Pušači slobodni samo u sopstvenom domu

Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Moracemo onda u miru svoga doma da se naduvamo za ceo dan i odemo na posao mirni ,spokojni i opusteni ..kao da nista nije bilo.Samo kako uneti toliko nikotina i napraviti zalihu za ceo dan?Mozda ovako...

puna usta cigara.jpg

Strasno sta dokonima nece pasti na pamet..opet mislim da kod nas to nema sanse da zazivi u praksi,suvise volimo nikotin koji nam dodje kao nirvana u stresnim vremenima.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Dan uoči zabrane pušenja

Dan uoči zabrane pušenja

10. novembar 2010. | 00:17 | Izvor: B92

Beograd

Sutrašnji dan mnogi pušači iščekuju sa zebnjom - pušenje na radnom mestu neće biti dozvoljeno, a psiholozi smatraju da to može uticati na njihovu produktivnost.

6001748834cd9d6a4b6217984818460_450x327.jpg


Deca gađaju grudvama ljude maskirane u cigarete u okviru promotivne kampanje o štetnosti pušenja (arhiva, Beta)
Zakon štiti stanovništvo zabranom pušenja u svim zatvorenim javnim prostorima i na radnim mestima, a za njegovo kršenje propisane su visoke novčane kazne.

Primena Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu otvorila je pitanje diskriminacije pušača, ali i kako će zabrana uticati na njihovu produktivnost u poslu.

Ukoliko ste pušač i u četvrtak poželite da zapalite cigaretu, prethodno se dobro uverite gde ćete to učiniti. Pušenje će biti zabranjeno na radnom mestu, u liftovima, hodnicima, čekaonicama, školama, fakultetima, bolnicama, menzama, biskopima.

Ipak najslobodniji da pušite bićete u svom stanu, a to će biti moguće i u kafićima većim od 80 kvadrata čiji vlasnici se za to odluče i posebnim prostorijama na poslu, koje međutim poslodavac nije dužan da obezbedi.

Psiholog Žarko Trebješanin smatra da će primena zakona dugoročno doprineti smanjenju broja pušača, ali kratkoročno će izazvati smanjenje produktivnosti stravstvenih pušača.

"Za one ljude koji prosto ne mogu bez cigareta, ja verujem da svaka ta pomisao da u toku radnog vremena uopšte ne mogu da puše je ravno katastrofi. Verujem da će oni biti uzmenireni, dekoncentrisani, da će stalno misliti na to kako da odu na neku pauzu. Svakako će uticati na to da će se lošije osećati i sigurno će doći do pada produktivnosti, slabijih rezultata, ali nadam se da to neće trajati dugo", kaže Trebješanin.

Dok nadležni tvrde da Zakon nije uperen protiv uživaoca cigareta, oni odgovaraju da je u pitanju diskriminacija.

Sociolog Ksenija Petrovar saglasna je sa stavom države i kao argument koristi činjenicu da je naučno dokazano da pušenje šteti zdravlju.

"Naprosto je to pitanje slobode i neke granice gde vi ugrožavate druge. Pušači time što ugrožavaju zdravlje drugih građana na neki način moraju da prihvate da postoje nekakvi prostori u kojima oni mogu da puše. Mislim da je potpuno opravdano da se u obrazovnim i zdravstvenim ustanovama potpuno zabrani pušenje. Oni koji puše, to će da rade u baštama i dvorištima. U drugim ustanovama oni mogu da se organizuju, da imaju neki svoj prostor, neku svoju sobu", kaže Petrovarova.

Ukoliko zapalite cigaretu na pogrešnom mestu i pritom budete uhvaćeni, platićete 5.000 dinara, dok će za kršenje zakona pravnim licima biti odrezana suma između 500.000 i milion dinara.

Inače, u Srbiji puši jedna trećina stanovništva, a od posledica pušenja godišnje umre 16.000 ljudi.



 
Natrag
Top