Razmatra se gradnja nuklearke!

Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255

Razmatra se gradnja nuklearke



LESKOVAC, 8. jula 2010. (Beta) - U Vladi Srbije ozbiljno se razmišlja o gradnji zajedničke nuklearne elektrane sa Bugarskom, izjavio je u četvrtak srpski ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić.

skundric.jpg


On je rekao novinarima da lično nema ništa protiv te ideje i dodao da bi izgradnjom zajedničke nuklearke u Bugarskoj, struja u Srbiji bila jeftinija i da bi se time Srbija bolje pozicionirala u elektroenergetskom sistemu evropskih zemalja.

Škundrić je to rekao u razgovoru sa novinarima prilikom obilaska gradilišta električnog dalekovoda kod Leskovca, u društvu sa šefom delegacije EU u Srbije Vensanom Dežerom.

Predlog Srbiji da učestvuje u izgradnji nuklearke u Bugarskoj izneo je bugarski premijer Bojko Borisov tokom posete Srbiji 26. aprila ove godine, nakon čega je Škundrić razgovarao sa partnerima u Kini o mogućoj kreditnoj podršci za to učešće.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nova vest o staroj ideji a o kojoj je,cini mi se,bio donet jasan zakon kojim se ukida svaka mogucnost izgradnje iste kod nas.
Rezerve nafte nisu neogranicene a potreba za strujom ce rasti a nuklearka bi bila stabilan izvor energije,jedino sto je potrebno je voda...
Naravno,stoji i pitanje ekologije...
Samo,"sitnica",treba je sagraditi a koliko je to nama prioritet trenutno i nisam bas sigurna...


*********

Škundrić:Ozbiljno se razmišlja o NE


U Vladi Srbije ozbiljno se razmišlja o gradnji zajedničke nuklearne elektrane sa Bugarskom, izjavio je srpski ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić.

On kaže da lično nema ništa protiv te ideje i dodao da bi izgradnjom zajedničke nuklearke u Bugarskoj, struja u Srbiji bila jeftinija.

Time bi se Srbija bolje pozicionirala u elektroenergetskom sistemu evropskih zemalja, rekao je Škundrić.

Predlog Srbiji da učestvuje u izgradnji nuklearke u Bugarskoj izneo je bugarski premijer Bojko Borisov tokom posete Srbiji 26. aprila ove godine, nakon čega je Škundrić razgovarao sa partnerima u Kini o mogućoj kreditnoj podršci za to učešće.

Bugarska nema novac za reaktor

Inače Bugarska nije obezbedila sredstva za kupovinu prvog reaktora za izgradnju druge bugraske nuklearne centrale “Belene”, izjavio je ministar finansija Simeon Đankov.

Prvi reaktor, koji je od ruske kompanije “Atomstrojeksport” (ASE) poručila država preko Nacionalne elektronergetske kompanije (NEK) košta 280 miliona evra, a transfer sredstava treba da bude obavljen u septembru.

“Tih para u državnoj kasi nema i vlada radi danonoćno kako bi došlo do promena u ovoj fazi, odnosno da Bugarska ne plati ovaj iznos”, naglasio je ministar Đankov.

Prema njegovim rečima, u slučaju da je Rusija proizvela reatkor, onda će se stvoriti dug po sporazumu.
Bugarski premijer Bojko Borisov upozorio je da njegovi prethodnici, koji su potpisali sporazum, nisu mislili odakle će naći novac. On je dodao da će se do septrembra tražiti evropski investitor za sufinansiranje nuklearne centrale.

Bugarska je preko NEK-a početkom 2008. godine sa ruskim “Atomstrojeksportom”, koji je pobedio na tenderu, potpisala sporazum o izgradnji druge nuklerane centrale “Belene”. Ugovorom je predviđena i isporuka opreme. Do sada su potpisana osam aneksa za prolongiranje realizacije sporazuma.

Prema srorazumu NEK treba da obezbedi finansiranje projekta, dok ne bude izabran strateški investitor i urađena finansijska struktura projekta.

Istovremeno i “Atomstrojeksport” duguje NEK-z zbog otkupljene stare demontirane opreme, zaostale od zastarelog projekta izgradnje centrale, koji je s kraja 80-tih godina prošlog veka.

“Belene” bi prema projektu bila sastavljena od dva hiljadumegavatna reaktora čija je ukupna cena 560 miliona evra.

