Problem sa ram mem.?

Član
Učlanjen(a)
28.11.2011
Poruka
236
Drugari dodao sam skoro jos dva slota memorije i od tad imam problem.
Pc je nov kupljen sa 2x8gb rama Kingston FURY Renegade 3600mhz.
Prijatelj je mi je prodao svoju ram mem koja je jos u garanciji,ista takva memorija.
Od kako sam dodao tu memoriju desava se u 7-10 dana da se rusi sistem tj plav ekran i cao,
restartuje se i ponovo radi normalno..Skenirao sam sa Win Diagnostic memory nasao je problem,
i sinoc sam testirao sa Memteat-86 ceo proces trajao 4 sata i nasao je svasta.
Okacicu slike ispod ako mi moze reci da je memorija u banani ili mi pravi nesto dodatno problem.
Da napomenem da pre dodavanja mem nisam imao nikakvih problema...

Ploca je Asus Tuf Gaming B-550M-Plus wifi-2II,
Graficka Amd Radeon RX-7600 8gb
Procesor Amd Ryzen 5 5600.
Napajanje je be quiet 750Watt Slike

Kod drugara je radila normalno mem,on je presao na jacu 4x16gb.
Da li vratiti prodavcu jer ima jos garanciju ili je mozda neki drugi problem do mojeg Pc-a ?
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.739
Da li su sigurno iste memorije kao tvoje? Možda su druge latencije. Dovoljno je i da bude drugačija revizija.
- Da li je poslednje izdanje BIOS-a na ploči?
- da li su ta dva slota bila čsta kada si ubacio mem? I one same bez trunke prašine
- Olabavi malo memorijske tajminge, možda su preoštri za 4kom kombinaciju
- Pogledaj uputstvo ploče, ima li nekih napomena u ovakvim slučajevima (npr možda mora da se setuje na 3200)
- istestiraj samo ta dva štapa. Ako samo sa njima nema grešaka, onda je definitivno do 4x kombincije, pa se vrati na prethodne dve stavke
- opet- uputstvo ploče, možda ima napomena da ako se koriste 4mem grafika radi u drugačijem režimu, ako se koristi m.2 ssd da ima neki koflikt, itd ...
- i najređi slučaj - da sama ploča neće da isrtpi 4 modula
 
Član
Učlanjen(a)
28.11.2011
Poruka
236
Iste su memorije ali dobro si napomenuo mislim da nisu iste latencije...
predhodne dve su radile bez greske,problem je od kako sam dodao jos dva slota.
Bios je zadnji stavljen..probacu tvoj predlog da podesim obe na 3200 pa da vidim hoce li se ponoviti greska...
Kazem to se ne dogadja stalno jednom u 7 dana.tj evo 3 nedelje kako sam stavio dodatne mem.
i posle 10-tak dana pocelo problem plav ekran.
Hval na savetu @Bocky72 javicu se ako bude reseno ako ne onda ne gine vracanje mem.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.368
Probaj te dodate module da stavis na prva dva slota,ili stavu jedan stari,a jedan novi.Naizmenicno.Mozda bi mogao te nove malo da obrises gumicom za grafitne olovke,jer ako su stajale,hoce da se nakupi skrame na njih,pa nemaju dobar kontakt.
 
Član
Učlanjen(a)
28.11.2011
Poruka
236
Hvala na savetu @jolemisa
Probacu,nisam stigao ovih dana zbog posla..mislim da ce sreda biti dan za test pa javim da li je uspelo.
Mada evo i sad radi "normalno" vec nekih 3-4 dana nije izbacivao plavi ekran i error..ali bih voleo da se kvar-problem resi.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.368
Hvala na savetu @jolemisa
Probacu,nisam stigao ovih dana zbog posla..mislim da ce sreda biti dan za test pa javim da li je uspelo.
Mada evo i sad radi "normalno" vec nekih 3-4 dana nije izbacivao plavi ekran i error..ali bih voleo da se kvar-problem resi.
Nemoj nista dirati dok radi kako treba,ako se slucajno desi problem,onda isprobaj to sto sam ti napisao.Mozda je BIOS prihvatio dodatne hardvere kako treba.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.739
Radiće kako treba sve dok je malo memorijsko zauzeće. Čim zatreba još i angažuje dodate čipove, biće opet
Pomenuo sam u svom prvom postu
- da li su ta dva slota bila čsta kada si ubacio mem? I one same bez trunke prašine
Taksativno sam naveo sve moguće slučajeve

Inače čak i da su musave, kada se jave ovakvi problemi (a radile su OK u dva različita kompa) treba najpre proveriti setovanja BIOS-a (latencije/kompatibilnost/setovanja za Dual Channel) pa sve ostalo.

