuo sa celokupnom posadom od 839 ljudi.
Treći torpedo koji je našao svoj cilj pogodio je laku krstaricu „Roštok“ (nem. SMS „Rostock“), koja je ubrzo i potonula. Laka krstarica „Elbing“ (nem. SMS „Elbing“) se tokom manevara radi izbegavanja torpeda sudarila sa „derdnotskim“ bojnim brodom „Pozen“ (nem. SMS „Posen“). Kroz veliku rupu na trupu, ispod vodene linije primila je veoma brzo ogromnu količinu vode, usled čega je izgubila stabilitet i počela da se naginje. Uprkos požrtvovanim naporima posade laka krstarica „Elbing“ je moral biti napuštena u ranim jutarnjim časovima 1. juna.
Po naređenju komandanta bojnog krstaša „Licov“, kapetana fon Hardera (nem. von Harder), njega je u 01:45 časova torpedovao nemački razarač „G38“ nakon što je na svoju palubu prebacio 1150 preživela člana posade.
Usled vrlo uspešnog nemačko radio-ometanja admiral Dželiko nije primio dva uzastopna izveštaja komandanta flotila razrača o ovim akcijama. Tokom noći admiral Dželiko je čuo i video odbljeske paljbe na svom začelju, ali je raspolagao veoma nepouzdanim podacima o Nemcima i smatrao je da je to paljba o d raspršenih nemačkih lakih snaga. Računao je da viceadmirl Šer plovi ka jugu kako je - tokom jednog nemačkog manevra - stvarno videla i izvestila jedna britanska krstarica. Poslednji borbeni dodir britanske lake krstarice su uspostavile oko 04:30 časova sa četiri nemačka razarača koji su bili u pratnji nemačkog bojonog krstaša „Licov“, ali su oni uspeli da pobegnu. Strahujući od, navodno primećenih podmornica, tokom dana, a kako su mu se snage iz osiguranja glavnine previše raspršile, admiral Dželiko u 03:30 časova glavnini snaga naređuje zaokret ka severu, ne produžavajući prvobitno određen progon ka Horns Revu. Viceadmiral Šer je oko 04:00 časova sa glavninom svoje flote uplovio u obalske vode južno od Horns Reva gde je bojni brod „Ostfrizeland“ (nem. SMS „Ostfriesland“), koji je tokom bitke istalio jedanaest granata kalibra 305 mm i iz bitka izašao neoštećen, naišao ne britansku minu, koja je ubila jednog a ranila deset članova posade.
Nakon što su se u 06:00 časova glavnini britanskih snaga priključile krstarice, a u 09:00 časova i razarači admiral Dželiko je oko 12:00 časova napustio bojište i uputio se u svoje baze.


Zaključak

Tako se završila bitka kod Jitlanda, najveća pomorska bitka u Prvom svetskom ratu i jedna od najvećih pomorskih bitka uopšte. U istoroji pomorskih ratovanja to je bila najveća i poslednja pomorska bitka dveju velikih površinskih flota, vođena na relativno uzanom bojištu brodskom artiljerijom kao glavnim oružjem.

