Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Kairo -- Egipatski predsednik Mohamed Mursi je objavio deklaraciju zbog koje niko ne može da se usprotivi njegovim dekretima, zakonima ili odlukama, javlja BBC.
Mursijeva odluka znači i da niko ne može da spreči pisanje novog Ustava, koji će verovatno dodatno proširiti njegova ovlašćenja.
Mursi je tokom dana takođe smenio glavnog tužioca i naredio nova suđenja svim vojnim oficirima koji su pod komandom Hosnija Mubaraka napadali demonstrante. Predsednička deklaracija je 100-članom telu zaduženom za reviziju ustava, dala još dodatna dva meseca za prvi nacrt najvišeg državnog akta.
Inače, egipatski ustav je suspendovan nakon svrgavanja Mubaraka sa vlasti, a izradi novog su se isprečile brojne tužbe, koje će Mursi na ovaj način sprečiti.
Kairo -- Opozicione grupe u Egiptu pozvale su na organizovanje masovnih protesta zbog dekreta kojim je predsednik Mohamed Morsi sebi dao široka ovlašćenja.
Opozicija je optužila predsednika da je jučerašnjim potezom izveo "državni udar na legitimnost" i sebe proglasio "novim faraonom". Dekret propisuje da odluke predsednika ne može da dovodi u pitanje nijedan državni organ, uključujući sudstvo, a Morsijeve pristalice ističu da se na ovaj način štiti egipatska revolucija. Međutim, vodeći predstavnici opozicije, među kojima su Mohamed el-Baradej i Amr Musa, osudili su ovaj potez i na zajedničkoj konferenciji za novinare pozvali Egipćane "da protestuju na svim egipatskim trgovima u petak", javila je agencija Frans pres.
Vael Gonim, jedna od glavnih ličnosti u prošlogodišnjem ustanku protiv režima Hosnija Mubaraka, izjavio je da revolucija nije organizovana "kako bi se pronašao dobroćudni diktator" i da "postoji razlika između revolucionarnih odluka i diktatorskih odluka".
Baradej, dobitnik Nobelove nagrade za mir, ranije je rekao da dekret predsednika postavlja iznad zakona. U skladu sa novom odlukom predsednika smenjen je državni tužilac, naloženo je da se ponove suđenja zvaničnicima iz doba Mubaraka i propisano je da nijedan pravosudni organ ne može da raspusti skupštinu, koja piše novi ustav, a u kojoj dominiraju islamisti, kojima pripada i sam Morsi.
Kairo -- Sukobi ispred predsedničke palate u Kairu zbog "faraonskog dekreta" predsednika Mohamed Morsija. Zapaljeno nekoliko sedišta Muslimanske braće u Egiptu.
Opozicija je optužila predsednika da je jučerašnjim potezom i proširenjem svojih ovlašćenja izveo "državni udar na legitimnost" i sebe proglasio "novim faraonom". Dekret propisuje da odluke predsednika ne može da dovodi u pitanje nijedan državni organ, uključujući sudstvo, a Morsijeve pristalice ističu da se na ovaj način štiti egipatska revolucija. Međutim, vodeći predstavnici opozicije, među kojima su Mohamed el-Baradej i Amr Musa, osudili su ovaj potez i na zajedničkoj konferenciji za novinare pozvali Egipćane "da protestuju na svim egipatskim trgovima u petak".
Pozivu u Kairu su se odazvale hiljade ljudi, na koje su u bliziniTrga Tahrir policajci ispalili suzavac.
"Morsi je Mubarak! Revolucija", viču demonstranti među kojima ima i povređenih.
U Kairu su od sinoć pojačane mere bezbednosti i obezbeđenje glavnih državnih institucija, uključujući parlament i zgradu Ministarstvu unutrašnjih poslova, koji su ograđeni bodljikavom žicom.
Morsijeve pristalice su okupljene ispred predsedničke palate, odakle im je Morsi poručio da je "pred nacijom svetla budućnost", kao i da bi voleo da protiv sebe ima "pravu, jaku opoziciju".
"Ne težimo uzurpiranju vlasti, radimo u korist svih Egipćana i smenjivosti vlasti. Na putu smo slobode i demokratije. Obraćam se svim Egipćanima, onima koji me podržavaju i mojim protivnicima, koji su dugo trpeli zbog korupcije, diktature i nepravde. Na strani sam naroda i njegove volje, nove deklaracije. Ona nije usmerena ni protiv koga i nikoga ne diskrimiše", rekao je Morsi.
