Prvi put sa detetom na moru

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Prvi put sa detetom na moru

Kako da organizujete bezbedan godišnji odmor sa detetom. Bebama do šestog meseca se ne preporučuje kupanje

148396357_620x0.jpg

ZAŠTITA od sunca u svim prilikama, a pogotovo na moru, prvo je o čemu bi trebalo misliti kada se krene sa bebom na letovanje. U suprotnom, dete bi moglo da dobije temperaturu, da izgori na suncu ili da dehidrira.
Anđelka Kotević, šef službe "Halo beba", podseća na to da je koža mališana mnogo tanja od kože odraslih, pa joj je smanjena zaštitna funkcija, povećana propustljivost, smanjena funkcija lojnih i znojnih žlezda, i mehanička otpornost.

- Najvažnije je izbegavanje direktnog izlaganja suncu - kaže Kotevićeva. - Bebama uzrasta do šest meseci nikada ne treba stavljati kreme sa zaštitnim faktorom. Štitimo ih tako što ih oblačimo u tanku pamučnu majicu i pantalonice, a na glavu stavljamo šeširić sa velikim obodom, i naočare, koje štite od UV zračenja. U šetnje ići u vremenu do 11 sati i posle podne od 16 sati, pa i tad na kolica zakačiti suncobran.
Bebe koje sisaju treba češće ponuditi vodom kako bi se zadovoljile njihove povećane potrebe za tečnošću.

- Bebe su spremne već posle tri ili četiri meseca za svaku vrstu putovanja, ali se do šestog meseca ne preporučuje kupanje u moru. Za bebe koje imaju više od pola godine, najbolje je da se malo brčkaju dok su u maminom naručju, ali ne duže od 10 minuta - smatra Kotevićeva. - Posle kupanja, treba isprati so sa kože slatkom vodom, a ukoliko u moru ima travki, upotrebiti i bebi sapun. Obavezno je i ispiranje posle kupanja u bazenu, jer je voda hlorisana, pa može oštetiti osetljivu bebinu kožu. Za kupanje obavezno koristiti gaćice za male plivače.


Odojčad stariju od šest meseci potrebno je mazati sa kremama sa zaštitnim faktorom 15 ili više. Kremu nanositi 20 minuta pre izlaska u šetnju ili na obalu, pa ponovo na svaka dva sata.


APOTEKA

Priručna apoteka treba da sadrži:
- sirup paracetamol ("brufen", "febricet" ili čepići za obaranje temperature)
- antihistaminik bronal ("klaritin", "tefen" za alergijske reakcije)
- antibiotik "amoksicilin" ili "eritromicin", ali samo ako u blizini mesta gde idete nema apoteke i obavezno posle konsultacije sa lekarom
- "oktanisept" gel u slučaju infekcije na koži
- "oktanisept" za obradu i dezinfekciju rana
- sterilna gaza i hanzaplast
- kapi za oči i kapi za nos
- fiziološki rastvor
- sredstva za nadoknađivanje tečnosti, "orosal"
- tablete protiv povraćanja
- smektu protiv povraćanja
- "lineks" ako dođe do proliva
- toplomer

Izvor: Večernje novosti






 
Učlanjen(a)
04.11.2009
Poruka
1
Ne treba praviti frku od odlaska na more,niti pratiti bilo kakve brosure koje nas uce kako da se ponasamo.Svoje dete najbolje osecamo i znamo sta moze a sta ne. To su mali ljudi,dakle ono sto vama smeta i njemu smeta i obrnuto.Uzivajte u zivotu.
 
Natrag
Top