Na obe strane učestvovlao je 250 brodova - 99 nemačkih i 151 britanski - sa ukupnom posadom od 15000 ljudi. Bezmalo dva puta slabija nemačka flota uspela je da potopi šest teških i osam lakih britanskih brodova, ukupne tonaže 115025 tona, a da izgubi dva teška i devet lakih brodova ukupne tonaže 611800 tona. Veoma je bitno istaći da je najveći deo nemačkih gubitaka nastao posle bitke. Britanci su imali 6094 poginulih, 510 ranjenih i 177 zarobljenih mornara a Nemci 2551 poginulih i 507 ranjenih mornara.
Bitka je pokazala mnogo bolje gađanje nemačke artiljerije jer su Nemci od 3507 ispaljenih teških granata postigli 121 pogodak - približno 3,4%, dok su Britanci od 4598 ispaljenih grnata postigli svega 101 pogodoka, što iznosi 2,2%. Bitka je dokazala i mnogo bolju konstrukciju nemačkih brodova i organizaciju rada posade na otklanjanju oštećenja u borbi time što su nemački bojni krstaši izdržali pogotke britanskih teških granata - „Derflinger“ 17, „Zajdlic“ 21 kao i jedno torpedo - imao je 98 poginulih i 55 ranjenih članova posade - i nisu napustili borbu, dok su britanski bivali potopljeni već nakon pet do šest nemačkih teških granata.
U torpednim napadima površinskih brodova Nemci su imali 3% pogodaka od ukupno 100 ispaljenih torpeda a Britanci 7% - pet pogodaka od 74 lansirana. Iako podmornice nisu učestvovale u ovoj bici, mogućnost njihove upotrebe od strane Nemaca je veoma snažno uticalo na odluke i manevrisanje admirala Dželikoa.
Ove materijalne činjenice dale su povoda Nemcima da ishod bitke kod Jitlanda proglasesvojom pobedom, ali viceadmiral Šer nije uspeo da ostvari svoju osnovnu zamisao - da tuče, porazi i time oslabi britansku tzv. Domovinsku flotu po delovima i postigne povoljniji opšti odnos snaga, a nemačka tzv, Flota Visokog mora nakon Jitlanda više nije uspevala da bitno utiče na tok ratnih operacija.
Uprkos svega, teško je argumentovano objasniti da britanska flota, koja je raspolagal sa ogromnom nadmoći nije mogla da izvojuje odlučnu pobedu nego je morala da se zadovolji nerešenim rezultatom. To se, pre svega mora pripisati nedostacima u gradnji, pripremama i organizaciji britanske flote i slabijem kvalitetu komandnog osoblja, u prvom redu nedovoljnoj odlučnosti admirala Dželikoa.
Ovo je još jedan dokaz da odlučna pobeda nikada nije i ne može biti posledica odviše oprezne taktike u borbi.
Prema poukam koje su izvukli nakon bitke kod Jitlanda, Britanci su odmah pristupili pregrašivanju i ojačavanju svojih brodova, poboljšanju kavlitata municije i artiljerije a posebno otklanjanju osnovnog nedostatka u taktici, nedovoljane ofanzivnosti. Ovom bitkom Britancu su ipak uspeli da učvrste svoju prevlast u Severnom moru.
Gubici:

Britanska flota

„“ Bojni krstaši - „Indefetičibl“, „Kvim Meri“, „Invinsibl“
Oklopni krstaši - „Blek Prins“, „Vorior“, „Difens“
Vođa flotile razarača - „Tipereri“ (eng. HMS „Tipperary“)
Razarači - Šark, (eng.HMS „Shark“), „Sperovhaouk“ (eng. HMS „Sparrowhawk“), „Tjurbulent“ (eng. HMS „Turbulent“), „Ardent“ (eng. HMS „Ardent“), „Fortjun“ (eng. HMS „Fortune“), „Nomad“ (eng. HMS „Nomad“), „Nestor“ (eng. HMS „Nestor“)
Nemačka flota

Bojni krstaš - „Licov“
Tzv. „Preddrednotski“ bojni brod - „Pomern“
Lake krstarice - „Frauenlob“, „Elbing“, „Roštok“, „Vizbaden“
Razarači (zapravo tzv. „teški torpedni čamci“) - V48, S35, V27, V4, V29




Izvori


  • Dr. Ing. Boris Prikril, Ratne flote i pomorske bitke, Tehnička knjiga, Beograd 1952. g.

  • Vojna Enciklopedija



wikipedia
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Najblistavija bitka velikog Hanibala - Bitka kod Kane

Datum 2. august 216. pne.
Lokacija Kana, Italija
Rezultat odlučujuća kartaginska taktička pobjeda
Zaraćene strane: Kartagina; 56.000:40.000 teških pešaka,6.000 lakih pešaka, 10.000 konjanika
Rimska Republika i rimski saveznici: 86.000:40.000 rimskih pešaka,40.000 savezničkih pešaka,2.000 rimskih konjanika,4.000 savezničkih konjanika

300px-Hannibal_route_of_invasion.gif

Bitka kod Kane se odigrala u doba drugog punskog rata godine 216. pne. između rimske vojske pod konzulima Gajem Terencijem Varonom i Lucijem Emilijem Paulom na jednoj, i kartaginske vojske pod Hanibalom na drugoj strani. U njoj je Hanibal, usprkos brojčanoj inferiornosti, a koristeći taktiku dvostrukog obuhvata, gotovo potpuno uništio rimsku vojsku te Rimljanima naneo najteži poraz u njihovoj celoj istoriji.
250px-Battle_of_Cannae%2C_215_BC_-_Initial_Roman_attack.gif

