Pušače proteruju iz kafana sledeće godine

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Zakon krajem sledeće godine


Pušače proteruju iz kafana sledeće godine


Blic

Ministarstvo zdravlja planira da do kraja sledeće godine pušenje zabrani na svim javnim mestima uključujući i ugostiteljske objekte, što podrazumeva izmene i dopune Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu. Takođe, biće uvedena i slikovna upozorenja na paklicama koja će podrazumevati fotografije obolelih pluća od kancera, pušačke noge, simbolične impotencije, dece i trudnica koje su izložene duvanskom dimu.

191480_0806pusenje-foto-nemanja-kostic_f.jpg


Promet cigareta opao za 15 odsto


Na uvođenje novih mera ohrabruju efekti primene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu koji pokazuju da je ta izloženost u poslednjih godinu dana smanjena za 10 odsto na radnim mestima, u školama za 23 odsto i kod kuće za osam odsto. Promet cigareta u prvih šest meseci smanjen je za 15,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

- O pozitivnim efektima primene zakona najbolje govore rezultati poslednjeg istraživanja koje je pokazalo da je jedna trećina pušača smanjila broj cigareta, a da petina razmišlja da prestane sa pušenjem. Posebno ohrabruje to što je izloženost duvanskom dimu u kućama smanjena za osam odsto - kaže za „Blic” dr Anđelka Dželatović, šef Kancelarije za prevenciju pušenja u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović - Batut”.




[TABLE="class: antre_r back_c_1, align: right"]
[TR]
[TD]Brojke

  • u poslednjih godinu dana smanjeno za 10 odsto na radnim mestima
  • u školama je smanjeno za 23 odsto
  • i kod kuće za osam odsto
  • Promet cigareta u prvih šest meseci manji je za 15,2 odsto
  • podnete su 503 prijave za pušenje na javnom mestu
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Zabrana pušenja na javnim mestima jedan je od razloga što je smanjen promet cigareta u Srbiji. Prema izveštaju agencije AC Nielsen, samo u prvoj polovini ove godine promet cigareta opao je za 15,2 odsto u odnosu na isti period prošle. Proizvođači kažu da je 2011. godina jedna od najtežih do sada za duvansku industriju.

U Ministarstvu zdravlja zadovoljni su postignutim rezultatima i stalnim smanjenjem broja pušača.


- Iz godine u godinu smanjuje se broj pušača u Srbiji. Kada smo radili prvo istraživanje pre jedanaest godina, čak 41 odsto stanovništva bili su pušači. Šest godina kasnije taj broj je smanjen za sedam odsto. Cilj nam je da se broj pušača godišnje smanjuje za jedan odsto. Da li smo u tome uspeli, pokazaće novo istraživanje koje smo planirali za sledeću godinu - priča dr Srmena Krstev, predsednik Komisije za prevenciju upotrebe duvana Ministarstva zdravlja.



[TABLE="class: antre_l back_c_1, align: left"]
[TR]
[TD]Kazne

  • Zakonom je predviđeno da pojedinac koji puši na radnom mestu plati kaznu 5.000 dinara
  • neposredni rukovodilac pojedinca plaća od 30.000 do 50.000
  • firma plaća između pola miliona i milion dinara
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]



Tendencija svih zemalja EU je da se broj pušača svede na oko 20 odsto. Neke države već su u tome uspele, čak otišle i korak dalje poput Švedske i Norveške. Iskustva ovih zemalja pokazala su da je zahvaljujući smanjenju broja pušača smanjen broj hroničnih bolesti.


Za one koji sami ne mogu da reše problem nikotinske zavisnosti otvoreno je tridesetak savetovališta koja rade pri domovima zdravlja i zavodima za javno zdravlje. Doktorka Dželetović kaže da je cilj da se u svakoj opštini otvori po jedno ovakvo savetovalište.


Od usvajanja zakona (novembar 2010) do kraja septembra ove godine inspekcije ministarstava zdravlja, rada i socijalne politike, prosvete, ekonomije i unutrašnjih poslova obavile su više od 100.000 kontrola, a podnete su 503 prekršajne prijave. Prijave su podnošene najčešće zbog nepoštovanja zabrane pušenja, neisticanja odgovornog lica za kontrolu pušenja, neisticanja znaka za zabranu pušenja ili za neadekvatnu prostoriju za pušenje.


Teška oboljenja


  • Dokazano je da pušenje izaziva rak pluća, zatim dovodi do malignih promena na grlu, želucu, usnoj duplji, mokraćnoj bešici
  • Ne treba zanemariti i uticaj duvanskog dima na razvoj koronarnih bolesti i infarkta miokarda
  • Dokazane su i štetne posledice na respiratorni sistem, izaziva hronični bronhitis, emfizem pluća, a sve češće i astmu
  • Poznato je da žene pušači u reproduktivnom periodu teže ostaju u drugom stanju i da su kod njih češće komplikacije u trudnoći
 
Natrag
Top