Prava i lažna duhovnost. Motivi srca.

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Prava duhovnost nije pitanje ponašanja, nego motiva srca, ponašanje može, a i ne mora da bude manifestacija srca. Tako da će isti čin iz dva različita motiva biti kod Boga odbačen i prihvaćen. Prava duhovnost je pitanje motiva srca. Iz kog motiva nešto radimo. Ko dublje proučava Bibliju to vidi u toj knjizi.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ok, slazem se. I u cemu je sad problem?
Pokusavas da proniknes u tudje motive, pobude i srce? To ti nece uspeti, jedino Bog poznaje srce.

Price tipa: "Jehovini svedoci i pravoslavci imaju zlo srce.." - mozes pricati nekom ko ih ne zna..

Isto tako price tipa "zlo drvo donosi zao rod" i "po rodovima njihovim poznacete ih" , okaci macku o rep, jer Isus tamo govori o onima koji ce se "samoproglasiti za mesije" - DAKLE O POJEDINCIMA, a ne o zajednicama..

Dakako, dobro si rekao u uvodu, to je "test duhovnosti", a ne "test ispravnosti nauke", jer Isus nigde nije rekao da na taj nacin "testiramo nauku", vec "duhovni rod", sto je induvidualno kod svake osobe i pojedinca, i neka osoba sa istim znanjem moze doneti rod, a druga i ne mora..

Neka osoba slusa lekara a druga ne slusa, neka se izleci a neka ne. Sve je to induvidualno i ne zavisi od volje lekara tj. ucenja zajednice.

Time se ne tretira ispravnost metodologie..

Na kraju ako bi smo i merili duhovnost(odnosno rod) po Tripovom savetu, kod razlicitih zajednica, bi bili na istom - jer sto je brojnija zajednica imacemo vise duhovno slabih, od neke manje brojnije, koja zbog organizacione strukture(zatvorenog tipa) mora imati, dakako, i manje ovih duhovno slabih osoba.. Sto je prosta zakonitost.

Svejedno, rekli smo da se ovom metodom ne moze tretirati ispravnost ucenja neke zajednice, vec samo pojedinca. Zato i svaku sledecu opasku gospodina Tripa na ovoj temi, treba tako i posmatrati , kao neutemeljenu...

Pozdrav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Motivi da se ljudima SAMO uzme novac - dovodi do puno neposvećenih u jednoj zajednici.

Motivi da se ličnim zalaganjem ljudi spasu, a novac bude na oslednjoj tački crkvenog uređenja - dovodi do puno posvećenih.

Crkva u koju čovek dođe da ostavi novac, a ne čuje reč Božju, i nema mogućnosti savetovanja sa sveštenstvom, ili među braćom i sestrama, u cilju pospešivanja lične duhovnosti i zajednice sa Bogom - govori o motivu iz koga ta zajednica postoji.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Motivi da se ljudima uzme novac - dovodi do puno neposvećenih u jednoj zajednici.

Motivi da se ličnim zalaganjem ljudi spasu - dovodi do puno posvećenih.

Crkva u koju čovek dođe da ostavi novac, a ne čuje reč Božju, i nema mogućnosti savetovanja sa sveštenstvom, ili među braćom i sestrama, u cilju pospešivanja lične duhovnosti i zajednice sa Bogom - govori o motivu iz koga ta zajednica postoji.

Kojoj je to zajednici motiv novac?
Izvini, ali nije ni adventistima, ni Jehovinim svedocima, ni pravoslavcima..

Mozda postoji neka kojoj jeste, ali vidim samo neosnovane napade na J.S. , koliko god se ja neslagao sa njihovom teologijom, ne mogu podrzati takve price protiv njih, kao "motiv im je novac" i "imaju zlo srce"..

Oni cak ni knjige ne naplacuju, ja sam jednom prilikom doneo kuci oko 150 knjiga iz njihove biblioteke potpuno besplatno, dobijes na poklon, dok adventisti kao i svi drugi naplacuju..

Dakle, ovde se veoma neposteno karakteriziraju neke zajednice i tudje pobude, a to je zapoceo Tripo...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jednom prilikom sam popričao sa jednim čovekom koji je prosio ispred crkve svetog Marka u Beogradu.

Rekao mi je - da je jednom ušao u crkvene prostorije koje se nalaze nedaleko od samog hrama, i tu je bio veliki sto na kome je billa gomila para, i sveštenici koji su se smejali.

Kada ih je zamolio da mu daju koju paru za hleb - oni su ga isterali napolje.

Kome je motiv novac a ne jevanđelje - može se videti iz gore opisanog u mom predhodnom, pa i ovom komentaru, iz puno posvećenih, ili neposvećenih.

Evo ispravke mog poslednjeg komentara.

Motivi da se ljudima SAMO uzme novac - dovodi do puno neposvećenih u jednoj zajednici.

Motivi da se ličnim zalaganjem ljudi spasu, a da novac bude na poslednjoj tački crkvenog uređenja - dovodi do puno posvećenih.


Crkva u koju čovek dođe da ostavi novac, a ne čuje reč Božju, i nema mogućnosti savetovanja sa sveštenstvom, ili među braćom i sestrama, u cilju pospešivanja lične duhovnosti i zajednice sa Bogom - govori o motivu iz koga ta zajednica postoji.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Jednom prilikom sam popričao sa jednim čovekom koji je prosio ispred crkve svetog Marka u Beogradu.

