Празне речи

Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Матеј 12.36 А ја вам кажем да ће за сваку празну ријеч коју реку људи дати одговор у дан страшнога суда.

Јесте ли се некад запитали колико празних речи сте овде написали?
Наш уредник је капитулирао, на подфоруму религије где дискутују људи који себе називају хришћанима?!
Погледајте дубоко у себе и размислите да ли су вас многе дискусије које се воде овде учиниле бољим или лошијим верницима.
Ја ћу да будем искрен, након свих ових година сам дошао до закључка да су све ове дискусије само празне приче. Гомила поновљених, често потпуно непотребних дискусија.
Увреде! Колико само увреда. Кога је увреда побољшала? Само се нагомилавају зле мисли.

Већ извесно време сам свео баш све преписке и дискусије на минимум. Осећам се много боље у причи са живим људима које срећем. Није та одлука дошла нагло, него сам временом увидео да све ове приче само осиромашују уместо да нас обогаћују.

Пробајте више да разговарате са живим људима, а форум да пробамо да смањимо и трудимо се да пишемо краће и љубазније.
Поздрав свима!
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Prijatelju,svaka ti je na mestu.
Znaš šta se na forumima dešava?
Velika većina nas dođe iz najboljih mogućih namera a to je da saopšti nešto o svojoj veri i čuje nešto korisno od drugih jer niko od nas nezna sve.
Isusviše dugo sam na forumima (bar 10 god.) i kad pročitam iz prvih godina moje reči drago mi kao melem to ispada da je pisao neko drugi a ne ovaj sad.

Zašto je to tako reći ću ukratko iz mog iskustva mada to ne opravdava moje trenutno ponašanje.

Branio sam Biblijske tekstove u razgovoru sa više verskih grupacija od Islama preko tradicije do protestanata svihvrsta i Js.
Naravno da se u mnogim stvarima nisam sa dosta njih slagaoali to subili drugačiji ljudi,mi bi razmenili mišljenja i svako bi zadržao svoje i dalje nismo o tome.

Svako je čuo drugu stranu i to je to i pored svog neslaganja ostali smo dobri prijatelji.
Tamo me je jedino grupa Adventista uspela iznervirati posle 3-4 god, razgovora jer sam citirao tekstove E.G.V. i dokazivao im da je rekla što je rekla a urednik (Adv.) me je prozvao da lažem da taj tekst ne postoji a ja u ruci držim tu knjigu i prepisujem tekst.

Pokazavši svaki detalj iz iste ućutali su bez izvinjenja. Zašto ovo napominjem? Zato što nije samo na ovom forumuproblem Adv.držanje već je ovde to tako uzelo maha da više nikakav dokaz ne vredi a to govori da je to vrsta ljudi koji nisu vredni ni jedne minute našeg vremena.
Zato u prvom vremenu nisam ni kretao sa njima u razgovor znajući tu vrstu.

Čitao sam redom stranicu po stranicu u tem iAdventizam i toliko dokaza su razni ljudi davali i uzalud...to govori o šizofrenoj situaciji,isto bi se dogodilo da odemo na odelenje psihijatrije i tamo njima govorimo sve bi se isto dešavalo mi 100 puta Bibliju oni 100 puta glupost.
Kako mislimo boriti se protiv sila tame koje uče laž ako odemo i ustupimo im glavnu reč...zavešće druge koji manje znaju tu opasnost.

Želim vama verujućima da se izvinim ali moja malenkost okultnim društvima neće dozvoliti da širi to zlo.
Hvala ti za upozorenje ono je na mestu ali bi bilo daleko bolje kad bi verujući odbili dijalog sa okultnim društvima tako bi se očistila tama koju dovlače i tvrdovrati duh bi otišao.Potom bi na miru mogli svi ostali normalno razgovarati i pitati i pomagati jedni drugima.

Slap i ja smo od ranije imali sukob mišljenja i mi opet možemo u duhu tolerancije razgovarati.
Sa Pravoslavnima se u mnogome slažem njih i držim za najbliže u veri.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Обојица сте у праву. Моја лична кривица је што сам дозволио себи толико. Ако се повучем из расправа или форума уопште, онда ме гризе савест. Осећам се као да сам одбацио позив да се борим против јереси. Опет, прибраност и смирење морају да руководе човеком, не страсти. Ми по телу реагујемо жустро и гневно, што не ваља. И апостол рече:

Гневите се и не грешите; сунце да не зађе у гневу вашем.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Bracika moj dobro kažeš ali to je reč za BRAĆU mi se možemo ne složiti u nečemu ali ti si VERUJUĆI ti si MOJ BRAT.
A šta ja trebam da budem brat sa okultizmom sa satanom dase pobratim....to ne mogu.
Ilija se nije pobratimio sa Valovim niti ih braćom oslovi niti im laska već odseče glave zarad Jahve.
Naša borba nije mačem o bedrici već mačem usta iznoseći Božju reč koja seče satanizam i čuva druge od jeresi.
Jel treba kamenje da počne svedočiti umesto nas...gde nam je ljubav prema ISTINI?

