Razlika između strukovnih i akademskih studija

Član
Učlanjen(a)
08.09.2009
Poruka
65
Želeo bih da mi neko objasni razliku između strukovnih i akademskih studija,u razgovoru između druga koji je završio osnovne akademske studije u trajanju od 3 godine stekao 180 ESPB i mene koji sam završio osnovne strukovne studije u trajanju od tri godine i takođe stekao 180 ESPB,nismo mogli da se usaglasimo oko toga da li nam je zvanje istog ranga tj. on tvrdi da je on diplomirani inženjer (mada po bolonji toga nema) dok po njemu ja nisam diplomirani.Na moje pitanje kako to da je on diplomirani i ja nisam kad oboje posedujemo 180 ESPB,on kaže da je on završio fakultet a ja višu školu a na moju konstataciju da ja nisam završio višu školu nego visoku školu strukovnih studija on je ostao nedorečen.Verujem da ovo pitanje muči dosta studenata jer nam zakon o visokom obrazovanju nije bas najjasnije definisan tj o "bolonji" se priča samo na fakultetu dok u privredi još uvek se visoko obrazovanje deli na diplomirane inženjere i na inženjere koji su završili višu školu tzv. pogonski inženjeri.
 
Učlanjen(a)
03.05.2010
Poruka
25
Želeo bih da mi neko objasni razliku između strukovnih i akademskih studija,u razgovoru između druga koji je završio osnovne akademske studije u trajanju od 3 godine stekao 180 ESPB i mene koji sam završio osnovne strukovne studije u trajanju od tri godine i takođe stekao 180 ESPB,nismo mogli da se usaglasimo oko toga da li nam je zvanje istog ranga tj. on tvrdi da je on diplomirani inženjer (mada po bolonji toga nema) dok po njemu ja nisam diplomirani.Na moje pitanje kako to da je on diplomirani i ja nisam kad oboje posedujemo 180 ESPB,on kaže da je on završio fakultet a ja višu školu a na moju konstataciju da ja nisam završio višu školu nego visoku školu strukovnih studija on je ostao nedorečen.Verujem da ovo pitanje muči dosta studenata jer nam zakon o visokom obrazovanju nije bas najjasnije definisan tj o "bolonji" se priča samo na fakultetu dok u privredi još uvek se visoko obrazovanje deli na diplomirane inženjere i na inženjere koji su završili višu školu tzv. pogonski inženjeri.
Mislim da je stvar u tome može da nastavi sa školovanjem, ima osnovne akademske studije i može dalje da ide na master studije koje su takođe akademske. Inače ako ne nastavi dalje školovanje u istom ste rangu.
 
Član
Učlanjen(a)
08.09.2009
Poruka
65
Mislim da je stvar u tome može da nastavi sa školovanjem, ima osnovne akademske studije i može dalje da ide na master studije koje su takođe akademske. Inače ako ne nastavi dalje školovanje u istom ste rangu.

