Prvi beogradski 3D grafit

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Prvi beogradski 3D grafit






Beograd - Milivoj Kostić Kole, prvi profesionalni 3D umetnik u Srbiji, juče je ukrašavao plato ispred Doma omladine čime će beogradski asfalt dobiti svoj prvi trodimenzionalni mural. Kako kaže, trebaće mu dva dana da završi rad, a desi mu se da tokom izrade murala izgubi i do dva kilograma.

Povod da ovaj umetnik poseti prestonicu je predstojeći Festival džeza, što je bila i tema crtanja murala. Milivoj Kostić je inače akademski slikar iz Novog Sada, a za „uličnu umetnost” (strit art) zainteresovao se slučajno pre dve godine, preko interneta.


988162-35.jpg



Iako sam školovani, profesionalni slikar morao sam mnogo da istažujem i učim, pre svega o geometriji, jer se prilikom izrade mora voditi računa o tri najbitnije mere: visini posmatrača (pozicija fotoaparata), udaljenosti do početka slike i dimenzija same slike. Ovo je umetnost 21. veka koju su najviše popularizovale društvene mreže jer se 3D slike na asfaltu fotografišu i internetom za koji sat obiđu ceo svet - kaže ovaj umetnik koji je prvi 3D mural naslikao pre dve godine u Novom Sadu.

Namera ovakvog slikanja na javinim površinama jeste privlačenje pažnje prolaznika, a kako kaže, posebno su dragoceni jer traju do prve kiše zbog toga što se sve radi kredom i suvim pastelima, upravo sa ciljem da ne traje dugo.


- Kada se slika završi, fotografiše se i to je to. U Srbiji je uvek nezgodno kada pokušate da uvedete nešto novo, ali iskreno se nadam da će ovo zaživeti. U svetu, ovakve murale, površine 15 m2, oslikavaju timovi od po nekoliko ljudi, a ja ću ovo raditi sam tokom dva dana i jedne noći. Događa se da izgubim i po dva kilograma u toku pravljenja jednog murala - rekao je Kole.


Povod oslikavanja, 29. Beogradski džez festival, u organizaciji Doma omladine predstaviće od 24. do 28. oktobra „Sva lica džeza” - velikane savremene džez scene. Festival će otvoriti Kasandra Vilson, jedna od najvećih umetnica svetskog džeza, a u nastavku programa posetioce očekuju Big Bend RTS-a, Likonic i VJ Ajak, najbolji đžez klavijaturista iz Njujorka.



Izvor:
24sata.rs
 
Natrag
Top