Bog može oprostiti ako kažemo neku reč ne primerenu ali našu mlakost će izbljuvati.
Okultizam nije Hristovo a kojima je satana mesija kojeg čekaju da im ukloni grehe ne može mi biti brat sve dok ne odbaci satanu i njegove sledbenike.

Čoveka jeretika po drugom kazivanju kloni se jer taj je sebe osudio pa će svakog povući provocirajući za sobom.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
Матеј 12.36 А ја вам кажем да ће за сваку празну ријеч коју реку људи дати одговор у дан страшнога суда.

Јесте ли се некад запитали колико празних речи сте овде написали?
Наш уредник је капитулирао, на подфоруму религије где дискутују људи који себе називају хришћанима?!
Погледајте дубоко у себе и размислите да ли су вас многе дискусије које се воде овде учиниле бољим или лошијим верницима.
Ја ћу да будем искрен, након свих ових година сам дошао до закључка да су све ове дискусије само празне приче. Гомила поновљених, често потпуно непотребних дискусија.
Увреде! Колико само увреда. Кога је увреда побољшала? Само се нагомилавају зле мисли.

Већ извесно време сам свео баш све преписке и дискусије на минимум. Осећам се много боље у причи са живим људима које срећем. Није та одлука дошла нагло, него сам временом увидео да све ове приче само осиромашују уместо да нас обогаћују.

Пробајте више да разговарате са живим људима, а форум да пробамо да смањимо и трудимо се да пишемо краће и љубазније.
Поздрав свима!
. 36 Kažem vam da će ljudi za svaku bezvrijednu riječ koju kažu položiti račun u Sudnji dan. 37 Jer po svojim ćeš riječima biti proglašen pravednim i po svojim ćeš riječima biti osuđen.”

Ne treba to tumaciti tako bukvalno, mada ako je tako onda si ti prvi u gadnom problemu :)

Ima i onih koji ne pisu prazne reci....
Kada neko pise samo istinu tu nema praznine.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Našao sam ovaj zanimljiv tekst na internetu o poželeo da ga podelim ovde. ali nisam bio siguran gde bi se najbolje uklopio. Nekako mi ova tema najbolje odgovara, kada već praznoslovimo da barem ne pravimo pravopisne i gramatičke greške.






Mnogi završe fakultet, ali ostaju nepismeni: 15 važnih pravila pravopisa i srpske gramatike!

1303
devojka-cita-foto-thinkstock800.jpg

Foto: Thinkstock

View Comments

Gramatiku i pravopis učimo još od prvog razreda osnovne škole, ali neke greške su postale toliko usvojene i rasprostranjene, da je sve češći prizor čovek koji ima fakultetsku diplomu, a kada progovori, ne biste rekli ni da je završio osnovnu školu.

Pročitajte, testirajte svoje znanje, naučite i ne brukajte se!

1. Ako neznaš, onda zaista ne znaš. Ipak, vrlo je lako naučiti koja se četiri glagola sa negacijom u srpskom jeziku pišu spojeno - neću, nisam, nemoj i nemam. Ostale negacije glagola pišu se odvojeno. Dakle, pravilno je ne znam, ne mogu, ne umem, ne vredi, ne čekaj me...



2. Navedeno pravilo važi samo za glagole. Kod prideva i imenica rečca "ne" srasta sa drugom reči, pa tako imamo nečoveka, neznanje, nezrelog ili nepismenog, a ne - ne čoveka, ne pismenog...

3. Dali ste vi ovo razumeli? Jeste, ako reč dali shvatate samo kao glagol dati upotrebljen u 2. licu množine perfekta. Da li se kao pitanje uvek piše odvojeno. Kao i je li, bi li, hoćemo li... Skraćeni oblici pišu se ovako: Da l’, Je l’... Nikako bez apostrofa i nikada spojeno!

biblioteka-knjige-citanje-1426150571-55572.jpg


*Foto: Shutterstock

4. Jer vam srpski jezik zaista toliko težak, jel ste bili lenji u školi da ga naučite? Nikada ne mešajte jer i "jel", premda ne samo da nisu iste vrste reči, već reč "jel" ne postoji. Piše se samo Je l’ umesto Je li.

