Pružanje prve pomoći može spasti život

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Uz komplet i edukacija


Pružanje prve pomoći može spasti život





Izvor: Blic | 27. 03. 2011. - 00:02h | Foto: Marko Petković

Beograd -- Kada se govori o pružanju prve pomoći i kompletima koji se za to koriste, svima prvo padne na pamet automobil i saobraćajne nezgode. Nesreće se, međutim, dešavaju i van vozila, u domovima, školama, kancelarijama, na ulici.
129017_1008-pomoc_f.jpg

Spasonosno poznavanje pravila pomoći povređenima

Poznavanje procedura prve pomoći može da predstavlja razliku između života i smrti. Na primer, šta neko može da uradi kada osoba u njegovoj blizini doživi srčani udar?

U slučaju zastoja rada srca i prestanka disanja ljudsko telo ima najviše tri do pet minuta za reanimaciju. Ukoliko se to ne učini, već se sačeka ekipa Hitne pomoći koja, primera radi, dođe u roku od sedam minuta i elektrošokovima uspe da reanimira osobu, neizbežno će doći do trajnog oštećenja mozga. Sada ovu situaciju treba zamisliti u realnim uslovima, odnosno da se dogodi oko dva sata po podne negde u Beogradu. Koliko je vremena potrebno da se pozove 94, pa da se objasni zašto i gde treba da dođu, pa onda koliko je njima potrebno da se kolima probiju kroz gradsku gužvu i pronađu pravu adresu, da bi se na kraju popeli do stana gde se nalazi osoba koja je doživela srčani udar? Ne postoji ta hitna pomoć koja može sve ovo da učini u roku od pet minuta. U toj situaciji onaj ko ume da izvede postupak oživljavanja, odnosno masažu srca i veštačko disanje, spasće jedan život.


Svako ko želi da nauči kako da pruži prvu pomoć to može da učini u najbližoj organizaciji Crvenog krsta ili u Gradskom zavodu za hitnu medicinsku pomoć.
Doktorka Slađana Anđelić, načelnica Centra za edukaciju ovog zavoda, kaže za “Blic” da je svako dobrodošao u njihov centar.


- Ljudski život nema cenu i ne treba štedeti ni vreme ni novac da bi se naučile procedure pružanja prve pomoći. To predstavlja ulaganje u život, jer čovek uči šta mora, šta sme i šta ne sme da radi prilikom nesreća - objašnjava doktorka Anđelić i dodaje da svi zainteresovani mogu da saznaju sve potrebne informacije o edukaciji na internet adresi ||| HITNA POMOĆ ||| ili na telefon 011/3615-015.
 
Natrag
Top