Asošiejted pres, pozivajući se na egipatsku državnu TV, javlja da su demonstranti zapalili partijske kancelarije u Suecu, Port Saidu i Ismailiji.
Sukobi su izbili i u mediteranskom gradu Aleksandriji, gradu na jugu Asijutu i u Gizi.
AP navodi da su Morsijevi protivnici u Aleksandriji zasuli kamenjem pristalice Bratstva ispred džamije i da su upali u sedište njihove stranke.
Vael Gonim, jedna od glavnih ličnosti u prošlogodišnjem ustanku protiv režima Hosnija Mubaraka, izjavio je da revolucija nije organizovana "kako bi se pronašao dobroćudni diktator" i da "postoji razlika između revolucionarnih odluka i diktatorskih odluka".
Baradej, dobitnik Nobelove nagrade za mir, ranije je rekao da dekret predsednika postavlja iznad zakona.
U skladu s novom odlukom predsednika smenjen je državni tužilac, naloženo je da se ponove suđenja zvaničnicima iz doba Mubaraka i propisano je da nijedan pravosudni organ ne može da raspusti skupštinu, koja piše novi ustav, a u kojoj dominiraju islamisti, kojima pripada i sam Morsi. Parlamentarna skupština Saveta Evrope izrazila je zabrinutost zbog dekreta kojim je egipatski presednik Muhamed Morsi sebi dao veoma široka ovlašćenja.
"Ovakvim dekretom, Morsi je sebi obezbedio velika ovlašćenja. Pozitivna uloga koju je (egipatski predsednik) odigrao u obezbeđivanju prekida vatre u Gazi ne može biti izgovor za podrivanje demokratije, vladavine prava i nezavisnosti pravosuđa", ocenio je Žan-Šarl Gardeto, izvestilac PS SE za političku tranziciju u Egiptu.
Egipat je, prema njegovim rečima, još na putu ka demokratiji, a usvajanje ovakvog dekreta predstavlja korak unazad, navedeno je u saopštenju PS SE.
"Nadam se da će predsednik Morsi saslušati brojne Egipćane koji će danas demonstrirati protiv dekreta, i da će ga ponovo razmotriti", dodao je Gardeto i pozvao demonstrante da mirno protestuju.
Kairo -- Egipatska policija upotrebila suzavac kako bi rasterala demonstrante koji protestuju protiv uredbe kojom je predsednik Morsi sebi povećao ovlašćenja.Neki od njih su noć proveli na centralnom Trgu Tahrir u Kairu.
Policija je reagovala kada je još demonstranata došlo da se pridruži opozicionim aktivistima, koji su u oko 30 šatora proveli noć na trgu koji predstavlja simbol prošlogodišnjih protesta protiv bivšeg lidera Hosnija Mubaraka, javila je agencija Frans pres.
Novi sukobi u Kairu usledili su nakon što je juče u sukobima policije, Morsijevih pristalica i protivnika, u većim gradovima širom Egipta, povređeno oko 100 ljudi.
Demonstranti su se okupili na trgu Tahrir, gde su već postavljeni i šatori koji nagoveštavaju da će protesti trajati još više.
U blizini tog trga bilo je i sukoba između okupljenih i policije, kada su pojedini građani bacali kamenice na snage bezbednosti. Tokom dana protesti protiv predsednika Morsija održani su i ispred Visokog suda u Kairu, gde su učesnici uzvikivali: "Narod traži odlazak ovog režima."
Okupljenima se tada obratio i doskorašnji državni tužilac, kojeg je pre dva dana smenio upravo predsednik Muhamed Morsi.
Juče su u Suecu i Aleksandriji zapaljena sedišta Morsijeve stranke, političkog krila Muslimanskog bratstva - Partije slobode i pravde.
Demonstranti se protive u četvrtak donetom dekretu koji propisuje da odluke predsednika ne može da dovodi u pitanje nijedan državni organ, uključujući sudstvo.
Zbog ovog Morsijevog poteza međunarodna zajednica je izrazila zabrinutost, a sam egipatski predsednik je u obraćanju pristalicama rekao da ne teži uzurpaciji vlasti, već da radi u korist svih Egipćana.
Međutim, opozicija tvrdi da je on ovim aktom sebe postavio iznad zakona, budući da je već smenio državnog tužioca, naredio da se ponove suđenja zvaničnicima iz doba Mubaraka i propisao da nijedan pravosudni organ ne može da raspusti skupštinu, koja piše novi ustav, a u kojoj dominiraju njegovi islamisti.