Edit:
bacih pogled na matični sajt. Na prvoj stranici info-a za ploču i kompatibilnost stoji
1725429993492.png
i (obrati pažnju za info o 4 modula - kitove):

1725430173994.png

Za dodatne preciznije informacije - User Manual
Jes' da smo Srbi, al' treba ponekad pogledati i uputstvo :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.11.2011
Poruka
236
Evo mali update:
bas kada sam odgovorio @jolemisa posle bukvalno 10 sekundi se pojavi plavi ekran error i ugasi se komp.
I ajde da ne budem lenj kupio sam pre dva dana onaj sprej vazduh za pc za ciscenje ploca ventilatora itd..
Izvadim sve memorije i izduvam slotove sa tim vazduhom sta li je vec :) ocistio i ostale delove kad sam vec otvorio pc,
i stavim memorije u slotove ne kao pre nego stare mem bocnuo u 1 i 2 slot a ove zadnje kupljene sto su navodno radile problem,
bocnem u 3 i 4. Stim sto sam u biosu sa 3600mhz spustio na 3400mhz.
I pustim sinoc ponovo prvo win mem.diagnostik test i bez gresaka...kopalo me da li je bas ok
i ubacim usb i ponovo pustim sa Memtest-86 celu noc je to trajalo vise od 4 sata i jutros poglem rezultate...evo slike mem test
Moguce da je jedan od dva slota bio prljav od prasine ? E sad videcu da li ce se ponovo rusiti Win. zbog memorije.
Nadam se da nece...koliko vidim na testu je sada sve ok za razliku od prvog testa gde je izaslo sve i svasta. od gresaka.
Mozda i gresim ali vreme ce pokazati da li je stvarno bio problem u prasini ili je mem u banani.
Hvala vam svima na trudu i savetima,kao i uvek Sf odlikuje dobrim clanovima
koji su uvek tu da pomognu nama sa mnogo,mnogo manje znanja.
Respect @jolemisa @Bocky72 :)
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.739
Nije do prašine: Čini mi se da ipak nisi čitao uputstvo, ili možda grešim :)
1. i 2. slot su različite memorisjke banke. 1. se uparuje sa 3-im a 2. sa 4-im. Ti si uradio baš što treba - izmešao ih.
I ne samo to, stavio si kao prve te od drugara, koje očigledno imaju slabije latencije od tvojih. Pa kada ploča čita te parametre, obraća se najpre njima i prilagođava se.
Malo bolje si rasporedio module i pride si smanjio brzinu koja je granična i problematična za 4 modula. Ako se problem ipak opet javi, olabavi latencije još malo. Mada mislim da ga neće više biti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.11.2011
Poruka
236
Procitao sam ali nisam toliko strucan :D
Moja starija memorija(nije stara nego samo sam tako nazvao kupljena u aprilu ove godine)
ona je bila u slot 1 i 3..Ovu dodatnu sam uzeo od drugara i nju sam bocno u 2 i 4 slot i bilo je na 3600mhz
i imao sam probleme te da se u nedelju dana jednom pojavi greska i plav ekran..
Sada sam stavio moju prvu mem. u 1 i 2 slot a ovu od drugara u 3 i 4 slot i spustio na 3400mhz.
Za sada nema problema,probao sam 4k video da pustim dva sata je radilo sve ok,
dok ranije mi se nekad znalo rusiti posle pola sata...
Ali ok nadam se da je to to i da nece biti vise tih problema i uopste problema :)
Hvala vam jos jednom na izdvojenom vremenu i savetima da i ja ponesto naucim.
Ako bude problema javicu se o_O;)
 
Natrag
Top