Prijedlozi za el instalaciju garaze

Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
pozdrav,
hocu da uradim samostalno elektricnu instalaciju u garazi.
garaza je 6x6m za 2 auta.
ja imam neko znanje oko struje tako da nema potrebe da mi objasnjavate neke banalne stvari.
ovako sam ja mislio.
unutra treba da imam
3-4 uticnice monofazne
2 neonske sijalice sa duplom cijevi
1 reflektor vani
treba da dovedem 1 vod za motore od vrata, oni netrose puno struje.

mislio sam staviti u glavnu razvodnu kutiju 2 osiguraca, jedan za motore od vrata ,a drugi za sve ostalo.. pored garaze imam pomocni objekat sa koga bi doveo struju, kontao sam jedan vod 3x2,5mm2 , neznam da li je to dovoljno???
mislim da je dovoljno samo jednu fazu da dovedem, nula i uzemljenje jer nemam mnogo stalno aktivnih potrosaca.
u garazi od aktivnih potrosaca bice 2 neonske sijalice , motori od vrata i reflektor,
ponekad za ce se prikljuciti na uticnice potrosaci tipa: keser, kosilica , busilica, punjac akumulatora i slicno, znaci bez vecih potrosaca preko 2 KW.
molim vas za savjete predloge. hvala
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
3x2,5mm2 je sasvim dovoljno, jedino bih ti savetovao da ubaciš još jedan osigurač za svetla (10 ampera), a u redu je da motore odvojiš na drugi (koliki osigurač - gledaj po snazi motora!) i utičnice na treći (16 ampera) i to bi trebalo biti to!

pozz!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
još da napomenem da obavezno povedeš računa o dobrom zaštitnom uzemljenju za utičnice!!!

pozz!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
pozdrav.
evo upravo radim instalaciju kako si mi rekao.
za glavni vod sam kupio 3x2,5mm2.
imam 2 osiguraca, jedan za motore, oni mi vuku manje od 200 W kad istovremeno rade, tako da sam samo za njih stavio osigurac od 6A.
stavio sam drugi osigurac od 16 A a od potrosaca na njega sam spojio: reflektor od 150W, unutrasnje neonke ukupne snage 150W. i 2 uticnice na koje neplaniram da spajam jace potrosace.
do uticnica mi idu vodovi 3x2,5mm2 a za sijalice motore i sve ostalo sam stavio 1,5mm2.
sve spojeve sam radio sa rednim stezaljkama, i izolirao ih izolir trakom jako dobro. sve su koristeni novi kablovi i nove spojke.

PROBLEM:

kod mene elektro mreza je radjena na taj nacin da se uzemljenje spaja na nulu.
danas sam spojio sve kutije uticnice sijalice i sve to , osim osiguraca .

hteo sam da testiram da li je sve uredu, tamo da sam glavni vod bez osiguraca stavio obicni utikac i ukljucio u produzni kabal, naravno ispitao sam instrumentom da li ima neki kratki spoj.

sve mi radi kako treba, osim sto mi se na uzemljenju uticnica kada pipam ispitivacom svijetli ispitivac malo(mjerim instrumentom zemlja i to uzemljenje ima 90V), a kad pipnem instrumentom, nema kratki spoj. (da napomenem da nisam uzemljenje spojio nigde zato sto se radi o provjeri).
DA LI JE TO NORMALNA POJAVA??
kada zicom od uzemljenja dotaknem podlogu struja se izgubi. predpostavljam da kada u glavnoj kutiji spojim uzemljenje na nulu da ce mi to nestati, pa me zanima da li radim ispravno.

jos jedna stvar koja me dodatno brine.
kroz kanalicu i kutiju od struje, sam provukao kabal koji uopste nije spojen na mrezu, obicni kabal 2x1,5mm2 koji je na jednom kraju ima ventilator mali za ventilaciju, a na drugom kraju oticni utikac. koji bih po potrebi samo ustekao u uticnicu radi ventilacije, znaci taj vod uopste nije pojen na mrezu on samo prolazi, i kad pipnem utikac od tog voda ispitivac mi svijetli. to me jako brine otkud struja u njemu.????? 90V napon.
zice nisu ogoljene niti ostecene niti mi mjerni instrument pokazuje kratak spoj.znaci spoja nema a ispitivac svijetli., da li me to ttreba da brine ,a cuo sam da se struja tako moze prenositi malo u kutijama razvodnim ..


zanima me vase misljenje, i savjet sta dalje
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
zar moze da bude 90V. moram danas otvoriti sve kutije pa pokusati jos dodatno izolirati spojeve, ali uvjeren sam da sam sve dobro spojio, i da je sve dobro izolirano
 
Član
Učlanjen(a)
07.07.2011
Poruka
557
Kojim instrumentom mjeriš? Digitalnim ili analognim?
Digitalni zna lažno da prikazuje napon koji se javlja prilikom indukcije, isto kao što i tinjalica svijetli. E sad nije dobro rješenje da se koristi 0 nula za uzemljenje, jer realno nikad napon u nultom vodu nije 0 u odnosu na zemlju, jer postoji uvijek odstupanje od ravnomjernog opterećenja sve 3 faze.
Ako imaš negdje nabavi analogni instrument pa onda vidi kolikav je napon prema zemlji, pa javi.
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
sa 3 digitalna instrumenta.i 2 razlicita ispitivaca tj tinjalice.nemam analogni a nzm gde bi ga i nabavio
 
Član
Učlanjen(a)
28.02.2010
Poruka
77
Ispitaj nekom malom sijalicom od 15-20 w/220 v, takve se koriste u nekim frižiderima, šivaćim mašinama...Ako u spoju nemaš svetlo - definitivno je u pitanju bezopasna indukcija koju kineski instrumenti i glinerice pokazuju kao napon. Dodatnom izolacijom ne dobijaš baš mnogo...
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
resio sam problem. ipak je to bila samo indukcija.
evo i video moje garaze.vidi se i nesto od el.instalacije .Hvala vam svima na savjetima

 
Natrag
Top