Bugarski mediji pišu danas, pozivajući se na svoje izvore da je izgradnja jednog od njih počela početkom ove godine, i da obaveze prema “Atomstrojekportu” do septembra neće preći sto miliona evra.

Vrednost ugovora koji su potpisali NEK i ASE iznosi blizu četiri milijardi evra, a predviđa izgradnju tkv. nukleratnog ostrva po sistemu ključ u ruke, razradu tehnologije, isporuku dva reaktora od po 1.000 megavata i montiranje opreme u samoj centrali.

U cenu ne ulazi izgradnja podstanice i njeno povezivanje sa energetskom mrežom, što se prema stručnjacima procenju na još oko dve milijarde evra.

Izgradnja, međutim, može poskupeti na osnovu inflacije i drugih kriterijuma, koje NEK i ASE ne mogu da predvide.

Škundrić je se trenutno nalazi u obilasku gradilišta električnog dalekovoda kod Leskovca, u društvu sa šefom delegacije EU u Srbije Vensanom Dežerom. Dežer kaže da je EU u energetski sistem Srbije uložila pola milijarde evra kroz razne projekte i dodao da će Srbija od dalekovoda koji se gradi na jugu imati višestruku korist. Ovaj dalekovod će pomoći Srbiji da privuče strane investitore i da ojača svoju elektroenergetsku mrežu, naveo je Dežer.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
Isplativa i korisna investicija

Ambicije Srbije da učestvuje u izgradnji bugarske nuklearne elektrane Belene sve ozbiljnije

Isplativa i korisna investicija

AUTOR: G. VLAOVIĆ
Izvor: Danas

Beograd - Da li će načelna zainteresovanost Srbije za učešće u izgradnji nuklearne elektrane Belene u Bugarskoj prerasti u konkretnu investiciju biće poznato u septembru. Do tada će predstavnici Vlade Srbije voditi pregovore sa bugarskim partnerima i pokušati da obezbede što povoljniju poziciju za našu stranu u tom poslu. Najavljeno je da bi Srbija u vlasništvu Belena trebalo da učestvuje sa pet odsto, pa se spekuliše da bi naša Vlada za te namene morala da izdvoji oko 360 miliona evra.

S obzirom na hroničnu besparicu u državnoj kasi, nije teško prognozirati da će Srbija u slučaju da postigne dogovor o učešću u izgradnji nuklearke Belene, za tu svrhu pokušati da obezbedi povoljne kreditne linije najverovatnije iz Kine. Razgovore na tu temu sa kineskim predstavnicima vodio je Petar Škundrić, srpski ministar rudarstva i energetike tokom svoje nedavne posete najmnogoljudnijoj zemlji sveta, ali i prilikom ovonedeljne posete predsednika Svekineskog narodnog kongresa Vu Banguoa Beogradu.

Stručna javnost pozdravlja odluku nadležnih da razmotre mogućnost da Srbija učestvuje u gradnji nuklearke Belene. Naučni savetnik Instituta Vinča, Ilija Plećaš, ide korak dalje i predlaže da što pre treba ukinuti Moratorijum o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana u našoj zemlji.

- Moratorijum sprečava razvoj nukelarne nauke u Srbiji, ta grana se kod nas gotovo potpuno ugasila i sve manji broj studenata je zainteresovan za izučavanje te oblasti. Takođe, struja dobijena iz nuklearki je jeftinija nego ona koja se dobija iz termoelektrana, što je svakako prednost. Treba istaći i to da nuklearne elektrane mnogo manje zagađuju životnu sredinu nego termoelektrane, što je još jedan razlog zašto treba favorizovati njihovu gradnju. Strah ekologa da je izgradnja nuklearke opasna zbog eventtualnog kvara koji bi mogao da ugrozi zdravlje ljudi i životnu okolinu je bespredmetan, jer u okruženju Srbije u prečniku od 400 kilometara već postoji 18 ili 19 nuklearnih elektrana - naglašava naš sagovornik.

On smatra da bi se investicija u taj proizvodni objekat isplatila veoma brzo. Naime, srazmerno učešću u vlasništvu, naša zemlja dobijala bi određene količine električne energije, što je u uslovima sve veće potrošnje struje u regionu veoma značajno, ističe naš sagovornik.

