Pravoslavlje

Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog pomogao svakome!

Danas je Crkva Bogo-molitveno čitala (izmedju ostalog) Dela Apostolska 21, 8-14:

"Sutradan otputovasmo i dođosmo u Kesariju, pa uđosmo u kuću evanđeliste Filipa, koji je bio jedan od Sedmorice, i ostasmo kod njega.
On je imao četiri kćeri, devojke, koje su prorokovale. Pošto smo se tu zadržali više dana, dođe iz Judeje jedan prorok po imenu Agav,
te nam priđe, uze Pavlov pojac, sveza svoje noge i ruke, pa reče: "Ovo veli Duh Sveti: "Čoveka, čiji je ovo pojac, Judeji će u Jerusalimu svezati
i predati u ruke mnogobožaca"." Kad smo to čuli, molili smo mi i meštani da ne ide gore u Jerusalim.
Tada Pavle odgovori: "Šta to činite? Što plačete i cepate mi srce? Za ime Gospoda Isusa ja sam spreman ne samo da budem svezan,
nego i da umrem u Jerusalimu." Kako se nije dao nagovoriti, mi se umirismo i rekosmo: "Neka bude Gospodnja volja"."

Par stvari su mi ovde privukle pažnju:

*) Sveti Filip je bio djakon a ovde se naziva i Evandjelistom. Izgleda da u ranoj Crkvi,
nije "Evandjelistom" nazivan samo onaj ko je zapisao Evandjelje nego i onaj koji ga je ... propovedao u misiji?
*) Premda je Bogu hvala sv. Filip imao 4 ćerke koje su prorokovale, ipak Bog šalje još jednog proroka,
sv. Agava, da on bude taj koji će objaviti volju Božiju za Apostola Pavla. Kao da nisu svi proroci Bogo-nadahnuti ... identično?
*) Apostol Pavle nije znao (u ovom trenutku) mesto i vreme svoje končine jer da jeste, nebi rekao da će to biti u Jerusalimu.
*) Eto, od najranijih dana, utehom je smatrano objavljivanje voljnosti da se život da za Hrista, i već od
najranijih dana je korišćen izraz "Neka bude volja Gospodnja ili Božija".

brat Toma
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Hristos se vaznese!

Kratak tekst vladike Nikolaja o odnosu Hrista sa i prema Crkvi Njegovoj, kroz prizmu odnosa supružnika:

Tajna je ovo velika; a ja govorim za Hrista i za crkvu (Ef. 5, 32)

"Velika je tajna u tome što čovek ostavlja oca svojega i mater i prilepljuje se k ženi svojoj.
Sam apostol, koji se uzvišavao do trećega neba i video mnoge tajne nebeske, naziva brak telesnih ljudi na zemlji tajnom velikom.
To je tajna Ljubavi i života, i od nje je veća samo tajna Hristove veze sa Crkvom.
Hristos se naziva Ženikom a Crkva Nevestom.
Hristos toliko ljubi Crkvu, da je zbog Nje ostavio Oca Svoga nebeskog — ostajuć s Njim naravno u jedinstvu sušnosti i božanstva — i sišao na zemlju,
i prilepio se k crkvi Svojoj, i za Nju postradao, da bi je krvlju Svojom očistio od greha i svake skverni, i učinio ju dostojnom nazvati se Njegovom Nevestom.
Ljubavlju Svojom On greje Crkvu, krvlju Svojom hrani je, i Duhom Svojim Svetim oživljava i osveštava i ukrašava.

Što je muž ženi, to je Hristos Crkvi. Muž je glava ženi, a Hristos je glava Crkvi. Žena sluša svoga muža, i Crkva sluša Hrista.
Muž ljubi svoju ženu kao svoje sopstveno telo, i Hristos ljubi Crkvu kao Svoje sopstveno telo.
Muž ljubi ženu kao sebe samog, a žena se boji muža, a Hristos ljubi crkvu kao Sebe samog, a Crkva se boji Hrista.
Kao što niko ne mrzi svoje telo, nego ga greje i hrani, tako i Hristos greje i hrani Crkvu kao Svoje telo.
I pojedinačna duša ljudska je nevesta Hrista Ženika, i skup svih vernih nevesta je Hrista Ženika.
Kakav je odnos jednog verujućeg čoveka prema Hristu, takav je odnos cele Crkve prema Hristu.
Hristos je glava velikog Tela. koje se zove Crkva, i koja je delom vidljiva a delom nevidljiva.

O braćo moja, tajna je ovo velika! Ona nam se otkriva po meri naše ljubavi prema Hristu i straha od suda Hristovoga.
O Gospode, Spasitelju blagi, očisti i spasi i ukrasi duše naše, da bi se udostojile besmrtnog i neiskazanog jedinstva s Tobom
u vremenu i večnosti. Tebi slava i hvala vavek. Amin."

brat Toma
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog s nama, poBožni narode!

