Razgovor sa Bogom

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Razgovor sa Bogom




Ljudi će zaboraviti šta si rekao .....

Ljudi će zaboraviti šta si učinio .....

Aali nikada neće zaboraviti , kakve si osećaje u njima probudio ...........



Molitva

Molitva je razgovor sa Bogom i ona čini sadržaj života svih anđela na nebu i svih svetitelja. Ona je srce svih vrlina, prvenstveno vere. Bez molitve je nemoguće razumeti tajne pravoslavne vere, sveta u kome živimo, ljudi sa kojima opštimo, bez molitve, pre svega, nema ni prave ljubavi prema Bogu niti bogopoznanja. Sve tajne vere otkrivaju se samo molitvenom umu i čistom srcu.

Sveti apostol Pavle poručuje nam: "Molite se neprestano". Sav život Crkve je neprekidna molitva i neprekidno služenje Bogu.

Pored zajedničkih bogosluženja i molitava u kojima učestvuju svi hrišćani, postoje molitve koje se odnose na svakodnevni porodični život i molitve koje se upražnjavaju u tišini samoće. Molitve se mogu podeliti i na molitve hvale i slavljenja, molitve blagodarnosti i molitve moljenja.

Hrišćaninov dan počinje i završava se sa molitvom, tako on samog sebe i sav život svoj prinosi Bogu. Molitva prethodi svakom poslu, ali i jelu, molitva pomaže stišavanju uzburkanosti duše, ali iznad svega, molitva je put približavanju i razumevanju Boga, rastu ljubavi prema Bogu i ljudima.

Ne treba čekati da se učimo molitvi samo onda kad nam je Bog potreban, hrišćanski ideal je moliti se neprestano, bez napora - kao što dišemo. Iskustvo mnogih velikih pravoslavnih molitvenika pomaže nam da se, polako, isprva ponavljajući njihove molitve, učimo toplom i iskrenom razgovoru s Bogom. Ipak, ne treba zaboraviti savete svetih otaca o molitvi. Sveti Jovan Lestvičnik kaže: "Dešava se da me, kada stojim na molitvi, susreće delo dobročinstva, koje ne dozvoljava odlaganje. U takvom slučaju treba dati prednost delu ljubavi. Jer je ljubav iznad molitve ."


Molitve koje svaki pravoslavni hrišćanin mora da zna !!!


Molitva Gospodnja

Oče naš , koji si na nebesima,
da se sveti ime Tvoje,
da dođe carstvo Tvoje,
da bude volja Tvoja,
i na zemlji kao i na nebu;
hleb naš nasušni daj nam danas,
i oprosti nam dugove naše,
kao što i mi opraštamo
dužnicima našim;
i ne uvedi nas u iskušenje ,
no izbavi nas od lukavoga.


Molitva presvetoj Bogorodici ...

Bogorodice Djevo,Blagodatna Marijo,
Gospod je sa tobom,
Blagoslovena si ti među ženama
i blagosloven je plod utrobe tvoje,
jer si rodila Hrista,
Spasitelja duša naših.


Simbol vere ...


Verujem u jednoga Boga Oca, Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog. I u jednoga Gospoda Isusa Hrista, Sina Božijeg, Jedinorodnog, od Oca rodjenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog, rodjenog, a ne stvorenog, jednosušnog Ocu, kroz koga je sve postalo; Koji je radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa, i ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Djeve i postao čovek;
I Koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata, i stradao i pogreben;
I Koji vaskrasao u treći dan, po Pismu;
I Koji se vazneo na nebesa i sedi sa desne strane Oca;
I Koji će opet doći sa slavom, da sudi živima i mrtvima, njegovom Carstvu neće biti kraja.
I u Duha Svetoga, Gospoda, životvornoga, Koji od Oca ishodi, Koji se sa Ocem i Sinom zajedno poštuje i zajedno slavi, Koji je govorio kroz proroke.
I u jednu, svetu, sabornu i apostolsku Crkvu. Ispovedam jedno krštenje za opraštenje grhova. čekam vaskrsenje mrtvih.
I život budućeg veka.

