Pravilna nega prvih zubića

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Pravilna nega prvih zubića

thumbnail.php


Čim izbije prvi zubić, počinje i njegovo pranje. Za početak je dovoljno očistiti ga ujutro i uveče posebnom četkicom za zube ili vlažnom gazom


Kada niknu prvi zubići (obično su to gornji ili donji sekutići), oni se peru vlažnom gazom, tako što se odsečnim pokretima protrljaju od desni prema donjoj ivici. Potrebno je takve pokrete uraditi najmanje pet puta, i to sa vidljive strane, ali i sa strane okrenute usnoj duplji. Takođe, zubići se mogu očistiti i posebnom četkicom za zube koja se natakne na prst - što je u isto vreme i izvrsna masaža.

Prvi zubi se peru ujutru i uveče. Za to vreme bebica treba samo da se igra sa zubnom četkicom (kako bi se navikla na nju).
Kada niknu svi mlečni zubići, najbolje ih je negovati četkicom s dužim vlaknima, uskom glavicom i nešto debljom drškom zgodnom za držanje - njome dete može početi samo vežbati pranje zubića.

Kada bi trebalo početi s korišćenjem paste za zube?

Zubne paste počinju da se koriste u drugoj godini života - i to dečje. Dječja pasta za zube koja sadrži florid jača zubnu gleđ i sprečava stvaranje karijesa. Minimalna doza će biti sasvim dovoljna. Ako se dobro razmaže po vrhovima četkice, ne može se progutati.

Kako da zubi ostanu zdravi?

  • Detetu od godinu dana piće umesto u flašici dajte u čaši ili šoljici
  • U dečjoj ishrani koristite što manje kiselog i slatkog, pri čemu nije važna količina već učestalost. Dakle, ako se već gricka slatkiš i piju slatki sokovi, neka to barem bude samo ponekad
  • Ne stavljajte u usta detetovu cuclu i pribor za jelo da bi se sprečio prenos bakterija karijesa u bebina usta

Budite dobar primer, deca uče oponašajući vas. Od pranja zuba napravite lep ritual - neka pranje zuba bude igra. I ponekad se poslužite trikovima - kada dete ne želi otvoriti usta vi recite: "Aaaa", tada se ustašca bebe često automatski otvore. Ili zasmejavajte dete i pri tome brzo četkicom istrljajte zubiće.


Izvor:YuMama
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
10 važnih činjenica o prvim zubima

10 važnih činjenica o prvim zubima

thumbnail.php


Nicanje prvih mlečnih zubića predstavlja jedan od najznačajnijih trenutaka u razvoju bebe. Zato im treba posvetiti dužnu pažnju.

Mlečni zubi se pojavljuju u periodu između četvrtog i dvanaestog meseca. Pre toga je rano, pa je neophodno proveriti da se ne radi o tvorevinama koje liče na zube, ali su labavo pričvršćene i mogu da budu opasnost za gutanje ili udisanje. Ako se mlečni zubi ne pojave posle prve godine, postoji opasnost od urođene nepravilnosti u broju ili, čak, nedostatku svih zuba.

Iznećemo nekoliko najvažnijih pravila vezanih za adekvatan razvoj i negu mlečnih zuba.


1. Mlečni zubi su važni
Veoma je pogrešno i nestručno mišljenje da mlečna dentacija nije značajna i da joj ne treba posvećivati pažnju, odnosno negovati zube i odlaziti kod stomatologa.

* Mlečni zubi su, pre svega, važni za pravilnu ishranu, jer je samo dobro prerađena hrana - zdrava.
* Uloga mlečnih zuba je veoma važna i za razvoj kostiju vilice.
* Pored viličnih kostiju, mlečni zubi su značajni i za razvoj stalnih zuba.
* Ne sme se zaboraviti ni uloga mlečnih zuba u pravilnom razvoju govora (mada je ne treba prenaglašavati), a svakako je važan i estetski momenat.

Mlečni zubi postoje da bi obezbedili sve ove funkcije, jer su vilične kosti previše male da se u njih postave mnogo krupniji, stalni zubi. Oni se razvijaju uporedo sa razvojem kostiju. Ukoliko nedostaje značajniji broj mlečnih zuba (zbog urođenog poremećaja ili, nažalost, vađenja) - neophodno ih je nadoknaditi protezicama, kako bi se sve ove funkcije očuvale.