Svakome ko bi želeo da uz Božju pomoć bude "čovek od Božjeg poverenja",
šaljem ovu misao sv. Nikolaja Žičkog.


"Ne odreci dobra onima kojima treba, kad možeš učiniti (Priče Sol. 3, 27)

Ne odriče ni tebi Gospod ono što tebi treba, ne odreci ni ti čoveku, koga ti je Gospod poslao u susret, da kuša srce tvoje.
Ako ti neki siromah jedan put u životu pruži ruku za pomoć, podaj mu i ne otkaži.
Seti se, koliko ti je godina života, i koliko sati u jednom danu, i koliko minuta u jednome satu — svakoga minuta kroz toliko i toliko hiljada dana
ti pružaš ruku svoju ka Gospodu, i Gospod daje i ne otkazuje.
Seti se milosti Božje, i tvoja nemilost peći će te kao žeravica, i neće ti dati mira sve dok se ne pokaješ i ne omekšaš srcem.

Ne reci nikad: dosadiše mi ovi prosjaci! Toliki milioni ljudi žive na zemlji, i svi su prosjaci u Gospoda, i carevi kao i nadničari,
i bogataši kao i sluge — svi su prosjaci Gospoda — pa Gospod nikad ne reče: dosadiše mi ovi prosjaci!
O čoveče, zablagodari Bogu, što i od tebe neko traži kakvo dobro, bilo materijalno bilo duhovno!
To znači, da si ti čovek od Božjeg poverenja; znači: Bog ti je poverio neko Svoje dobro (jer sva su dobra Božja).
Pokaži se dostojan toga poverenja: pokaži se dostojan u malom, da bi ti se poverilo veće.

O Gospode svebogati, omekšaj srce naše i prosveti razum naš, da budemo milostivi u dobrima koja si nam Ti, Svemilostivi, poverio.
Tebi slava i hvala vavek.
Amin."

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Svakome ko bi želeo da uz Božju pomoć bude "čovek od Božjeg poverenja",
šaljem ovu misao sv. Nikolaja Žičkog.


"Ne odreci dobra onima kojima treba, kad možeš učiniti (Priče Sol. 3, 27)

Ne odriče ni tebi Gospod ono što tebi treba, ne odreci ni ti čoveku, koga ti je Gospod poslao u susret, da kuša srce tvoje.
Ako ti neki siromah jedan put u životu pruži ruku za pomoć, podaj mu i ne otkaži.
Seti se, koliko ti je godina života, i koliko sati u jednom danu, i koliko minuta u jednome satu — svakoga minuta kroz toliko i toliko hiljada dana
ti pružaš ruku svoju ka Gospodu, i Gospod daje i ne otkazuje.
Seti se milosti Božje, i tvoja nemilost peći će te kao žeravica, i neće ti dati mira sve dok se ne pokaješ i ne omekšaš srcem.

Ne reci nikad: dosadiše mi ovi prosjaci! Toliki milioni ljudi žive na zemlji, i svi su prosjaci u Gospoda, i carevi kao i nadničari,
i bogataši kao i sluge — svi su prosjaci Gospoda — pa Gospod nikad ne reče: dosadiše mi ovi prosjaci!
O čoveče, zablagodari Bogu, što i od tebe neko traži kakvo dobro, bilo materijalno bilo duhovno!
To znači, da si ti čovek od Božjeg poverenja; znači: Bog ti je poverio neko Svoje dobro (jer sva su dobra Božja).
Pokaži se dostojan toga poverenja: pokaži se dostojan u malom, da bi ti se poverilo veće.

O Gospode svebogati, omekšaj srce naše i prosveti razum naš, da budemo milostivi u dobrima koja si nam Ti, Svemilostivi, poverio.
Tebi slava i hvala vavek.
Amin."

Džabe čitanje svaki dan cijele Biblije, to kod vas nema efekta. Rodovi su jako loši. 13. po broju samoubistava, svaki dan neko ubistvo ili samoubistvo.

Porodične tragedije.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Vi pravoslavni ćete morati posegnuti za "jedinim nepogrešivim tumačem Biblije" (spisima Ellen White), inače, "džaba ste krečili".

Dabome. Ta autor pojma nema o onome što je pisao. Čitaoci prevedenog dela, oštećenog za nekolicinu poglavlja, pod dejstvom "prosvetljenja" znaju bolje... jeli tako? To je "duh kritike, oops, ovaj proroštva" na delu.

Ps. treba "prosvetljene" slušati kada govore, inače će uzeti frulicu pa praviti "igranku"....
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Vi pravoslavni ćete morati posegnuti za "jedinim nepogrešivim tumačem Biblije" (spisima Ellen White), inače, "džaba ste krečili".

djela, djela. Nekom favele, kriminal, bijeda, a nekom blagostanje, mir.

Jadne vaše nazadne i bijedne države, morate da bježite iz njih. Kome ste vi blagoslov. NIste sami sebi.
 
Natrag
Top