Prekobrojan svaki treći činovnik u Kragujevcu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Prekobrojan svaki treći činovnik u Kragujevcu






Izvor: Blic Nebojša Radišić | 28. 04. 2011. - 00:02h

KRAGUJEVAC - Svaki treći radnik Gradske uprave Kragujevca je višak, iako je prošle godine broj zaposlenih smanjen za 153. U Gradskoj upravi trenutno je zaposleno 699 ljudi, a kako kaže sekretar Gradskog veća Zlatko Milić, za normalan rad uprave je dovoljno 500 radnika.
137583_regkragujevac1_f.jpg
U Gradskoj upravi kažu da će teško moći da isplate otpremnine

- Na osnovu svih pravilnika i standarda koji važe u zemljama Evropske unije, treba da imamo samo 400 radnika. Kada se uzmu u obzir svi povereni, dodatni poslovi koje obavljamo, a oni su vezani za matične knjige, izbeglice i raseljena lica, mi nemamo viška. I pored toga, proračunali smo da je za sve poslove dovoljno 500 ljudi. Mi smo iz gradskog budžeta izdvojili prošle godine 50 miliona dinara za otpremnine radnicima koji su dobrovoljno odlučili da odu. Za 64 radnika, koji su otišli, isplatili smo otpemnine koje su iznele trećinu plate po godini radnog staža. Svako je u proseku dobio po 650.000 dinara. Uz to, još 54 radnika smo prebacili u Javno stambeno preduzeće, koji su radili kao higijeničari. Oni sada moraju da rade više da bi zaradili svoje plate u firmi koja se ne finansira iz budžeta - kaže Zlatko Milić.

Za otpremnine, koje je potrebno isplatiti za ostale prekobrojne radnike Gradske uprave, treba prikupiti još 150 miliona dinara. Ta suma je prevelika za grad kao što je Kragujevac, ali i postojeći zakon o radu štiti zaposlene od otkaza. Zato je uprava grada pretrpana administracijom, u kojoj je, kako kažu sami gradski čelnici, danas svaki treći radnik višak.


Da je zakon na strani onih koji rade bez ikakve potrebe, ali su istovremeno zaštićeni propisima, pokazuje i primer iz javnih preduzeća koja pripadaju gradu Kragujevcu. Kako kaze Dejan Raonić, direktor “Čistoće”, “pored 240 radnika koji su zaposleni za stalno i još 60 koji rade po ugovoru, ovo preduzeće ima manjak radnika“.


- Mi ne možemo da raspodelimo ljude na prava mesta. Fale nam čistači, ljudi koji čiste ulice, prazne kontejnere, oni najbitniji na konkretnim poslovima. U isto vreme imamo mnogo radnika koji sede po kancelarijama, a tu ne treba da budu. Ne pomaže nam niko, sud štiti njih, i mi smo kao preduzeće u velikom problemu. Sudski troškovi su veliki, i samo može da nam pomogne promena zakona - kaže Raonić.


Viškovi smanjuju plate

Javnim preduzećima, koja su u vlasništvu grada, nedostaju radnici koji se bave proizvodnim poslovima i uslugama. Viškovi postoje na štetu onih koji to nisu, a plate bi, kako kažu u Gradskoj upravi, bile veće od sadašnjih kada bi broj radnika bio manji. Sa srednjom stručnom spremom je zarada 25.000 dinara, a sa visokom je oko 40.000 dinara. Novac koji postoji mora da se raspodeli, a što je manje zaposlenih, i plate će biti veće. U JKP “Vodovod i kanalizacija” tvrde da, i pored 750 zaposlenih, kako je izjavio direktor Obren Ćetković, „postoji i višak u administraciji, ali i manjak radnika koji su potrebni za stručne poslove“. Prosek plate je 33.000 dinara, isto kao i u opštini.
 
Natrag
Top