Problem sa ekranom od laptopa...

Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Stavis toaletni papir u stampac i nastampas ovu temu. I sad pazljivo cekas i prvom prilikom kad krenes do WC-a, dok sedis da bi ubio onih dosadnih deset minuta cekanja, uzmi i polako procitaj ovo. Samo mali savet, stampaj samo sa jedne strane papira zbog moguceg preslikavanja na kozu.
Salim se ..kad je monitor u pitanju malo sta moze da se uradi u kucnoj radinosti. Ja sam jedanput otvarao potpuno zdrav ekran sve do onog belog materijala, sve sam ispovadio. I posle kad sam vratio natrag pojavile se te bele linije.
Svaki put kad sam otvarao da nastelujem, te bele linije su zauzimale drugacije kordinate. Druga stvar je kod inveter ploce, ponekad je dovoljno samo zameniti onaj mali osigurac. A desava se da recimo potpuno beo ekran kada radi duze vreme povrati potpuno sliku, i cim promenite rezoluciju monitora opet vrati na staro(cip za rezoluciju).
Obican covek u kucnoj radinosti malo sta moze da uradi, a i serviseri sami pribegavaju pre zameni nego li popravci.
Znaci kad se ovo desi, crni ili beli ekran, ...trpi ili kupi novi ekran.
Imajuci u vidu da polovan lap moze da se nadje za iljadarku, samo mu zameni ekran, a ako je u pitanju obican monitor za stoni racunar i njega isto moze da kupis za te pare. Naravno sve je to dotrajalo, ali kad pogledas, danas i novo otkazuje, pa ko voli da experimentise neka se zeza malo. I experiimenti ekonomski kostaju ..donekle.
Nadam se da sam ti pomogao @mrdojko, a ako nisam nastampaj i ovo na papir.
 
Učlanjen(a)
26.03.2010
Poruka
100
Ajd da se i ja nadovežem na ovu staru temu, kao što već neko prije mene reče, može nekom zatrebati.
Naime, HP DV serije (ali i kasniji modeli!), ima jeziv problem sa pregrijavanjem grafičkog čipseta na ploči, koji se usled pregrevanja odvaja od matične ploče te tako gubi kontakt sa istom.
To je famozni NVidia GeForce čipset, čiji se kvar manifestuje na sledeće načine:

*Laptop startuje, čuje se ventilator, ekran je crn i lampica čitača memorijskih kartica blinka!
*Laptop startuje, čuje se ventilator, slika je podijeljena na dva dijela, prošarana linijama ili je boja na displeju ljubičasta, crvena, jednostavno neprirodna!
*Laptop startuje, čuje se ventilator, displej je crn, u pozadini se nazire slika, na eksternom monitoru radi odlično pa većina odmah sumnja na displej, tj inveter, neonku, itd ...
*Laptop nikako ne startuje, nema ama baš nikakvih znakova "života"!

Sve u svemu, ovo nije problem samo kod HP laptopa već kod većine proizvođača, HP je u ovoj priči "momak na lošem glasu", samo zbog toga što je najčešće korišten brend među potrošačima, Asus, Acer i njegovi hibridi, čak i Dell i Sony, takođe pate od te boljke!
Internet je pun "uradi sam", tutorijala za rješenje tog problema, od grijanja GPU čipseta industrijskim fenom (što je teški apsurd uzimajući u obzir količinu protoka vazduha i temperaturu tog fena), "pečenja ploče", u rerni šporeta (?!), do SMD stanice (popularne "duvaljke"), koja, doduše, može na neko vrijeme da rješi taj problem ukoliko se sam proces uradi kako treba i sa odgovarajućim fluksom, ali i to je uglavnom kratkoročno rješenje.
Jedino trajno rješenje ovog problema je potpuni reballing grafičkog čipseta, pritom mislim na pravi reballing sa adekvatnim mašinama, nikako sa ovim kineskim od 200 Eura, ali uvijek se postavlja pitanje isplativosti tog poduhvata, pogotovo za te stare laptope čija je vrijednost ravna nuli.
 
Natrag
Top