"Morsijev napad na nezavisnost sudstva"
Vrhovni savet sudstva, najviši sudski organ u Egiptu, saopštio je da dekret kojim je predsednik Mohamed Morsi sebi dao široka ovlašćenja predstavlja "napad bez presedana" na nezavisnost sudstva.
Kako javljaju državni mediji, ovaj organ je, na vanrednom sastanku sazvanom zbog ustavne deklaracije koju je Morsi izdao u četvrtak, pozvao predsednika da "distancira novi dekret od svega što narušava sudsku vlast".
Dekret propisiju da nijedan državni organ, uključujući sudski, ne može da dovodi u pitanje odluke predsednika.
Morsi je, u skladu s tim, već smenio državnog tužioca, naredio da se ponove suđenja zvaničnicima iz doba Mubaraka i propisao da nijedan pravosudni organ ne može da raspusti skupštinu, koja piše novi ustav, a u kojoj dominiraju njegovi islamisti.
"Dijaloga nema dok ne opozove uredbe"
Jedan od vodećih egipatskih liberalnih i sekularnih političara Mohamed El Baradej rekao je da je dijalog s islamističkim predsednikom zemlje nije moguć sve dok on ne opozove uredbe kojima je sebi znatno povećao ovlašćenja.
El Baradej je u obraćanju novinarima rekao da se nada "tranziciji bez uvlačenja zemlje u ciklus nasilja".
El Baradej, koji je kao šef Međunarodne agencije za atomsku energiju dobio Novelovu nagradu za mir, obrazovao je Front za nacionalni spas s drugim liberalnim i sekularnim liderima u nastojanju da se ujedini opozicija protiv Morsija.
Kairo -- Kairu su danas, uoči novih velikih demonstracija protiv predsednika Egipta Mohameda Morsija ponovo izbili sukobi između policije i pristalica opozicije.
Sukobi su počeli jutros u blizini ambasade SAD u Kairu, gde su uglavnom mladi demonstranti bacali kamenice na pripadnike jedinica za razbijanje demonstracija, na šta su oni odgovorili pucanjem u vazduh i bacanjem suzavca.
Velike demonstracije počele su u Egiptu pošto je Morsi 22. novembra doneo dekret kojim je proširio svoja ovlašćenja, čime je dobio imunitet od nadzora sudija.
Više opozicionih pokreta i političkih partija pozvalo je građane Egipta da danas masovno izadju na demonstracije širom zemlje, posebno u Kairu gde su protesti zakazani na sada već čuvenom trgu Tahrir, na kome je narodna buna protiv apsolutističke vladavine Hosnija Mubaraka i počela, u januaru 2011.
Početak demonstracija očekuje se tokom poslepodneva.
Kairo -- Više od 200.000 ljudi protestovalo u Kairu protiv odluke predsednika Mohameda Morsija da proširi svoja ovlašćenja. Jedan demonstrant se ugušio od suzavca.
Demonstranti, koji smatraju da Morsijev dekret najavljuje novu eru autokratije, vikali su na noćašnjim demonstracijama "Odlazi, odlazi" i "Narod želi da sruši režim", prenose svetske agencije.
Nedaleko od centralnog mesta okupljanja demonstranata, nekoliko stotina mladih ljudi sukobilo se sa policijom, koja je na bačene kamenice odgovorila suzavcem.
Policija je pendrecima pretukla fotoreportera agencije AP Ahmeda Gomaa i oduzela mu opremu.
Demonstrant star 52 godine umro je od udisanja suzavca, što je treći smrtni slučaj od kako je prosle sedmice od strane predsednika Morsija donet dekret kojim je on sam sebi proširio ovlašćenja, a sudovima onemogućio da dovode u pitanje njegove odluke.
Protesti su juče održane i u Aleksandriji, Šarm el-Šeiku, Tanti, Mansuri i gradovima u delti Nila.
Demonstracije u Kairu najveći su skup protiv Morsija od njegovog izbora u junu. Demonstranti su na skupu kritikovali i Muslimansku braću, čiji je Morsi član.
Morsi je 22. novembra doneo dekret kojim je proširio svoja ovlašćenja, uz obrazloženje da će na taj način lakše da sprovede reforme.
Skup Morsijevih pristalica u Kairu je otkazan zbog bojazni da bi moglo da dođe do njihovog sukoba sa protivnicima predsednika.
Kairo -- Najviši egipatski apelacioni sudovi obustavili su danas rad, u znak protesta zbog dekreta predsednika države Mohameda Morsija.
