Pravoslavlje

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ovaj prvi udara i pljuje, dok drugi prica pricice podrzavajuci prvog. Treci pak 'prica sam sa sobom'!

Vi ste na zalost toliko jadni i opsednuti, da samo tudje grehe vidite, a na svoje ste potpuno oslepeli. Jos gore od toga, vi pripisujete grehe onima koji ih ni nemaju.

Nije brate problem u tome da li je neko razuman ili nerazuman. Da je to, pa da se pokuša razumeti. U pitanju je opsednutost, ali ne Bogom, nego sobom i ispunjavanjem "uslova spasenja". Oni prosto moraju tako da se ponašaju. A sve dolazi od toga što čovek biva ubeđen da to radi da bi udovoljio Bogu, a u stvari udovoljava samom sebi i kultu koji ga je ubedio da tako mora da bude.

Našli su se u tom kultu, to ih ispunjava, ali nedovoljno, jer moraju da idu dalje dok sve ne podlože svojoj doktrini koja ih uči da su svi neprijatelji Božiji, otpad, a oni jedini ispravni ostatak. Jer po njima smo svi pali, a oni zbog ića, pića, shabata, desetka ostatak koji će zadobiti spasenje (iako je Hristos za sve jednom za svagda grehove ljudske otkupio). Ako ne uspeju da sve posubotare, neće imati poena na istražnom postupku u koji su poverovali. A poverovali su jer su im vuci u jagnjećoj koži rekli da je to po Bibliji.

Većini, ako ne svima koji postanu takvi, smetalo je pravoslavlje i njegov misticizam, pop ih je možda nervirao. Dovoljno je bilo da im neko nahrani ego i "izbibličari" po ključu.

Zato brate i imaš ovu trojicu, pa i četvrtog koji uđe tek da izgricka lešnike.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Hristos vaskrse, udjimo u radost svoga Gospoda(ra)!

Mudriji od mene je rekao:

"Carstvo Božije je opipljivo!

Kadgod je neko gladnog nahranio ili žednog napojio,
kadgod je bolesnog posetio, kadgod je nekog za oproštaj zamolio
ili nekome oprostio, kadgod je neko nekog utešio ili
nije nekog osudio ili oklevetao, kadgod se neko radovao uspehu i časti drugoga ....
Učinio je Carstvo Božije opipljivim i realnim."

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Jakov 2,19 Ti vjeruješ da je jedan Bog; dobro činiš; i đavoli vjeruju, i drkću.


Jakov 2,18

No može ko reći: ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi vjeru svoju bez djela svojijeh, a ja ću tebi pokazati vjeru svoju iz djela svojijeh.
Jakov 2,19 Ti vjeruješ da je jedan Bog; dobro činiš; i đavoli vjeruju, i drkću.
Jakov 2,20 Ali hoćeš li razumjeti, o čovječe sujetni! da je vjera bez djela mrtva?
Jakov 2,21 Avraam otac naš ne opravda li se djelima kad prinese Isaka sina svojega na oltar?
Jakov 2,22 Vidiš li da vjera pomože djelima njegovijem, i kroz djela svrši se vjera?



Otkrivenje 21,27I neće u njega ući ništa pogano, i što čini mrzost i laž, nego samo koji su napisani u životnoj knjizi jagnjeta.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Vaskrse Hristos, radujmo se!

Vašoj pažnji preporučujem ovaj kratak tekst sv. Teofana Zatvornika:

Vi ne verujete jer niste od ovaca mojih, govori Gospod Judejcima koji ne veruju.
Ovce moje slušaju moj glas, i ja njih znam i za mnom idu (Jn.10,26-27). Koji ne veruju nisu iz stada Hristovog.
Tada su neverujući bili oni koji još nisu ušli u stado, a sada su među nama neverujući svi ono koji su otpali od vere i istupili od stada Hristovog.
Gospod je Pastir: sve Njegove ovce idu za Njim, sledeći Njegovo učenje i ispunjavajući Njegove svete zapovesti.
Grešnici su bolesne i slabe ovce, koje međutim, ipak idu sa stadom.
Oni, pak, koji izgubiše veru sasvim otpadaju i ostaju hrana zverima.
To su oni koji su zaostali. Oni nisu u stadu Hristovom i Njegov glas ne slušaju.
Ni On njih ne zna zbog toga što ne daju da se za njih zna.
[Oni se ne ugledaše na] krvotočivu koja je znala da da na znanje da je prisutna.
I na Sudu će im biti rečeno: "Ne znam vas, idite!"

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Kako to da nakon vaskrsa pravoslavlja 91. imamo tolike porodične tragedije?

Zar ne bi to trebalo da bude u ateizmu, a sada da toga nema puno?
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Voskresenije Hristovo vidjevše....!

"Naučeni od Svetoga Duha govorite sveti Božiji ljudi (II Petrova)

Ovo svedoči onaj koji je i sam bio sveti Božji čovek, apostol Petar, kamen vere i vitez krsta.
Kao sveti Božji čovek on, po sopstvenom svom iskustvu, objašnjava, kako su govorili i kako govore sveti Božji ljudi, i kaže:
"Naučeni od Svetog Duha govoriše oni." Ne govorahu, dakle, oni po svome umovanju, ni po svom pamćenju, ni po svom slućenju,
ni po svom učenju, ni po svojoj rečitosti, nego govorahu od Duha i po Duhu Svetome.
Mudrost Božja izlivaše se kroz njih i istina Božja otkrivaše se kroz njih.