2. Oboljenja mlečnih zuba su infektivna
Zaštita zuba počinje od trenutka nicanja. Tada se na njihovoj površini naseljavaju bakterije koje izazivaju zubni kvar. Najznačajnija od tih bakterija je Streptococcus mutans - najčešće se prenosi iz usta osoba koje su u dužem kontaktu sa bebom, pre svega iz majčinih. Zato je izuzetno važno da majka ima izlečene sve zube i da redovno održava higijenu i koristi rastvore protiv karijesa i oboljenja desni (Fluorogal, Ozosept i druge, koji sadrže fluoride).

files.php


3. Mlečni zubi lako i brzo oboljevaju, i to ne samo od slatkiša
Pored zubnih bakterija, najznačajniji faktor za oboljevanje mlečnih zuba su suviše česti obroci. Oni su nepovoljni i za opšte zdravlje, pa je savet svakog pedijatra da se beba što hitnije uobroči. Za zube su najnepovoljniji noćni obroci - bilo da je to flašica sa mlekom, sokom, ili česta noćna dojenja. Dozvoljeno je da u bočici preko noći bude isključivo čista voda. Često hranjenje kašicama i drugom veštačkom hranom - zaslađenom ili nezaslađenom, isto tako deluje na razvoj ranog karijesa.

4. Mlečne zube treba negovati odmah po nicanju
Velika je greška da se zapostavi higijena mlečnih zuba pod izgovorom da je dete još uvek malo. Mlečni zubi su veoma osetljivi, pa ako se uklopi velika zastupljenost bakterija, česti obroci i slabija odbrambena svojstva pljuvačke, dolazi do razvoja veoma teškog i ozbiljnog oboljenja zuba - cirkularnog karijesa. Higijena prvih zuba se započinje blago navlaženom gazicom - odsečnim vertikalnim pokretima, koji idu od desni prema griznim površinama, i to i sa spoljašnje strane (prema usnama) i sa unutrašnje strane (prema jeziku). U međuvremenu, dete se igra sa četkicom. Tek kasnije se prelazi na četkicu - preporuka je da roditelj pere detetu zubiće sve do treće godine.

5. Mlečne zube treba često posmatrati
Kad god se na njima primete bilo kakve promene u vidu beličastih ili sivkastih mrlja (rupice su već uznapredovali stadijum), dete treba odmah, bez čekanja odvesti specijalisti - dečjem stomatologu. Najverovatnije se radi o početku teškog oboljenja zuba, cirkularnom karijesu. Ukoliko se brzo ne reaguje, u roku od nekoliko nedelja može da dođe do ozbiljnog, često nepovratnog oštećenja zuba. Ako stomatolog kaže da ne treba ništa da se radi, da to nije važno, ili da tu ništa ne može da se učini, bez razmišljanja potražite drugog!

6. Dete je potrebno voditi stomatologu i pre treće godine
Neophodno je da se dete najmanje dva puta godišnje odvede na pregled, a uvek kad god roditeljima nešto izgleda sumnjivo. Redovne kontrole kod stomatologa, koji ima prijateljski stav prema deci, stvaraju naviku odlaska i sprečavaju strah od stomatološke ordinacije.

7. Mlečne zube treba "zalivati"
Zalivanje fisura je moćna tehnika - ona sprečava razvoj karijesa na griznim površinama bočnih zuba. Inače, takav karijes je najčešće zastupljen, ako ne dođe do pojave ranog cirkularnog karijesa, o čemu smo već govorili. Posebno su značajni drugi mlečni molari ("petice"), jer je neophodno da budu u vilicama do jedanaeste godine. Oni su veoma važni za pravilno postavljanje zuba i ključni u procesu dobrog žvakanja.

files.php


8. Mlečne zube treba hitno lečiti kada obole
S obzirom da je značaj prisustva mlečnih zuba veliki, treba na vreme sprečiti oboljevanje, ali isto tako i odmah preduzeti lečenje. Mlečni zubi su tanki, gracilni, pa karijes mnogo brže napreduje. Nikako ne slušajte savete da se mlečni zubi ne "popravljaju". Ponekad kod roditelja postoji dilema da li se radi o velikoj psihičkoj traumi kada dete u prvoj i drugoj godini preživljava stomatološke intervencije (više o ovoj temi pročitajte u tekstu: Kod zubara bez straha ). Međutim, danas postoje savremeni materijali sa kojima je moguće da se većina zahvata uradi praktično bez "zujalice" i bola.


9. Mlečni zubi moraju da se vade ako ne mogu da se izleče
Ukoliko nema mogućnosti uklanjanja karijesa i restauracije ili lečenja zuba, kod koga je došlo da izumiranja tkiva pulpe (u narodu se nepravilno naziva živac) - zub je neophodno izvaditi jer predstavlja izvor infekcije. Moguća su oštećenja klica stalnih zuba, a postoji i štetni uticaj na imuni sistem, zglobove, srce i opšte zdravlje. Isto tako, uvek postoji opasnost da sa najmanjim padom imuniteta dođe do otoka i ozbiljnih komplikacija.


