Razmena špijuna u Beču

Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
Размена шпијуна као на филму

Руски и амерички авион један поред дугог на аеродрому у Бечу
БЕЧ – Размена шпијуна између Русије и САД, по свој прилици обављена је данас на аеродрому у Бечу подаље од очију јавности на делу који је још у изградњи.

becc.jpg


Све је дешавало као у америчким шпијунским филмовима.

Око 11.15 часова на аеродром Швехат слетели су један мањи руски војни авион и један амерички чартер авион „Визион ерлајнс-а”, који су по свему судећи превозили шпијуне за размену.

Сама размена шпијуна извршена је потом једним црним комбијем на аеродромском терминалу који се још увек налази у фази изградње.

Највероватније шпијуни су из два авиона пребачени преко терминала уз помоћ црног транспортера у коме се није дало видети кога је превозио.

Аустријске власти нису наводно биле умешане у ову акцију. Портпарол Министарства унутрашњих послова Аустрије Рудолф Голија нагласио се да се не ради о „ствари Аустрије” те да због тога ове вести не може нити да демантује, нити да потрвди.

Такође ни портпарол аеродрома Швехат није желео да да информације о размени шпијуна, указујући да би требало питати Министарства унутрашњих и спољних послова Аустрије, чији су портпароли преусмерили питање на аеродром.

Иначе према процедури за размену агената у акцији су морали да учествују представници званичне Аустрије.

Наиме, представници званичног Беча, како налаже процедура, морали су да, пошто је Аустрија неутрална земља, питају агенте који се размењују, да ли је размена на добровољној основи. Тек када се та дипломатска процедура оконча добија се зелено светло за наставак путовања страних шпијуна.

Ово је била највећа размена шпијуна између Москве и Вашингтона од краја Хладног рата.

У Бечу је, како се претпоставља, размењено 10 недавно у САД откривених руских шпијуна, за руског научника Игора Сутјагина, и три руска дупла агента.

Сутјагин је, према непотврђеним информацијама, у Беч слетео још јуче.

Русија је, у замену за своје агенте, Америци дала, поред Сутјагина, Александра Сапорошкина и Александра Сипачова, као и Сергеја Скрипала.

---------------------------------------------------

Руски држављани одлетели из Беча ка Русији

МОСКВА – Држављани Русије, који су у САД били ухапшени под оптужбом да су били руски агенти, одлетели су данас руским авионом из Беча ка Русији, изјавио је агенцији Итар-Тас с неименовани извор једне од обавештајних служби Русије.

Заменик начелника прес бироа Спољне обавештајне службе (СВР) Сергеј Гусков није желео да коментарише размену, наводи руска државна агенција.

„СВР не коментарише догађаје везане за ту причу”, рекао је он.

Раније данас британска мрежа Би-Би-Си (ББЦ) емитовала је снимак са бечког аеродрома, на који су истовремено слетела два авиона - амерички и руски, са 10 руских држављана депортованих из САД због шпијунаже и четири особе које су у Русији биле на одлужењу затворске казне по истој оптужби, навео је Итар-Тас с.

Министарство иностраних послова Русије саопштило је да операцију размене спроводе СВР Русије и Централна обавештајна агенција САД, по налогу руководства две земље.

Izvor: Politika
објављено: 09.07.2010.
 
Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
Beč omiljeno sedište špijuna

BEČ 12. 07. 2010

Izvor: PRESS ONLINE

Beč omiljeno sedište špijuna

Austrijska prestonica središte je špijunske aktivnosti i u njoj živi više hiljada tajnih agenata. Zato se razmena ruskih i američkih špijuna odigrala u Beču

2202-Reuter.jpg

Filmska razmena... Amerika i Rusija razmenile špijune na aerodromu u Beču

Glavni grad Austrije, Beč, omiljeno je špijunsko središte i u njemu boravi više hiljada pripadnika tajnih službi, tvrde analitičari. Njihovu tvrdnju potvrđuje i to što se u petak upravo u austrijskoj prestonici odigrala najveća razmena špijuna između Rusije i Amerike još od doba hladnog rata.
Upravnik austrijskog centra za tajne službe, propagandu i bezbednosne studije ACIPPS u Gracu Zigfrid Ber objašnjava da je Beč još u doba hladnog rata, zbog svog geopolitičkog položaja na raskrsnici između Istoka i Zapada, kao glavni grad neutralne Austrije bio jedan od središta međunarodne obaveštajne aktivnosti.
- Danas u njemu i dalje boravi više hiljada pripadnika tajnih službi - kaže Ber.
Prema njegovim rečima, stranim obaveštajcima u Beču se, u najmanju ruku pripisuje da pod zaštitom diplomatskog imuniteta prikriveno obavljaju različite protivzakonite aktivnosti. Oni su smešteni u svojim ambasadama i raznim međunarodnim organizacijama i udruženjima.
Zigfrid Ber navodi da je Beč idealan za špijune jer u njemu svoje sedište ima nekoliko značajnih međunarodnih organizacija. Među njima su OPEC (Organizacija zemalja izvoznica nafte), IAEA (Međunarodna agencija za atomsku energiju), UNIDO (Organizacija za industrijski razvoj Ujedinjenih nacija). Zbog tih organizacija u gradu boravi oko 17.000 stranih diplomata.
- Otprilike polovina njih je povezana s tajnim službama - tvrdi Ber.

On naglašava da su veze austrijskih obaveštajaca sa američkim i ruskim veoma dobre.
- U Vašingtonu su mi ponekad dostupni dokumenti naše državne policije, do kojih u Beču nikako ne mogu da dođem - priča Ber.
Mediji navode da austrijsko savezno ministarstvo unutrašnjih poslova ne računa da će u budućnosti biti smanjen broj stranih špijuna u Beču jer im je taj grad i dalje značajno logističko čvorište, na rskrsnici između Istoka i Zapada.
Analitičari kažu da se zbog svega toga velika razmena američkih i ruskih špijuna u petak odigrala u Beču. Ta razmena izvedena je kao na filmu. Špijuni su, po sletanju aviona, najpre bili sprovedeni do kombi vozila zatamnjenih stakala. U kombijima su prebačeni do dela aerodromskog terminala koji je još u fazi izgradnje kako bi sama razmena bila okončana podalje od očiju javnosti. Po obavljenoj razmeni, ruski vojni avion u kojem je bilo 10 agenata pristiglih iz Amerike odmah je poleteo za Moskvu, a američki, sa četiri špijuna koja su doletela iz ruske prestonice uputio se ka Londonu.

Ana Čepmen neće u Moskvu

2203-Public.jpg


Sudbina tajnih agenata, koji su špijunirali za Rusiju u Americi, javnosti nije poznata.
Mediji, međutim, navode da proslavljena Ana Čepmen navodno ne želi da živi u Moskvi, već u Londonu, jer je navikla na tamošnji način života. Novinarki Viki Pelaez, Peruanki s američkim državljanstvom, nakon dolaska u Rusiju trebalo bi da bude dopušteno da se vrati u Peru. Njoj je, međutim, obećan besplatan smeštaj u Rusiji i mesečno izdržavanje od 2.000 dolara do kraja života. Njeno dvoje odrasle dece će dobit ruske vize.
 
Natrag
Top