Član
- Učlanjen(a)
- 20.12.2010
- Poruka
- 892
Pojam racionalizacije u psihologiji je jedan od odbrambenih mehanizama koji se često koristi u odbrani vlastitog ega. Kada uradimo nešto što nije dobro i radi čega se stidimo, naknadno tražimo opravdane razloge za takav postupak i na taj način relativizujemo takav postupak. Isto tako, ako nismo u stanju da ostvarimo neku svoju nakanu ili cilj, pokušavamo da nađemo mane i nedostatke tome cilju, kako bi na taj način umanjili naš neuspjeh. Ovi mehanizmi odbrane nazivaju se još i kao "kiselo grožđe" i "slatki limun"
Slatki limun je obrnut proces od kiselog grožđa. Tu onome što imamo, ili što postignemo, dajemo veću vrijednost nego što ona objektivno jeste, i na taj način hranimo vlastiti ego. Ovaj mehanizam je posebno uočljiv kod odnosa roditelja prema djeci, kad svoje dijete smatraju najpametnijim, najljepšim i sl.
Jeste li se našli u takvim situacijama? Ako jeste, bilo bi zanimljivo da to opišete i da pri tom budete objektivni koliko je to moguće.
Ovako (točno)opisan ovaj fenomen djeluje loše. Pogotovo kad se spomene obrana vlastitog ega, tu smo svi osjetljivi i skloni smo reći "Ma ne, ja to ne koristim, ja nemam problema s egom." :dtyste:
Racionalizacija uz mnoge druge obrambene mehanizme spada u normalno, a ne patološko ponašanje, kako se obično misli, jer pomaže prilagodbi. Problem je kad mehanizmi postanu jedini način nošenja sa stvarnošću.