10. Mlečni zubi zahtevaju primenu fluorida

Fluoridi su najmoćnije sredstvo za zaštitu od zubnog karijesa i u borbi protiv njegovog napredovanja. Oni su i glavni razlog značajnog pada zastupljenosti ovog oboljenja u razvijenim zemljama. Obavezna je primena dečjih zubnih pasta sa fluorom. Za ostale oblike fluorida (tabletice, rastvori, gel, premazivanje) bi bilo najbolje da ih specijalista odredi u odnosu na individualni rizik.



Prof. dr Jovan Vojinović
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Cirkularni karijes brzo razara zubiće

thumbnail.php


Proces cirkularnog karijesa uvek počinje na gornjim sekutićima i vrlo brzo se širi na ostale mlečne zube. Kako ga prepoznati i šta preduzeti?


Roditelji često i ne primete prve znake - pojavu belih, kredastih mrlja u vratu gornjih sekutića. Te mrlje su znaci uznapredovalog topljenja zubne gleđi. Kako ovakva gleđ postaje porozna, u nju se iz pljuvačke i hrane, a uz pomoć bakterija - talože pigmentne materije (braonkaste i crne). Zbog toga gleđ puca i javljaju se rupice (kaviteti). Razaranje se širi kružno oko vrata zuba, pa otuda i naziv "cirkularni karijes".


Fistule su upozorenje

Napredovanjem karijesa u dubinu, razara se zubna kost (dentin). Tada zubi postaju izjedeni, crni, i znatno oslabljeni. Lako pucaju, i umesto njih ostaju crni koreni, koji mogu da se inficiraju. Kod mlečnih zuba se ređe javljaju akutne reakcije (bol), ali se infekcija dalje širi na viličnu kost, u kojoj se stvaraju hronični procesi - granulomi. Tada se najčešće uočava ispupčenje na mesu iznad zuba (fistule). Preko njih se izbacuje gnoj koji je prisutan zbog procesa u kostima. Kod dece je ovakva reakcija relativno česta jer je kost poroznija i lakše se probija. Ipak, sa padom imuniteta može doći do aktiviranja procesa i pojave velikih otoka praćenih bolom, temperaturom i drugim simptomima.

Brzo razaranje zuba

Proces cirkularnog karijesa uvek počinje na gornjim sekutićima, vrlo brzo se širi na ostale mlečne zube u gornjoj vilici, a tek kasnije i na donju vilicu. To je i osnovna specifičnost u odnosu na klasični karijes koji najčešće počinje u jamicama i fisurama griznih površina mlečnih molara. Napredovanje cirkularnog karijesa može da bude izuzetno brzo, pa u roku od nekoliko nedelja - od belih mrlja dolazi do razaranja zuba.

Opasni šećer
Svako duže nagomilavanje šećera bilo da je iz bočice, veštačke hrane, pa i majčinog mleka, predstavlja izvor hrane za bakterije na zubima, koje ga obilato koriste. Ukoliko je u ustima roditelja, a posebno majke, velika koncentracija bakterije "Streptococcus mutans" u periodu kada bebi niču zubi, infekcija u ustima deteta je mnogo jača, a time i mogućnost da se karijes pre razvije.


Najčešći uzroci


1. Bakterije iz roda "Streptoccocus mutans"

One su i inače osnovni izazivači razaranja gleđi zuba. Vezuju se za njegovu površinu i oko sebe stvaraju sluzavi omotač koji se naziva zubni plak. U njemu bakterije prerađuju šećere, neophodne za sopstvenu ishranu, a kao nusprodukt se nagomilavaju organske kiseline. One deluju na površinu gleđi zuba, narušavajući ravnotežu između mehanizama razgradnje i ponovne izgradnje mineralne rešetke. Kao posledica toga, minerali se izvlače iz gleđi (demineralizacija), ona slabi, gubi svoju providnost (pojava belih mrlja), i na kraju puca.

2. Sindrom bočice

Do nedavno se smatralo da je jedini uzrok cirkularnog karijesa često i dugo držanje bočice sa zašećerenom vodom, čajem, sokom ili mlekom u ustima deteta. U engleskoj stručnoj literaturi se zbog toga cirkularni karijes označava kao "sindrom bočice". Nekada je u našim krajevima bio običaj da se dete uspavljuje sa cuclom umočenom u med. Isto tako, pojava oboljenja je povezivana i sa zaslađivanjem veštačke hrane za bebe. Smatralo se da bolest počinje na gornjim zubima jer su donji zaštićeni od dejstva šećera, pošto ih prekriva jezik. Zbog svega toga, stroga preporuka je da se detetu ne sme duže vreme u ustima ostavljati bočica sa tečnostima u kojima postoje šećeri (kako bi se ono uspavalo). Dozvoljeno je da u bočici bude samo čista voda ili nezašećeren čaj.

