Problem sam umrezavanjem Ubuntu server-a i Ubuntu Desktop-a preko VM-a

Član
Učlanjen(a)
14.06.2012
Poruka
11
Zdravo svima! Pokusavam umreziti Ubuntu server sa Ubuntu Desktop-om preko VM, da li ima neko da mi skrati muke i pojasni kako da odradim?
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Tesko da ima takvih strucnjaka.

Ukucaj u gugle,
Ubuntu server over on VM ..ili
Ubuntu server over VM ...

..pazljivo pregledaj rezultate pretrage, ako ne znas engleski ajde da vidimo da ti prevede neko. Na srecu par sajta ima objasnjenje u slikama tako da ako ni to ne pomogne onda nece pomoci ni recima.
Ipak javi sta si napravio, da vidimo da li si se snaso radi evidencije.
 
Član
Učlanjen(a)
14.06.2012
Poruka
11
Tesko da ima takvih strucnjaka.

Ukucaj u gugle,
Ubuntu server over on VM ..ili
Ubuntu server over VM ...

..pazljivo pregledaj rezultate pretrage, ako ne znas engleski ajde da vidimo da ti prevede neko. Na srecu par sajta ima objasnjenje u slikama tako da ako ni to ne pomogne onda nece pomoci ni recima.
Ipak javi sta si napravio, da vidimo da li si se snaso radi evidencije.

Kucao sam na guglu ali nisam nasao ono sto mi treba. Sto se tice engleskog jezika solidno ga znam.

Ranije kada sam radio sa win serverom 2012 i povezao sa win 7 ili 8.1 radilo je samo kada sam instalirao domen kontroler pa namestio staticku adresu pa dns pa dhcp. Da li je isti princip i sa Ubuntu serverom? Probacu tako pa gde stignem :)
 
Član
Učlanjen(a)
14.06.2012
Poruka
11
Da ne bi otvarao novu temu, ovde cu postaviti kako umrežiti Ubuntu server i Ubuntu deskop preko VM-a. Pa da krenemo :)

1.Prvo instalirati Ubuntu server i Ubuntu desktop na VM nakon toga u tabu EDIT kliknuti na VIRTUAL NETWORK EDITOR

2017-03-26_22_29_21-_VMware_Workstation.png


2. Obeležiti VMnet0 i kliknuti na CHANGE SETTING


2017-03-26_22_29_56-_VMware_Workstation.png


3. Štiklirati BRIDGED onda staviti na Realtek PCI GBE family controller I APPLY

2017-03-26_22_32_46-_VMware_Workstation.png


4. Kliknuti na ADD NETWORK i obeležiti VMnet1 i ok. Zatim štiklirati NAT(shared host’s IP address with VMs), treba biti štiklirano Connect a host virtual adapter to this network i Use local DHCP service to distribute IP address to VMs i kliknuti na OK

2017-03-26_22_33_09-_VMware_Workstation.png


5. U tabu VM-a kliknuti na SETTINGS pa NETWORK ADAPTER, štiklirati Custom: Specific virtual network i izabrati VMnet1 (NAT) i OK

2017-03-26_22_34_17-.png


6. Da bi proverili ip adresu i mrežnu karticu ukucamo u terminal ifconfig. Na primer kod mene je naziv mrežne ens33 kod vas moze biti eth0 zavisno koju verziju Ubunta koristite i ip4 adresa 192.168.1.102

Kada ste videli ove podatke ukucamo sledeću komandu na Ubuntu serveru:

sudo ifdown ens33

sudo ifup ens33

Sad smo na klijentskom računaru proveramo ip adresu preko komande ifconfig 192.168.120.140

Da bi proverili da li su umreženi, ući ćemo na Ubuntu server i u terminalu proverićemo sledećom komandom:

ping 192.168.120.140

Sad proverimo sa klijentskog racunara da li vidi Ubuntu server

ping 192.168.120.139

To bi bilo sve.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top