Da je za Srbiju dobro da učestvuje u izgradnji nuklearke Belene slaže se i bivši vršilac dužnosti ministra energetike Slobodan Ružić.

- Poznato je da su i region i Evropa suočeni sa akutnim nedostatkom struje. S obzirom na to, distribucija električne energije iz nuklearke Belene u Srbiju je nešto od čega bi naš elektrodistributivni sistem imao samo koristi. Isto tako, to bi bilo dobro iskustvo za srpske stručnjake, koji bi se u praksi obučili za rad u nukelarkama. Mi na tom planu nemamo iskustva, a potrebno je da se pripremamo za situaciju kada ćemo i u Srbiji biti prinuđeni da gradimo nuklearke. Jednostavno struje je sve manje i izgradnja novih proizvodnih objekata, uključujući tu i nuklearne elektrane je nasušna potreba. Stoga je nužno da naši eksperti stiču potrebna znanja na projektima kao Belene. Koliko će učešće u izgradnji te nuklearke biti unosno za našu stranu zavisiće od dogovora koji naši predstavnici postignu. U slučaju da sa Bugarima ugovore ravnopravnu poziciju za Srbiju u tom poslu, smatram da bi to bila sasvim isplativa investicija za našu zemlju. Jednostavno, bilo koja količina energije jeftinije od one koja se proizvodi u termoelektranama, je veoma značajna i takvu priliku ne treba propustiti - naglašava naš sagovornik.

On dodaje da to ne znači da će cena električne energije u Srbiji biti niža nego što je sada. Ružić ističe da u ovom trenutku cena struje u Srbiji nije realna, tako da bi obaranje bilo potpuno kontraproduktivno.

Potraga za investitorima

Nukelarna elektrane Belene trebalo bi da ima kapacitet od 2.000 megavata, planirano je da u rad bude puštena za sedam godina a cena izgradnje iznosi šest do sedam milijardi evra. Izgradnja reaktora potrebnih za rad nuklearne elektrane poverena je ruskoj kompaniji Atomstrojeksport a pored težnje da privoli Srbiju za učešće u projektu, bugarska vlada bi do septembra trebalo da pronađe i strateškog investitora iz neke od zemalja Evropske unije.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vec sam u svom prethodnom postu napisala sta mislim o ovome i pitala se da li nam je ovo trenutno prioritet...Sad jedino mogu da dodam da je totalna ludost jos jedno zaduzivanje u situaciji koja je ovakva kakva je...

Dodato posle 19 Sati 21 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Srbiji (ne) treba gradnja nuklearke

16. jul 2010. | 10:17 | Izvor: Danas Beograd -- Da li će načelna zainteresovanost Srbije za učešće u izgradnji nuklearne elektrane Belene u Bugarskoj prerasti u konkretnu investiciju biće poznato u septembru.

Do tada će predstavnici Vlade Srbije voditi pregovore sa bugarskim partnerima i pokušati da obezbede što povoljniju poziciju za našu stranu u tom poslu.

Najavljeno je da bi Srbija u vlasništvu Belena trebalo da učestvuje sa pet odsto, pa se spekuliše da bi naša Vlada za te namene morala da izdvoji oko 360 miliona evra.

S obzirom na hroničnu besparicu u državnoj kasi, nije teško prognozirati da će Srbija u slučaju da postigne dogovor o učešću u izgradnji nuklearke Belene, za tu svrhu pokušati da obezbedi povoljne kreditne linije najverovatnije iz Kine.

Razgovore na tu temu sa kineskim predstavnicima vodio je Petar Škundrić, srpski ministar rudarstva i energetike tokom svoje nedavne posete najmnogoljudnijoj zemlji sveta, ali i prilikom ovonedeljne posete predsednika Svekineskog narodnog kongresa Vu Banguoa Beogradu.

Stručna javnost pozdravlja odluku nadležnih da razmotre mogućnost da Srbija učestvuje u gradnji nuklearke Belene. Naučni savetnik Instituta Vinča, Ilija Plećaš, ide korak dalje i predlaže da što pre treba ukinuti Moratorijum o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana u našoj zemlji.

"Moratorijum sprečava razvoj nukelarne nauke u Srbiji, ta grana se kod nas gotovo potpuno ugasila i sve manji broj studenata je zainteresovan za izučavanje te oblasti. Takođe, struja dobijena iz nuklearki je jeftinija nego ona koja se dobija iz termoelektrana, što je svakako prednost", kaže on.

