Prepravka ATX napajanja

Učlanjen(a)
01.11.2013
Poruka
2
Zna li neko nacin ili je ima li iskustva u prepravkama izlaznih napona na kompijuterskim napajanjima?KOnkretno trebalo bi mi napajanje koje na izlazu daje +-22V i +12V. Iz mog ugla, predpostavljam da bi trebalo razmotati trafo (sekundar) i namotati ga ponovo, prepraviti povratnu spregu koja je +5V liniji i ubaciti druge diode i elektrolite u izlazu za ispravljanje. Ali ako je to neko vec pokusavao voleo bih da cujem njegova iskustva. Hvala
 
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2
mnogo je bitno koja jacina struje je u pitanju zato sto atx nap.i nisu nesto snazna...a ako su ti potrebna samo ta dva napona prostije je namotati jaci trafo...u svakom slucaju bice jaci nego atx
 
Član
Učlanjen(a)
13.12.2011
Poruka
63
Što se tiče namotavanja i premotavanja namotaja na sekundarnim kalemima trafoa da bi se dobio željeni napon, nije nimalo jednostavno. Kao prvo treba znati kojai mu je odnos pretvaranja, pa zatim izračunati koliko namotaja ima primar i sekundar kako bi došao do računice koliko namotaja je tebi potrebno za tvoj željeni napon. Nisam radio direktno sa ATX napajanjima, ali radio sam sa klasičnim trafoima na kojima sam menjao napon, imao sam na izlazu 12V a meni je iz nekog razloga trebalo baš 25V, i moram ti priznati da je bilo komplikovano. Dobro verujem da majstorima to i nije komplikovano jer se time bave, a ja sam završio elektrotehniku i volim sa takvim stvarima da se "bakćem", ali nemam više zanimanje za premotavanje trafoa. A ako si laik po tom pitanju, ne preporučujem ti da se upuštaš u to.
 
Natrag
Top