Bitka kod Kane se često navodi kao najblistavije dostignuće Hanibalove vojne karijere, pa je stekla status jedne od najpoznatijih bitaka antike i vojne istorije uopste. Iako se navodi kao jedan od najboljih primera ratne veštine i ideal uništavajuće bitke kome su težili vojskovođe u sledeća dva milenijuma, u strateškom smislu nije postigla svoj cilj, odnosno dovela do kartaginske pobede u ratu. Savremeni istoričari su u poslednje vreme počeli iznositi određene sumnje u njen tradicionalni prikaz i tumačenja.

Izvor: Wikipedia
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Najveća pomorska invazija

Bitka za Normandiju vodila se 1944. između snaga nacističke Nemačke, koje su okupirale zapadnu Evropu, i savezničkih snaga u Drugom svetskom ratu. Šezdeset godina kasnije, invazija Normandije, poznata i kao Operacija Overlord, ostaje najveća pomorska invazija u istoriji, invazija koja je uključivala preko tri miliona vojnika koji su prevezeni preko kanala La Manche iz Engleske u Normandiju u okupiranoj Francuskoj.
Većinu savezničkih snaga činile su američke, britanske,kanadske i francuske jedinice. Druge zemlje, čiji vojnici su takođe učestvovali u bici, bile su Australija, Belgija, Čehoslovačka, Grčka, Holandija, Novi Zeland, Norveška i Poljska.
Iskrcavanje u Normandiji započelo je noćnim padobranskim i jedriličarskim desantom, masivnim vazdušnim napadima i pomorskim bombardovanjem nakon kojeg je usledio amfibijski desant na dan 6. juna ili na Dan D. Bitka za Normandiju potrajala je još dva meseca koliko je trebalo savezničkim snagama da uspostave čvrst mostobran na evropskom kopnu i da probiju nemačku liniju fronta u Francuskoj, a okončana je sa oslobađanjem Pariza i uništenjem džepa kod Falaisea.


Savezničke pripreme

Plan operacije Overlord s nemačkim odbrambenim položajima


Već 1942. godine saveznici su počeli pripremati planove za invaziju na Hitlerovu Evropu. Zapovjednikom operacije Overlord imenovan je američki general Dwight D. Eisenhower. On je za operaciju morao pripremiti milion vojnika i još 2 miliona ljudi za ratnu proizvodnju.
Od velike važnosti bilo je dobro odrediti mesto i vreme invazije. Najlogičnije mesto bilo je Pas-de-Calais jer je to bilo najbliže Velikoj Britaniji i zračnim lukama otkuda bi poletali bombarderi. To je istovremeno bilo i najnelogičnije mesto jer je tamo nemačka obrana bila najjača. Stoga je trebalo pronaći novo, pogodnije mesto. Saveznici su pogledali severno i videli poplavljenu regiju Flanders. Zatim su pogledali južno i uočili manje utvrđenu regiju Normandiju. Plaže Normandije nazvali su kodiranim imenima: Utah, Omaha, Gold, Juno i Sword. Jedan od ključnih dijelova za uspeh operacije bile su i vremenske prilike, veličina, položaj i svetlost mjeseca te plima i oseka. Vreme je trebalo biti mirno, mesec barem napola pun kako bi padobranci mogli raditi efikasno. Trebala je biti oseka koja bi lagano išla prema plimi kako bi se videle barikade i mine na plažama. Ovi vremenski faktori su se poklapali 5., 6., 7., 19., i 20. ljuna. Eisenhower je odlučio da to bude 5. juna u zoru, oko 6 sati i 30 minuta.
Južna Britanija, jul 1944. god. - Američke jedinice na putu ka luci u kojoj će biti ukrcane u desantne brodove.