Podsetimo, Morsi je tim dekretom sam sebi praktično dodelio apsolutnu moć.
Spor između predsednika i pravosudnih organa Egipta izbio je pošto je Morsi dekretom sebe izuzeo od nadzora bilo koje vrste, pa i sudskog. Zbog neslaganja s dekretom, Egipćani su od prošle nedelje ponovo počeli da protestuju širom zemlje.
Na jučerašnjem protestu u glavnom gradu Kairu, okupilo se najmanje 200.000 ljudi, tražeći od predsednika da opozove dekret.
Sudije viših i nižih apelacionih sudova odlučili su da se ne vrate na posao dok Morsi ne opozove sve odluke, prenela je državna televizija.
Mnogi od sudova u Egiptu već su prestali s radom zbog štrajkova.
Predsednik Visokog apelacionog suda je Mohamed Mumtaz Metvali, koji predsedava i Vrhovnim savetom pravosuđa, koji nadzire sudstvo u zemlji. Članovi Saveta razgovarali su u ponedeljak sa Morsijem o spornim dekretima.
U saopštenju koje je kasnije izdao predsednički kabinet, istaknuto je da je Morsijevo objašnjenje dekreta zadovoljilo Savet, koji, međutim, nije javno komentarisao sastanak s predsednikom.
Sudije Visokom apelacionog suda, odnosno Kasacionog suda, u saopštenju su Morsijeve dekrete opisali kao "nečuven" napad na pravosuđe i njegove principe.
Dodaje se da je odluka sudova da obustave rad takođe "bez presedana", ali opravdana je "jačinom" krize.
S druge strane, Vrhovni ustavni sud, najviši sud u zemlji, odbacio je optužbe Morsija i njegovog Muslimanskog bratstva da je učestvovao u zaveri protiv njegove vlade.
Ustavni sud je u junu doneo odluku da se raspusti donji skupštinski dom, kojim dominiraju islamisti, a u nedelju bi trebalo da presudi o legalnosti donjeg doma i stočlanog odbora za nacrt novog ustava.
Presuda, bez obzira kakva bude bila, prema oceni agencije AP, predstavlja direktan izazov za Morsija, koji je u junu preuzeo funkciju kao prvi slobodno izabrani predsednik posle protesta u kojima je svrgnut višedecenijski lider Mubarak, i u međuvremenu razgnevio prodemokratske aktiviste koji ga optužuju da se ponaša isto kao njegov prethodnik.
Politička kriza izbila je prošlog četvrtka, kada je Morsi izdao ustavnu deklaraciju koja ga je izuzela od svakog nadzora, pa i sudskog, a slična zaštita garantovana je i donjem domu Parlamenta i stočlanom odboru koji radi na nacrtu novog ustava.
Morsi i njegovo vladajuće Muslimansko bratstvo optužili su sudstvo da njime dominiraju nameštenici još iz ere svrgnutog predsednika Hosnija Mubaraka, koji pokušavaju da potkopaju novog predsednika.
Kairo -- Egipatska ustavotvorna skupština usvojila nacrt ustava, kojim želi da transformiše državu, i koji će biti stavljen na referendum do polovine decembra.
Na sednici koja je trajala 19 sati usvojena su 234 člana ustava, koji bi trebalo da transformišu Egipat i otvore put ka okončanju krize koja je kulminirala kada je predsednik Mohamed Morsi doneo dekret kojim je sebi dao preširoka ovlašćenja, prenele su svetske agencije.
Usvojeni nacrt sadrži istorijske promene egipatskog sistema vladavine kao što je to da će predsednik moći da bude biran u dva uzastopna mandata po četiri godine, dok je svrgnuti predsednik Hosni Mubarak bio na vlasti tri decenije.
Nacrt sadrži i članove koji se odnose i na status islama, vojnu ulogu, ljudska prava u eri posle Mubaraka.
"Ovo je revolucionarni ustav", rekao je predsednik parlamenta Hosam el Gerijani.
Očekuje se da će dokument predsednik Morsi ratifikovati do subote, nakon čega će, za dve sedmice, biti stavljen na referendum.
Ustav će zameniti suspendovani nakon što je Mubarak svrgnut s vlasti početkom 2011. godine.
Opozicija je zamerila što se donošenje nacrta ustava "zbrzalo" i protivi se nekim odredbama o slobodama i pravima. Hrišćani se protive zadržavanju "šerijatskih principa" kao glavnom osnovu zakonodavstva.
Egipat potresaju ulični protesti nakon što je predsednik Morsi prošle sedmice usvojio dekret kojim je sebi dao izuzetno široka ovlašćenja.