3. Ostali uzroci

Gornji sekutići su posebno osetljivi, jer je u tom predelu pljuvačka slabije pokretna, a time i njena zaštitna uloga. Usne kod dece nisu u potpunosti zatvorene, pa se predeo gornjih zuba brže suši. Beba duže vremena spava, a u periodu sna se pljuvačka slabije luči. Osim toga, pljuvačka kod bebe ima upola manje odbrambenih antitela nego u kasnijim periodima.
Prema tome, cirkularni karijes je posledica LOŠE BRIGE O DEČJIM ZUBIMA, kao i preteranog opterećivanja šećerima, a ne samo bočice ili zašećerene cucle.

Kako da sprečimo karijes kod beba?
* Roditelji moraju redovno da peru zube, i po mogućstvu da eliminišu bakteriju "Streptococcus mutans" iz svojih usta.

* Roditelji moraju redovno da bebi čiste zube pomoću gaze, najbolje ujutru posle jela i pred spavanje.

Upozorenje su bele mrlje

Ako se pojave bele mrlje, neophodno je što hitnije otići kod stomatologa, koji će preduzeti efikasne mere da se početno oštećena gleđ remineralizuje i da proces više ne napreduje. Naravno, odmah se mora započeti sa brisanjem zuba pomoću gaze, i to više puta dnevno.
Ukoliko se zakasni i bele mrlje napreduju u defekt na gleđi, takav zub mora da se hitno restaurira. Danas postoje vrlo dobri materijali i bezbolne metode koje će ovakve zube lako i efikasno da "poprave".
U slučaju da stomatolog odlaže intervenciju, ili tvrdi da ništa ne može ili ne treba da se uradi, treba potražiti drugog.

Velike mogućnosti

Kod uznapredovalih oštećenja, kada nije moguće restaurirati zube, oni mogu da se očuvaju specijalnim fabričkim - metalnim ili polikarbonatnim krunicama.
Jako razoreni zubi, sa zaostalim korenovima, procesima u kosti i fistulama, moraju da se izvade. Nestručno je mišljenje stomatologa koji insistira na njihovom dužem zadržavanju, jer su takvi zubi izvor infekcije i mogućnosti oštećenja celog organizma.
Ponekad se zakasni sa dolaskom kod stomatologa, pa se vadi veliki broj zuba. U tom slučaju se izrađuju protezice za decu. One im pomažu da žvaću, da govore, a svakako imaju i estetski efekat, koji je u današnje vreme izuzetno značajan i kod mališana.

Zaštitna uloga pljuvačke

Primećeno je da se cirkularni karijes razvija i kod dece koja se ne dohranjuju, ali često i dugo sisaju. Nova saznanja o značajnoj ulozi pljuvačke u odbrani zuba od razvoja zubnog karijesa su u potpunosti rasvetlila sve enigme i oko razvoja cirkularnog karijesa. Pljuvačka je najvažniji faktor zaštite usne duplje i zuba. U stvari, ima čitav niz uloga, od kojih su najvažnije:
1. mehaničko ispiranje ostataka hrane sa zuba i sluznice
2. razlaganje šećera pomoću enzima koje sadrži
3. prisustvo odbrambenih antitela (posebna grupa označena kao IgA), kao i drugih odbrambenih mehanizama
4. neutralizacija kiselina
5. remineralizacija površine gleđi...

Izvor:YuMama

Prim. dr Jovan Vojinović
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Karijes se prenosi poljupcem

Karijes se prenosi poljupcem

thumbnail.php


Bakterije koje uzrokuju karijes prilikom poljupca lako se prenose sa majke na dete, pokazuju brojna istraživanja

Zato stručnjaci savetuju da mališane nikada ne ljubite u usta. Bakterija Streptococcusmutans, koja je odgovorna za nastanak karijesa, može da se prenese i deljenjem pribora, kao i duvanjem u dečju hranu, što majke često rade. Prema studiji objavljenoj u časopisu "PediatricDentistry" dokazano je da su majke primarni izvor prenosa i razvoja ove bakterije kod dece. Karijes je bakterijska infekcija, a mališani su najosetljiviji u trenucima kada im izbijaju prvi mlečni zubi, pa tada treba biti naročito obazriv.

“Roditelji paze kada su prehlađeni ili imaju grip. Neće da ljube decu i ne prilaze im, a ne razmišljaju da se ista stvar događa i kada imaju karijes”, kaže stomatolog Džejn Soksman, vođa istraživačkog tima.

Doktorka naglašava da karijes uzrokuje i niz drugih faktora, uključujući genetiku, oralnu higijenu i prehrambene navike. Ali, ovo istraživanje ne treba da znači da deci “ukinete” poljupce. Dovoljno je da dete odvedete kod zubara čim izbiju prvi zubići i da ga na svakih šest meseci vodite na redovne kontrole.

Izvor: Novosti
 
Natrag
Top