Radnici vraćaju kredite bivše firme

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Radnici vraćaju kredite bivše firme[/h]


Pre pet godina razotkriveno je da je rukovodstvo Tesilajna iz Inđije primoralo radnike da uzmu kredite na ime firme. Njima sada sporni krediti stižu na naplatu.


1135426252508ab587ec14e743873017_368x229.JPG



Rukovodstvo ove slovenačke firme, uz lažnu dokumentaciju za kredite, na taj način je oštetilo NLB Kontinental banku za više od 3 miliona evra i skoro milion švajcarskih franaka. I posle svega - sporni krediti stižu na naplatu bivšim radnicima preduzeća.
Posao u stranoj firmi skupo je koštao bivše radnike slovenačke firme Tesilajn u Inđiji. Pre šest godina, kako tvrde, pod pretnjom otkazom - podigli su kredite u NLB banci, u iznosu od po 15 000 evra. Rečeno im je da će kredite vratiti preduzeće i da će od tog novca izgraditi proizvodnu halu.

"Direktor je došao u halu i samo je rekao ti, ti, ti, i ti, vas četvoro idete u kancelariju i kad smo otišli u kancelariju - idete da podignete kredit. Ako nećete - knjižicu i idete kući", kaže Vilma Rašić, bivša radnica preduzeća Tesilajn i dodaje: "Nismo ni videli novce, mi smo potpisali dokumentaciju, ali nismo podigli novce".

Preduzeće je propalo, vlasnici su uhapšeni, a radnicima su ostali nevraćeni krediti, koje NLB banka sada preko suda traži nazad.

"Od nas traži da na izvestan način solidarno, tako makar stoji u presudi, isplatimo 15.000 evra. Dolaze maltene svaki dan sudski izvršitelji, koji popisuju stanje kuće, mere kvadraturu, gledaju imovinsku kartu", kaže Ljubisav Radulović, jedan od oštećenih radnika.

Iz NLB banke su se oglasili saopštenjem.

"NLB banka a.d. Beograd je preko svojih unutrašnjih kontrolnih organa blagovremeno reagovala, preduzela odgovarajuće interne mere za zaštitu imovine banke i odmah po saznanju, podnela je krivične prijave nadležnim državnim organima, zbog više krivičnih dela. Pored pokretanja krivičnog postupka, banka je prema fizičkim licima - korisnicima kredita i jemcima pokrenula sudske postupke naplate potraživanja, saglasno zakonskim propisima."

Svečanom presecanju vrpce 2006. godine prisustvovali su tada i čelnici opštine Inđija. Od tada izrečenih obećanja za nova ulaganja i investicije, u industrijskoj zoni u Beški ostala je samo nedovršena proizvodna hala i nevraćeni krediti. A novac od tih kredita, koje su podizali radnici , nije završio u toj hali.

U saopštenju predsednika opštine Inđija, navodi se da opština nema zakonskih mogućnosti da iz budžeta bude izdvojen novac za isplatu dugovanja radnicima. "Svakako ćemo pokušati na sve načine da pomognemo našim sugrađanima koji su žrtve organizovane kriminalne grupe kojom treba da se pozabave nadležni organi", navodi se u saopštenju i dodaje da su investitori u to vreme ispunili sve neophodne uslove za dobijanje dozvola za gradnju fabrike.


Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top