Trening saveznika je bio vrlo realističan, dug i težak. Za potrebe vojske preseljeno je oko 3 000 civila s britanskih obalnih prostora. Bilo je bitno da celi trening prođe u tajnosti kako nemački špijuni ne bi dobili trag o planovima savezničke invazije.
Inovacije - Za invaziju saveznici su izumili brojna nova oružja. Jedno od najvažnijih bio je DD tenk. To je zapravo bio Sherman tenk na kojeg je montiran propeler i koji je imao gumenu "ogradu" oko sebe kako bi mogao plutati.
Kako bi zavarali protivnika saveznici su napravili tzv. fantomske tenkove i objavili invaziju na Norvešku. Fantomski tenkovi bili su zapravo gumeni tenkovi koji su nemačkim pilotima iz vazduha izgledali kao pravi.
Bombardovanja

Saveznici su učestalo bombardovali celu Francusku tako da Nijemci nisu ni sumnjali da je ovo bombardovanje priprema za desant. Zapravo samo jedna trećina bomba bačena je na Normandiju. U bombardovanju je ukupno učestvovalo više od 11 000 aviona koji su bacili više od 195 000 tona bombi. Bombarderi su ciljali prometnu mrežu, radarske centre, vojne baze i artiljerijske položaje. Deo bombardera imao je zadatak gađati plaže kako bi se stvorili zakloni za savezničke vojnike, međutim promašili su za više kilometara.
Padobranci

Noć prije dana D 15.000 američkih i 7.000 britanskih padobranaca iskočilo je iz 2395 zrakoplova i 867 zračnih jedrilica što bi značilo da je svake minute tjekom 24 sata poletio jedan zrakoplov. Većina padobranaca nije uspjela sletjeti u svoje zone zbog njemačke zračne obrane.
Atlantski zid

Do 1944. Hitlerova Evropa postala je gotovo neosvojiva tvrđava, zaštićena sa zapada Atlantskim zidom. Atlantski zid je bio verojatno najveći sistem vojnih utvrda u istoriji. Zid je bio napravljen u obliku rovova i uporišta sa topovima i strojnicama. Plaže su takođe bile teško utvrđene, minirane te prekrivene bodljikavom žicom. Do dana D Rommelove snage su ukupno postavile 6.5 miliona mina. Polja u Normandiji Rommel je dao poplaviti i postaviti drvene stupove radi onemogućivanja sletanja savezničkih aviona. U Normandiji bio je nemački Istočni bataljon kojeg je sačinjavalo do 50% zarobljenih ruskih i poljskih vojnika što je saveznicima dalo malu prednost. Istočni bataljon je bio nepokretan što je omogućavalo saveznicima da s topovima s brodova tačno pogađaju neprijateljske položaje. Saveznicima je takođe pomoglo što su Nemci napravili jako loš zapovijedni lanac pa su bili neorganizirani i nisu mogli koristiti deo svojih snaga.
Operacije koje su pomogle invaziji

Bile su 3 veće operacije kao potpora invaziji kodnih imena: Ultra, Fortitude i Double Cross System. Ultra je bila saveznička operacija u kojoj su pomoću "računala" dekodirali Enigmu-nemački kodirani komunikacijski sistem. Informacije koje su dobili omogućili su da točno saznaju položaj nemačkih trupa i gde će se kretati. Fortitude je operacija u kojoj su saveznici napravili lažnu vojsku koja je trebala napasti Norvešku kako bi Nemci deo svojih snaga poslali tamo. Double Cross System je bila operacija u kojoj su saveznici pridobili sve nemačke špijune i pretvorili ih u dvostruke agente. Dvostruki su agenti uveravali Nemce da će saveznici napasti Norvešku, Pas-de-Calais i Normandiju. Ovi su izveštaji rezultirali time da su Nemci veliku vojsku poslali prvo u Norvešku, zatim na Mediteran pa onda u Pas-de-Calais i natrag. Čak i nakon 6. juna Hitler je očekivao pravi napad na Norvešku.


Ishod i žrtve

SAD: 29 000 mrtvih, 106 000 ranjenih i nestalih; Velika Britanija: 11 000 mrtvih, 54 000 ranjenih i nestalih, Kanada: 5 000 mrtvih, 13 000 ranjenih i nestalih . Do ponoći 6. jula 1944. saveznici su uspeli odbiti sve protivnapade i uspostaviti kontrolu nad plažama omogućujući iskrcavanje ostatka vojnika i na kraju pobedu u ratu.



wikipedia
 
Natrag
Top