Recesija desetkovala muška radna mesta u SAD

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Recesija desetkovala muška radna mesta u SAD
07.09.2009. 09:24

Žene bi uskoro mogle nadmašiti muškarace po brojnosti u radnoj snazi u Sjedinjenim Američkim Državama. To je istorijski preokret uzrokovan dugoročnim promenama uloge žena u društvu i masovnim otpuštanjem muškaraca u sadašnjoj recesiji.

Žene su u junu držale 49,83 odsto od 132 miliona radnih mesta u SAD, a dobijaju većinu poslova u nekoliko privrednih grana koje rastu, podaci su Ministarstva rada u Vašingtonu, prenosi američki list "Ju-Es-Ej Tudej".
To je rekordna brojka za udeo žena u radnoj snazi koji raste već godinama i ubrzava se tokom recesije. Ako se održi sadašnji tempo, žene će postati većina radnika u SAD u oktobru ili novembru.
"To je bio istorijski, težak put da se dostigne ta tačka", izjavila je za nemački državni radio "Dojče vele" Hajdi Hartman, predsednica Instituta za istraživanje politike prema ženama.
Promena odražava sve veću važnost žene u privređivanju, ali to ne pokazuje punu ravnopravnost, kazala je Hartmanova. U proseku, žene rade manje sati nego muškarci, imaju više radnih mesta s pola radnog vremena i zarađuju 77 odsto od prosečnog muškog ličnog dohotka, istakla je ona.
Muškarci i dalje prevladavaju na visoko plaćenim menadžerskim poslovima. Ovaj put porast broja ženskih radnih mesta podstakla je sadašnja teška recesija koja je bila surova prema tradicionalno muškim zanimanjima u građevinarstvu i industrijskoj proizvodnji.
Žene su još uvek manje plaćene od muškaraca i manje uključene u donošenje odluka u firmama. Do juna muškarci su izgubili 74 odsto od 6,4 miliona radnih mesta, koliko je nestalo od početka recesije. Samo u građevinarstvu i proizvodnji muškarci su izgubili više od tri miliona radnih mesta, dok su istovremeno, zdravstvena zaštita, obrazovanje i državna uprava i dalje rasli, a oni većinom zapošljavaju žene.
Jednakost u broju radne snage odražava i dugoročne kulturne promene koje su se odigrale u međuvremenu, pa tako više ne važi ni stereotip o tome da muškarac mora da bude hranitelj porodice.

Izvor: Blic
 
Natrag
Top