5. Ne piše se hvali, nego fali. Nije protestvovati, već protestovati. Nikako euro, nego evro. Ne precednik, već predsednik... Ali, potpredsednik, a ne podprecednik! Nije radosan i časan, već radostan i častan. Takođe, trenuci i zadaci pravilno je umesto trenutci i zadatci. Kaže se izvinio sam se, a ne izvinuo sam se (od glagola izviniti se).



6. Pišemo ja bih, ali ti bi, on bi, mi bismo, vi biste, oni bi. Nikako ja bi i ti bih!

7. Bio, radio, popravio, uredio, namestio... Već i vrapci na grani trebalo bi da znaju da "bijo" nije odlika pismenog čoveka.

8. Ako sumnjate da ste od nekoga viši, onda sigurno bolje poznajete jezik od onoga ko sumlja da niste višlji.

9. Ako putujete kolima i jedete kašikom vi ste bolji poznavalac jezika od nekoga ko putuje sa kolima ili jede sa kašikom. Naročito ako jede s’ kašikom, mora mu se objasniti da apostrof nikada ne ide uz skraćeni oblik predloga "s", čak i kada se pravilno upotrebljava (na primer s nama, s njim...).

knjige-shutterstock-1380134789-15396.jpg


*Foto: Shutterstock

10. U vezi toga želiš da se konsultuješ samnom? - Ščim? Kaže se U vezi sa tim i sa čim ili s čim, a ne ščim. Samnom nikako ne može biti ispravno, jer je pravilno sa mnom, sa tobom, sa njom...

11. Svo vreme nisam snikim želeo da se družim na ekskurziji. Sve vreme bio si samo u zabludi da se piše snikim umesto pravilnog ni sa kim, kao što se piše i ni sa čim, ni sa jednim... I kao što se kaže sve vreme, a ne svo vreme.

12. Obzirom da sam bijo na koncertu, vido sam mnogo slušaoca i gledaoca u sali. S obzirom na to da sam bio na koncertu, video sam mnogo slušalaca i gledalaca u sali.

3. Dr. Milić je najstrožiji lekar u bolnici. Iza skraćenice za oznaku profesije "dr" nikada se ne piše tačka, jer je "dr." sa tačkom skraćenica za reč drugi, a koristi se najčešće prilikom nabrajanja. Kaže se najstroži, jer pravilna komparacija prideva glasi ovako: strog - stroži - najstroži, kao i visok - viši - najviši.

14. - Dobar dan, želite li burek za poneti? - Da, ješću ga kući. Pravilno je za nošenje i kod kuće.

15. - Poćiću ka Beograđanci i čak šta više popeću se na njen zadnji sprat. Piše se poći ću, čak ili štaviše, samo jedno - pleonazam je pisati i jedno i drugo - i Beograđanki (jer je naziv zgrade Beograđanke nastao od vlastite imenice koja označava stanovnicu Beograda). Zadnji se koristi u smislu poslednji. Ispravno je pisati i zadnji i poslednji.



Opanak.rs


http://www.balkanspress.com/index.p...-vaznih-pravila-pravopisa-i-srpske-gramatike#
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.416
Našao sam ovaj zanimljiv tekst na internetu o poželeo da ga podelim ovde. ali nisam bio siguran gde bi se najbolje uklopio. Nekako mi ova tema najbolje odgovara, kada već praznoslovimo da barem ne pravimo pravopisne i gramatičke greške.






Mnogi završe fakultet, ali ostaju nepismeni: 15 važnih pravila pravopisa i srpske gramatike!

1303
devojka-cita-foto-thinkstock800.jpg

Foto: Thinkstock

View Comments

Gramatiku i pravopis učimo još od prvog razreda osnovne škole, ali neke greške su postale toliko usvojene i rasprostranjene, da je sve češći prizor čovek koji ima fakultetsku diplomu, a kada progovori, ne biste rekli ni da je završio osnovnu školu.

Pročitajte, testirajte svoje znanje, naučite i ne brukajte se!