Amin
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Molitveno pravilo svetog Serafima Sarovskog:
Svakoga jutra i navece, pred spavanje, moliti 3 puta Ocenas, 3puta Bogorodice Djevo i 1 Simvol vere.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Molitveno pravilo svetog Serafima Sarovskog:
Svakoga jutra i navece, pred spavanje, moliti 3 puta Ocenas, 3puta Bogorodice Djevo i 1 Simvol vere.

Šta, nije dovoljno jednom izmoliti Očenaš? Zašto tri puta? Ima li tu racionalno objeašnjenje, ili i ovdje, kao i u svemu drugom kada je u pitanju vjera, racio ne igra nikakvu ulogu!?
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Šta, nije dovoljno jednom izmoliti Očenaš? Zašto tri puta? Ima li tu racionalno objeašnjenje, ili i ovdje, kao i u svemu drugom kada je u pitanju vjera, racio ne igra nikakvu ulogu!?

Ne, brate, to je molitveno pravilo.U svakom Pravoslavnom molitveniku imas objasnjeno...pogledaj.
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Ama, znam ja za to, nego pitam zašto tri puta? Ako se smije pitati, zašto tako pravilo? Nije Bogu dovoljno da mu se pomoliš jednom?
:):):)
Pa nije molitva molba za kredit u banci, podneses jednom, pa cekas odgovor!
Molitva je razgovor nase duse s Bogom, kroz nju mi se ushicujemo, mi Boga uznosimo, mi mu blagodarimo i najzad i molimo...dakle, ponavljanjem molitvenog pravila mi uskladjujemo damare nase psihe sa damarima nase duse...ucimo da disemo molitvom...
To je podvig, molitva, kojem mnogi monasi teze i trude se da ga postignu, neprekidno "slaveci Gospoda, jutrom i vecerom" kako Psalmista kaze...
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Ja imam mali Pravoslavni molitvenik i 100% znam da se ne cita obavezno 3 puta Oce Nas, a svako ima svoj nacin kako se moli (mislim na reci). Oce Nas je molitva koja bi trebala da bude uzor svim nasim molitvama. Naravno nije nista lose i 10 puta izgovarati Oce Nas ili bilo koju drugu molitvu, bitno je da to cinimo samovoljno i od srca.
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Ja imam mali Pravoslavni molitvenik i 100% znam da se ne cita obavezno 3 puta Oce Nas, a svako ima svoj nacin kako se moli (mislim na reci). Oce Nas je molitva koja bi trebala da bude uzor svim nasim molitvama. Naravno nije nista lose i 10 puta izgovarati Oce Nas ili bilo koju drugu molitvu, bitno je da to cinimo samovoljno i od srca.

Naravno brate!Ja sam pisala o molitvenom pravilu Svetog Serafima Sarovskog, koje je on preporucivao mirjanima.:)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
:):):)
Pa nije molitva molba za kredit u banci, podneses jednom, pa cekas odgovor!
Molitva je razgovor nase duse s Bogom, kroz nju mi se ushicujemo, mi Boga uznosimo, mi mu blagodarimo i najzad i molimo...dakle, ponavljanjem molitvenog pravila mi uskladjujemo damare nase psihe sa damarima nase duse...ucimo da disemo molitvom...
To je podvig, molitva, kojem mnogi monasi teze i trude se da ga postignu, neprekidno "slaveci Gospoda, jutrom i vecerom" kako Psalmista kaze...

Dakle, ti razlikuješ psihu i dušu? U tome je problem. Ja to ne razlikujem. Već sam jednom rekao, duša je naša cjelokupna mentalna aktivnost - i misaona i emocionalna. Sve drugo što kažeš o duši, čista je manipulacija.
 
Natrag
Top