Razvoj i realizacija E-dnevnika podržanog bazom podataka i web stranicom

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Razvoj i realizacija E-dnevnika podržanog bazom podataka i web stranicom








Uvod
Od rođenja pa do smrti svaki pojedinac je u stalnoj aktivnosti. Svaka aktivnost pojedinca ili grupe podložna je provjeravanju kvaliteta i kvantiteta, kao rezultata te aktivnosti.
Potrebu da se mjeri rezultat rada u nastavi usvojile su i prirodne nauke, uz punu podršku pedagoško psiholoških naučnih dostignuća.
Sam proces kojim utvrđujemo koji nivo kvaliteta i kvantiteta je razvijen pojedini oblik ponašanja ili saznajni proces vaspitanika odnosno uč enika, je evolucija vaspitno-obrazovnog rada.
Postupci identifikovanja i prikupljanja informacija i elemenata za evoluciju vaspitno-obrazovnog rada su mnogobrojni i različ iti i uspostavljaju se pomoću mjernih instrumenata. Pri postavljanju mjernih instrumenata uvijek polazimo od ciljeva koje postavljamo.
Anketama, intervjuima, skalama, procjenama ... vrednujemo određene vidove ponašanja, kao što su stavovi, mišljenja, karakteri i slično.
Teško je u potpunosti izvršiti vaspitno - obrazovne zadatke bez bliske saradnje roditelja i nastavnika. Roditelji i nastavnici se dogovaraju , da kako u eri naglog razvoja nauke, tehnike, kulture; u periodu snažne demokratizacije društvenog života, školu i porodicu suštinski mijenjati i učiniti sposobnom da zadovolji potrebe mladih. Škola i porodica se brinu da poboljšaju materijalne uslove škole ,da je povežu sa sredinom i da uč ine sposobnom za savremeni vaspitno-obrazovni rad.
Skladnom saradnjom roditelja i škole usklađuju se vaspitne mjere u porodici i školi; postiže se da dijete zavoli školski rad; rado ide u školu ; sa lakoć om i osjeć ajem zadovoljstva udovoljava školskim obavezama, kulturno se ponaša u školi i na ulici i vrši izbor sadržaja zabave koji će uticati na obogaćivanje njegove ličnosti. U uslovima prisne saradnje roditelja i škole moguće je stalno pratiti rad i razvoj učenika; iznalaziti uzroke eventualnih teškoć a, pružiti mu neophodnu pomoć, ukazati na propuste i podsticati normalne tokove razvoja. Saradnja omoguć uje da se uvijek zna šta i kako uč enik radi, kad mu je i zašto potrebna pomoć. U ovakvim uslovima brzo se otklanjaju uzroci neuspjeha u pojedinim predmetima, osujećuju pojave prije delikventnog ponašanja i ispravljaju zastranjivanja u ponašanju. Tu prestaje neki od razloga zbog kojih su se sukobljavali roditelji i nastavnici, zbog kojih su optuživali jedni druge i stvarali uslove poljuljanog povjerenja i otežane saradnje.Koje su to zajednič ke odgovornosti roditelja i škole?

  • ostvarivanje ciljeva
  • postignuti uspjeh u školi
  • uvažavanje-poštovanje
  • iskrena i jasna komunikacija (direktna i putem E- dnevnika)
  • razumijevanje
  • usaglašavanje
  • zajedničko planiranje i odlučivanje
Saradnja porodice i škole doprinosi aktiviranju i osposobljavanju roditelja za pedagošku djelatnost, omogućuje im uvid u ono što škola radi, koliko joj je i kako moguće pomoći. Škola omogućuje roditeljima uvid u njene rezultate, propuste i nastojanja. Škola upoznaje roditelje sa reformama koje se vrše u školi, kako bi ih oni shvatili i prihvatili; zatim škola roditeljima ukazuje na nužnost rješavanja svih vaspitnih problema u skladu sa ciljevima i zadacima novog školstva. Iz svega ovog proizlazi zaključ ak da bez prisne, sadržajno bogate i planski usmjerene saradnje porodice i škole ne može biti govora o punom uspjehu u vaspitanju mladih, razvijanju svestrano obrazovanih, stvaralač kih i slobodnih ličnosti.
Koji su to lični kontakti roditelja i nastavnika u vaspitno obrazovnom
procesu?