Rekao mi je - da je jednom ušao u crkvene prostorije koje se nalaze nedaleko od samog hrama, i tu je bio veliki sto na kome je billa gomila para, i sveštenici koji su se smejali.

Kada ih je zamolio da mu daju koju paru za hleb - oni su ga isterali napolje.

Kome je motiv novac a ne jevanđelje - može se videti iz gore opisanog u mom predhodnom, pa i ovom komentaru, iz puno posvećenih, ili neposvećenih.

Evo ispravke mog poslednjeg komentara.

Motivi da se ljudima SAMO uzme novac - dovodi do puno neposvećenih u jednoj zajednici.

Motivi da se ličnim zalaganjem ljudi spasu, a da novac bude na poslednjoj tački crkvenog uređenja - dovodi do puno posvećenih.


Crkva u koju čovek dođe da ostavi novac, a ne čuje reč Božju, i nema mogućnosti savetovanja sa sveštenstvom, ili među braćom i sestrama, u cilju pospešivanja lične duhovnosti i zajednice sa Bogom - govori o motivu iz koga ta zajednica postoji.

Slazem se sa tobom, i osudjujem.
Ali takvih primera je mnogo, sta reci a ne zaplakati..
Nema toga samo u pravoslavlju, meni je zao sto ljudi nisu spremni da osude slicne stvari u svojim zajednicama. Ja osudjujem ove ljude, ali ko sam ja da sudim, sudice im Bog..

Ima i pozitivnih primera, tj. negativno u pozitivnom, gde adventisti nisu hteli da prime coveka koji je zavrsio na ulici, a trebao mu hitan smestaj, jer je bio u stranoj drzavi.. Oni su ga oterali, ali je majka njegova zvala Miroslava Pujica koji je naredio da coveka prime. Da nije bilo njega, ne bi mu pruzili utociste u crkvi, a i opljackali su ga na ulici.. Znam momka licno.. Znaci jedno dobro delo, u moru zlog.. I hvala Pujicu covek je stvarno ucinio dobro delo..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tako je.

Svuda ima puno neposvećenih.

O posvećenima je nezahvalno pričati zbog protivnika.

Ja znam određene primere koje smo pomenuli, i iz tradicionalnih, i Adventističke crkve, tako da ne sudim po tome, već koliko ljudi žive po istini, i šta čine na spasenju drugih, i koji je motiv toga, i do čega on dovodi.

Istina, ja u Adventizmu jesam sreo ljude potpuno predane i posvećene Bogu.

U tradicionalnim crkvama nisam sreo ni jednog.

Jer gde je koren truo - tu i rodovi ne postoje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Tako je.

Svuda ima puno neposvećenih.

O posvećenima je nezahvalno pričati zbog protivnika.

Ja znam određene primere koje smo pomenuli, i iz tradicionalnih, i Adventističke crkve, tako da ne sudim po tome, već koliko ljudi žive po istini, i šta čine na spasenju drugih, i koji je motiv toga, i do čega on dovodi.

Istina, ja u Adventizmu jesam sreo ljude potpuno predane i posvećene Bogu.

U tradicionalnim crkvama nisam sreo ni jednog.

Jer gde je koren truo - tu i rodovi ne postoje.

Pa ja sam sreo i u tradicionalnim i u protestantskim, sto govori protiv onoga sto tvrdi Tripo i njemu slicni, da su "rodovi pokazatelj lazne dogme"..

Ako su rodovi pokazatelj pogresne nauke, kako to da ovi u tradicionalnim takodje imaju rodove, a imaju laznu nauku?

Znaci da nauka nije problem, vec su problem ljudi.

Kao sto sam rekao: lekar nije kriv sto se pacijent ne pridrzava njegovih uputstava.
Nije crkva kriva sto se njeni vernici ne pridrzavaju njenih uputstva.


Sto se tice ''rodova'', Isus tamo ne govori o ''rodovima kao merilu za testiranje dogme'', vec o ''rodovima kao merilu za testiranje POJEDINACA" - i to onda sve objasnjava.
Jer Isus nije rekao da ne slusamo fariseje IAKO SU IMALI ZAO ROD, vec ''da ne cinimo kao sto oni cine'' - da se na njih ne ugledamo. Jer iako su imali ''zao rod'', fariseji nisu imali i ''pogresnu dogmu'' - sto se ovde pokusava nametnuti kao ''jednako''(izmedju ta dva --> "roda i dogme")!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tačno, rodovi su pokazatelj da li u jednoj crkvi vlada Božji Duh koji kroz biblijsku istinu menja čoveka.

Ako nema rodova, to znači - da tu nije prisutan Duh Sveti.
Čak šta više - ako nema jevanđelja, i ako se ono ne objavljuje ljudima, ljudi nemaju u sebi Hristov život.

U tradicionalnim crkvama nema rodova, nema pravog Duha posvećenja, nema promene, nema blagodati Svetoga Duha, jer nema ni jevanđelja.
Tu je prisutna samo praznina, verska učmalost i formalizam, čak šta više jedan otrovan duh prikrivenog prezira, mržnje i neprijateljstva prema svemu što nije Pravoslavlje, bahatost, primitivizam i primitivan odnos prema drugima..itd..
 
Natrag
Top