Kairo -- Desetine hiljada ljudi demonstriraju u Egiptu protiv predsednika Mohameda Morsija i nacrta ustava koji su usvojili njegovi islamistički saveznici u skupštini.
Gnev zbog Morsija demonstranti su izražavali izvikujući parole "Ne tiraniji", prenose agencije.
Na Trgu Tahrir u centru Kaira okupljeni su skandirali "Narod želi da sruši režim" i "Ustav ne važi".
Novi nacrt ustava rano jutros je usvojila egipatska ustavotvorna skupština i on će biti upućen na referendum do polovine decembra.
Na sednici skupštine nisu učestvovali liberali, ni hrišćani, navodi AP. Opozicija je zamerila što se donošenje nacrta ustava "zbrzalo" i protivi se nekim odredbama o slobodama i pravima.
Hrišćani se protive zadržavanju "šerijatskih principa" kao glavnih osnova zakonodavstva.
Kairo -- Nekoliko hiljada pristalica predsednika Mohameda Morsija okupilo se danas u Kairu da bi dali podršku većim predsedničkim ovlašćenjima.
To je jasan znak sve većeg raskola u Egiptu, ocenjuje AFP. Današnje demonstracije održavaju se nakon što je juče nekoliko desetina hiljada protivnika Morsija održalo demonstracije na trgu Tahrir da bi protestovali protiv dekreta o proširenju predsedničkih ovlašćenja i brzog usvajanja nacrta ustava. Članovi ustavotvorne skupštine treba da u 15 sati predaju Morsiju konačan nacrt ustavnih odredbi usvojenih rano juče na sastanku koji su bojkotovali liberali, hrišćani i sekularna lica.
Muslimansko bratstvo i stranke koje pripadaju ultrakonzervativnom islamskom pokretu Salafi, najavile su za danas širom Egipta skupove u znak podrške predsedniku Mohamedu Morsiju, nakon serije nereda u zemlji zbog dekreta kojim su proširena njegova ovlašćenja.
Istovremeno, Morsi je najavio da će danas pregledati kontroverzni nacrt ustava koji je ustavotvorna skupština usvojila juče posle maratonske sednice koja je trajala celu noć, a koju su bojkotovali liberali i hrišćani.
Nekoliko hiljada Morsijevih pristalica okupilo se ispred Univerziteta u Kairu gde ih nadgleda policija koja je postavila i barikade, a slični skupovi su stvoreni i u mediteranskom gradu Aleksandriji i i centralnoj egipatskoj provinciji Asiutu.
Nacrt ustava izaziva ozbiljnu zabrinutost u pogledu poštovanja ljudskih prava, uključujući verske slobode, navode opozicioni aktivisti.
Očekuje se da će nacrt ustava ići na referendum u roku od dve sedmice, a datum njegovog održavanja treba kasnije danas da saopšti Morsi.
Muslimansko bratstvo će se, da bi izbeglo sukobljavanje sa Morsijevom opozicijom koja je juče protestovala na trgu Tahrir, okupiti na trgu Al-Nada, saopštila je Patrija slobode i pravde, političko krilo Muslimanskog bratstva.
Deset hiljada demonstranata ponovo je protestovalo juče u Kairu, u marševima koju su počeli samo nekoliko sati pošto je usvojen novi nacrt ustava.
Ustav je postao centralno pitanje u najtežoj političkoj krizi kroz koju Egipat prolazi otkako je Morsi došao na čelo zemlje u junu, a koja je izazvana dekretom koji je ovaj islamistički predsednik izdao 22. novembra, dodeljujući sebi ogromna ovlašćenja i stavljajući sopstvene odluke izvan dometa pravnog preispitivanja.
Nacrt ustava koji je u petak rano usvojen ima za cilj da se postigne transformacija Egipta i biće upućen na referendum do polovine decembra.
Usvojeni nacrt sadrži istorijske promene egipatskog sistema vladavine kao što je to da će predsednik moći da bude biran u dva uzastopna mandata od po četiri godine, dok je svrgnuti predsednik Hosni Mubarak bio na vlasti tri decenije.
Nacrt sadrži i članove koji se odnose na status islama, vojnu ulogu i ljudska prava u eri posle Mubaraka.
Opozicija je zamerila što se donošenje nacrta ustava "zbrzalo" i protivi se nekim odredbama o slobodama i pravima, dok se hrišćani protive zadržavanju "šerijatskih principa" kao glavne osnove zakonodavstva.