Ma to sam mu i ja rekao ali on tvrdi da nismo isti rang,mada citajuci komentare na drugim forumima dosao sam do zakljucka da jako mali broj studenata razume bolonjsko rangiranje visokog obrazovanja
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Želeo bih da mi neko objasni razliku između strukovnih i akademskih studija,u razgovoru između druga koji je završio osnovne akademske studije u trajanju od 3 godine stekao 180 ESPB i mene koji sam završio osnovne strukovne studije u trajanju od tri godine i takođe stekao 180 ESPB,nismo mogli da se usaglasimo oko toga da li nam je zvanje istog ranga tj. on tvrdi da je on diplomirani inženjer (mada po bolonji toga nema) dok po njemu ja nisam diplomirani.Na moje pitanje kako to da je on diplomirani i ja nisam kad oboje posedujemo 180 ESPB,on kaže da je on završio fakultet a ja višu školu a na moju konstataciju da ja nisam završio višu školu nego visoku školu strukovnih studija on je ostao nedorečen.Verujem da ovo pitanje muči dosta studenata jer nam zakon o visokom obrazovanju nije bas najjasnije definisan tj o "bolonji" se priča samo na fakultetu dok u privredi još uvek se visoko obrazovanje deli na diplomirane inženjere i na inženjere koji su završili višu školu tzv. pogonski inženjeri.
U suštini niste isti ni po suštini završenih studija ni po zvanju.To se ne meri godinama studiranja već obimom studija.Samo što na visokoj školi ne postoji mogućnost da nastaviš master studije.To moraš učiniti na nekom od fakulteta.Druga razlika je to što ako pogledaš indekse uočićeš sigurno veći broj ispita položenih za te tri godine.Treće, nema potrebe da pišem razlike u načinu polaganja ispita.Omasovljena pojava na visokim školama (bilo privatno bilo državnim) je polaganje ispita preko seminarskih radova (to je na npr. višoj železničkoj i na višoj poslovnoj...).Čest problem koji proističe usled nepotpune bolonjske implementiranosti u naš školski sistem je to što dužina trajanja osnovnih akademskih studija nije usaglašena.Negde traju 3+2(tri god osnovne a još dve do master diplome- to je po bolonji) ili 4+1 (što je neispravna kreacija Ministarstva prosvete i Rektorata).Mrzi me da kucam dalje.To bi bilo nešto najosnovnije.Inače obavlajm funkciju studenta prodekana Hemijskog fakulteta u Beogradu pa znam te stvari.Pozdrav:)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
Суштинска разлика је у томе да, кад су у питању неки тешки студијски програми као што је техника, струковне и академске студије никако не могу бити исте, тј. углавном су академске студије техничких смерова 4 године, а мастер студије једну годину, док су на високима школама 3 године.

То што су за неке менаџменте и сличне ствари направљени студијски програми у струковним школама исто као и на појединим факултетима (где су се определили за структуру 3+2 = 3 године основне + опционо 2 године мастер, а не за 4+1) више говори о тим факултетима него о безобразлуку тих високих школа струковних студија које промовишу звања која се добијају завршетком тих студија која звуче малтене исто као и факултетска.

А тек кад видим да неке високе школе промовишу неке специјалистичке, па чак и мастер студије, то је чист криминал како обмањују људе и узимају им паре!!!
Ево знам једну државну високу школу где професори имају плате 150-200.000дин., што је малтене у рангу неких приватних факултета, док на неким државним факултетима редовни професори који су познати у свету по својим научним резултатима немају ни половину тога!

Али, тога има свугде, па и у Америци, само што се тамо зна колико вреди диплома које високошколске установе, док код нас тржиште диплома још увек не постоји, на нашу жалостм.
Мада, мислим и да је боље тако, јер није сваки дипломац нпр. ЕТФ-а у БГ-у бољи од неког дипломца у Нишу или Новом Саду.
 
Član
Učlanjen(a)
02.12.2010
Poruka
12
ukoliko želite da se upoznate sa proširenom matematikom download
2shared - download m.s. math 2.pdf
matematika koja ima rešenja za sve probleme. Napomena : proširena matematika se postepeno popunjava. Hvala

Postavite ovaj problem svojim učiteljima,nastavnicima,profesorima, i drugim ličnostima koji kreiraju obrazovanje.
 
Učlanjen(a)
25.05.2012
Poruka
1
Zakon o visokom obrazovanju je jasno definisao stepen studija u Srbiji:
-studije prvog stepena su: osnovne akademske i osnovne strukovne
-studije drugog stepena su: specijalisticke akademske, specijalisticke strukovne, master akademske
-studije treceg stepena su: doktorske akademske studije

na ovom sajtu se jasno vidi stepeni studija u republici srbili: Vrste studija u Srbiji - Infostud | Prijemni
Tacno je da po bolonjskom procesu sve osnovne studije treba da budu 3god i da imaju (180 ESPB), ali nije tacno da onaj ko zavrsi specijalisticke ili osnovne strukovne studije ima diplomu o zavrsenoj visoj skoli jer specijalisticke strukovne i osnovne strukovne studije ne postoje samo na visokim skolama vec i na fakultetima, npr: strukovne studije imaju fakulteti (Fakultet organizacionih nauka u beogradu, Fakultet bezbednosti, Na medicinskim fakultetima u Nisu i Beogradu, na Elektronskom fakultetu u nis-u ...)

I nemoj da vas neko laze, po bolonji ne postoji visa skola vec studije strukovnih studija i studije akademskih studija...
 
Natrag
Top