1. Ako neznaš, onda zaista ne znaš. Ipak, vrlo je lako naučiti koja se četiri glagola sa negacijom u srpskom jeziku pišu spojeno - neću, nisam, nemoj i nemam. Ostale negacije glagola pišu se odvojeno. Dakle, pravilno je ne znam, ne mogu, ne umem, ne vredi, ne čekaj me...



2. Navedeno pravilo važi samo za glagole. Kod prideva i imenica rečca "ne" srasta sa drugom reči, pa tako imamo nečoveka, neznanje, nezrelog ili nepismenog, a ne - ne čoveka, ne pismenog...

3. Dali ste vi ovo razumeli? Jeste, ako reč dali shvatate samo kao glagol dati upotrebljen u 2. licu množine perfekta. Da li se kao pitanje uvek piše odvojeno. Kao i je li, bi li, hoćemo li... Skraćeni oblici pišu se ovako: Da l’, Je l’... Nikako bez apostrofa i nikada spojeno!

biblioteka-knjige-citanje-1426150571-55572.jpg


*Foto: Shutterstock

4. Jer vam srpski jezik zaista toliko težak, jel ste bili lenji u školi da ga naučite? Nikada ne mešajte jer i "jel", premda ne samo da nisu iste vrste reči, već reč "jel" ne postoji. Piše se samo Je l’ umesto Je li.

5. Ne piše se hvali, nego fali. Nije protestvovati, već protestovati. Nikako euro, nego evro. Ne precednik, već predsednik... Ali, potpredsednik, a ne podprecednik! Nije radosan i časan, već radostan i častan. Takođe, trenuci i zadaci pravilno je umesto trenutci i zadatci. Kaže se izvinio sam se, a ne izvinuo sam se (od glagola izviniti se).



6. Pišemo ja bih, ali ti bi, on bi, mi bismo, vi biste, oni bi. Nikako ja bi i ti bih!

7. Bio, radio, popravio, uredio, namestio... Već i vrapci na grani trebalo bi da znaju da "bijo" nije odlika pismenog čoveka.

8. Ako sumnjate da ste od nekoga viši, onda sigurno bolje poznajete jezik od onoga ko sumlja da niste višlji.

9. Ako putujete kolima i jedete kašikom vi ste bolji poznavalac jezika od nekoga ko putuje sa kolima ili jede sa kašikom. Naročito ako jede s’ kašikom, mora mu se objasniti da apostrof nikada ne ide uz skraćeni oblik predloga "s", čak i kada se pravilno upotrebljava (na primer s nama, s njim...).

knjige-shutterstock-1380134789-15396.jpg


*Foto: Shutterstock

10. U vezi toga želiš da se konsultuješ samnom? - Ščim? Kaže se U vezi sa tim i sa čim ili s čim, a ne ščim. Samnom nikako ne može biti ispravno, jer je pravilno sa mnom, sa tobom, sa njom...

11. Svo vreme nisam snikim želeo da se družim na ekskurziji. Sve vreme bio si samo u zabludi da se piše snikim umesto pravilnog ni sa kim, kao što se piše i ni sa čim, ni sa jednim... I kao što se kaže sve vreme, a ne svo vreme.

12. Obzirom da sam bijo na koncertu, vido sam mnogo slušaoca i gledaoca u sali. S obzirom na to da sam bio na koncertu, video sam mnogo slušalaca i gledalaca u sali.

3. Dr. Milić je najstrožiji lekar u bolnici. Iza skraćenice za oznaku profesije "dr" nikada se ne piše tačka, jer je "dr." sa tačkom skraćenica za reč drugi, a koristi se najčešće prilikom nabrajanja. Kaže se najstroži, jer pravilna komparacija prideva glasi ovako: strog - stroži - najstroži, kao i visok - viši - najviši.

14. - Dobar dan, želite li burek za poneti? - Da, ješću ga kući. Pravilno je za nošenje i kod kuće.

15. - Poćiću ka Beograđanci i čak šta više popeću se na njen zadnji sprat. Piše se poći ću, čak ili štaviše, samo jedno - pleonazam je pisati i jedno i drugo - i Beograđanki (jer je naziv zgrade Beograđanke nastao od vlastite imenice koja označava stanovnicu Beograda). Zadnji se koristi u smislu poslednji. Ispravno je pisati i zadnji i poslednji.