Plaćaš dodaje da "treba istaći i to da nuklearne elektrane mnogo manje zagađuju životnu sredinu nego termoelektrane, što je još jedan razlog zašto treba favorizovati njihovu gradnju. Strah ekologa da je izgradnja nuklearke opasna zbog eventtualnog kvara koji bi mogao da ugrozi zdravlje ljudi i životnu okolinu je bespredmetan, jer u okruženju Srbije u prečniku od 400 kilometara već postoji 18 ili 19 nuklearnih elektrana".

On smatra da bi se investicija u taj proizvodni objekat isplatila veoma brzo. Naime, srazmerno učešću u vlasništvu, naša zemlja dobijala bi određene količine električne energije, što je u uslovima sve veće potrošnje struje u regionu veoma značajno, ističe naš sagovornik.

Da je za Srbiju dobro da učestvuje u izgradnji nuklearke Belene slaže se i bivši vršilac dužnosti ministra energetike Slobodan Ružić. "Poznato je da su i region i Evropa suočeni sa akutnim nedostatkom struje. S obzirom na to, distribucija električne energije iz nuklearke Belene u Srbiju je nešto od čega bi naš elektrodistributivni sistem imao samo koristi. Isto tako, to bi bilo dobro iskustvo za srpske stručnjake, koji bi se u praksi obučili za rad u nukelarkama", objašnjava on.

Ružić dodaje da "mi na tom planu nemamo iskustva, a potrebno je da se pripremamo za situaciju kada ćemo i u Srbiji biti prinuđeni da gradimo nuklearke. Jednostavno, struje je sve manje i izgradnja novih proizvodnih objekata, uključujući tu i nuklearne elektrane je nasušna potreba. Stoga je nužno da naši eksperti stiču potrebna znanja na projektima kao Belene".

"Koliko će učešće u izgradnji te nuklearke biti unosno za našu stranu zavisiće od dogovora koji naši predstavnici postignu. U slučaju da sa Bugarima ugovore ravnopravnu poziciju za Srbiju u tom poslu, smatram da bi to bila sasvim isplativa investicija za našu zemlju. Jednostavno, bilo koja količina energije jeftinije od one koja se proizvodi u termoelektranama, je veoma značajna i takvu priliku ne treba propustiti", naglašava on.

On dodaje da to ne znači da će cena električne energije u Srbiji biti niža nego što je sada. Ružić ističe da u ovom trenutku cena struje u Srbiji nije realna, tako da bi obaranje bilo potpuno kontraproduktivno.

Potraga za investitorima

Nukelarna elektrane Belene trebalo bi da ima kapacitet od 2.000 megavata, planirano je da u rad bude puštena za sedam godina a cena izgradnje iznosi šest do sedam milijardi evra. Izgradnja reaktora potrebnih za rad nuklearne elektrane poverena je ruskoj kompaniji Atomstrojeksport a pored težnje da privoli Srbiju za učešće u projektu, bugarska vlada bi do septembra trebalo da pronađe i strateškog investitora iz neke od zemalja Evropske unije.

B92
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Bugarska odustaje od nuklearke?












Izvor:
Novosti.rs








Bugarski premijer Bojko Borisov nagovestio je da bi ova zemlja mogla da odustane od izgradnje nove nuklearne elektrane u Belenama, u kojoj je Srbija planirala da ima udeo.



eko-nuklearka_310x186.jpg



BUGARSKA bi uskoro mogla da odustane od izgradnje nove nuklearne elektrane u Belenama, u kojoj je Srbija planirala da ima udeo. Ovo je, kao mogućnost, najavio bugarski premijer Bojko Borisov.

- Za gradnju je angažovana ruska državna kompanija "Atomstrojeksport", a delegacija bugarskih ministara u Moskvi je saopštila da će platiti jedan već izgrađeni reaktor od 1.000 megavata - izjavio je Borisov. - Pokušaćemo da taj reaktor uklopimo u postojeću nukearku "Kozloduj".

Procenjena vrednost izgradnje nove nuklearke "Belene" bila je osam milajardi evra, a Srbija je planirala da u njoj ima udeo od pet odsto.
 
Natrag
Top