Ne napisa Sveto Pismo lažljiva pisaljka književnička (Jerem, 8, 8) nego ga napisaše sluge i izbranici Duha Božjeg Svetoga.
Niti Sveto Pismo pisahu ljudi, kojima pisanje beše zanat, nego ga pisahu sveci Božji, upućeni i nagnani Duhom Božjim da pišu.
Često i ne hoteći, pa čak i protiveći se, oni su morali da pišu, kao što svedoči sveti prorok Jeremija govoreći:
"I rekoh, neću Ga (Boga) više pominjati, niti ću više govoriti u ime Njegovo: ali bi u srcu mom kao oganj razgoreo,
zatvoren u kostima mojim, i umorih se zadržavajući ga, i ne mogoh više." (20, 9).

O braćo moja, braćo, nije Sveto Pismo od čoveka nego od Boga, nije od zemlje nego od neba,
niti je od tela nego od duha, da — od Duha Božjeg Svetoga. Nadahnuti mudrošću i istinom od Duha Svetoga
pisahu sveti Božji ljudi: proroci, i jevanđelisti, i apostoli, i oci, i učitelji, i jerarsi, i pastiri.

O Bože Duše Sveti, Duše Mudrosti i Istine, nadahni nas dahom Tvojim životvornim, da bismo poznali Mudrost i Istinu,
i ispunili ih s pomoću Tvojom. Tebi slava i hvala vavek.
Amin."
Sv. Nikolaj Žički

bT
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ne napisa Sveto Pismo lažljiva pisaljka književnička (Jerem, 8, 8) nego ga napisaše sluge i izbranici Duha Božjeg Svetoga.
Niti Sveto Pismo pisahu ljudi, kojima pisanje beše zanat, nego ga pisahu sveci Božji, upućeni i nagnani Duhom Božjim da pišu.

Hristos te Vaskrsli svojom Svetošću prigrlio

Ne napisa ga ni ruka ljudskim umom i pameću zadojenih, nego onih kojima Bog, Triput Sveti, Svedržitelj u srca usadi poziv, neporeciv da zapišu šta su preci njihovi videli i čuli, šta su oni sami videli, čuli i duhom osetili. Da ostave rukom svojom, ljudskom, nesavršenom, poruku koju im Paraklitos dade da prime, da se naraštaji pripreme da Onoga Koji Jeste, Hristosa neizmernog, Očevo Ja, prepoznaju i prime.

Ali, u Svojoj premudrosti, ne dade Bog Svesilni da se sve zapiše, ostade mnogo toga da se Svetim Predanjem prenese, da Njegova Crkva prenosi i ljude ka Njemu, Spasu i Otkupitelju, Jednom I Jedinom, dovodi, krsteći ih u Njegovo Ime, Ime Oca, Sina, I svetoga Duha.

Neka te On, čije se ime uzalud u usta ne stavlja, Spas i Milost svega sveta, vodi ka Sebi, Putem Istine i Života koja je On sam. Blagoslov Njegov neka te prati.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
"Glavno je svemu sto si cuo; Boga se boj i zapovesti Njegove drzi, jer to je sve coveku. Jer ce svako delo Bog izneti na sud i svaku tajnu bila dobra ili zla." Propovednik 12,13.14.

"Koji govri poznajem Ga, a zapovesti Njegove ne drzi, laza je i istine nema u njemu." 1. Jovanova 2,4

"Jer je OVO LJUBAV BOZJA DA ZAPOVESTI NJEGOVE DRZIMO; i zapovesti Njegove nisu teske." 1. Jovanova 5,3.

"Jer telesno mudrovanje neprijateljstvo je Bogu, JER SE NE POKORAVA ZAKONU BOZJE, niti moze." Rimljanima 8,7.

"OVDE JE TRPLJENJE SVETIH, KOJI DRZE ZAPOVESTI BOZIJE I VERU ISUSOVU." Otkrivenje 14,12.

Darth, sta ti kazes na sve ovo?
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Hristos se vaznese, vaistinu!

Danas je Crkva Hristova i Pravoslavna molitveno čitala ove reči svetog Luke:

Prvu ti knjigu napisah, o Teofile, o svemu što poče Isus i tvoriti i učiti do dana kada se vaznese,
pošto Duhom Svetim dade zapovesti apostolima koje izabra, kojima i po stradanju svome pokaza sebe živa
mnogim istinitim dokazima, javljajući im se četrdeset dana i govoreći o Carstvu Božijem.

S njima boraveći zapovedi im da se ne udaljuju iz Jerusalima, nego da čekaju obećanje Oca, "koje čuste", reče, "od Mene;
jer je Jovan krstio vodom, a vi ćete se krstiti Duhom Svetim ne dugo posle ovih dana."
Onda oni koji behu sabrani pitahu Ga govoreći: "Gospode, hoćeš li u ovo vreme uspostaviti carstvo Izrailjevo?"
A on im reče: "Nije vaše znati vremena i rokove koje Otac zadrža u svojoj vlasti, nego ćete primiti silu kada siđe Sveti Duh na vas;
i bićete mi svedoci u Jerusalimu i po svoj Judeji i Samariji i sve do kraja zemlje."
I ovo rekavši, dok oni gledahu, podiže se, i uze ga oblak ispred očiju njihovih. I dok netremice gledahu za njim kako ide na nebo,
gle, dva čoveka u haljinama belim stadoše pored njih, i oni rekoše:" Ljudi Galilejci, što stojite i gledate na nebo?
Ovaj Isus koji se od vas vaznese na nebo, tako će isto doći kao što ga videste da odlazi na nebo."
Tada se vratiše u Jerusalim sa gore zvane Maslinska, koja je blizu Jerusalima jedan subotni dan hoda.


brat Toma
 
Natrag
Top