Opanak.rs


http://www.balkanspress.com/index.p...-vaznih-pravila-pravopisa-i-srpske-gramatike#

Hvala za podsecanje na nasu gramatiku...(dal se pise poDsecanje,ili poTsecanje?)
Svaka ti je na mestu.
Eh,samo da je Vuk Karadzic rodjen u Vranju,a ne u Trsicu ne znam dal bi nam bila ovakva gramatika kakva jeste.
Ja se izvinjavam na pravopisu,prvo zbog gramatickih,pa zbog tehnickih greski (greski ili gresaka?) i zbog engleske latinice u kojoj nema nekih nasih slova...
Mnogo nas je zaboravilo ono sto smo ucili o nasoj gramatici u skoli,pa jos jednom hvala Poelbusteru na poucnom ispravljanju.

Sto se tice ostalih Adriana,Taramane i drugih,drago mi je da ste se javili pa ubacite i vi neki vas komentar da zacinimo ovaj forum.
Niko nikoga ne psuje,niko nikoga ne vredja,...ni mene nije bilo dugo,pa evo javim se na par dana,dok sam slobodan...,dok nisam u obavezama...

I posto je na religijskom forumu tema "Prazne reci" je ne zelim da vam pisem prazne reci,vec da vam kazem da vas sve volim i zelim sve najbolje pa nema veze sto su nam religijska razmisljanja razlicita.
Svi mi gresimo i u recima i u delima i treba da se medjusobno ispravljamo dok ne dodje Bozji dan suda,a tad je gotovo kao u vreme Noja i potopa kad je Bog zatvorio Nojevu arku...
laku noc zelim vam svima
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
ne zelim da vam pisem prazne reci,vec da vam kazem da vas sve volim i zelim sve najbolje pa nema veze sto su nam religijska razmisljanja razlicita.
Svi mi gresimo i u recima i u delima i treba da se medjusobno ispravljamo dok ne dodje Bozji dan suda,a tad je gotovo kao u vreme Noja i potopa kad je Bog zatvorio Nojevu arku...
laku noc zelim vam svima
Hvala Bogu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Матеј 12.36 А ја вам кажем да ће за сваку празну ријеч коју реку људи дати одговор у дан страшнога суда.

Јесте ли се некад запитали колико празних речи сте овде написали?
Наш уредник је капитулирао, на подфоруму религије где дискутују људи који себе називају хришћанима?!
Погледајте дубоко у себе и размислите да ли су вас многе дискусије које се воде овде учиниле бољим или лошијим верницима.
Ја ћу да будем искрен, након свих ових година сам дошао до закључка да су све ове дискусије само празне приче. Гомила поновљених, често потпуно непотребних дискусија.
Увреде! Колико само увреда. Кога је увреда побољшала? Само се нагомилавају зле мисли.

Већ извесно време сам свео баш све преписке и дискусије на минимум. Осећам се много боље у причи са живим људима које срећем. Није та одлука дошла нагло, него сам временом увидео да све ове приче само осиромашују уместо да нас обогаћују.

Пробајте више да разговарате са живим људима, а форум да пробамо да смањимо и трудимо се да пишемо краће и љубазније.
Поздрав свима!

Problem je sto u licnom kontaktu sa ljudima, covek se pristojno ponasa da ne bi pokvario sliku o sebi.

Dok anonimnost na forumu omogucava ljudima da izraze svoje najdublje osecaje i stanje srca, a da pri tom ne brinu kakve ce to posledice ostaviti na njihov "ugled".

Tako mnogi ljudi na internetu pokazuju svoje pravo stanje srca, koje je daleko od prave duhovnosti i veze sa Bogom..

Daju sebi oduska!

Internet je velika zamka, ljudi ne shvataju da premda ih ljudi ne vide, Bog ih vidi i zna sta oni tamo pisu i sta rade..

Ovo je dakle test za svakog, ponasanje na internetu je pokazatelj kako ce se osoba ponasati kada je sama..

Svako treba da se zapita sta je ovde pisao, sta dalje pise, i da li je i on upao u ovu zamku gubitka identiteta, te gubitka odgovornosti. Prvenstveno prema Bogu a onda i prema drugim ljudima...

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Морам чешће да се вратим овој започетој теми, јер видим да се често нађем у истој позицији надајући се да ће се нешто променити. Зато треба свако од нас да води рачуна са ким се упушта у расправу. Аутор теме је савршено увидео да човек изгуби на контроли и Миру (Христосовом) када уђе у систематско понављање.

Ту се рађа гнев, цинизам и узалудно противљење било чему што саговорник изнесе. Ако прихватимо таква правила и себи дозволимо да постанемо заборавни, лако залутамо.
 
Natrag
Top