Radovi u bašti tokom oktobra

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Radovi u bašti tokom oktobra



Temperatura je osetno niža, dani su kraći, a baštom se sve češće čuje dobro prepoznatljiv zvuk vetra, koji kovitla i nosi opalo lišće. Sve su upadljiviji plodovi na ogolelim granama, a posebno ako su intenzivnih boja. Svaka bašta ponovo menja svoje ruho i počinje da se kiti novim atributima. Na scenu stupaju grane i debla sa svojom bojom i teksturom. Tu po dekorativnosti prednjače vrste koje imaju neuobičajen habitus, odnosno raspored grana ili pak crvenu, čokoladnu ili sivkastu boju kore.
uredjivanje-vrta-oktobar.jpg


U ovom periodu možete da uočite i neke propuste u merama nege, a ponajviše u orezivanju. No, ipak, radikalno orezivanje ostavite za proleće. Sada se latite motike i ašova! Treba obaviti poslednje pripreme za jesenju sadnju!

Biljkama, koje ste rešili da posadite u svoju baštu, treba da odredite tačnu poziciju. Da pripremite zemljište, odnosno da uklonite korov. To je najbolje učiniti ručno, plevljenjem. Ovo je izvodljivo samo ako ta površina nije suviše velika ili ako korov nije jak. Korov treba iščupati zajedno sa korenom i odložiti na deponiju. Drugi vid borbe sa korovom je primena totalnog herbicida, pri čemu treba voditi računa o okolnim biljkama. Totalni herbicidi, kao što im i naziv govori, uništavaju svaku biljku. Dobro se pokazao Glifol, kojeg proizvodi Galenika fitofarmacija. Na pakovanju se nalazi uputstvo za upotrebu i treba ga dosledno ispoštovati sa svim merama opreza. Prskanje se vrši po mirnom vremenu, bez vetra, a dobro bi bilo da nekoliko sati nakon toga ne padne kiša. Rezultati su vidljivi tek nakon dve nedelje, kad korovske biljke počinju da žute, a zatim potpuno venu i nakon toga ih možete izvaditi iz zemlje.

Nakon uklanjanja korova, potrebno je mehanički obraditi zemlju. U slučaju da je manja površina, to možete izvesti ašovom ili motikom, u zavisnosti od tipa zemljišta i njegove zbijenosti. Ako je zemljište peskovito i rastresito, najbolje bi bilo da se preko njega rasporedi sloj humusa, treseta ili pregorelog stajnjaka, pa onda da se prekopa, kako bi ovo organsko đubrivo dospelo u dublji sloj zemljišta. Ako je zemljište zbijeno i glinovito, onda pored organskog đubriva treba dodati i peska. Sličan je postupak i na većim površinama, samo što se u tim slučajevima češće koristi mehanizacija, poput freze. Na tako pripremljenom zemljištu, Vaše biljke će imati odličnu startnu osnovu.
radovi-u-basti-oktobar.jpg


Posebno obratite pažnju na pripremu zemljišta kod sadnje živih ograda, jer je ona bitan baštenski element. Živa ograda dugo godina treba da vrši svoju funkciju, a sve kasnije korekcije su mnogo teže i zahtevnije.


Saveti za održavanje travnjaka, žive ograde i cveća u oktobru

  • Travnjak ne zahteva zalivajte sve do kasnog proleća. Šišanje travnjaka obavite na svakih 10 dana. Sada bi bilo poželjno pođubriti travnjak sa KAN-on ili neki drugim specijalizovanim đubrivom za zimski period (Scotts)

  • Žive ograde sad treba pođubriti, ako to već niste učinili. Najbolje bi bilo oko sadnica rasporediti pregoreli stajnjak ili neko drugo organsko đubrivo. Alternativa njemu su mineralna đubriva, poput NPK-a ili Peters Professional-a. Možete orezati i grane koje štrče mimo zamišljene linije. Redovno uklanjajte korov oko sadnica žive ograde

  • Žbunje i drveće u ovom periodu ne zahteva nikakav poseban tretman, ali lišća za sakupljanje već ima na pretek

  • Perene koje cvetaju u ovom periodu, na primer hrizanteme, treba pođubriti đubrivom na bazi fosfora, kako bi isforsirali što bujnije cvetanje. Redovno uklanjajte korov i precvetale stabljike
 
Natrag
Top