  • Posjeta nastavnika roditeljskom domu
  • Posjeta roditelja školi
  • Dopisivanje (forma kontakt na web stranici)
Roditeljski sastanci:

  • Opšti roditeljski sastanci
  • Razredni i odjeljenski sastanci
  • Grupni sastanci (forum na web stranici)
Opšte i pedagoško obrazovanje i usavršavanje roditelja:

  • Škola za roditelje
  • Kursevi i seminari
  • Tribine
  • Predavanja i diskusije
Novi oblici saradnje roditelja i škole:

  • Dani kad roditelji posjeć uju školu i prisustvuju č asovima
  • Pristup i uvid u rad i vladanje svog djeteta putem E- dnevnika
Kao što vidimo veliki je spektar moguć nosti primjene IT u vaspitno- obrazovnom radu u savremenoj i reformisanoj školi. Približiti roditeljima postignute trenutne rezultate uč enika je veliki pomak, kako u saradnji roditelja i nastavnika, te funkcionisanju trougla uč enik-nastavnik-roditelj, tako i u primjeni sve prisutnijih informacionih tehnologija. U konkretnom sluč aju Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, tu primjenu je lako uraditi, pošto je Vlada Brč ko Distrikta Bosne i Hercegovine učinila veliki iskorak obezbjeđenjem hardverske i softvrske podrške.
Sve, naprijed navedene aktivnosti, opredijelile su moja interesovanja i rad ka poboljšanju saradnje roditelja i nastavnika, odnosno škole, sa jednim novim i kvalitetnijim i kvantitativnijim odnosom.
Informacione tehnologije brzo i sigurno ulaze u sve pore našeg življenja, dajući ogroman doprinos kvalitetu našeg života i rada. Poštujući i cijeneći zalaganje svih nastavnika, na svim nivoima, a takođe i rukovodstva Vlade Brč ko Distrikta, da se informacione tehnologije primijene u obrazovanju, uključ ujem se i ja svim svojim znanjima i energijom. Do sada sam u radu primijenio nekoliko manjih i većih projekata, a jedan od njih je i izrada E- dnevnika. Uz upotrebu rač unara želim da podignem kvalitet i brzinu saradnje roditelja i nastavnika, ne isključ ujuć i uč enike, koji ć e i sami uč estvovati u ažuriranju baze podataka. Cilj obrazovanja uč enika u informacionim tehnologijama i samom korištenju, tako dobija i jedan viši kvalitet, jer ć e i roditelji na neki nač in uz pomoć nastavnika, literature i svoje djece moć i da komuniciraju na još jedan nač in, koristeć i svoju hardversku i softversku podršku. Internet je u BiH dostupan, već nekih, desetak godina, pa i u Brč kom želimo da uđemo u »skromnu« porodicu škola koje posjeduju i koriste E-dnevnik. Cilj je da naša škola primijeni Interenet kao ozbiljno sredstvo komunikacije sa učenicima, komunikacije sa roditeljima, publikacije svojih, kako obrazovnih, tako i vaspitnih sadržaja, saradnje sa drugim školama putem on line servisa i slično.
Prvenstvena ideja ovakve aplikacije je sinhrona komunikacija roditelja sa školom zasnovana na pretpostavci da roditelji treba u svakom trenutku da budu upoznati sa postignuć ima svog djeteta. Na ovaj nač in ostvaruju se različ ite uštede od kojih je najznač ajnija ušteda na vremenu potrebnom da roditelj dođe u školu i raspituje se o uspjehu svog djeteta, kao i vremenu nastavnika koji treba da primi svakog od roditelja pojedinač no. Roditelj ć e u ovom slučaju da pristupi web sajtu škole i da preko Interneta sazna sve što je vezano za njegovo dijete u bilo kojem trenutku. Nastavnici treba samo da ažurno unose promjene u bazu podataka, što ć e im kasnije biti od izuzetne koristi prilikom raznih analiza podataka koje nisu nikako ili su vrlo teško mogli da obavljaju nad zapisima u klasič nom dnevniku.

Druga ideja - namjena bi mogla da bude statistič a obrada podataka za upravu škole, pa čak i za vladu, jer ovako uneseni podaci su idealni za različite analize. Npr, može se lako utvrditi starosna i polna struktura, prosječan uspjeh, broj izostanaka, prosječ an uspjeh kod određenog nastavnika i mnoštvo drugih informacija na osnovu jednostavnih upita nad bazama podataka.
Očekivani rezultat nije da se iz upotrebe izbaci klasični dnevnik, nego da podaci koji su u njemu sadržani budu lakše i korisnije ekploatisani.

 
Natrag
Top