Preporuka za desktop racunar

Učlanjen(a)
05.11.2014
Poruka
7
nikolajub je napisao(la):
Tvoja konfa je veoma dobra jos uvek (konkretno CPU je sa 4 jezgra), trebalo bi samo grafiku ubaciti drugu i dokupitu 2 ili 4GB RAM-a (mada je i 4GB koja imas, dovoljno za 80% igara), ako kupujes grafiku idi na nove ATI grafike, taj CPU sto imas moze podrzati i grafike sa vecom propusnoscu na magistrali, jedini problem je RAM, jer je glupo kupovati sad DDR2 koji je penzionisan na neki nacin.
Da, to sam se i razmisljao (da dokupim 4GB RAM-a i zamenim graficku) ali mislim (ali nisam siguran) da bih morao i maticnu plocu da menjam ako menjam graficku...
Imam neku ustedjevinu od oko 1000 evra, ali mislim da ne bih sve potrosio (barem ne sada, u buducnosti sigurno), a opet, da prodjem sto jeftinije (ne sada da kupim nesto jeftino sto ne valjda, nego da kupim ovo sto valja i tako koliko je moguce da bude jeftinije).
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Posto imas toliku ustedjevinu, mozes sklopiti veoma dobru masinu i na Intel-u ili AMD, dakle to je vec sada druga prica, naravno ostalo bi ti kesa nesto (oko 200 - 300 evra), plus sto bi livadio i taj komp, pretpostavljam, osim ako ne zelis da ga zadrzis iz nekog razloga.

Ja ti mogu sastaviti 2 konfe, jedna AMD, druga Intel, pa ti odaberi sta bi ti najvise odgovaralo.
AMD
Maticna : MSI 990XA-GD55 ili GA-990XA-UD3 cene su im slicne okvirno 100 evra
CPU: AMD FX-6300 3.5GHz - 95 evra
GPU: ASUS Radeon R9 270 2GB GDDR5 R9270-DC2OC-2GD5 - oko 170 evra
RAM: KINGSTON 8GB (2x4GB) 2400MHz DDR3 KHX24C11T3K2/8X Beast ili
KINGSTON 8GB (2x4GB) 1866MHz DDR3 HX318C10FBK2/8 cene su kod obe slicne, krecu se od 80-90 evra, mada je ova druga nesto malo jevtinija
SSD: SAMSUNG 250GB SSD 840 EVO MZ-7TE250 - 125 evra
HDD: WESTERN DIGITAL 1TB 64MB 7k SATA600 WD1003FZEX - 75 evra
PSU: SEASONIC SS-620GM2 ili THERMALTAKE SP-730P cena izmedju 80-90 evra

To je to, oko 750 evra sve kompletno, racunaj i bolje hladjenje za CPU oko 10 evra ili nesto ozbiljnije za OC.

Kod intelove masine, ovo iznad moze sve da ostane, a evo preporuka za plocu i CPU:
MB: ASROCK Z97 Pro4 ili MSI Z97 U3 PLUS cene kod obe do 100 evra.
CPU: INTEL i5-4430 cena 160 evra

Dakle u ovom slucaju razlika cena je samo u CPU i eventualno kuciste koje bi uzeo, sto opet zavisi od tebe, ploce su i kod Intela i AMD-a veoma dobre, s tim sto Intelove napreduju u ovom segmentu zbog podrske za M.2 SSD i Sata Express standard, kao i Thunderbolt tehnologijom koje su razvijene pre godinu dana, takodje i podrska za PCI-Express 3.0, koje na AMD990 chipset-u nema, postoji podrska samo za A88X, koji je uglavnom radjen za APU, a ja sam ipak hteo da slozim konfu za sirovu snagu CPU-a i GPU-a posebno.
Ako se odlucis za Intel mozes uzeti i onu Kingstonovu memoriju na 1866Mhz, jer brza na Intelu i nema nekog uticaja.
To je to, javi sta si smislio.
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
Što se tiče grafike, na desktopu ne bi trebalo da bude problem kombinovati Intel procesor i AMD (tj. ATI) grafičku (jer grafičku proizvode druge firme, dok AMD radi samo pojedine komponente), ali kod laptopa nikako to dvoje ne kombinovati ako postoji i integrisana grafika, jer se kod Win 8.1 mogu pojaviti svakakvi problemi, do Sleep moda pa nadalje... jednostavno, MS je nešto zeznuo oko novih drajvera, tako da jedino radi sa originalnim koji se mogu skinuti sa sajta proizvođača, pa treba isključiti automatski apdejt (što ja uvek i radim, ali većina drugih ne radi pa zapadne u takve probleme).


Generalno, za iste pare se može uzeti jača AMD mašina, jer Intel uvek ima nešto jače cene pošto mu se zbog udela na tržištu može tako (slično kao VW kod automobila).
 
Učlanjen(a)
05.11.2014
Poruka
7
Na kraju izgleda necu nista skoro uzimati, u medjuvremenu mi je stigao telefon, predobar je, stalno sam na njemu i stalno ga cackam, tako da mi komp nije trenutno toliko zanimljiv, vama svima puno hvala na pomoci, sada otprilike znam sta da trazim :)
 
Član
Učlanjen(a)
13.07.2012
Poruka
429
Ja sam recimo sve te igrice terao na full na sledecoj konfi...
Maticna: ASUS M5A97 R2.0
Procesor: AMD FX 6100 3.3GHz Zambezi
Graficka: POWERCOLOR RADEON 6790 1GB DDR5 256 bit
Hard imam SATA 2 iz starog kompa i 10 GB rama (8+2) 2 je iz starog kompa, a modul od 8 sam kupio, na 1600 ne secam se sad tacno koji.
Sve sam gurao na 1440x900 rezoluciji na full full-ova. Iznenadio sam se kako mi je i COD Ghoust leteo na kompu. Tako da mislim da mozes da prodjes i sa 300-400 E za plocu, procesor, ram i grafu. Govorim ti iz licnog iskustva.
Pozz.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Na kraju izgleda necu nista skoro uzimati, u medjuvremenu mi je stigao telefon, predobar je, stalno sam na njemu i stalno ga cackam, tako da mi komp nije trenutno toliko zanimljiv, vama svima puno hvala na pomoci, sada otprilike znam sta da trazim :)

Pa u principu nikad nije ni moglo i jare i pare ,odnosno telefon ili komp .....
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Pa verovatno grabnuo sa lager sta se prvo naslo....
Ja sam recimo ranije danima sanjao da kupim racunar....Ni na kraj pameti mi nije bilo da posle za te pare recimo kupim vazdusnu pusku.....
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Da je bar odabrao lap, nego co`ek pres`o odma` na phone, mozda uzme i neki UHD TV kako je kren`o, a vazdusara mu posluzi da ubije vrapca na njemu, hhehehe
Svemu tome dodje kraj, na kraju svih krajeva, znam samo da za falcona vise nema preporuka, uzmi si pucke
 
Natrag
Top